11

משלחת ערבית ישראלית תקיים טקס היסטורי בערבית באושוויץ

טקס מרגש ופורץ דרך יתקיים הערב בשפה הערבית במחנה ההשמדה אושוויץ. את הטקס תוביל עמותת "ביחד ערבים זה לזה", עמותה ערבית ישראלית שנמצאת במשלחת לפולין ומורכבת מצעירים מוסלמים, נוצרים ודרוזים. בטקס יקריאו עדות בערבית, ידליקו שישה נרות לזכר ששת המיליונים ויישאו דברי הספד בערבית. צפו

ניר (שוקו) כהן | פורסם:27/04/2022
משלחת ערבים ישראלים תקיים טקס היסטורי בערבית באושוויץ הערב (ד') ערב יום השואה. את הטקס בו יקריאו עדות בערבית, ידליקו שישה נרות לזכר ששת המיליונים ויישאו דברי הספד בערבית, תוביל עמותת "ביחד ערבים זה לזה", עמותה ערבית ישראלית שנמצאת במשלחת לפולין ומורכבת מצעירים מוסלמים, נוצרים ודרוזים.
צפו בריאיון באולפן ynet עם יוסף חדאד - מנכ"ל עמותת 'ביחד ערבים זה לזה':
משלחת ערבים ישראלים תקיים טקס היסטורי באושוויץ יוסף חדאד (צילום: אבי חי)
אתה בעצם מוביל משלחת היסטורית של ערבים ישראלים שיצאה אתמול לפולין אתם הולכים לערוך טקס במחנה ההשמדה אושוויץ? חדאד: "אמת. האמת שיצאנו לפני יומיים, למעשה אתמול עוד הספקנו להסתובב בקראקוב ברובע היהודי והגענו למפעל של שינדלר. חלקנו כבוד לאחד מגדולי חסידי אומות העולם, שכלא יהודי הציל חיים של המון יהודים והוא משמש דוגמה אישית עבור חברי המשלחת הלא יהודים שמגיעים מהחברה הישראלית מכל הדתות. ממש עוד כחצי שעה אנחנו יוצאים מקראקוב לאושוויץ, שם נקיים סיור היסטורי וגם טקס בשפה הערבית. יש פה התרגשות מטורפת, אין לי מילים אחרות".
תמונה כלליתחברי המשלחת בשדה התעופה בדרך לפולין. צילום: עמותת ערבים זה לזה
מה יודעים בחברה הישראלית הערבית על השואה? האם זה נושא שמדברים עליו או לומדים אותו? האם ממסמסים אותו? חדאד: "אני אחלק את התשובה לכמה חלקים. ראשית, הרוב המוחלט בחברה הערבית הישראלית לא מכחיש את השואה ואפילו מנהיגים שעולים על במת הכנסת מכבדים את זכר השואה וזה מבורך. מבחינת הדור היותר בוגר, אין הרבה ידע. כולל אצלי שאף פעם לא ביקרתי ביד ושם עד גיל 18 וזה בגלל שהתנדבתי לצבא. ניצול שואה לא פגשתי עד גיל 32. בדור היותר הצעיר יש מעט יותר מידע, אבל זה נלמד ככותרת גדולה יותר של 'מלחמת העולם השנייה'. לכן אין באמת מספיק ידע. לשמחתי לפני ארבע שנים לקחנו על עצמנו את הנושא הזה וכבר החדרנו את נושא ה'זיכרון בסלון' לחברה הערבית הישראלית. והייתה היענות מדהימה.
תמונה כללית"באנו באמת ללמוד, באנו להעביר מסר של אנושיות". משלחת ערבית ישראלית באושוויץ. צילום: עמותת ערבים זה לזה
אפילו בזמן הקורונה כשרצינו לקיים רק טקס אחד בזום קיימנו שבעה טקסים רק כי היה ביקוש לזה. שנה לאחר מכן קיימנו טקס היסטורי לא רק בחברה הערבית בישראל אלא בעולם הערבי, על אדמת מדינה ערבית בדובאי, עם אנשים מבחריין, מרוקו, אמירויות וערב הסעודית וכמובן ערבים ישראלים. זה היה פשוט מטורף וכיום אנחנו בשיא השיאים שמשלחת גדולה של ערבים ישראלים שמגיעה לאושוויץ כדי גם ללמוד, אבל גם כדי להעביר מסר חשוב לחברה שלנו ולחברה הישראלית כולה, וזה אירוע באמת היסטורי ומרגש".
איזה תגובות קיבלת? אני מניח שלא כולן היו תגובות מלבבות. חדאד: "אני אפתיע אותך. הרוב המוחלט היה חיובי. אין פה פוליטיקה. כשאני מדבר על פוליטיקה אז אני מסכים איתך, אני מקבל תגובות כאלה ואחרות שפחות נעימות. אין פה פוליטיקה. באנו באמת ללמוד, באנו להעביר מסר של אנושיות. בסוף השואה קרתה אמנם לעם היהודי, אבל המסר הוא לא רק עבור העם היהודי, הוא לכל העמים.
תמונה כללית"באנו להעביר מסר חשוב לחברה שלנו ולחברה הישראלית כולה, וזה אירוע באמת היסטורי ומרגש". צילום: עמותת ערבים זה לזה
כשאומרים 'לעולם לא עוד' זה באמת עבור העם היהודי ועבור שאר העמים. וכשאנחנו באים עם מסר כזה, זו הדרך שלנו להילחם לא רק באנטישמיות אלא בכלל בגזענות, כשבאים להעביר את המסר של האחווה והדדיות והכבוד ההדדי הזה אין שום סיבה לתגובות לא טובות, והאמת, אני באמת לא רואה את זה. אני מקבל המון הערכה וחברי המשלחת אומרים לי שאנשים שולחים להם הודעות, מתרגשים ואומרים 'איך אני לא חלק מזה?' וזו ההצלחה הכי גדולה, וזו הגאווה הכי גדולה שלנו ושל עמותת 'ביחד ערבים זה לזה'.
לכתבה זו 11 תגובות
הוספת תגובה
11

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
11.

רק קירוב הלבבות הזה ינצח הכל. מדהים ומרגש

10.

כל הכבוד, התרגשתי לקרוא!

9.

8.

ונחיה טוב ביחד

7.

זה הפתח לשלום. כאשר עמי ערב ידעו ממש שאנו לא גזלנים פושעים אלא כי חזרנו לארצנו מחוסר ברירה ושנאת הגויים שעברה כל גבול, נלחוץ לכל עמי ערב יד והשאר יהיה היסטוריה. אגב בין האירופאים יש גופים המסיתים את הערבים נגדנו מסיבות אנטישמיות לחלוטין, פגשתי בהם אישית.

6.

5.

4.

3.

2.

לא הייתה לכם בעיה ברהט ! לא תפקיד המדינה לחנך את ילדכם לתרבות מערבית ולא לאסלם קיצוני שלא מוביל לשום מקום רק !!! ל א ל י מ ו ת ! את אישה משכילה הביטי סביבך ואל תתעלמי מכל האלימות צמאות הדם של כל הערבים שסובבים אותנו סוריה לבנון עזה ועוד עשרות מדינות האסלם ! המפכ״ל לא התעלם ממה שאת מנסה להתעלם !

1.

אולי עוד יש לנו סיכוי לחיות בעולם יותר טוב

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה