38

הבחירות תופסות את החברה החרדית על פרשת דרכים

מחד החרדים מפולגים, מנהיגיהם הרוחניים מתמעטים והימין הדתי נושף בעורף האלקטורלי של ש"ס ויהדות התורה. מאידך, האופוזיציה הייתה קריאת השכמה

יעקב פלבינסקי | פורסם:23/06/2022
צילום: מתי אלמליח, עידו ארזח"כ משה גפני ואריה דרעי (צילום: מתי אלמליח, עידו ארז)
רוח הבחירות נושאת עמה אבק עכור של מאבקים יצריים ותאוות שררה. מהלומות הדדיות, מלחמות תודעה וקרבות מכוערים על לב הבוחר הם חלק אינטגרלי מכל קמפיין, אבל מערכת הבחירות המתקרבת תביא עליית מדרגה ותזוזות טקטוניות של הזירה הציבורית בישראל. אלה בחירות באווירת 2022 – שנה שהחזירה לעולם את מלחמות הטריטוריה מהעולם העתיק והוכיחה שהאלימות כאן כדי להישאר. הרוח הלחימתית הזו, שבעורפה נושפת האינפלציה שמייקרת מחירים בעולם כולו, מערערת יציבות ומייצרת זעם, גורמים לתקופה להיות רגישה ונפיצה ממילא.
בנושא זה חשוב להתייחס גם לזירה החרדית שהיא חלק בלתי נפרד ובעלת משקל כבד בכל תזוזה פוליטית בישראל. ש"ס ויהדות התורה נכנסות למערכה הנוכחית מנקודת חולשה מחד וחוזקה מאידך, ולכן השאלה החשובה היא מי מהן תהיה דומיננטית יותר ותשפיע על התוצאה הסופית. אי-הוודאות הזאת עלולה להוות קרקע פורייה להעצמת ההשתלחות ההדדית.
מצד אחד, השנה האחרונה היטיבה עם המפלגות החרדיות: היא גרמה למצביעים שלהן להבין שישיבה באופוזיציה משמעותה פגיעה בערכים החשובים להם ובבני משפחותיהם. אחרי שנים של מעורבות בשלטון, הם ראו בעיניים כלות כיצד שר האוצר אביגדור ליברמן פועל ככל יכולתו לערער את הסדר הישן ולפורר את הכלכלה החרדית הקיימת, וכל זאת מבלי שאיש מסוגל לעצור אותו או לפחות למתן את החלטותיו.
המלחמה שלו התחוללה בשני מישורים: תודעתיים ומעשיים. החלק התודעתי החל כבר במערכת הבחירות הקודמת שבה הציב את החרדים כמטרה אלקטורלית. מאמירות בסגנון "החרדים על מריצה למזבלה" ועד ההצהרות מלבות השנאה ששחרר במהלך כהונתו באוצר. במישור המעשי הוא קידם את ביטול סבסוד המעונות לאברכים, מיסוי על כלים חד-פעמיים שנתפס כפגיעה ממוקדת בציבור החרדי, ואת הרוח הכללית של ניסיונות דחיקת הדת מהמרחב הציבורי. לכן, במובנים מסוימים ליברמן שיחק לידיהן של המפלגות החרדיות. גם אם בפועל לא ישתמשו בזה, הוא יכול להיות פרזנטור יעיל למדי בקמפיין הפרסומי שילווה את מערכת הבחירות.
בממד הכללי, המצביעים החרדים הביטו בשנה החולפת באנשים שנצבעו במשך שנים כ"אויבי" החרדיות מקבלים החלטות שלחרדי ממוצע קשה לחיות איתן בשלום. הדעה הרווחת שהתקבלה בציבור הייתה הסרה שיטתית של הזהות היהודית מהמרחב הציבורי. זה כולל את הכוונות של שרת התחבורה בנושא תחבורה ציבורית בשבת, הרוח הפרוגרסיבית שנשבה ממשרד הבריאות, התוכניות לשילוב כפוי של חרדים בתעסוקה והשינויים בתחומי הדת. מינוף יעיל ונכון של התחושות הללו יכול להיות מתורגם לשיעורי הצבעה.
מנגד, במערכת הבחירות הנוכחית המפלגות החרדיות מתמודדות עם אתגרים שלא הכירו בעבר, בוודאי לא בעצימות הנוכחית שלהם. ראשית, הרחוב החרדי כיום יותר מפולג מבעבר. הוא מחולק להרבה קהילות וחצרות ללא גורם רב-עוצמה שמאחד בין כולן באופן אבסולוטי. היום הפנייה היא יותר קהילתית ופנימית מאשר קולקטיבית ורוחבית. דוגמה אחת לכך היא פטירתו של רבי חיים קניבסקי זצוק"ל, מנהיג הליטאים שנוכחותו עודדה רבים לצאת ולהצביע ליהדות התורה. מערכת הבחירות הקרובה תהיה הראשונה לאחר מותו, ולכן מעניין יהיה לראות כיצד תתבטא ההשפעה שלה בשטח.
"הגיע הזמן שיוכלו להתחתן ולהתגרש כפי שבוחרים" (צילום: ערוץ כנסת)
שנית, ה"איום" מימין שמציבים למפלגות הללו בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן-גביר. היום כבר מדברים בגלוי על תופעת הצעירים החרדים שמצביעים למפלגות ימין, והעשן הסמיך הזה לא מגיע כנראה בלי אש. את המגמה הזאת ניתן לראות בזעיר אנפין בבני ברק, שהיום פועל בה נציג הליכוד מכוחם של מצביעים תושבי העיר.
תמונה כללית
יעקב פלבינסקי
מגמה זו מתרחשת משתי סיבות עיקריות: הצבעת מחאה של קהל יותר מודרני נגד הממסד ה"ישן", והזדהות אידיאולוגית עם קווי היסוד של הימין הדתי. ייתכן שמגמות אלה התחזקו מאז מבצע שומר החומות וגל הטרור האחרון שיצרו התעוררות לאומנית. לכן, הבחירות הקרובות יהיו מבחן משמעותי עד כמה תופעה זו רחבה ומדאיגה מבחינת המפלגות החרדיות, או שמדובר בתופעת קצה שלא אמורה להוות איום.
בשורה התחתונה, הבחירות שנראות באופק מציבות אתגר בפני כל החברה הישראלית. הן ימחישו עד כמה המרקם המשותף נפרם והקיטוב הופך לאידיאולוגיה. סביר שנהיה עדים למאבקים הרסניים שחוצים את הקווים המוכרים בפוליטיקה, ואף הופכים לתהליך עומק שמשתרש בחברה כולה. בנוסף, זו תהיה שעת מבחן למפלגות החרדיות שירצו להוכיח את עצמן נוכח השיח התקשורתי שמנסה להעצים את הירידה בכוחן. הלוואי שנצא מזה בשלום.
  • יעקב פלבינסקי הוא עיתונאי "משפחה"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 38 תגובות
הוספת תגובה
38

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
23.

להידחף לכיסים שלנו :((

22.

הפילוג הוא גדול. החרדים לא יכולים להיות חלק מהחברה הישראלית מבלי להשתנות. וזה לא קשור לוויתורים על ההלכה. זה קשור לוויתורים על הסתמכות על החילונים לקיום החרדים.

21.

מפרנסים את החרדים,אם ירצו ואם לא...

20.

אי אפשר לא לעבוד, לא לשלם מיסים, לא לשרת בצבא ולקבל השפעה וזכויות כמו כל אזרח באיזה רשות חרדי מרשה לעצמו להיות לאומני אם הוא לא מתגייס לצבא ? מי בדיוק יממש את האידיאולוגיה הלאומנית שלו ? החייל החילוני ? השערוריה הזו לא יכולה להמשך והיא תסתיים בקרוב מאוד

19.

נבחרי החרדים חובשים כיפה אדומה אשר הסמיקה מבושה שזה שנוֹשֵׂא אתם לא מקיים הַבְטָחוֹת והנְיָירוֹת שחתומים עליהם עשויות מים.

18.

אולם כל הכתות עובדות למחייתם ולא מתבססות על הסכמים גועליציונים, קומבינות באמצעות הדת וחיפוש אחר משאבים שלא טרחו להפיק. ת"ח ות"ט בעמק הבכא של מזרח אירופה נפל עליכם בדיוק בגלל המנטליות הזו שלא השתנתה מאות שנים מאז שהצטרפתם ליהדות : "כסף כסף תרדוף אמר יהווה". אם הרמב"ם היה חי היום הוא היה מקיא מכם . התנאים ואמוראים היו מזרחים מליבת הסהר הפורה מה לכם ולתלמוד הבבלי שהוא יצירה סופר מזרחית מלב הסהר הפורה ואינו יצירה אשכנזית/סלאבית/כוזרית. הסגה המופלאה והאדירה הספרדית בחצי בחצי האי האיברי שמה בכיס הקטן ועולה אלפי מונים על "הגדוילים" ושאר דימיונות שווא שלכם ממזרח אירופה.

17.

היה ראש ממשלה מעולה עם כיפה על הראש אבל המןשחת עם מכלוף פיזרו רעל את החרדים מענין כסף כסף רק סמוטריף ובין גביר ראוים להנהיג לא ש״ס הגזענית

16.

זה תעשייה של כסף שחור שחלקו בא מתרומות כולל מקהילות בחו"ל חלקו מגיע מאנשים טובים ש"מאמצים" משפחה או ישיבה שלמה ופשוט תורמים/ מזרימים לה כסף זאת כדי שיתפללו בשבילם .זה גמחים שמגלגלים מליונים בהלוואות לרכישת דירות בלי ריבית .לא שמעת מעולם על זוג צעיר חרדי שגר בשכירות כולם מתחתנים עם דירה. בקיצור יקום מקביל לכלכלה הישראלית.

15.

14.

אם שינוי הכלכלה החרדית זה לגרום לאנשים לממן את עצמם ולא לחיות על חשבוני הרי שזה דבר מבורך. איזה מכבסת מילים של כתב שחושב שכולנו טיפשים.

13.

comment-2-comment

לזה הוא התכוון.

comment-2-comment

12.

דרעי הוכח כבלתי ראוי בהרבה פעמים . מדוע הוא מעיז עדיין להראות את פרצופו. שילך לאלף ע...

11.

לא אפשרו גיוס. לא אפשרו השכלה. גרמו רק לעוני ותלות בכספי משלמי המיסים

10.

עדיף לדתיים לקרוא בתנך בספרי נביאים ולוותר על הלבוש הנוכרי שלהם, ולוותר על הכיפה שלא מעידה על יראת שמים. לוותר על מוסכמות של שקר שהרבנים האכילו אותם. לוותר על דת משה המצרי ולחזור להאמין לאלהי ישראל ששמו איננו השם אלא יהווה.

9.

כולם צריכים לעבוד !!! חילוני שלא יעבוד צפוי במקרה הטוב להיזרק לרחוב במקרה הרע לרעוב. וזה בדיוק אבל בדיוק למה החילוניים נגעלים מהחרדים.

8.

רוצים כספים ? תתמכו במי שיכול להרכיב ממשלה, וזה לא נתניהו. וזה יהיה בתנאים שלו ולא שלכם. אחרת, לא צריך אתכם בממשלה - נראה איך תסתדרו עוד כמה שנים בלי תקציבים לכוללים.

7.

המס על החד פעמיים אין מטרתו פגיעה בחרדים, אלא חלק ממגמה עולמית של שמירה על כדור הארץ, שכן, גם החרדים חיים על אותו כדור... המס על משקאות עתירי סוכר אין מטרתו פגיעה בחרדים, אלא שמירה על הבריאות, וכן, הסוכר מזיק גם לחרדים וילדיהם... אז משום מה החרדים החליטו לחיות באופן לא בריא ולא אכפת להם מהסביבה - אבל לנו אכפת!!!

comment-2-comment

למה על הסודה הוא גם הרים מס??

comment-2-comment

איסור נסיעה בשבת אין מטרתו לפגוע בחילונים, מטרתו להפחית את זיהום האויר כחלק ממבנה גלובלית איסור מכירת חזיר - אין מטרתו להכנס למישהו לצלחת, מטרתו לעודד שמירה על בעלי חיים כחלק ממבנה פרוגרסיבית להציל את בעלי החיים. דמגוגיה בשקל

comment-2-comment

אכפת לכם מבעלי חיים? הרי הייתם שמים שועל על הראש שלכם.

comment-2-comment

אוטובוס אחד שנוסע חוסך זיהום של 50 מכוניות, רכבת שנוסעת חוסכת זיהום של 1000 מכוניות, כך שתחב"צ חוסך זיהום, בכל יום שהוא פועל. לפי חישובי האוצר תחב"צ בשבתות וחגים גם יגרום לירידה בקניית רכבים, מה שיוריד את הזיהום עוד יותר

comment-2-comment

אני לא יודע מה המניעים של שר האוצר, אבל רציתם עובדות. בישראל אין איסור נסיעה בשבת, אלא איסור של תחבורה ציבורית יבשתית. בלי זה - הרבה יותר אנשים נוסעים בשבת ולא בשבת עם מכוניות. התוצאה היא הרבה יותר זיהום אוויר - כי אוטובוס שיכול לקחת 30 אנשים, מזהם הרבה פחות לעומת 30 מכוניות שבכל אחד מהם איש אחד. ישראל - אחת המדינות הצפופות בעולם, נבדלת ממדינות צפופות אחרות (אירופה, מזרח אירופה) בכך שיש בה שימוש גבוה במכוניות ותת השקעה בתחב"צ . איסור תחב"צ בשבת מקשה על עידוד שימוש בתחב"צ.

comment-2-comment

אם החרדים רוצים לשמור על בעלי חיים - אז אין הרבה קשר לאיסור מכירת חזיר - כדאי לעבור לצמחונות וטבעונות. וזה עוזר גם לבעלי החיים שלא נשחטים וגם לבעלי חיים בטבע שגידול מזון לבעלי החיים בשבי האדם נלקח על חשבון שטחים שלהם. בקיצור חרדים - יש באמת כדור ארץ מסביב, שמייצר חמצן מים ומאפשר לנו לגדל מזון - לא נשמור עליו - כולם יסבלו כולל החרדים.

comment-2-comment

אז בוא נקבע שיום שלישי הוא יום ללא נסיעות ברכב בכלל, בשבת גם ככה יש מספר מואט יותר של רכבים שנוסעים. ככה כדור הארץ מרוויח פעמיים לא? אה זה לא המצב? אז לא, היא לא דמגוגית, אתה הוא הדמגוג.

comment-2-comment

comment-2-comment

באותה מידה אני יכול לכפות עליך שמירת שבת במרחב הציבורי ולומר לך זה לא נגדך זה בשביל היהדות הרי גם אתה יהודי משום מה לך לא איכפת אבל לנו איכפת . ועוד משהו אתה לא תכפה עלינו כיצד לחיות ואיך לחיות בריא או לא קודם תכפה על החילונים לא לנסוע לחוץ לארץ מה שאיבה עושה טונות של חד פעמי לא יעשו

comment-2-comment

זה.

comment-2-comment

comment-2-comment

תימצת במשפט את כל הפסיכיות החרדית

6.

5.

הציבור משמיע ברשתות החברתיות ובאתרי האינטרנט את סלידתו מהעסקנים הזקנים והמנותקים שאינם מתחלפים.

4.

לכפות את הקריטריון הדתי פולחני של הקהילות החרדיות המדומינות (פרופסור אבי שגיא) על הזירה הציבורית (פרהסיה) . בכל העולם המתוקן הדת היא בבית ובבית התפילה . תחבורה ציבורית בשבת קיימת בחיפה מ-הקמת המדינה בזכות אבא חושי שניפץ הפגנות של חרדים שהפריעו לאוטובוסים של פועלים להגיע למפרץ חיפה לקיים מדינה שחייה מתעשייה וטכנולוגיה ולא שטייטעל. אתה והחרדים תופסים זהות "יהודית" באופן שונה ממה שאני ואחרים תופסים זהות יהודית. אני תופס זהות ישראלית,עיבריות,עבודה,תשלום מיסים,שירות צבאי, ארון הספרים העיברי כתרבות וספרות יפה ולא מכלול המטלות הפולחניות המייגעות והמופרכות של הדת הרבנית האורתודוכסית בגירסה האשכנזית חרדית שמתנגדת לציונות ורואה במדינת ישראל "גזירת גיוס".

comment-2-comment

הפוך דת הסביבה והצמחונות היא עניין פנימי שלך ואל תכפה עלינו אותה . שנית מי קבע שהאידיאולוגיה הציונית היא חשובה יותר מהדת הרי המציאו אותה בני אדם והיא עניין אישי של בני אדם למשל ערבים אינם ציוניים . שלישית יהדות אינה דת היא עם חלוקי היהדות הם אלו שקובעים מהו העם היהודי ואת זהותו . מיסים משלמים גם בוועד בית ובכל מדינה . צבא יש לכל מדינה שפה יש לכל מדינה ואפילו כמה וכי יהודי שלא מדבר עברית אינו יהודי . כמה לימודי ליבה יהודית חסרים להורים ועמי ארצות גמורים חילוניים .

3.

רוצים את כל היד, אבל תורמים אפס לכלל החברה. רק ליברמן יכול עליכם, ובן גביר הוא העונש הכבד שלכם ושל ביבי. יום אחד תבינו שליברמן רק ניסה לעשות לכם טובה

2.

סוף סוף ניתקו אתכם מעטיני הממשלה. חבורת בכיינים עלובים

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה