29
צילום: AFPצילום: AFP

"הבולענים - הנקמה של הטבע": תמונות מרהיבות של ים המלח, ים הולך ונעלם

ים המלח איבד שליש משטחו מאז שנות השישים, מגמת הירידה במפלס צפויה להימשך עוד 100 שנים. איש המכון הגאולוגי מזהיר מאלפי הבולענים אבל סבור כי הם יכולים להיות אטרקציה תיירותית, בירדן לא ממהרים לטפל במשבר ובעין גדי עצובים: "עלינו להתבייש בעצמנו". רגע לפני ועידת האקלים: העתיד העגום של "המקום הנמוך בעולם"

AFP | פורסם:28/10/2021
בימי הזוהר של ספא עין גדי בשנות השישים, המבלים יכלו לעבור מהבריכות המחוממות היישר אל המים המלוחים של ים המלח. עכשיו אותו חוף מכוסה במכתשים. ים המלח איבד שליש משטחו מאז שנות השישים, מפלס המים יורד בערך במטר מדי שנה והמים שמתאדים מותירים מאחוריהם בורות מסוכנים.
"בעתיד יהיה לך מזל אם תראה כאן מים שאפשר להתרחץ בהם", אומרת אליסון רון מעין גדי, שעבדה בספא המקומי לפני כ-60 שנה. "אבל יהיו הרבה בולענים". אותם בולענים מגיעים לעתים לעומק של עד 10 מטרים, והם העדות הברורה ביותר לים המתכווץ.
רגע לפני כינוס ועידת האקלים בגלזגו, כתבה מקיפה של סוכנות הידיעות הצרפתית - ולצדה תמונות מרהיבות - סוקרת את אחד המקומות שפעולות האדם שינו אותו ללא היכר, שינוי שכולל גם אלפי בולענים מסוכנים. צפו בתמונות של ים המלח הנעלם, ושל הבולענים.
צילום: AFPבולען בחניה במצפה שלם. אחד מאלפים רבים בסביבות ים המלח (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: AFPפעם היה כאן כפר נופש (צילום: AFP)
צילום: AFPאנשים בתוך בולען שהתמלא במים ליד ים המלח (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: AFPהבולענים מגיעים לעומק של עד 10 מטרים (צילום: AFP)
צילום: AFPשדה מוקשים באזור דרום ים המלח (צילום: AFP)
הבולענים נוצרים בעקבות מי תהום מתוקים הזורמים לים המלח עקב ירידת המפלס. המים ממיסים את שכבת המלח התת-קרקעית שנוצרה עם נסיגת ים המלח וכוסתה במשקעים של חרסיות. שכבת החרסית שמעל שכבת המלח בוצית וגמישה, וכאשר מי התהום ממיסים את שכבת המלח זורמת החרסית הבוצית לחלל שנוצר מתחתיה וכך נוצר חלל מעל לשכבת החרסית הבוצית. מעל לחרסית הבוצית מצויה שכבת חרסית יבשה שנשארת שלמה מעל החלל שנפער מתחתיה. עם הזמן נוצרים גם בשכבה יבשה זו סדקים - ובסופו של דבר היא מתמוטטת לתוך שכבת החרסית הבוצית שמתחת.
ד"ר איתי גבריאלי מהמכון הגאולוגי אמר כי יש כיום יש אלפים רבים של בולענים בחופי ים המלח בישראל, בירדן ובשטחי הרשות הפלסטינית. הם עדות למדיניות שלמעשה הובילה להפסקת זרם המים לים המלח. הן ישראל והן ירדן משתמשות במי נהר הירדן לחקלאות ולשתייה, והסיבה העיקרית להפחתת הזרימה בירדן קשורה בסגירת סכר דגניה ובניית סכרים על רוב הנחלים הנשפכים לנהר הירדן ממזרח.
סיבה מרכזית נוספת לירידה במפלס מי ים המלח מקורה בפעילות מפעלי ים המלח בישראל ויתר מפעלי האשלג, חלקם בשטח ירדן. בתהליך הפקת האשלג נשאבים מי האגן הצפוני של ים המלח ומועברים לבריכות אידוי באגן הדרומי. פיזור מי הים בשטחי בריכות האידוי מגדיל את ההתאיידות מאגן ים המלח.
צילום: AFPים המלח, בחודש שעבר. איבד שליש מהשטח תוך 60 שנה (צילום: AFP)
צילום: AFPאחד מחופי ים המלח (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: AFPנחל הערבה זורם לבריכות האידו בים המלח (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: AFPיעלים באזור עין גדי (צילום: AFP)
שינויי האקלים רק האיצו את ההתאדות. בסדום נמדדה ביולי 2019 הטמפרטורה הגבוהה ביותר ב-70 השנים מאז החלו המדידות – 49.9 מעלות. גבריאלי אמר כי המכון הגאולוגי עוקב אחר היווצרות הבולענים בעזרת תמונות לוויין מהחלל, אבל אין מדובר במדע מדויק. לדבריו, זה "מסוכן" – אבל גם "מרהיב". "יש לזה פוטנציאל להפוך לאטרקציה תיירותית, אם אתה מסכים לקחת את הסיכון", אמר.
גדעון ברומברג, מנכ"ל "אקופיס ישראל", סבור כי הסכנה היא הדבר המרכזי. "הבולענים הם הנקמה של הטבע על מעשי האנושות", הוא אומר. "לא נוכל להחזיר את ים המלח לימי הזוהר שלו, אבל אנחנו דורשים לייצב את מצבו".
הארגון שלו, שמורכב מאנשי סביבה ישראלים, ירדנים ופלסטיניים, קורא להגברת התפלת המים מהים התיכון, כדי להפחית את השימוש במים מהכינרת ומנהר הירדן – ובכך לאפשר את זרימתם לים המלח. אקופיס גם מעוניין שהתעשייה "תישא באחריות", בכך שתשלם מסים גבוהים יותר.
צילום: AFPפעם היה פה מגרש חניה (צילום: AFP)
צילום: AFPפעם היה כאן כביש (צילום: AFP)
צילום: AFPבולענים ליד אחד מחופי ים המלח (צילום: AFP)
צילום: AFPבולען שהתמלא במים (צילום: AFP)
צילום: AFPמפעלי ים המלח (צילום: AFP)
צילום: AFPהמצב העגום של האזור (צילום: AFP)
צילום: AFPאדם בוחן מינרלים באחד החופים (צילום: AFP)
במשרד המים בירדן לא הציעו מתווה לפתרון המשבר. במקום זאת, הם אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית כי המדינות התורמות צריכות להיות בעלות "תפקיד חשוב" בהעלאת המודעות "במטרה למצוא פתרונות הגיוניים לבעיית ים המלח". ביוני נטשה ירדן תוכנית לבניית תעלה שתוביל מים מים סוף לים המלח, תוכנית שגם ישראל והרשות הפלסטינית היו אמורות להיות חלק ממנה. במקום זאת, עמאן הודיעה כי תבנה מתקן התפלת מים שיספק מי שתייה.
"גם אם התעלה הייתה נבנית, היא לא הייתה מספיקה כדי להציל את ים המלח", קובע ההידרולוג ד"ר ערן חלפי ממו"פ מדבר וים המלח. "ים המלח במחסור של מיליארד מטר מעוקב מים בשנה והתעלה הייתה אמורה להביא 200 מיליון מטר מעוקב בשנה. זה היה מאט את הירידה, אבל לא מונע אותה".
אז האם גורלו של ים המלח נחרץ להתאדות? מדענים סבורים כי לפחות ב-100 השנים הקרובות תימשך מגמת הירידה בשטחו, ועוד ועוד בולענים ימשיכו להופיע. אבל ים המלח עשוי להגיע לנקודת איזון, כי בזמן ששטחו פוחת, המים הופכים למלוחים יותר וההתאדות נהפכת לאיטית יותר. "אנחנו צריכים להתבייש בעצמנו שנתנו לזה לקרות", אומרת בעצב אליסון רון על ההווה והעתיד השחורים של המקום שעד לפני שנתיים נחשב למקום היבשתי הנמוך בעולם.
לכתבה זו 29 תגובות
הוספת תגובה
29

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
26.

25.

24.

צריך להוציא משם את משפחת עופר ולהזרים מים מים סוף, ככה הים יחזור לקדמותו

23.

22.

פתרונות אפשריים: 1.לסגור את מפעלי ים המלח ואת מקבליהם בירדן ולהחרים אותם על נזק לסביבה ולאוצרות הטבע לתבוע אותם ולקנוס אותם.2. להזרים מי ים לים המלח מהכנרת, מים סוף, ומים התיכון בו זמנית נקודה.

21.

כל מי שאפשר למשפחה הזו לעשות ככל העולה על רוחה במשאבי המדינה צריך להירקב בכלא עד סוף ימיו

20.

מקווה שהטבע יתנקם בנו חזרה..ואלה שהורסים את ים המלח אלוהים כבר יעניש אותם חזק בעתיד..מדינה רקובה של טייקונים שהורסים פלא עולם בשביל כסף

19.

18.

comment-2-comment

זה לא אולמרט, זה הכל מקום המדינה

17.

חייבים להתעורר.לפני שיהיה מאוחר מידי. המצב עדיין ניתן לתיקון.שיפעילו כבר את התעלה מים סוף כמו שתוכנן.

16.

אפילו הטבע והנוף הרסו!

15.

לא הבנתי למה לכתוב בכותרת "תמונות מרהיבות" אלו תמונות עצובות מאוד

14.

comment-2-comment

המאפיוזו חזר לארץ כדי להרוס הכל ולמלא את כיסיו. המדינה הרוסה בהרבה היבטים.

13.

כתבה מכובסת, לא אמרתם אפילו מילה על מפעלי ים המלח

12.

11.

יתכן וזה יביא לעליית מי ים המלח ומקום לתיירות שהולכת ונעלמת.

10.

9.

כמה שיותר נמוך גם יותר חם. נגיע גם לשבור את שיא החום העולמי.

8.

מדינת ישראל בעזרתה של כיל סוחטים לנו את ים המלח

7.

כמו יבוש אגם החולה, כמו שתילת האליפטוסים "לייבוש הביצות" אוסף דגנרטים "הקימו מדינה" (הרסו כל פיסת טבע שנגעו בה)

6.

5.

לכסות באספלט, ולהקים את מגרש החניה/דרייב אין הגדול והנמוך ביותר בעולם.

4.

3.

2.

אתם יודעים שחברת כימיכלים לישראל שואבים את המים בצורה מכוונת כדי לשמור על ריכוז גבוה בגלל שאיבת המלחים ואתם מציגים זאת כאילו המים מתאדים??? כמה סיאוב הון שילטון עיתון???

1.

comment-2-comment

לפרוץ תעלה מהים התיכון לים המלח בדחיפות

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה