25
צילום: קובי קואנקסצילום: קובי קואנקס

שגריר האיחוד האירופי בישראל: "ישראל יכולה להיות מקור חליפי חשוב לגז הרוסי"

דימיטר טזאנצ'ב טען כי על אף שהמשא ומתן עם המעצמות נמצא בהקפאה הוא מאמין כי לבסוף יושג הסכם עם טהרן. "נגיע לדרך שתעצור את איראן", העריך בריאיון מיוחד באולפן ynet. הוא ציין כי בשל המחסור במקורות אנרגיה "ישראל יכולה להוות מקור אלטרנטיבי חשוב". ומה הוא חושב על אי היציבות הפוליטית?

אלכסנדרה לוקש | פורסם:23/06/2022
(צילום: שמוליק דודפור)
שגריר האיחוד האירופי בישראל, דימיטר טזאנצ'ב, טוען כי לישראל ולאיחוד יש אינטרס משותף והוא "למנוע את התחזקותה של איראן". הוא התייחס למשא ומתן בין המעצמות לטהרן, שנמצא כעת בהקפאה, ואמר בריאיון מיוחד לאולפן ynet כי "אני מאמין שלבסוף נגיע להסכמות ולדרך שתעצור את איראן".
השגריר גם הסביר מדוע לדעתו פעולה באיראן לא תהיה אפקטיבית: "האיחוד האירופי חושב יותר על שיחות וצעדים דיפלומטיים כדי לפתור משברים. אנחנו מאמינים שהדרך הנכונה לפתור את הבעיה היא באמצעות הסכם". לדבריו, "יש לנו את הדוגמא של הסכם הגרעין מ-2015, שעבד".
צילום: רויטרס"מאמין שאיראן כן מנסה להגיע למשא ומתן מסוים". השיחות בווינה הוקפאו (צילום: רויטרס)
- לישראל יש את הגיבוי של האיחוד האירופי? "ישראל מחליטה מה לעשות. אנחנו מבינים שצריך להתמודד עם זה בעזרת שיחות דיפלומטיות. אני מאמין שאיראן כן מנסה להגיע למשא ומתן מסוים, ואנחנו מנסים לרתום אותם לסיפור".
טזאנצ'ב ציין כי הגעת איראן לנשק גרעיני הוא "איום קיים": "לאיראן יכול להיות נשק גרעיני, אנחנו רוצים למנוע את זה. כל עוד יש סיכוי, נעבוד יחד כדי לגלות מה הדרך למנוע את זה ולהגיע להסכם המתאים ביותר".
השגריר התייחס גם לחוסר היציבות הפוליטית בישראל ואמר כי "אנחנו מקווים שישראל תבחר באיש הנכון שיוביל אותם". הוא סבור כי בחירות חוזרות הן לא בהכרח פתרון רע: "בחירות הן דווקא הדבר הכי מתאים לדמוקרטיה, והן מתנהלות בישראל כמו שצריך. ראינו דווקא שיתוף פעולה בחודשים האחרונים מהממשלה האחרונה ואנחנו מקווים שהוא יימשך. בחירות הן דבר נורמלי בכל דמוקרטיה".
צילום: יואב דודקביץ, EPA"מקווים שישראל תבחר באיש הנכון" (צילום: יואב דודקביץ, EPA)
- כמה חזק קשר האנרגיה בין ישראל לאיחוד האירופי? "שיתוף הפעולה בתחום הזה הוא דוגמא לאיך אפשר לשתף פעולה כמו שצריך. אנחנו מכבדים את הסכמי אברהם, שהגיעו בזמן שהאיחוד האירופי מחפש אחר מקורות אלטרנטיביים לאנרגיה. אנחנו מאמינים שכולם מרוויחים מהשיתוף פעולה הזה - האיחוד האירופי, ישראל ומצרים".
- ישראל יכולה להחליף את רוסיה בתחום? "ישראל יכולה להוות מקור חשוב, אלטרנטיבי, באספקת אנרגיה. אנחנו צריכים לדבר לא רק על גז, על מקורות חשמל, אנרגיה חדשה. זה שיתוף פעולה שיכול להיות מאוד מושך, זה סימן מאוד חשוב לאזור".
בריאיון דיבר טזאנצ'ב גם על המלחמה המתמשכת בין אוקראינה לרוסיה, ושלל את הביקורת של שגריר אוקראינה בישראל על הסיוע הלא מספק, כלשונו, למדינתו מצד ירושלים. "ישראל עזרה לא מעט. היא פתחה את שעריה בפני המון פליטים מאוקראינה, עזרה להקים הרבה בתי חולים. היא עושה המון מאמצים עבור אוקראינה בעת הלחימה הזו. אני מאמין שצריך להעריך את הניסיונות האלה. כמובן שהאיחוד האירופי נפגש עם אחד האתגרים הגדולים, אולי הגדול בהיסטוריה. לכן כל ניסיון, כל צעד שיעזור לנו בזמנים אלה, הוא מבורך".
הוא לא שלל אפשרות שהאיחוד יטיל סנקציות נוספות נגד מוסקבה: "סנקציות הן לא מטרות. אלה כלים שבהם אנחנו משתמשים כדי להגיע למטרותינו - שהן עצירת המלחמה, עצירת הטרור, עצירת הסבל של העם האוקראיני, מציאת האשמים והצדק. אם נצטרך לפעול בצעד של סנקציה, נעשה זאת".
לדבריו, הסנקציות הן הכלי החזק ביותר לעצור את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "הן הדבר המשפיע ביותר, כמובן. חוץ מזה אנחנו מנסים לתמוך בעם האוקראיני באמצעים אחרים כדי לשפר את חייהם כמה שאפשר".
לכתבה זו 25 תגובות
הוספת תגובה
25

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
15.

האירופים מחליפים את ספק הגז כתגובה על מלחמה וכיבוש בקושי חודשיים ורוצים לקנות גז של כובש עם שלם מזה עשרות שנים ומנהל משטר אפרטהייד בשטחים הכבודים פסיכופטים נם האירופיים

14.

עם כמויות החומוס והחמין שאוכלים פה

13.

לא מבין למה בישראל כל כך מתלהבים מהתמיכה של האיחוד האירופי, הם לא שווים כלום מול אירן ורוסיה, סין, הכל אצלם זה רק דיבורים ואפס מעשים, שימשיכו לתת למהגרים מארצות ערב ואפריקה להגיע ונראה לאן יגיעו, הם מאמינים בדיבורים שימשיכו לחיות באשליות, יפי נפש שכמותם.

12.

11.

חשמל זול ועדיפות בתחרות השוק הבינלאומי. עדיף שנשתמש בגז לייצור ואת התוצרים נמכור לאירופה.

comment-2-comment

בלי הגז נישאר גם בלי מים

10.

comment-2-comment

9.

היא כל כך חכמה ומקצועית, אני בטוח שהיא הקפיאה את חיפושי הגז כנשק מול אירופה, בכדי שיזחלו אליה ויבקשו להמשיך את החיפושים. האמת, כנראה שזאת סתם היתה החלטה גרועה

8.

7.

הייתי נזהרת מאד מלעשות איתם עסקים. נראה שבגלל הבעיות הכלכליות האיחוד יתפרק באיזשהו שלב.

comment-2-comment

האיחוד הוא אחד השווקים היציבים, איפעם הסתכלת בכלל על מדדי מניות?

comment-2-comment

comment-2-comment

6.

שהוא יספיק לצרכים האירופאים? אחרי שבוע האסדה של הגז תתרוקן אז מה יעשו האירופאים שוב בלי גז? מה עשו האירופאים עד שהרוסים באו, בלי גז? וכולם חיממו בחורף? וגם היו פעם חורפים קרים יותר מהיום. היה להם פחם והם חוזרים עכשיו שוב לפחם. שילמדו להשתמש בדראק שהפחם משאיר ככה שלא ישאיר דראק אז לא יצטרכו גז רוסי. השטויות של מרקל. לתקוע את הגרמנים עם הרוסים בשביל גז....

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

ישראל לא מוכרת ולא מרוויחה כלום ממכירת הגז.

4.

ושיפסיקו את התמיכה העיוורת בפלסטינים

comment-2-comment

הגז לא ישראלי. הוא רק גז

3.

לא צריך לתמוך בשונאינו.

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה