צילום: אפי שריר
צילום: אפי שריר

מסלול התנגשות

פארק מוטורי שהוקם בשטח נטוש ברמת הגולן ומשמש לאימוני רכיבה עבור 100 ילדים, הפך לסלע מחלוקת עם רשות מקרקעי ישראל המגדירה אותם כ"פולשים בלתי חוקיים" ודורשת להרוס את המקום

תמונה כללית
אחיה ראב"ד | פורסם: 14/09/2021
"מה המדינה רוצה לעשות עם השטח הזה, לחזור לגדל בו קוצים? לקחנו שטח שלא היה בו כלום והפכנו אותו במהלך השנים למסלול המוטורי מהטובים בישראל. עכשיו באים ואומרים לי שאני צריך להרוס את הכל", כך אומר ל"ידיעות אחרונות" עומרי פוקס מקיבוץ מרום גולן.
ילדים ברמת הגולן רוכבים על אופנועים ורמ"י רוצה את השטח בחזרה (אביהו שפירא)
ב-14 השנים האחרונות טיפח פוקס עם חבריו שטח של כ-10 דונמים, צמוד למתחם סורי נטוש, ובנה בו פארק מוטורי בו מתאמנים מעל 100 ילדים מכל רחבי הגולן והגליל ברכיבה ספורטיבית על אופנועים. אלא שמבחינת המדינה מדובר במפירי חוק שפלשו לאדמת המדינה וכעת עליהם לפנותה.
הקרקע אכן שייכת לרשות מקרקעי ישראל, שהעמידה אותה לרשות הצבא וזה איפשר להקים במקום את הפארק. אלא שכעת הצבא מעוניין להחזיר את הקרקע לרשותו, והרשות דורשת להחזיר את הקרקע למצבה הקודם. "מדובר בשטח צבאי שעתיד לחזור לרשות המדינה. על פי דרישת הצבא פועלת הסיירת הירוקה לפנות מהשטח פעילות מסחרית לא מאושרת, שביצעה פלישה בלתי חוקית לאזור הצבאי", כך הרשות.
עבור הילדים והוריהם מדובר במכה. "יש כאן ילדים מכל הסוגים. מילדים ממחוננים ועד ילדים עם בעיות רגשיות ובעיות התנהגות קשות, בעיות לימודיות", מספר פוקס. "הספורט הזה מצליח להוציא אותם מהבתים, מהמסכים. הם מגיעים לכאן ומקבלים חינוך ספורטיבי, ומעבר לזה".
ברשות מתייחסים לפארק המוטורי כאל עסק מסחרי רווחי, אלא שלדברי פוקס כל הכספים שמשלמים ההורים מועברים להחזקת השטח, השקיה, גידור, הכשרת קרקע ועוד. "אי אפשר להקים בישראל מסלולים בצורה חוקית", אומר פוקס, "זה נופל על הבירוקרטיה, ולכן נולדות יוזמות כאלה. כרגע באו ונתנו לי אולטימטום לפיו עד סוף החודש יחזור השטח לקדמותו, אומר.
צילום: אפי שריראימוני הרכיבה הספורטיבית בשטח המריבה (צילום: אפי שריר)
הילדים ובני הנוער מפגינים שליטה מרשימה באופנועים, רוכבים לאורך המסלול המפותל וקופצים מעל הרמפות. "זו החבורה היחידה שבה כאשר אחד הרוכבים נופל כולם עוצרים לעזור ולהרים אותו, ולא מנצלים את המצב כדי לעקוף אותו", מתגאה רחל ממן, תושבת ראש פינה, ששניים מילדיה מתאמנים במתחם. "הרכיבה פה נותנת לי חופש, שחרור וריכוז", מוסיפה הבת, מעיין ממן, בת 15. "מעציב אותי מאוד שרוצים להרוס אותו. המסלול זה הבית שלנו, ואנחנו צריכים להילחם עליו".
בינתיים פנו הרוכבים למועצה האזורית גולן בבקשת עזרה, ושם מקווים כי הרשות תאפשר ארכה בלוחות הזמנים על מנת למצוא פתרון. במועצה אומרים כי פנו לרשות בבקשה לקבל את השטח כמו שהוא, על מנת לאפשר את המשך פעילות המוטוקרוס במקום. "בינתיים סורבנו בטענה של חוסר אפשרות תכנונית. יחד עם זאת, אנחנו בוחנים אפשרות להפעיל את המתחם עצמאית".
20

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
13.

12.

11.

10.

תודה. תודה שאתם הורסים את הטבע. תודה שאתם מקדמים תרבות של ילדים משוגעים שמשתוללים עם הכלים שלהם באיזורים מיושבים. תודה.

9.

8.

כל מה שאזרחים קטנים בונים בעשר אצבעות ביוזמה עצמית במקום שהרשויות יבנו המדינה הורסת

7.

הסמרטוטים עם הפנסיה התקציבית והפקידים סיימו לפנות את הפולשים הבדואים ? כי בנגב יש המון קרקעות פנויות לצבא. מדינת צבא? או צבא שיש לו מדינה?

6.

יום עצוב לכל רוכב מוטוקרוס

5.

הבהרה: אני בעד ספורט מוטורי ורוכב על אופנועי שטח בעצמי כרגע יש בישראל רק מסלול אחד חוקי שבו מותר לרכב על אופנוע בלי רישיון נהיגה ועל אופנוע ללא רישוי 'צהוב' - וינגייט. גם אם השטח היה פרטי לגמרי ונגיד שהמנהל היה מרשה לו להפעיל את המסלול, הוא עדיין עובר על החוק כמו גם הילדים והוריהם. אם חלילה מישהו ייפצע זה בלאגן לא קטן כי אין לכלים האלה רישוי וביטוח חובה. לדעתי הרבה יותר חשוב להתמקד בלגליזציה של מסלולי מוטוקרוס חוקיים *בנוסף* לווינגייט כי אחרת ייסגרו גם את כל האחרים שפתוחים. הבעייה עם המנהל ברמת הגולן היא קטנה ביחס לחוקיות של הרכיבה שם

4.

כמה טימטום יש במדינה , כל היום חופרים לציבור כמה כדאי שיתפזר לפריפריה ויתיישב בחורים כמו ברמת הגולן , זו אז מצעו כמה אדיוטים שעשו זאת ובמקום לפנק אותם וכך לקרוא לעוד אדיוטים ליישב את הגולן ( כי הרבה אין מה לעשות שם עם הילדים ) אז באים הסופר דפוקים וטוענים שהם חיי ים את ה 10 דונם הללו שהערך שלהם יחד זה פחות מחודש אחד של פנסיה תקציבית לאוכלי חינם במדים .

3.

אדמות בחינם בלי יותר מדי בעיות. ולמה שלא תשתמשו באדמות הרבות שכבר יש לכם. מה הבעיה תהרסו את הצימר שבניתם עם האדמה החקלאית, תוותרו על הנחלה של הבן הממשיך. ובטח עכשיו תצקצקו, אבל כל השנים עבדנו, גרנו על הגבולות, נלחמנו במלחמות.. וואלה מלאה בהערכה לכל מי שתורם אבל אתם ממש לא היחידים, לא מעט אזרחים יהודים עבדו ונלחמו וחיו בגבולות אבל אף אחד מהם לא נתרם בחזרה כמוכם.

comment-2-comment

comment-2-comment

או שאתה באמת לא יודע שראש פינה זו מושבה שנוסדה ב 1982. בן ממשיך זה במושב, לא בקיבוץ. בקיצור, אתה ככל הנראה אוויל משריש שלא מכיר כלום אבל מרגיש חובה להגיב ולהכפיש.

comment-2-comment

comment-2-comment

רק אוסיף על מה שענו קודמיי : אם היו את המוח שלך משתילים לציפור היא הייתה עפה אחורה.

comment-2-comment

2.

המקום מלא בפסולת , אף אחד לא מנקה שם ואוהב או דואג לסביבת המסלול! היה מקום יפה .. היום עשרות צמיגים ובקבוקי מים ושמן וכל מיני זרוקים שם! איפה אלה שמתאמנים שם? בושה.

comment-2-comment

comment-2-comment

ממש אבל ממש לא יש לפוקס פחים מסודרים במקום ובסוף כל אימון אחרי שמעמיסים את האופנועיפ על העגלות הרוכבים ביחד איתו עוזרים לאסוף זבל שיש בסביבה ולהשאיר את המקום מסודר בזמן ששהורים מתניעים את הרכב ומחכים לילדים

1.

ניתן היה להסדיר את חכירת הקרקע לצורך המשך פעילות הספורט. האנשים שתרמו כספים לקק"ל מתהפכים בקבר שלהם.

לכל התגובות
0