40

סכנה: כרישי נמר מתקרבים לחופים בשל משבר האקלים

מחקר גילה כי בשל עליית טמפרטורת המים, הכרישים שינו את מסלולם בצפון האוקיינוס האטלנטי. מצד אחד הם יותר חשופים לציד, אך מצד שני הם מגיעים לאזורים שאליהם לא הגיעו בעבר - והם עלולים לסכן יותר בני אדם

יוגב ישראלי | פורסם:14/01/2022
בשל התחממות כדור הארץ טמפרטורת המים עלתה, כרישי הנמר (כריש טיגריסי) משנים מסלולים - והתוצאה עלולה להיות קטלנית לבני אדם. כך עולה ממחקר חדש, שנערך על ידי חוקרים מבית הספר רוזנסטיל למדעי הים והאטמוספירה באוניברסיטת מיאמי.
צילום: Shutterstockכרישי נמר (צילום: Shutterstock)
במחקר נחשף שמיקום ותזמון תנועת כרישי הנמר בצפון-מערב האוקיינוס האטלנטי השתנו כתוצאה מהעלייה בטמפרטורת מי האוקיינוס - פועל ישיר של ההתחממות הגלובלית. השינויים הללו, בשל משבר האקלים שפוקד את כדור הארץ, לא רק שהעביר את תנועות כרישי הנמר אל מחוץ לאזורים מוגנים, והותירו אותם פגיעים יותר לדיג מסחרי, אלא גם הפר את האיזון האקולוגי בים והגדיל את הסיכוי למפגש קטלני עם בני האדם.
תנועותיהם של כרישי הנמר או כרישי הטיגריס בשמם הנוסף (Galeocerdo cuvier), טורפים בעלי הדם הקר הגדולים (יכולים להגיע לאורך של יותר מ-5.5 מטר) והכבדים ביותר באוקיינוס בים טרופי וממוזג, מוגבלות בשל הצורך שלהם לשהות במים חמים. בעוד שהמים מול קו החוף הצפון-מזרחי של ארצות הברית היו קרים מדי עבור כרישי נמר, שנקראים כך בשל הפסים הכהים האנכיים שעל גופם, המזכירים את פסי הטיגריס.
צילום: Shutterstockכריש נמר (צילום: Shutterstock)
אבל בשנים האחרונות הטמפרטורה של מי הים התחממה משמעותית, כפועל יוצא של משבר האקלים, מה שהופך אותם לאידיאליים יותר עבור הטורפים הימיים. "הנדידות השנתיות של כרישי הנמר התרחבו לכיוון הקוטב, במקביל ובהתאם לעלייה בטמפרטורות המים", אומר ד"ר ניל המרשלג, מנהל תוכנית המחקר והשימור של כרישים באוניברסיטת מיאמי והמחבר הראשי של המחקר. "לתוצאות אלו יש השלכות על שימור כרישי הנמר, מכיוון ששינויים בתנועותיהם מחוץ לאזורים מוגנים ימיים עלולים להשאיר אותם פגיעים יותר לדיג מסחרי". כרישי הטיגריס נחשבים למין הקרוב לסיכון מבחינת סקאלת ההכחדה, בעיקר מכיוון שיש הצדים אותם לשם שימוש בסנפירים ובבשר למזון ואף כשימוש להכנת תרופות עממיות.
ד"ר המרשלג וצוות המחקר גילו את השינויים מונעי האקלים הללו על ידי מעקב לווייני וניתוח נתונים לאורך תקופה של תשע שנים אחר תנועת כרישי נמר, בשילוב עם כמעט 40 שנות מידע שסופק על ידי מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי (NOAA) אודות הכרישים ונתוני טמפרטורת הים. המחקר מצא שבמהלך העשור האחרון, כאשר טמפרטורות האוקיינוסים היו החמות ביותר שתועדו, נראה כי על כל עלייה של מעלת צלזיוס אחת בטמפרטורות המים מעל הממוצע, הביאה להתרחבות נדידת כרישי הנמר לכיוון הקוטב בכ-400 ק"מ, כשכרישים גם נעו עוד קודם לכן מול חופיה הצפון-מזרחיים של ארצות הברית.
צילום: מתוך טוויטרד"ר ניל המרשלג (צילום: מתוך טוויטר)
לתוצאות הללו עשויות להיות השלכות גדולות רבות משמעות בכל הנוגע למערכת האקולוגית ואיזונה. "בהתחשב בתפקידם כטורפי על, שינויים אלה בתנועתם של כרישי הנמר עשויים לשנות את האינטראקציות בין טורף לנטרף ולהוביל לחוסר איזון אקולוגי וחמור מכך, אף להוביל למפגשים תכופים יותר עם בני אדם", מסביר ד"ר המרשלג. דבריו עולים עם העובדה, כי על אף שכרישי הנמר ניזונים מדגים, כלבי ים, עופות ימיים, נחשי ים ועוד מינים ימיים, הם גם נמצאים במקום השני ברשימת מספר התקיפות המתועדות של בני אדם (העמלץ הלבן במקום הראשון).
העובדה כי כרישי הנמר ביקרו לעתים תכופות בשוניות רדודות, נמלים ותעלות (מה שהביא לסבירות גבוהה של מפגש עם בני האדם) עוד לפני השינויים שנגרמים בהתאם למגמת ההתחממות הגלובלית, לבטח לא תוסיף שקט לחובבי הים בצפון האוקיינוס האטלנטי.
לכתבה זו 40 תגובות
הוספת תגובה
40

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
25.

וחיסול הדגים על ידי האדם...

24.

comment-2-comment

שהם הרבה יותר מצליחים מהעדה הכושלת שלך?

comment-2-comment

23.

22.

אוטוטו הכל ייחרב כי הוליכו אותנו שולל

21.

20.

19.

comment-2-comment

comment-2-comment

18.

וכמה תגוהות מציקות

17.

הכל באשמת בנט. עד היום לא היה דבר כזה.

16.

15.

כמה אנשים מתו השנה מכרישים וכמה מתאונות דרכים.. את תבלבלו את המוח

comment-2-comment

14.

"כרישי נמר, שנקראים כך בשל הפסים הכהים האנכיים שעל גופם, המזכירים את פסי הטיגריס"

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

12.

שיחפשו את ההקשר לגבי שאיבות גז וכרישים. מצאו כבר הקשר בין שאיבות ורעידות אדמה.

11.

לך תדע מה שוחה לך שם מתחת לרגליים…

comment-2-comment

ופתאום הרגליים שלך נתקלות במשהו….

comment-2-comment

10.

9.

ברגע שכותבים 'כריש נמר', זה אומר שכותב הכתבה לא מבין כלום בעולם התוכן שלה, לא כל שכן שהוא מתאר מפורשות טיגריס ולא נמר: 'כרישי נמר, שנקראים כך בשל הפסים הכהים האנכיים שעל גופם, המזכירים את פסי הטיגריס". טיגריס ונמר הם לא אותה חיה! למרות שיש דבר כזה כריש נמר, הוא חי בדיוק בצד השני של ארה"ב באוקיינוס הפסיפי, שלא כמו כריש הטיגריס, שמצויין מפורשות כאן שחי בצפון האוקיינוס האטלנטי.

comment-2-comment

comment-2-comment

8.

להזכיר, הים שייך לדגים וכל החיים בו. בני אדם השתלטו על עולמם, מרעילים אותו ומכחידים בעלי חיים. אין לי בעיה שיטרפו גם בני אדם ששוחים בים

7.

6.

5.

שכל האנשים לא יזוזו, יאכלו תחליפים ולא את הדבר האמיתי, יחוו דברים במציאות רבודה ולא את הדבר האמיתי. הכל בכאילו.. חיים בנדמה לי. מישהו רוצה חיים כאלו? תתעוררו אנשים. אותם אלו שמפמפמים את הקורונה מפמפמים את ההתחממות הגלובלית. הכל כדי להגביל עוד את אנשי העולם

comment-2-comment

אתה ממציא פה שקרים. זה מדע כאן ולא תאוריות של דונלד טראמפ ידידך. אתה חי בנדמה לי.

comment-2-comment

איך יש אנשים כמוך? איפה גדלת ומי לעזאזל חינך אותך? תן לי לנחש אבל ההשכלה שלך היא מיו טיוב...

4.

3.

אתר תוכן מערב הסעודית בשנות ה90. אפס אחריות חברתית. חינוכית. נרקומנים של טראפיק. מי שעובד שם צריך להתבייש.

comment-2-comment

שמעתי שבעיתון של הכרישים הם כותבים כבר הרבה שנים שבני האדם מסכנים אותם

2.

הגלובליסטים רוצים שנתרחק כמה שיותר מהטבע ומהים ושנשאר ככל האפשר בגושי הבטון המפלצתיים(בית)

1.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה