38

מרצ 2022 - מפלגת סך כל עסקניה

אין טיפת אידיאולוגיה בפרישה של ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי. הסיפור החל בחטא השיריון שלה ע"י עסקנים וייפתר ע"י אותם עסקנים בדיוק. פרצופה של מפלגה

ניר אבישי כהן | פורסם:22/05/2022
צילום: מוטי קמחיח"כ ג`ידא רינאווי זועבי (צילום: מוטי קמחי)
בשבוע שעבר רעדה המדינה אחרי שח"כית עד-לאחרונה-אלמונית-ממרצ הודיעה שהיא עוזבת את הקואליציה. לכמה רגעים קצרים נראה היה שזה סופה של הממשלה, אבל מאז מתחזקים הסימנים שייתכן שח"כ ג'ידא רינאווי זועבי עשתה בעיקר תעלול תקשורתי מתוך דאגה לעתידה התעסוקתי. כך או אחרת, יש באירוע הזה כדי ללמוד הרבה על מפלגת מרצ של היום: מפלגת סך כל עסקניה.
אחרי יותר משני עשורים במדבר הפוליטי האופוזיציוני קיבלו בהנהגת מרצ תאבון מהג'ובים והשררה. לכולם חילקו, לכל המקורבים של הצמרת, אבל לזועבי לא נשאר. הבטיחו לה להיות קונסולית בסין, אבל טרם מימשו את ההתחייבות, והיא הרגישה שהנה אוטוטו היא נשארת ללא שום ג'וב, לא חברת כנסת ולא קונסולית. להיכלל שוב ברשימת מרצ אין לה סיכוי משום שהיא מעולם לא נבחרה אלא הוצנחה משום מקום היישר אל המקום הרביעי ברשימה לכנסת תוך שהיא עוקפת פוליטיקאים ותיקים, אנשי מרצ אמיתיים ואידיאולוגיים.
היא הגיעה לכנסת בחטא. חטא של עסקנים. במהלך סבבי הבחירות הבלתי נגמרים, לאחר שהבינו ראשי מרצ שאילן גילאון ז"ל כבר לא יוכל להתמודד לכנסת בשל מצבו הבריאותי, הם חיפשו דרך למלא את המשבצת שעליה הוא ישב במקום הרביעי ברשימה. הרי מבחינה דמוקרטית והגיונית, אם אחד מחברי הרשימה המיועדת פורש, אזי מקדמים את הבאים אחריו. הבא אחרי גילאון היה עיסאווי פריג'. האפשרות של קידום הבאים ברשימה הייתה רעה מבחינתם כי מטרתם הייתה לדחוק את פריג' שהפריע להם לשלוט במפלגה. בנוסף, בהמשך הרשימה היו מוסי רז וגבי לסקי, שני אידיאולוגים שמובילים שנים את ההתנגדות לכיבוש, מה שמפריע להתמרכזות שראשי מרצ כה משוועים לה.
אז הראש היהודי המציא פטנט. ניצן הורוביץ ומזכ"ל המפלגה תומר רזניק מצאו את רינאווי זועבי - אישה מרשימה עם רקורד של עשייה חברתית, וכמובן ערבייה. מוזר שבמפלגה שמתיימרת להיות דמוקרטית אף אחד לא פצה פה על המעשה העסקני והלא דמוקרטי של השניים. צחוק הגורל הוא שמה שעניין את הורוביץ ורזניק היה בעיקר הנאמנות של זועבי אליהם. הם חיפשו עוד אצבע שתצביע איתם בסיעה; מישהי שתגיד כל בוקר תודה לוועדה המסדרת של מרצ. אלא שלאחר שהפכה להיות ח"כית, זועבי הוכיחה שהיא לא פראיירית, שהיא מודעת היטב לכוח שיש לה.
תמונה כללית
בחודשים האחרונים התנהל מפקד במרצ ובקרוב יערכו שם בחירות לוועידת המפלגה, הגוף שקובע הכל, כולל את הרכב הסיעה לכנסת. זו שעתם היפה של העסקנים. הם פוקדים אנשים ככל שהם יכולים כדי לבסס את כוחם הפוליטי בוועידה. המפקד נסגר בשבוע שעבר על 11 אלף מתפקדים – מספר די עלוב, מן הסתם, שניתן ללמוד ממנו על הרלוונטיות של מרצ בחברה הישראלית. שליש מהמפקד הקודם, אז התקיימו פריימריז פתוחים במרצ.
בעקבות הפרישה של ח"כ רינאווי זועבי מהקואליציה (צילום: אסף מגל )
זועבי לא פקדה הרבה אנשים והבינה שסופה הפוליטי נמצא מעבר לפינה. היא הייתה חייבת למקסם את הפוזיציה הנוכחית שלה, כלומר לדאוג לעתידה התעסוקתי. את הסערה שהיא יצרה ניתן להשקיט בהבטחה אמיתית לתפקיד כזה או אחר. סערה בים, ים של ג'ובים.
תמונה כללית
ניר אבישי כהןצילום: אוהד רומנו
אני מצטער לאכזב חלק ממחנה השמאל: אין טיפת אידיאולוגיה בסיפור הזה, שהתחיל בחטא של עסקנים וייפתר על ידי אותם עסקנים בדיוק. הסיפור סביב זועבי הוא בקליפת אגוז סיפורה של מפלגת מרצ 2022.
כבר עכשיו ניתן לנבא שהשחקנים החזקים במרצ ימשיכו להיות אלה הקיימים. שוב זנדברג ושוב רזניק, שישלח לקדמת הבמה את נציגו ניצן הורוביץ. הם ימשיכו את שליטתם האבסולוטית בוועידת המפלגה. הם ימשיכו לקבוע כיצד תיראה רשימתה הבאה של מרצ, כביכול בחסות של דמוקרטיה. אל תצפו להפתעות. הרשימה של מרצ תהיה מאוד דומה לזו הנוכחית, כמובן ללא זועבי הסוררת. העסקנים נמצאים כבר עתה בחיפושים אחר מישהו אחר במקומה. מישהו עם אצבע נאמנה וללא אידיאולוגיה אמיתית.
  • ניר אבישי כהן הוא פעיל זכויות אדם וקידום השלום. בעבר חבר הנהלת מרצ ולשעבר דובר שוברים שתיקה
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 38 תגובות
הוספת תגובה
38

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
33.

בבחירות הבאות יבינו היטב איפה מקומם הטבעי-בחוץ.

32.

31.

30.

מדהים שנותנים לסמרטוט כמוך להביא דעה! לא ביזבזתי את זמני על הקריאה כי דעותך שוות לעזתי אבל אני חייב להגיב שאתה בושה לעם הישראלי היהודי! לך תתאסלם יא אפס!

29.

ידענו ששורה תחתונה הכל כסף

28.

27.

סתם משחק כמו כל הערבים כדי לקבל ולסחוט היא תחזור בה

26.

25.

24.

comment-2-comment

23.

בוקר טוב. קוראים לזה פוליטיקה ואם זה לא נוח לך אל תכנס לזה .ככה כול הפוליטיקה מסמוטריץ ועד עודה ממיכאלי ועד יריב לוין . ככה זה גם בעולם מירוקים ועד ניאו נאצים מלייבור ועד שמרנים. פוליטיקה היא כוח , אמנות האפשרי וכריתת בריתות. ביסמרק כתב פעם כי יש שני דברים שאם רוצים להנות מהם לא כדאי להסתכל איך עושים אותם נקניק ופוליטיקה.

comment-2-comment

בשיטת שלטון נשיאותית, פרישה כזאת היא אירוע תוך מפלגתי שמעניין רק את מצביעי המפלגה. בשיטת השלטון ה"נפלאה" שיש לנו בארץ, זה יכול להפיל את הממשלה ולעלות למדינה ביוקר.

22.

ועוד יותר לאחר הבחירות לרשימה, כשדבוש ובוסקילה נדחקו לתחתית העשירייה, אני לא בוחר עיד במרצ.

21.

טוב וחשוב שמרצ מתמרכזת, ואגב כך דוחקת החוצה כוחות פוסט-ציוניים, כשם שחשוב שמרבית החברה הישראלית תתמרכז. אחת הסיבות להתחזקות הימין בישראל בכלל והימין הקיצוני בפרט היא השיח של השמאל הקיצוני הפוסט-ציוני, שיצר איום פסיכולוגי על ציבורים רחבים במרכז שברחו ימינה.

20.

19.

18.

רק ערבים וז'ובים מענינים אותם. הם נטשו את הציבור היהודי החילוני שהחזיק אותם כל השנים.

17.

כולם אותו זבל, אין פוליטיקאי אידיאולוגי

16.

ברגע שמרצ עברה להתמקד בכיבוש ועזבה את נושא זכויות האדם אין למפלגה הזאת שום תכלית. עם כל הכבוד לפלסטינים, יש פה מאות אלפי אזרחים ישראלים שצריכים מישהו שיילחם על זכויות עבורם. רוצים להישאר מבחינה מדינית בצד שמאל של המפה? סבבה. אל תהפכו את זה לדגל.

comment-2-comment

מה גם אתה חושב שמאחורי הכיבוש המבחיל אין בני אדם בלי זכויות-אה ערבים בשטחים לא בני אדם? זה דגל מאד חשוב לאחוז בו!

13.

11.

10.

צר לי לומר זאת, אבל זו מפלגת פח שלא עושה טוב לאף אחד זה בוטח

9.

8.

היה רן כהן. אישיות נדירה. אבל אחרי שזהבה גלאון נבחרה והעבירה את המפלגה לפסים של תמיכה בטרור הפלשתיני - עברתי למפלגות אחרות. שימו את התמיכה בפלשתינים בצד ותחזרו להיות מפלגה חברתית - מה שרן כהן ואילן גילאון ז"ל יצגו - ואז יש לכם מקום על המפה הפוליטית

comment-2-comment

7.

אתם עלובים. לא ציונים לא אוהבי המדינה.

6.

כי ניסיון למימוש חזונם הוא דה-פקטו השמדת ישראל. זה אולי לא מה שהם חושבים שהם עושים, אבל זה מה שיקרה אם יעשו מה שהם רוצים. אנחנו צריכים להגן על עצמנו מהתמימות המסוכנת שלהם.

5.

4.

מותר בהחלט למתוח ביקורת על צעדים מפוקפקים שהנהגת מרצ עושה בשם אותה התמרכזות, אבל רצוי להבין את המציאות ולא להתעלם ממנה כי היא לא נוחה לאידיאולוגים. אין למרצ אלפי מצביעים בשמאל הרדיקלי שיחזרו אליה אם רז ולסקי יהפכו להיות נותני הטון השם. להיפך. ההתמרכזות והפרגמטיות הן הסיבה היחידה שמרצ עברה את אחוז החסימה. לא סתם רוב המצביעים תומכים בהמשך ישיבה בממשלה שבונה בהתנחלויות ולא מתכננת שום מו"מ.

comment-2-comment

יש לה זכות קיום רק אם היא שונה מהמפלגות האחרות

3.

מי האנשים האלה שלקחו את המפלגה למקומה הירוד כמותו לא ראינו מעולם. חבורה מגעילה בעליל.

2.

היא מיותרת כבר שנים רבות

comment-2-comment

1.

רק להסתכל באילו הצעות חוק השניים תמכו ולהתחלחל

comment-2-comment

הצטרפות למשותפת ועזיבת הממשלה או שמר"צ תעלם, חלקם יצביעו לעבודה וחלקם לחד*ש כי הם קוריוז עצוב שיעלם

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה