131

הגינקולוג אמר, "את הקולות הסקסיים תשמרי לבעלך"

לצד סיפורי התקיפות המיניות שמהדהדים בתקשורת, שוכנות גם עשרות פגיעות אחרות שנעשות על ידי רופאי נשים. דווקא במקום הכי רגיש והכי חשוף, נשים רבות זוכות להערות מטרידות, לעג, יחס פולשני ואגרסיבי ואטימות לב. עכשיו כמה מהן אוזרות אומץ לדבר, והסיפורים הלא פשוטים שלהן מובאים כאן לפניכם

אופיר סגרסקי | עודכן:20/04/2022
בשבועות האחרונים נחשפו ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" תחקירים ועדויות על אודות התנהלותם הפוגענית של הגינקולוגים פרופ' אלקלעי וד"ר גיא רופא, אבל אם תסתכלו סביבכם, תגלו שהרבה נשים חוו פגיעה כזו או אחרת מגינקולוג. דווקא במקום הכי רגיש והכי חשוף שלנו - בכל המובנים – רבות מאיתנו זוכות להערות מטרידות, לעג, יחס פולשני ואגרסיבי ואטימות לב.
המקרים האפורים, אלו שלא מספיק מובהקים מבחינה משפטית, נוטים ליפול בין הכיסאות. התקשורת לא מתעניינת בהם, בתי החולים מקלים בהם ראש וכך גם רשויות החוק. כך ממשיכים הפוגעים לעבוד באין מפריע, נהנים מגישה ישירה לגופן ולנפשן של מטופלות נוספות.
במקרה הטוב, הנפגעות מזהירות מפני הפוגעים ברשתות החברתיות, בזהירות מרבית כמובן, מתוך הבנה שמהלך כזה עלול לחשוף אותן לתביעה. במקרה הרע, הן מראש שותקות מעוצמת הבושה והטראומה. עכשיו כמה מהן אוזרות אומץ לדבר, והסיפורים שלהן מובאים כאן לפניכם.
אזהרת טריגר: חלק מהסיפורים כוללים תיאורים גרפיים של הטרדות מיניות.

"תשמרי את הקולות לבעלך, מותק"

"לפני כמה שנים, כשהייתי בזוגיות, החלטתי להחליף את הגלולות בהתקן תוך-רחמי", מספרת מאי (שם בדוי). "התייעצתי עם הרופא בנוגע לזה ובנוגע לחששות שלי מהפרוצדורה הלא נעימה בעליל, והוא הרגיע אותי שאין לי ממה לחשוש, ושזה הליך פשוט וקל יחסית שצריך לעשות בזמן הווסת".
"התחלתי לבכות וצעקתי לו שיטפל בי יותר ברגישות כי כואב לי נורא, אבל הוא רק צחק עליי! באיזשהו שלב, בזמן שאני מתייפחת, הוא חייך ואמר, 'את הקולות הסקסיים האלה תשמרי לבעלך במיטה, מותק'"
מאי הגיעה בזמן הווסת כפי שנתבקשה, אך במקום העדינות שהובטחה לה, נהג בה הרופא באגרסיביות. "כמעט התעלפתי מרוב כאב", היא משחזרת. "התחלתי לבכות וצעקתי לו שיטפל בי יותר ברגישות כי כואב לי נורא, אבל הוא רק צחק עליי! באיזשהו שלב, בזמן שאני מתייפחת, הוא חייך לעברי ואמר, 'את הקולות הסקסיים האלה תשמרי לבעלך במיטה, מותק'.
"לא האמנתי למשמע אוזניי ולא לאגרסיביות שבה בוצע עליי הליך כל כך עדין. נבהלתי ונפגעתי עד עמקי נשמתי. רציתי להתלונן, אבל הרגשתי מבוכה גדולה מדי. בדיעבד, הייתי צריכה לעשות את זה. הסיפור הזה גורם לי לבכי גם שנים אחרי שהוא קרה. גם עכשיו, שש שנים אחר כך, אני בוכה כשאני נזכרת בו".
צילום: shutterstockבדיקה גניקולוגית. יש מחסור בנשים בתחום (צילום: shutterstock)

"הוא האשים אותי שאני מונעת סקס מבעלי"

"היו לי כמה ביקורים טראומטיים אצל רופאי נשים, אבל השיא הוא הרופא שעשה לי סקירה מוקדמת בהיריון", מספרת נופר ליבנה (32). לדבריה, היא הלכה אליו לפני שנתיים בעקבות כאבים עזים שהרגישה בעת קיום יחסי מין, כאבים שהתבררו מאוחר יותר כתסמינים של אנדומטריוזיס. בשל הכאבים נמנעו היא ובן זוגה מקיום יחסים במשך זמן רב, ומסתבר שהגניקולוג הפנה אליה את האצבע המאשימה.
"הוא אמר שאני לחוצה, שאני מכווצת את השרירים האינטימיים שלי בעת הפעולה, ושבגללי נוצר הכאב", היא נזכרת. "חשוב היה לו גם לומר שזה לא בסדר שאני מונעת מין מבן זוגי". מובן שמאז אותו אירוע, ליבנה לא הלכה יותר לאותו גניקולוג, אך הדוקטור ממשיך לעבוד עד היום.
צילום: סלפי"הוא אמר שאני מונעת מין מבן זוגי". נופר ליבנה ובתה (צילום: סלפי)

"ירדה לי דמעה והוא גירש אותי מהחדר"

בגיל 16 הגיעה לראשונה נטשה נועם גול (24) למחלקה לאנדומטריוזיס שבה עבד ד"ר ס'. היא הגיעה אליו עם טראומה מינית מוקדמת, מלווה באמה שהסבירה לרופא את מצבה הרגשי המורכב של בתה. "עם תחילת הבדיקה הווגינלית ירדה לי דמעה. לא התכווצתי ולא כלום, רק דמעה לא רצונית, שאמא שלי הסבירה לו שהיא נובעת מהטראומה", משתפת נטשה.
אלא שלדבריה, ההסבר לא שכנע את הדוקטור. "הוא הוציא ממני את המכשיר באגרסיביות, אמר שהוא לא יכול לעבוד ככה ושלח אותי החוצה מהמרפאה שלו". גול זוכרת שהיא ואמה היו המומות נוכח תגובתו של הרופא. "היא ניסתה לשאול אותו למה הוא התעצבן, אבל אמרתי לה לעזוב את זה". בסיום הבדיקה גול ואמה התלוננו לאחות הראשונה שפגשו במרפאה. "האחות לא ממש ידעה מה לעשות עם המידע. היא נראתה אבודה בערך כמונו, והתנצלה בערך מאה פעם".
צילום:  טלי ז'ורביובנותרה המומה מהמקרה. נטשה גול (צילום: טלי ז'ורביוב)
בסופו של דבר, התלונה הועברה לבית החולים ולאחר שנתיים סיים הרופא את עבודתו. "הוא הועזב בשקט, אחרי מה שאני מתארת לעצמי כעוד מאות תלונות", משערת גול. "אבל לצערי, מסתבר שהוא ממשיך לעבוד במלא מקומות אחרים". מאז מקפידה גול לפנות לנשים מהתחום בלבד, אך זה לא תמיד מתאפשר לה. "לא בכל תחומי ההתמחות בגניקולוגיה יש רופאות נשים, ובאופן כללי, חסרות גניקולוגיות".

"תסתכלי לי בעיניים בזמן שאני בודק אותך"

הסיפור של ליה (שם בדוי), כיום באמצע שנות העשרים לחייה, התרחש כשהייתה בת 18. באותם ימים סבלה מדלקות תכופות בדרכי השתן, ומדי פעם נזקקה לגניקולוג חירום. באחת הפעמים הגיעה ליה לגניקולוג מבוגר שהעמיד אותה בפני סיטואציה מאוד לא נעימה.
"הוא ביקש ממני להסתכל לו בעיניים במהלך הבדיקה. הייתי מזועזעת ושאלתי אותו למה, והוא אמר לי שככה הוא רואה אם כואב לי או לא. סירבתי להסתכל לו בעיניים והוא שוב חזר על הבקשה. אני לא זוכרת אם הסכמתי או לא כי פשוט קפאתי. לקח לי זמן להבין שמשהו שם היה מאוד לא בסדר ושהגוף שלי התנתק מהסיטואציה".
"הרופא לחץ חזק על הבטן וזה היה בין מכאיב למדגדג, ומרוב מבוכה, צחקתי. הרופא הסתכל עליי ואמר, 'אני רואה שאת אוהבת את זה, הא?'. לא ידעתי איפה לקבור את עצמי"
ליה מסבירה שהאירועים שלפני האירוע ואחריו נמחקו מזיכרונה, מאפיין שכיח של טראומה. "אם הייתי זוכרת את שמו הייתי מדווחת עליו, אבל לצערי זה קרה לפני שנים", היא אומרת. "קיוויתי שמישהי אחרת הייתה מספיק אמיצה כדי להתעמת איתו או להתלונן. כשצף כל עניין הגניקולוגים התעוררה בי תקווה שאולי מישהי שזה קרה לה תכתוב על זה ואני אזכר בשמו, כי אני בטוחה שאני לא היחידה שהוא עשה לה את זה".

"הוא אמר, 'אני רואה שאת אוהבת את זה'"

הסיפור של מיכל (שם בדוי), באמצע שנות השלושים לחייה, קצר וחותך. זה קרה לפני שנה וחצי, בסקירה ראשונה אצל רופא מומלץ, אולטרסאונד וגינלי. "הרופא לחץ חזק על הבטן כדי לגרום לעובר לזוז כדי שיראה אותו טוב יותר, וזה היה בין מכאיב למדגדג, ומרוב מבוכה, צחקתי. הרופא הסתכל עליי ואמר, 'אני רואה שאת אוהבת את זה, הא?'. לא ידעתי איפה לקבור את עצמי".

"הוא לא הסביר לי כלום, ופשוט הכניס את היד שלו"

גילי (שם בדוי) הלכה לגינקולוג לבירור לגבי אנדומטריוזיס. "הוא היה חברותי בקטע פלרטטני כזה, ותוך כדי שאני על המיטה בלי תחתונים, הוא שאל אותי מאיפה אני מוכרת לו והחמיא לי על הקעקועים בזמן שנגע בקעקוע שעל הירך. באופן כללי, הוא שאל הרבה שאלות אישיות במקום להסביר לי על הבדיקה".
ואז הגיעה הבדיקה. "ללא כל הסבר או הכנה הוא פשוט הכניס את היד שלו לתוכי. מה שהוא עשה שם הרגיש יותר פולשני מבדיקות גניקולוגיות קודמות שעברתי. קפאתי, ולא הצלחתי לשאול אותו מה הוא בדיוק עושה. בצירוף לאופן שבו דיבר אליי, פשוט לא ידעתי אם אני עוברת תקיפה או שזו בדיקה תקינה לאנדומטריוזיס".
כשהבדיקה הסתיימה, היא התקשרה לחברה שסובלת מאנדומטריוזיס, כדי להבין טוב יותר האם מה שנעשה לה היה תקין. מהבירור גילי יצאה עוד יותר מבולבלת. "החברה הסבירה לי שבאמת הבדיקה קצת יותר פולשנית, אז אני לא חושבת שזו הייתה תקיפה, אבל מה שלא היה תקין זה שבמקום להסביר לי מה הוא עושה, הוא דיבר איתי בטון פלרטטני. בדיעבד, גיליתי דרך קבוצת נשים שעוד נשים חוו אותו באופן דומה או יותר גרוע".
צילום: Shutterstock10% מהנשים סובלות מאנדומטריוזיס, כאבי וסת משתקים (צילום: Shutterstock)
הסיפור של גילי הוא דוגמה קלאסית להטרדה אפורה אצל גניקולוג. קוראים ורופאים שאינם מבינים את חומרת האירוע, עלולים לפטור את עצמם מאחריות בנפנוף יד. "נו, באמת, זו פרשנות שלה", הם יגידו. "אין פה הטרדה אמיתית". אך אותן פעולות ומילים שגרמו לגילי ולאחרות לחוש אי-נוחות עזה, יכולות היו להימנע בקלות לו גניקולוגים פשוט יחליטו שמעתה והלאה הם מקפידים על כללי התנהגות בסיסיים אל מול המטופלת, בראש ובראשונה להסביר לה, בפירוט, מהי הבדיקה שהולכת להתבצע עליה או בתוכה, וכמובן להימנע משאילת שאלות אישיות שאינן לצורך הבדיקה, כל שכן התבדחויות בעלות אופי מיני.

"הוא נגע לי בדגדגן ושאל, 'כאן את מאוננת?'"

רוני (שם בדוי), אישה בשנות השלושים המוקדמות לחייה, הגיעה לגניקולוג בעקבות כתם חשוד על צוואר הרחם ודימום בעת קיום יחסי מין. "הוא היה הגניקולוג היחיד בתל אביב שמתמחה בתת התחום שהזדקקתי לו, והוא ניצל את זה".
"כשישבתי מולו חשופה, הוא מישש לי את הדגדגן ושאל, 'כאן את מאוננת? את מחדירה פנימה?' והרגשתי מאוד לא נעים"
היא הגיעה לבדיקה בשמלה, כדי שתוכל להפשיל אותה בקלות לצורך הבדיקה ועדיין להישאר מכוסה במידת מה, אך הרופא התעקש שהיא תתפשט לגמרי ותתכסה רק בסדין. הסדין היה מוכתם, לדבריה, והיא נרתעה, אבל החליטה לסמוך על הוראות הרופא, העיקר שתצא בריאה.
מהר מאוד, ערער הגניקולוג את אמונה של רוני. "כשישבתי מולו חשופה, הוא מישש לי את הדגדגן ושאל, 'כאן את מאוננת? את מחדירה פנימה?' והרגשתי מאוד לא נעים. אמרתי, 'לא, לא, רק מבחוץ, אבל למרות שזה מבחוץ, יש לי התכווצויות'. הוא ענה, 'בוודאי שיש לך התכווצויות', והדגשתי, 'הרחם מתכווץ, וכואב, ואז יש לי דימומים במשך ימים'.
"הוא שתק ובלי כל התראה מוקדמת, הוא שוב התחיל 'לשחק' עם האצבע שלו על הדגדגן שלי, בתנועה סיבובית עם לחיצות. תוך כדי, הוא אמר, 'אז כאן את מאוננת? כאן נכון?'". רוני התכווצה בכיסא, וחזרה שנית: "כן, אבל הדימום לא משם, הוא מבפנים". רק אז, לדבריה, הוא הפסיק את המגע. "בסיום הבדיקה הוא אמר שלא אוכל לקיים יחסי מין במשך עשרה ימים. עניתי לו שאין בעיה, ותגובתו הייתה, 'בכזאת קלות את מוותרת על זה?'. הגבתי במבוכה רבה שמאז הדימומים אני נזהרת".
בזמן שרוני התלבשה, היא שאלה את הגניקולוג מתי יגיעו התוצאות, והוא ענה, "'כשתהיי לבושה תשמעי יותר טוב'". משם, הדברים רק נעשו מוזרים יותר. "כשסיימתי הוא אמר שכדאי לי להוציא מזומן ולהביא לו כדי שאוכל לקבל תשובות מהר יותר. הבאתי לו את הכסף, ומיד הרגשתי מטומטמת. חשבתי לתומי שאזכה לפחות לקבלה, אך הקבלה שהובטחה לא הגיעה מעולם".
התשובות הגיעו אחרי שלושה שבועות, אבל לא לרוני. "המזכירה שלו התקשרה להגיד שאני צריכה לפגוש אותו בשביל לקבל אותן", היא מספרת. "היא אמרה שאני צריכה לבוא כשאני לא במחזור. חשבתי לעצמי, למה אני צריכה לא להיות במחזור כדי לקבל תשובות? מה הוא מתכנן?!".
לאחר ששיתפה רוני את בעלה בחששותיה הם פנו לקופת החולים שבה התבצעה הבדיקה, וסיפרו על הכסף שגבה ממנה הדוקטור, כמו גם על התנהגויותיו המשונות האחרות. "חזרו אלינו מדרג גבוה יותר אחרי כמה ימים, לשמוע קצת יותר פרטים", היא נזכרת. "במקביל הגשנו תלונה במשטרה, והשוטרים נראו בעיקר מאוכזבים שזה לא אונס, ושלחו אותי לדווח למס הכנסה ולמשרד הבריאות. עשיתי את זה". לדבריה, הסנקציה היחידה שננקטה נגד הדוקטור הייתה צו הרחקה שאסר עליו ליצור איתה קשר למשך 30 יום. והתיק במשטרה? "נגנז 'מחוסר אשמה'".
רוני מתארת תחושת חוסר אונים עמוקה סביב ניסיונותיה להשיג צדק. "בכיתי אתמול לבעלי שזה לא פייר שאין איך להזהיר", היא משתפת. "לרשויות החוק לא באמת אכפת, וברשת את חשופה לתביעה - ואז תצאי קרחת משני הצדדים. גם הוטרדתי וגם אהיה אשמה בעבירה? אני? יש תחושה שאם לא נאנסת, לא אכפת לאף אחד".
הפגיעה שחוותה רוני משותפת לנשים אחרות ורבות, שנבגדו פעמיים: פעם אחת על ידי המטפל שלהן, שאמור היה לדאוג לרווחתן ובריאותן, ופעם שניה על ידי רשויות החוק, שבמקום להגן עליהן הפנו להן כתף קרה, ובכך העמיקו את הפגיעה. האכזבה הזו פוקדת קורבנות מכל סקאלת הפגיעות המיניות, אך נפוצה במיוחד בקרב קורבנות הפגיעות ה"אפורות", שמרגישות, יותר מתמיד, שקופות אל מול המערכת.
פורסם לראשונה: 12:16, 12.01.22
לכתבה זו 131 תגובות
הוספת תגובה
131

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
77.

בגלל קליקה אלימה אין רופאים נורמליים בישראל (שלא נדבר שאין בכלל רופאים וכולם לומדים בחול) והכל נובע מקליקה שרק בודקת ציון פסיכומטרי ולא רגשי לקבלה לרפואה...אפשר לחשוב שרופא הוא מדען על בנאסא - רופא זה אדם חכם עם ידע אבל בעיקר רגישות טיפולית והבנת הפציינט...אבל אני עדיין לא רוה"מ אז לא יכול לשבור את הקליקה שמביאה על ישראל מחסור חמור ברופאים טובים וזמינים ובעיקר רגישים

76.

75.

74.

ומעבר לכך, עדיף לכל בדיקה שכזו כמו בדיקת שד או אשכים.

73.

בטיפולי פוריות שלי הרופא היה גבר ולא היה עדין יותר ממנו. כל הזמן התנצל אם מכאיב לי. באחת הפעמים החליפה אותו רופאה - אישה והיא התנהגה כאילו אני בובה. הכאיבה נורא, בלי רחמים. אז כנראה אי אפשר לעשות הכללות. רוב הרופאים והרופאות טובים. כמו רוב בני האדם. יש תמיד יוצאים מהכלל

72.

1. ללכת רק לגניקולוגית. 2. לעמוד על כך שמלווה (הבעל, בן זוג, בן/בת משפחה קרובים) יהיו נוכחים בבדיקה.

71.

הלכתי עם בת זוגי לבדיקה. חוויתי איתה את היחס המשפיל המתנשא. בבקשה תפסיקו לשתוק

70.

69.

והרבה.

68.

לא תמיד יש לך את האפשרות לבחור. לא תמיד יש הצע. לא תמיד יש לך זמן לחכות לתור בשביל אישה - כי בדרך כלל הם עמוסות בטירוף. בדיוק בגלל מה שכתבת. לא תמיד הפוגע הוא גבר. אני נפגעתי מאישה..

67.

בכללית רופאה מדהימה.

66.

... אבל למה נשים לא הולכות לגניקולוגיות וזהו??

65.

64.

ולעומת זאת התמזל מזלי ותמיד היו לי רופאים גברים מכבדים ומקצועיים

comment-2-comment

זה שאת עברת הטרדה דווקא על ידי אישה, אמור לבטל את החוויות של אלו שהוטרדו על ידי רופאים גברים? אני **למזלי** (כן, זה לגמרי מזל, לא יותר מזה), לא חוויתי הטרדה, לא על ידי רופאים ולא על ידי רופאות. מה זה אומר? שעכשיו אני אמורה לזלזל בחוויות של כל אלו שאישה שכן הוטרדו? כולל אותך שהוטרדת על ידי רופאה?

63.

62.

61.

יש רופאות נשים שמרשות לעצמן יותר מידי, שהציגה והיה מדובר בגבר זאת הטרדה. המקצוע הזה כל כך פרוץ בהרבה תחומים. ודווקא שמעתי מחברות שמעדיפות גינקולוגים גברים על פני נשים כי הם עדינים יותר. לא יודעת אם זה נכון, אני העדפתי נשים ועדיין רק השבוע הייתי אצל רופאה שאמרה לי בתגובה לכך שאני לא ממהרת לקיים יחסים ישר לאחר הלידה ולכן לא מעוניינת באמצעי מניעה "ומה אם בעלך הוא לא ממהר? שמי התקן" ובכזאת קלות דעת הרשתה לעצמה להחפיץ אותי

60.

59.

נפגשתי עם גניקולוגים שהם קרובים יותר לבהמות מאשר גניקולוגים רופאים. זה מזוויע ברמות, התביישתי ולא העזתי להתלונן. וכאן אנו הנשים הקורבן הגדול ביותר שלהם. כמה שרק נתלונן כך הם יבינו טיפ טיפה יותר. הם בטוחים שכל הנשים זונות, כל הנשים באות אליהם "לתענוג" הם לא מבינים שהם חלק מהסיוט הכי גדול של הכאבים. הם המכה ה 81 של החולי והכאב הווגינאלי ושאר הכאבים... לביזיונם של גניקולוגים רבים שאבדו את השפיות שלהם ברגע שניתן להם להביט במכאובים הווגינליים שלנו..

58.

אין פה אף בעל עצבני שיסדר לגניקולוגים האלה שיפוץ פלסטי לפנים?

comment-2-comment

57.

אז זהו, כל הכתבים הנשמות הטובות שבשביל כתבה פשוט מלכלכים על אלפי גניקולוגים כתבה בלי שמות? ככה הורסים לציבור שלם את האמון בגניקולוגים טובים מאוד שעושים עבודה טובה ומכבדת

56.

הליכים רפואיים פולשניים זה לא דבר נעים לגברים או לנשים, אבל דרושים כדי להציל.חיים. נשים אומנו לחפש פגיעה ולהתלונן על כל מילה שלא במקום.

comment-2-comment

אם כל ההתנהגות היתה מכבדת מנומסת ומקצועית אז לא היו ספקות

comment-2-comment

אני מחכה ליום שבו תעבור בדיקה אורולוגית או רקטלית על ידי רופא גבר, ותוך כדי הוא ילטף לך את הירך ויזרוק לך הערה מינית. רק אל תשכח לא לחפש פה פגיעה, כן?

comment-2-comment

גבר שמעולם לא כבר בדיקה פולשנית בתוך הפין שלו מלכלך על נשים. אתה עונש לאנושות

55.

54.

תפסתם טרנד בגלל 2 תפוחים רקובים ועכשיו תתנו במה לכל שרוטה שמישהו איי פעם אמר לה משהו שלא מצא חן בעיניה . לא רציני ולא ראוי מה שאתם עושים .

53.

תחשבו על זה - היום במאה ה 21 שייש רופאות בתחום והולכים לגיניקולוג גבר. נכון יש עדיין יותר גברים בתחום ויש גם גיניקולוגים מצויינים ועדיין ..לא כדאי להפחית סיכון ....?

52.

אותם גיניקולגים מנצלים את תפקידם לרעה ואת החולשה של אותה אישנ במצב כזה,אישה צריכה לגשת רק לגינקולוגית למרות שאני לא ארגיש בנח ללכת לאורולוג גבר,למיטב הבנתי אין נשים שמתעסקות בנושא הזה אצל גברים ואני בטוח שהרבה מהם לא הולכים מבושה שגבר יבדוק אותם.

51.

50.

49.

אני בטוח שמה שקורה בתחום המין זה קטסטרופה רב לאומית. אתן הנשים חושבות שרק אצלכן יש את התופעה הזו אבל גם אצל גברים שהולכים לאורולוג יש חוסר רגישות משווע של הרופאים לא ממש אכפת לגברים ולא מענין אותם הם לוחצים על האשכים של הגברים מדברים לא יפה לא מתייחסים זלזול וחוסר רגישות משווע חשבתי בעצמי אולי ללכת לאורולוגית

comment-2-comment

מישהו אמר משהו על בדיקות אצל אורולוגים? מישהו זלזל בזה?? במקום להתבכיין תציף את הבעיה יא אהבל

48.

הכי טוב שנשים ילכו לרופאות נשים במיוחד התחום הזה,למרות שאני בתור גבר אם חלילה אצטרך ללכת לאורולוג ארגיש לא בנח בגבר יבדוק אותי,למיטב הבנתי אין רופאות נשים שמתעסקת בתחום הזה ויכול להיות שהרבה גברים היו מרגישים בנח שאישה תבדוק אותם ולא גבר.

47.

לא מבינה מה קורה בארץ. בניו יורק כשאני הולכת לגניקולוג תמיד יש אחות איתו בחדר. לא קרה אף פעם שהיינו רק שנינו. אפילו אם בעלי בחדר ישנה גם אחות ואז לא מגיעים לדברים כאלה

46.

יש אחד שכבר שנים רבות חוגג כל יום בדרך לעבודה, באחת הפעמים ביקש שאתפשט ואחכה על הכיסא מוכנה כשישוב לחדר, ושאוריד גם חולצה וחזייה בשביל בדיקה שגרתית, כמובן שהקשבתי, ואז יצא ונכנס שוב, בזמן שישבתי מפוסקת על הכיסא הזה, הוא שם כפפה והכניס אצבע ואז שתיים שיחק שם כמה שניות ואז הוציא את האצבעות והחליף כפפה ועשה אותו הדבר בדיוק כך שלוש פעמים החליף כפפה ושוב בדק, ותוך כדי ממשש לי את השדיים, ואז זרק את הכפפות לפח ואמר תתלבשי ויצא לחכות לי בפינת מחשב שלו. סיפרתי לכמה בנות שאומרות שגם להן הוא עושה דברים כאלה שנראה שלא קשורים באמת לבדיקה

45.

44.

חוויתי חוסר סבלנות במקרה הטוב ופגיעה ממשית במקרה אחר. יש לי ווגיניסמוס והסברתי שכואב לי והגניקולוגיות כעסו ואצל אחת מהן ממש בכיתי ולא היה לה איכפת בכלל. אחרי זה היא האשימה אותי שלא הסברתי לה את המצב בפירוט מראש וגיחחה שהיא היחידה שהחדירה לי לאחרונה לדבריה. בנוסף ניסיתי להתייעץ בנוגע להקפאת ביציות/עוברים והיא ביטלה את דברי ואמרה לי פדוט לעשות ילד. מטומטמת.

43.

אני רופא בפנסיה (לא רופא נשים), ועושה רפואה כפי שאני חושב שצריך לעשות. ישנם חולים שאני מראיין אותם 5 שעות בביקור הראשון, כי כך צריך. בנוסף, אני מעודד את החולים או החולות לבוא עם ליווי של בן או בת זוג. כאשר עבדתי בבית חולים ציבורי, לפני היציאה לפנסיה, והקדשתי לחולים שעה שלמה, קיבלתי נזיפה מההנהלה.

42.

הוא לחץ לה על הפטמה השפריץ חלב ואמר: "הופ! הנה עוד יוצא חלב" זה כל כך דפוק גניקולגים מפחידים.

41.

א. תלמדו היסטוריה ותדעו שלצערי במשך שנים רבות היו רק גניקולוגים גברים וגם היום יש בעיקר כאלה. ב. לצד זה שהיו לי גניקולוגים לא נעימים היתה גם גניקולוגית אחת שהיתה נוראית. לא רואה בי אדם בכלל. ניסתה להכניס לי את המכשיר עוד בטרם נשכבתי ונירגעתי בכלל, ואז עוד צעקה עלי. אני חוששבת שזה שאדם טוב טכנית לא אומר שיש לו כישורים בסיסים של תקשורת. אולי צריך להיות דגש גם על התנהלות מול חולים ולא רק איך לבצע טכנית את העבודה.

40.

במקום לטפל בחלאות כאלה זה לא מעניין את המשטרה. ואם זה לא מעניין אותם הם ממשיכים כרגיל שמרגישים שיכולים הכול בלי השלכות

39.

שאמרה לי בעת שניסתה להדוק אותי והתכווצתי מכאב - תכניסי את זה כמו שבעלך מכניס לך! בנימה מרירה ועצבנית. מאז אני לא דורכת אצל רופאות נשים, מי שמצופה מהן אמפתיה

38.

37.

זה אכן מעשים מזעזעים, אבל תזהרו עם הכותרות שלכם. הייתי לצערי אצל המון גניקולוגים, ומעולם לא נתקלתי ביחס מיני, כולם היו מאד מקצועיים, סיטואציה מאד לא נעימה, אבל זה כנראה מיעוט. אל תשמיצו קהילה שלמה שמצילה חיים

36.

אצל הגניקולוגית הגעתי לבדיקה, היא הייתה ממש לא נעימה, לא רגועה, שידרה לחץ לא ברור בצורה שרק רציתי לקום וללכת. במקרה אחר הייתי בהריון והלכתי לבדיקה אצל גניקולוגית חדשה שאני לא מכירה, היא לחצה לי על הבטן שחשבתי שעוד רגע התינוק נופל לי. בקיצור.. הצד השני לא יותר טוב.

35.

34.

שכבתי על מיטת הטיפולים עם חזה חשוף והוא דיבר אליי בגסות וחוסר כבוד. מאז אני עושה את בדיקות הממוגרפיה והאולטרסאונד באסותא יגאל אלון שם מטפלות בי רק נשים

33.

כמו בארהב, זה יגרום לגל תביעות, שיגרום לעליה במחירי פוליסות הביטוח נגד תביעות, שתגרום לעליה בתעריפים שכולנו משלמים!

comment-2-comment

32.

31.

30.

29.

העיקר שהם מקצועיים. יש כאלה שלא אכפת להן אם הם צוחקים איתם או שפשוט עושים את העבודה. יש כאלה שכן. אז שיבחרו להן גינקולוג אמפטי. אבל הוא לא חייב להיות כזה כי את רגישה.

28.

27.

אני אמורה לא ללכת לטפל בבעיה כי אין תורים לגניקולוגית אישה? אין כל כך הרבה נשים בתחום. הפיתרון הכל כך פשוט שלכם ששם את כל האחריות על העובדה שנפגעת חזרה עליך פשוט לא ריאלי במצב הקיים.

26.

הנוראית שבדקה אותי בצבא אני זוכרת. כשביקשתי מרשם לגלולות, נזפה בי שאני מקיימת יחסי מין. ובאופן כללי היתה אנטיפטית ואגרסיבית.

25.

24.

23.

אני בטוחה שהיא התייחסה מגעיל לעוד נשים ואין לזה ביטוי כאן

22.

שעשה להם קולונוסקפיה ודחף להם צינור לתחת

21.

20.

זה כל כך קל ופשוט. ללכת רק לרופאות נשים וחסל כל הבעיות של הטרדות מיניות ומעשים מגונים והשפלת נשים ע''י גברים סוטים במסווה גניקולוגי.

comment-2-comment

ולא לדבר כשאת צריכה רופא של מיון או מעקב אולטראסאונד את לא יכולה לבחור את הרופא אז די להאשים את הקורבן מניחה שזה גבר כתב

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אחת שביקשתי ממנה לעשות משטח פאפ חוזר אמרה לי - אם את נהנית מזה

comment-2-comment

comment-2-comment

רק להבין שבתתי תחומים ברפואת נשים המומחים הגדולים עדיין גברים לרוב לדןגמא בפוריות אבל לא רק. כדאי שיהיה איתכן עוד מישהו/מישהי לידכן

comment-2-comment

קל להקליד שטויות, נכון?

comment-2-comment

יום אחד הדפסתי את כל הרשימה בגוש דן וזה פשוט לא יאומן ובלי קשר, גם רופאה אישה יכולה להיות מגעילה ממש, אבל לפחות לא סוטה

comment-2-comment

שיש מיעוט ניכר של רופאות נשים, שאין בכל אזור בארץ, ושאם יש, התורים יכולים להיות ארוכים מאד, לפעמים גם מעל חצי שנה.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אות דבר לגבי מעסים רפואיים , מטפלים ברפואה משלימה ועוד ועוד לכו רק לנשים. אפילו רופאים רגילים שלא קשורים לגניקולוגיה - אם יש אופציה תבחרו רופאה אישה תמיד.

19.

18.

מאחוריי הוילון , לפני שמונה שנים, התפשטתי, במרפאה הזו אפילו לא היתה לי את האפשרות לכסות את עצמי באופן חלקי. הרופא הסתכל על אבריי החשופים וקפא לכמה שניות... הרגשתי מושפלת, הוא החדיר לתוכי בגסות את המכשיר. לא ציפיתי לכאב הזה וצעקתי נורא. הוא אמר לי :מה את צועקת, מה הבעיה שלך? לא עברת כבר לידה אחת??? אם עברת לידה , דבר כזה לא אמור לכאוב לך. יצאתי דומעת וחשתי מושפלת ומוקטנת. כל זה היה במרכז בריאות האישה של לאומית בנתניה. רופא קשיש שהיה רופא בכיר מאוד באחד מבתי החולים. הכאב היה קשה ביותר. בעלי היה צריך לתמוך בי בדרך לרכב. במשך שלושה ימים דיממתי כהוגן. מיותר לציין , לא נכנסתי להריון מהפרוצודורה הזו. מאז, אני לא הולכת יותר לגיניקולוגים גברים, רק נשים. זה הזוי שבמקצוע הזה יש בכלל גברים. ואגב, חודש אחרי זה עברתי לקופ"ח כללית וטופלתי במרכז בריאות האישה בחדרה. מקום מדהים, עם יחס נפלא ורופאות מדהימות. ואגב, זו גם היתה הפעם הראשונה שגיליתי שבמרפאות יש סדינית לכיסוי.

comment-2-comment

אדם מתוסכל ומבוגר שלא קיבל קידום והיה צריך להפסיק לשמש כרופא פוריות, כמה שנים טובות לפני כן. הוא טיפל בי בשל קושי להרות ואחרי בקושי שני טיפולים IVF עם פרוטוקולים ארכאיים, הגעתי אליו לעוד הנחיות. הוא הנחית עלי בלי הקדמה בשורה, שבלי תרומת ביצית לעולם לא אהרה. הייתי שם לבד לגמרי וכשהעזתי להתווכח, לעג לי ושאל אם אני רוצה לחזור אחורה בזמן (נישאתי מאוחר). לא חזרתי אליו יותר ומקץ כשנה וחצי, אחרי טיפולים אצל רופא פרטי, הריתי וילדתי את בני. אם אנחנו מדברות על אותו אחד, איכשהו יצא שהוא הלך לעולמו ביום בו גילינו שאנחנו מצפים.

comment-2-comment

גם הם אנשים ויש לו עשרות כמוך ביום וכל אחת עם סרט משלה. גם הוא לפעמים יש לו בעיות בחיים ולא כל יום הוא בשיא. תרדו מזה כבר.

comment-2-comment

17.

מה הטעם בפרסום כתבה כזאת ללא שמות הרופאים הפוגעים המזעזעים? מבינה שיש סכנת תביעת דיבה, אבל באופן הזה של פרסום כתבה ללא שמות הפוגעים - התכנים הקשים רק מעוררים טריגרים (אצלי כאשה שגם עברה הטרדות) אבל אינני יודעת מאלו רופאים עלי להיזהר. מוטב היה לו הייתם עושים תחקיר ויוצאים בגלוי עם שמות הפוגעים. תיאורים מזעזעים. לבי עם הנשים האמיצות שחשפו את סיפורן בכתבה.

comment-2-comment

16.

אין מצב שאישה כתבה את זה כנראה בתול ממורמר עם 4 שנות לימוד.

comment-2-comment

מבדר!

15.

comment-2-comment

לא תמיד יש ברירה

comment-2-comment

14.

גבר טיפוס מסורס. אסור לנשום כבר

comment-2-comment

13.

הטרנד החדש של הנשים...אתה זה שקורא את התגובה הבא בתור ולא משנה במה אתה עוסק

12.

הגעתי עם תלונה על ריח רע כשהייתי בהיריון, הרופא אמר אם את בהיריון זה אומר שבכל זאת קיימתם יחסים וזה לא הפריע

11.

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

בואו נסנן. חלק מהתלונות מוצדקות. חלק אחר מתבכיינות וקשורות לאי הבנה של נסיון קצת להקליל את הסיטואציה .

comment-2-comment

comment-2-comment

חבל שלא עושים לכם מבחני אינטליגנציה רגשית יותר קפדניים מה יש להקליל בסיטואציה? זאת סיטואציה מלחיצה עם בנאדם זר ולא מכיל שנורא חשוב לו להקליל את האוויר במקום להבין מה עובר על המטופל/ת ממליץ לך לעשות הפסקה ממטופלים וללכת למעבדה קצת, שם לא צריך לסבול רגשות של מטופלים

comment-2-comment

comment-2-comment

אם את באמת גניקולוגית - מסכנות המטופלות שלך. רופאה שמכנה נשים 'מתבכיינות'. 'להקליל' את הסיטואציה? באמת? על ידי נגיעה בדגדגן למשל?! ועל ידי אמירות מבזות ופולשניות? תתביישי לך, לא ראויה להיות רופאה.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

שנית, אני מנחש שאתה די אדיוט

9.

comment-2-comment

8.

הגניקולוגית העירה לי הערות שאם זה היה גבר היו קוראים לזה הטרדה מינית, אבל מכיוון שהיא אישה זה נקרא חוסר טאקט. חלק מהסיפורים פה באמת מזעזעים, אבל הרבה פעמים זה מסתכם בהערות ששמעתי שגם גניקולוגיות אומרות.

comment-2-comment

כאשה מצד אחד וכרופאת נשים מהצד האחר אולי יש לי יתרון מסוים על פני קולגות גברים. עלינו להבין כי המערכת הגניקולוגית מורכבת ועלולה לגרום למגוון של תסמינים ושל תופעות מטרידות וגם הבדיקות הגופניות הכרוכות בכך והנדרשות עלולות להתפרש בצורה מעוותת . כאשר גניקולוג מעיר משהו בעת בדיקה אני נוטה להאמין לכל כוונתו היתה להקל את אי-הנעימות שבהליך ולהסיח את דעתה של הנבדקת. הגיע הזמן שההסתדרות הרפואית בישראל תוציא עלון מפורט לגבי הבדיקות הגניקולוגיות שיהיה זמין לציבור הנשים בישראל.

comment-2-comment

מענין אם חוינו את זה אצל אותה האחת

comment-2-comment

היא היתה רופאת הנשים הראשונה שלי, הכאיבה והייתה מאוד לא עדינה

7.

כשאשתי הייתה בהריון, היו לה צירים לא סדירים בשבוע 38 אז הלכנו לבית חולים. היא הייתה צריכה לעבור בדיקה ווגינלית אצל גניקולוגית שם כדי לדעת אם יש פתיחה או אין. אז רגע לפני הבדיקה אשתי ביקשה מהרופאה שתתן לה כמה דקות. אבל הרופאה הייתה כנראה חסרת סבלנות ופשוט דחפה בכוח את האצבעות שלה, אשתי צרחה מכאבים, והרופאה בתגובה כל הזמן אמרה לה "שש.. תרפי את מקשה עלי.." אשתי התחילה לבכות.. ואני התפרצתי על הרופאה האדישה ורק אז היא הפסיקה את הבדיקה.. רופאים לפעמים צריכים לעבור קורס באנושיות באוניברסיטה לפני שמקבלים את הדיפלומה..

comment-2-comment

זה. גבר אגרסיבי מוכר יותר טוב כי כל הגברים רעים. חלילה להסביר לאישה שאם היא לא מרוצה מרופא שלא תלך אליו, במקום זה מלמדים נשים רק להתלונן ולהמשיך להראות את כל הגברים כנבלים במקום להפעיל הגיון ולא לתת לבן אדם להכאיב לך ולנצל אותך.

comment-2-comment

חוויתי חוויה נוראית אצל גניקולוג היה מאוד אגרסיבי בהחדרת מכשיר הרחבת צוואר הרחם, כשביקשתי כמה שניות להרפות את השרירים צעק עלי כי הרי באתי להבדק ודחק בכוח. כאבי תופת. אונס לכל דבר. ביקשתי ממכבי העברה לרופא אחר שעד היום אני אצלו. אל תהסו להתלונן בקופה על חלאות כגון זה.

comment-2-comment

comment-2-comment

נמאס

comment-2-comment

comment-2-comment

העפתי אותה, ודרשתי שמישהי אחרת תטפל בי

6.

comment-2-comment

5.

נשים לא ללכת לרופא גבר, זה מאד פשוט כי זה מונע המון דברים מיותרים. הבעיה היא שאין הרבה רופאות נשים וההמתנה היא ארוכה. התורה היא האמת הנצחית ששומרת עלינו.

4.

comment-2-comment

מאוד עצוב לי לקרוא את הדיווחים הקשים על אמירות והתנהגויות לא רגישות ולא ראויות שאין להן מקום בסיטואציה הטיפולית. ועם זאת גם משמח אותי שנשים מסכימות לחשוף את החוויות האלה מתוך מקום שלא מוכן לסבול התנהגויות כאלה ורצון לתקן. אני מאוד מקווה שבהר״י ובאיגוד הגינקולוגי יראו שיש פה תופעה שצריך לתקן אותה, ויתחילו להכניס הכשרות בתקשורת ומיומנויות בסיסיות בבדיקה גינקולוגית כתנאי להתחיל התמחות ברפואת נשים, על מנת שנכשיר את עצמנו ואת המתמחים שלנו בביצוע הבדיקות בצורה הכי רגישה ועדינה שאפשר, כי מדובר בסיטואציה לא פשוטה שדורשת גם מקצועיות וגם רגישות. רוצה גם לציין שלאורך שנות עבודתי פגשתי המון רופאים ורופאות מצויינים ורגישים, אבל חושבת שכולנו צריכים ללמוד ולהשתפר במקום הזה

3.

comment-2-comment

לפני הרבה שנים הלכתי אל הנ"ל בסוף הריון שלישי עם בעיה של זיהום. הנ"ל נתן לי מרשם לתרופה מסוימת. אני ביקשתי הסבר על התרופה והנ"ל אמר " את לא תביני" !!!! זה מה שהנ"ל חושב על נשים - נשבעתי אז שלעולם לא אלך אליו יותר וכמובן שאני זוכרת בכאב את תגובתו.

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אין נשים בכל תחומי הגניקולוגיה. ואם זה מצב דחוף שמצריך גם ניתוח ומעקבים לעיתים קרובות, אז אין ברירה. יש נשים שרופא נשים רגיל לא נותן מענה לבעייתם הרפואית. מה שכן תודה לאל שאף אחד לא הטריד אותי מהם. בישראל שום דבר לא ברור מאליו. נהיה פה פשוט מפחיד.

1.

אבדן אמון במערכת יגרום לאנרכיה ולקריסה טוטלית.

comment-2-comment

וזה כל כך עצוב!

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה