20

חורבות מקדש, שנבנה לאל היווני זאוס, נחשפו בסיני

הריסות המקדש נמצאו בעיר הקדומה פלוסיום, הנמצאת כ-30 ק"מ דרומית-מזרחית לפורט סעיד. בכניסה למקדש נמצאו שני עמודי גרניט ענקיים שנפלו

יוגב ישראלי, AP | פורסם:27/04/2022
ארכיאולוגים ממצרים חשפו בחצי האי סיני חורבות של מקדש, שנבנה לאל היווני זאוס. בעקבות החשיפה הזו וגילויים ארכיאולוגים נוספים במדינה, מקווים בקהיר כי התיירות למצרים תחזור להיות כפי שהייתה בעבר.
צילום: APהאתר הארכיאולוגי, דרומית-מזרחית לפורט סעיד (צילום: AP)
משרד התיירות והעתיקות המצרי מסר כי הריסות המקדש נמצאו באתר הארכיאולוגי תל אל-פראמא (Tell el-Farama) במערב סיני, המוכר גם בשם הקדום פלוסיום (Pelusium), שמתוארך לתקופה הפרעונית המאוחרת. המקום, הנמצא כ-30 ק"מ דרומית-מזרחית לפורט סעיד, היה בשימוש גם בתקופה היוונית-רומית והביזנטית. באתר היסטורי זה נמצאו גם שרידים מהתקופה הנוצרית והאיסלאמית הקדומה. זו הייתה גם נקודת יציאה למשלחות מצריות לאסיה וגם נקודת כניסה לפולשים זרים שניסו לכבוש את מצרים. בימי שלום, פלוסיום הייתה תחנת מסחר חשובה, ובתקופה היוונית-רומית היא הפכה לאחד הנמלים העמוסים ביותר של מצרים, שני רק לאלכסנדריה. ספינות הגיעו אליה כדי להחליף סחורות, כמו יין, שמן ודבש, שהובלו למצרים ולים סוף.
מוסטפא ווזירי, מזכ"ל מועצת העתיקות העליונה של מצרים, אמר כי ארכיאולוגים חפרו ואיתרו את חורבות המקדש, כשמה שנגלה לעיניהם היה שער הכניסה שלו - שני עמודי גרניט ענקיים שנפלו. לדבריו, השער נהרס ברעידת אדמה חזקה בימי קדם. ווזירי הוסיף שההריסות נמצאו בין מבצר פלוסיום לכנסיית זיכרון במקום, כשבנוסף הארכיאולוגים מצאו מספר אבני גרניט ששימשו כנראה לבניית גרם מדרגות למתפללים שהגיעו אל המקדש באותה העת.
צילום: APארכיאולוגים עובדים באתר תל אל-פראמא שבחצי האי סיני, בו אותרו שרידי מקדש זאוס-קסיוס (צילום: AP)
החפירות באזור מתקיימות כבר יותר מ-120 שנה. בעבר האגיפטולוג הצרפתי ז'אן קלדא מצא כתובות יווניות עתיקות שהראו את קיומו של מקדש זאוס-קסיוס - שילוב בין זאוס, אל השמיים במיתולוגיה היוונית העתיקה לבין הר קסיוס (קרוי כיום ג'בל אל אקרא או הר קל) בגבול טורקיה-סוריה, שהוא הר קדוש ליוונים, שעליו הם סגדו ל"זאוס של הר קסיוס", אל הברק והרעם, הגשם והרוח (כמותם סגדו גם הרומאים).
הישאם חוסיין, מנהל האתרים הארכיאולוגיים בסיני, אמר כי כתובות שנמצאו באזור מראות שהקיסר הרומי אדריאנוס (התמנה לקיסר רומא משנת 117 ועד מותו בשנת 138) שיפץ את המקדש. לדבריו, מומחים יחקרו לעומק את הממצאים שנחשפו ויערכו מיפוי פוטוגרמטרי כדי לסייע בקביעת העיצוב האדריכלי של המקדש.
צילום: APאתר החפירות בסיני (צילום: AP)
חורבות המקדש הן האחרונות בסדרה של תגליות עתיקות שמצרים הציגה בשנתיים האחרונות, בתקווה למשוך תיירים נוספים אליה. תעשיית התיירות נפגעה מההפיכה הפוליטית וסיום שלטונו של חוסני מובארק, בעקבות ההתקוממות העממית ב-2011, שהתרחשה בהשראת המהפכה בתוניסיה וכללה הפגנות ברחבי מצרים נגד הנשיא לשעבר ואופן שלטונו האוטוקרטי, בטענה לכישלון בתחום החברתי. אם לא די בכך, התיירות בארץ הפרעונים ספגה מהלומה נוספת גם בשל מגפת הקורונה, כך שכעת, נוכח הגילוי החדש, ישנה תקווה לשינוי המגמה.
לכתבה זו 20 תגובות
הוספת תגובה
20

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
10.

הייתה שם עיר שישבו גם יהודים בצפון סיני.

9.

הייתה שם עיר שישבו גם יהודים בצפון סיני.

9.

הייתה שם עיר שישבו גם יהודים בצפון סיני.

9.

הייתה שם עיר שישבו גם יהודים בצפון סיני.

9.

הייתה שם עיר שישבו גם יהודים בצפון סיני.

8.

הייתה שם עיר שישבו גם יהודים בצפון סיני.

7.

6.

comment-2-comment

בהרי סיני יש המון סלעי גרניט

comment-2-comment

במקרה נפלו לו שם שני עמודים אז המקומיים החליטו לראות בזה סימן משמיים ובנו מקדש מסביב.

comment-2-comment

5.

כי כשמוצאים שריד מקראי ישר קופצים פה כל חברי כת הדת ואומרים ״הנה זו הוכחה שאלוהים אמיתי״.

comment-2-comment

אנשים דתיים לא זקוקים להוכחה לקיומו של אלוהים. אבל מציאת שרידים מקראיים מאוששת את סיפורי התנ"ך ומראה שהתנ"ך מתאר היסטוריה. לא חייבים להיות דתיים כדי להתרגש מזה או להבין את המשמעות ההיסטורית והפוליטית.

comment-2-comment

מציאת ממצאים היסטוריים מראה על פולחן בלבד. כלומר, שהאנשים שחיו שם האמינו באל מסוים וניהלו פולחן לאל הזה. אבל זה לא מוכיח את קיום האל ולכן לא מוכיח את סיפורי התנך בהם הוא ״קיים״. כי אם כן, אז גם זאוס קיים, כי הנה מצאו מקדש לזאוס.

comment-2-comment

4.

גידל זקן כדרך היוונים. הרומאים לא גידלו זקן...

3.

תקבלו יפה את הישראלים והנה לכם מליון בשנה

comment-2-comment

2.

1.

מעיד יותר מכל על שוד נרחב ומתמשך של האתר.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה