31

באופן חריג: הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות לפיגוע הירי באריאל

ההערכה הראשונית הייתה שהמחבלים שרצחו מאבטח בכניסה לעיר לא נשלחו ע"י ארגון, אך כעת בחמאס מקבלים רשמית אחריות לפיגוע - דבר שהזרוע הצבאית שלו לא עשתה זמן רב: "רק חלק מתגובותינו לתוקפנות נגד אל-אקצא"

תמונה כללית
אליאור לוי | פורסם: 02/05/2022
הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות רשמית לפיגוע הירי באריאל בסוף השבוע האחרון, שבו נרצח המאבטח ויאצ'סלב (דניאל) גולב. הזרוע הצבאית הודיעה כי הפיגוע הוא "רק חלק משרשרת תגובותיה בעקבות התוקפנות נגד מסגד אל-אקצא". מדובר בהודעה חריגה ביותר מצד הזרוע הצבאית של ארגון הטרור, וכבר שנים שלא עשתה כך.
מיד לאחר קבלת האחריות הפיצה הזרוע הצבאית בחשבונותיה הרשמיים כרזות שהכינה המפארות את מבצעי הפיגוע. שלשום, נזכיר, מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר הזכיר בנאומו את מבצעי הפיגוע - טרם תפיסתם - ושיבח אותם. דובר חמאס עבד א-לטיף אל-קאנוע אמר הערב כי קבלת האחריות על הפיגוע היא "פתיחת שלב חדש בהתנגדות לכיבוש בגדה המערבית".
תמונה כלליתהכרזות שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס, מיד אחרי שלקחה אחריות לפיגוע באריאל
תמונה כללית
דובר שלוחת חמאס בירושלים, שיושב ברצועת עזה, התפאר גם הוא בהצהרת הזרוע הצבאית וטען כי "מהווה אתגר גדול לישראל עם השלכות עצומות". לדבריו, "ההודעה מבהירה שישראל משחקת בנפצים עם התנהלותה במסגד אל-אקצא". הוא הוסיף כי "קבלת האחריות היא אמירה של הזרוע הצבאית לכך שבימים הקרובים ישראל תקבל תגובה לא צפויה אם היא תפגע במסגד".
הודעת חמאס מגיעה חרף העובדה שאחרי מעצר שני המחבלים יחיא מרעי (19) ויוסף עאסי (20) ההערכה הראשונית במערכת הביטחון הייתה שהם לא נשלחו על-ידי ארגון טרור כלשהו - אך אחד מהם כן היה מזוהה עם חמאס. שניהם, יצוין, היו מנועי כניסה לישראל, ואחד מהם ריצה בעבר תקופת מאסר קצרה בכלא הישראלי.
המחבלים נעצרו בבתיהם, יחד עם כמה קרובי משפחה שחשודים בסיוע להם, בכפר קראוות בני-חסן שבאזור אריאל. הם נלכדו על ידי לוחמי צה"ל וימ"מ בתום מצוד שנמשך כ-20 שעות, אם כי זהותם התגלתה זמן קצר לאחר הפיגוע ובתיהם היו נתונים למעקב לפני הפשיטה עליהם. כלי הנשק המאולתרים ששימשו אותם בפיגוע, מסוג קרל גוסטב, נתפסו גם הם. במהלך החיפושים אחריהם התפתחו הפרות סדר בכפר עזון: בתחילת המצוד, בלילה שבין שישי לשבת, מחבל שהשליך בלילה בקבוק תבערה לעבר חיילים נורה למוות על-ידי הכוחות.
צילום: יאיר שגיאתיעוד רגעי הפיגוע, והזירה בכניסה לאריאל (צילום: יאיר שגיא)
צילום: דובר צה''לרגעי מעצר המחבלים (צילום: דובר צה''ל)
צילום: דוברות המשטרההמחבלים והנשקים שנתפסו (צילום: דוברות המשטרה)
הפיגוע, נזכיר, אירע באחת מהכניסות לאריאל, מעט לאחר השעה 23:00 בלילה שבין שישי לשבת. לפי החשד, שני המחבלים שרצחו את המאבטח גולב הכירו היטב את הזירה ואת אותה כניסה לעיר. כמה ימים לפני הפיגוע, הם התקרבו עם מכוניתם לאזור ועצרו בנקודה גבוהה סמוכה - כדי לתצפת על עמדת הכניסה המאובטחת לעיר. הם זיהו אותה מראש כנקודת תורפה, בעיקר בשישי בלילה, אז התנועה באזור דלילה ואין אבטחה כבדה כמו בשעות היום.
לאחר שהבינו כי זו עשויה להיות מטרה נוחה לתקיפה עבורם, חזרו למכוניתם והחלו בנסיעה לעבר עמדות הבוטקה שבין נתיבי הנסיעה בכביש. הם הבחינו כי בניגוד לשגרה, אף מאבטח לא נראה מחוץ לעמדות הבוטקה כדי לאבטח את הנקודה. בדרך כלל המאבטחים נמצאים בעמדות השונות שסמוכות זו לזו, אך הפעם שניהם היו בעמדה אחת. המחבלים פתחו תחילה באש מתוך המכונית ופגעו במאבטח, אך זיהו תוך שניות כי ישנה תזוזה וחששו כי מאחוריו מסתתר מאבטח נוסף שיירה לעברם בעת מנוסתם. זו הסיבה שאחד מהם יצא מהמכונית ופתח באש נוספת לתוך המבנה הקטן, בזמן שגולב, במאמציו האחרונים, הגן על בת זוגו ויקטוריה ומנע בכך פגיעה בה.
לאחר מכן נסעו המחבלים מרחק קצר של קילומטרים בודדים, במשך כ-20 דקות נסיעה, והגיעו אל שטח פתוח. שם הם העלו באש את מכוניתם, שהייתה עם לוחית זיהוי ישראלית ומספרה שייך לרכב שהורד מהכביש. במערכת הביטחון עלו כאמור על זהות המחבלים תוך פחות משעתיים ממועד הפיגוע. אלו בחרו להמשיך במסלול הבריחה שלהם למסתור בבתיהם והגיעו אליהם בשעת בוקר מוקדמת בשבת. לוחמי הימ"מ פשטו במקביל על שני הבתים בכפר: תחילה באש לעבר קירות המבנים, ורגעים בודדים לאחר מכן יצאו שני המחבלים בידיים מורמות לעבר הלוחמים.
צילום: חיים גולדיטשהלווייתו של גולב ז"ל (צילום: חיים גולדיטש)
צילום: חיים גולדיטש (צילום: חיים גולדיטש)
צילום: אלכס קולומויסקי (צילום: אלכס קולומויסקי)
גולב בן ה-23 הותיר מאחוריו את ארוסתו, ויקטוריה פליגלמן, וכן הורים ושבעה אחים ואחיות. אתמול נערכה בבית העלמין בבית שמש הלווייתו. "היה לך לב כל כך גדול וכל כך טוב, נספר עליך לילדים ולנכדים ותהיה דוגמה בשבילם", ספד בן דודו ולדימיר. בני המשפחה התקשו להיפרד מיקירם, וכשהגופה הוטמנה נשמעו זעקות שבר ובכי. האב זאב ולדימיר אמר קדיש, והאם נזנדה התייפחה על הקבר הטרי.
לכתבה זו 31 תגובות
הוספת תגובה
31

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
27.

קיבוצניקית

26.

25.

חיסולים ממוקדים הם דרך מעולה לרסן טרור. קוטמים את צוואר ראש הנחש

24.

הכל כפול כלול

23.

לקחתם אחריות תשלמו במזומן ישראל לא תתישב בשקט אפילו שחבר שלכם עבאס בממשלה

22.

יודעים שלא ייקרה להם כלום!

21.

20.

עם ישראל צאו החוצה לכל הפארקים, כנרת... שבטעות לא ירגישו בבית

19.

comment-2-comment

18.

אנחנו מחכים.

comment-2-comment

ושיעצור את פיתוח האטום באיראן

17.

16.

15.

14.

13.

לא זוכר שנבחת אז

12.

בנט הגמד ולפיד חמאס לא סופר אתכם חחהההה דגלי חמאס ואשף על כיפת הסלע והר הבית

11.

בנט הגמד חמאס לא סופר אותך ולפיד חחהההה דגלי חמאס ואשף על כיפת הסלע והר הבית

10.

9.

חו?ר משילות של הממשלה הנכשלת בכל תחום ביטחון כלכלה איך אמר הוא נגיב בטיל לתוך הבתים שלהם או עט ונייר זה במה שמבין ההוא עם הפה הגדול עצוב

8.

7.

שיראו מיהם גיבוריהם, הם ההוכחה חיה לאבולוציה. אדם קדמון ניאנדרטלים.

6.

5.

באופן חריג לתת לסינוואר חזוג בטיזו מייד

comment-2-comment

צבאי שיגרור אותנו לסבב נוסף

4.

מצידי שיהיו גם פחות ממוקדים. להתחיל עם ראש הנחש.

3.

ואללה עם מי יש לנו עסק. צוחקים עלינו ואף אחד לא יכול להם. אני מתביישת

comment-2-comment

האם בכל מקרה את תומכת בפתיחה באש? סתם מעניין אם ילדייך במידה ויש חיילים קרביים המשרתים בצבא?

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה