38

"הילד המיוחד שלי מקבל פחות, כי הוא חרדי"

"90% מילדי החינוך המיוחד שבזרם המוכש"ר (מוכר שאינו רשמי) הם חרדים. ילדים אלה מופלים לרעה מול הילדים בחינוך הרגיל ביחס לשכר הגננות, ברמה של כמעט 50%. אז מי משלם את הפער? המוסדות, ש'מגרדים' את קרקעית התקציב הזעום שבידם, כדי לשלם לגננות את הפער. לילד המיוחד שלי לא נשאר כסף לציוד שילד חילוני מקבל". אליעזר היון לא מתעייף מלזעוק

תמונה כללית
אליעזר היון | פורסם: 23/01/2022
ההזדמנויות המעטות שבהן שיתפתי על מצבו של בני, מיכאל בן ה-10 וחצי, הסובל מנכות מוטורית וקוגניטיבית קשה – היו סביב מאבק ההורים החרדים להשוואת זכויות ילדיהם הנכים, לכלל ילדי ישראל. אבל בכל עת שבה אני עוסק בסוגיה זו, אני מתקשה, בכנות, להציג את טיעוניי מול הסקפטיות האוחזת בשומעיי. הם בפשטות לא מאמינים לי.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
"משרד החינוך מתעמר בילדים חרדים נכים רק בשל היותם חרדים?" הם שואלים. "למה למען ה' שיעשו זאת? והח"כים החרדים, נבחרי ההורים, איפה הם? ואיפה הרציונל?" אני, תודה לאל, עוד לא התעייפתי מלשוב ולומר, לשוב ולהצהיר ללא צל של זיוף או אינטרס: ממשלת ישראל, ובעיקר משרד החינוך, רודפים את הילדים החרדים המיוחדים (נכי סי-פי, אוטיזם, פיגור, תסמונת דאון ועוד), ומנסים "לטרטר" את פעילי המאבק. אולי מתוך מחשבה שבסוף להורים יימאס, כי כמה אפשר?

התקציב הולך על השלמת שכר

למתקשים להאמין, הנה הסיפור שלנו בקצרה. ממש. מבטיח לא להלאות במספרים: 90% מילדי החינוך המיוחד שבזרם המוכש"ר (מוכר שאינו רשמי) הם חרדים. ילדים אלה מופלים לרעה מול הילדים בחינוך הרגיל ביחס לשכר הגננות, ברמה של כמעט 50%. גננת בחינוך המיוחד החרדי מרוויחה בכל חודש אלפי שקלים פחות מגננת בחינוך "הרגיל". אם זו מרוויחה 11,500 שקלים, רעותה החרדית משתכרת 7,000 שקלים.
תמונה כלליתאליעזר היון ובנו
אז מי משלם את הפער? המוסדות. ומהיכן יש למוסדות כסף? אז זהו, שאין להם. הם "מגרדים" את קרקעית התקציב הזעום שבידם, ולבסוף משלמים לגננות את הפער. הם יודעים כי אם לא יעשו זאת, הגננות המקצועיות ינטשו, ויבחרו לעבוד במוסדות "רגילים".
ומי נפגע? הילדים, כמובן. הכסף שהוקצב לטכנולוגיה חדישה כמו מחשבי מיקוד מבט, כלי מוזיקה ייחודיים, טלוויזיות ועוד – הוסב לתשלום לגננות, והאומללים נותרים ללא ציוד שילד חילוני במצבם מקבל. טירוף? בהחלט. אבסורד? לגמרי.

לגפני ולדרעי לא אכפת

בעקבות המאבק שניהלנו מול הממשלה הקודמת, התגייסו שני חברי ועדת הכספים דאז – ח"כ מיקי לוי וח"כ שלמה קרעי – ואילצו את משרד החינוך להשוות את תנאיהם של הילדים החרדים לאלה של השאר. ובאופן יותר קונקרטי, 90 מיליון שקלים הוקצבו לחינוך החרדי המיוחד.
סוף טוב? לא ממש, אבל תכף נגיע לזה. לפני כן, נשאל למה הח"כים החרדים ישבו באפס מעשה, למה הם לא עשו דבר. הלא הורי הילדים הללו הם האנשים שמצביעים עבורם. התשובה שלי היא שמצוקת הילדים המיוחדים חשובה בעיניהם, רק שלא מספיק. בטח שהיא לא חשובה כמו תקציב הישיבות, למשל, או רפורמת הכשרות. שם, מן הסתם, גפני כבר היה מפוצץ את הישיבה. אבל כמה ילדים חרדים נכים ומוסדותיהם הספורים, לא ממש מסכנים את אושיות החברה החרדית.
אז משרד החינוך נאלץ להשוות את התנאים, אלא שאז התברר כי פקידיו עזי הפנים ממשיכים להערים קשיים. הגננות המבקשות להיכנס לאתר משרד החינוך על מנת למלא את פרטיהן ולהשוות את שכרן, כמובטח – נתקלות בשורה של תקלות שלא מאפשרת להן לקבל את מה שהן זכאיות לו.
למה? מהיכן נובעת האטימות המוזרה? רק אלוהים יודע. אולי הם פועלים כך פשוט כי הם יכולים, וגם כי לאיש לא אכפת. אם הח"כים החרדים לא מקימים קול זעקה, מדוע שהפקידים יזיזו משהו? כשהפנינו את טענותינו הכנות עד כאב למשרד החינוך, ספגנו מכתב תגובה חריף המגן, איך לא, על עובדי המקום, בתוספת איום מרומז בתביעה עלינו, הורי הילדים המיוחדים. פנינו לתגובה גם לפני פרסום טור זה, אך היא בוששה לבוא.
וזו, קוראים יקרים, אולי תמצית האירוניה כולה.
תמונה כלליתפערי שכר בין גננות בחינוך המיוחד הממלכתי (משמאל) – לחרדי במוכש"ר
תגובת ממשרד החינוך: "במשרד החינוך דוחים את הטענות על הסף ומדגישים כי אין להן כל אחיזה במציאות. כידוע, בידי המשרד לא מצוי המידע הרלוונטי ביחס לעובדי ההוראה בגני הילדים המוכרים שאינם רשמיים, הכוללים את זהות עובדי ההוראה המועסקים והיקפי העסקתם בכל גן, וכן ביחס למאפייני עובדי ההוראה שמשרד החינוך עתיד לנהלם (השכלה, הסמכה, הכשרה, דרגה, ותק וכד'). הדבר אף צוין גם בדו"ח הצוות הבין-משרדי.
"המשרד פיתח מערכות ממוחשבות וגיבש נהלי עבודה לצורך ניהול נתוני מצבת עובדי הוראה בגני הילדים לחינוך המיוחד במוכר שאינו רשמי, המדווחים על ידי הבעלויות המפעילות את גני הילדים. עד להשלמת הדיווחים בידי הבעלויות הכוללים, בין השאר, פתיחת תיקי הגננות לצורך עדכון נתוניהן, קביעת דרגותיהן, ותק, השכלתן וכן דיווח שיבוצן, התקצוב מוקצה על בסיס מקדמות.
"עם השלמת המהלך, איסוף המידע ועיבודו, יגזור ממנו המשרד את הפרמטרים הרלוונטיים, לשם תקצוב על פי פרופיל ועלויות המשרה. במשרד דוחים על הסף את הטענות המיוחסות לעובד המשרד, ומבהירים כי הן משוללות כל יסוד ונובעות ממניעים זרים ופסולים".
לכתבה זו 38 תגובות
הוספת תגובה
38

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
15.

ישנם חרדים שעובדים בבוקר כמו חילוני ובערב הולך ללמוד תורה. ונכון אלה שאומרים שמוסד לא מוכר לא צריך לקבל תקציב מהמדינה אלא אם עמד בתנאי הסף לקבלת מוסד מוכר

14.

כמורה בגמלאות על מנת לקבל שכר באופק חדש ולהתקדם בדרגות הייתי צריכה להשלים תואר ולהשתלם במוסדות אקדמאים מוכרים. מורות וגננות ותיקות שלא עשו זאת המשיכו לקבל שכר לפי עולם ישן, בדיוק כמו הגננות שבמוסדות הלא מוכרים. שילכו ללמוד וישלימו תואר והשתלמויות ויקבלו שכר כמו הגננות באופק חדש. ללא שום קשר לחרדים, חילונים ומוכרים ושאינם מוכרים.

comment-2-comment

13.

12.

כל מוסד צריך לעמוד בסטנדרטים מסויימים שהמדינה תקבע, כולל רמת המחנכים. לא ייתכן שכל אחד יקים מוסד כרצונו ויבוא בדרישות.

11.

להתערבות של אנשי חינוך בתוך המוסדות. היו כל כך הרבה ניסיונות של משרד החינוך להעמיק את ההשקעה בחינוך המיוחד, אבל מנהיגי המגזר מסרבים להתערבות מינימלית ורק רוצים תקציב ללא הנחיה. כואב הלב.

10.

משרד החינוך דורש לא רק " למלא טפסים ודרישות" אלא השכלה במוסדות מוכרים וזה לפעמים אין לגננות ולמורות החרדיות. דרישה מוצדקת. המוסדות הם שבוחרים להשאר מחוץ למשרד החינוך

9.

תגידו אתם אבדתם את האנוישיות שלכם? האם מישהו מכם קרא שמדובר בילדים בעלי נכויות? האם נאאה לכם הגיוני שבגלל שזה במוסד שאינו מוכר רשמית ילד לא יקבל מענה לצרכיו?? נגיד שהגיוני להגיד זאת על ילדים בריאים מחינוך חרדי שמתעקשים לדבוק בדרכם. אבל ילדים מוגבלים? אוי לכם מיום הדיןמאוי ואבוי.. שאלוהים יסלח לנו על איבוד הדרך והאנושיות והחמלה. לבכות פשוט לבכות.

comment-2-comment

מי שמתעקש על חינוך פרטי לא מפוקח שיממן את זה מכיסו. מי שלא יכול או לא מעוניין יתכבד וישתמש בשירותים שהמדינה מספקת.

comment-2-comment

אני לא בטוחה שנאמר שלא צריך לתת מענה לילידם "המיוחדים", אבל זה צריך להיותץ במוסד רישמי! הכל צריך להיות מסודר ומאורגן כחוק. ואין קשר לחילוני או חרדי. אם יש עמותו ומוסדות שלא מהוגנות בחוק אז אין פיקוח ואם אין פיקוח לכי תדעי מה קורה ם ומה קורה עם הכספים שכן מועברים. אני בטוחה שאם הכל כחוק, לא היתה סיבה להתלונן

comment-2-comment

לא לומדים מתמטיקה ואנגלית?

comment-2-comment

גוף פרטי ולא מפוקח לא צריך להיות ממומן על ידי המדינה.

comment-2-comment

פשוט אין לנו שום סולידריות עם מי שמנצלים אותנו משך שנים, סוחטים כל טיפת מיץ ולא מוכנים לעשות שום צעד לכיוון שלנו. יש לי אמפתיה למי שאכפת לו ממני, למי שיש לו ערכים משותפים איתי, למי שעומד איתי בשוחות בצבא, במיסים, ובכל חובה אזרחית אחרת. יש לי אפס אמפתיה לנצלנים, לסחטנים שעוד באים בטענות. גם במירון - איך מחלקים כספי מיסים לתשלום פיצויים על אירוע פרטי בזמן שאין כסף לנכים, אין כסף לדמי מחלה לעצמאים, אין כסף למשכורות לעובדי משרד החוץ. הילדים לא אשמים אבל גם לנו יש ילדים, גם בחברה החילונית, העמלה זו שסוחבת על גבה את כל הטרמפיסטים הבלתי רצויים יש בעיות שכסף יכול לפתור ומספרים לנו שאין כסף.

comment-2-comment

להיפך, אם היה לזה תקציב זה בזיון. שישים כמו כולם במסגרת מוכרת ויקבל תקציב לילד שלו.

comment-2-comment

המורים שמלמדים במוסדות אלו בחלק מהמקרים ללא כשרה מתאימה כך שגם זה פוגע בילד בלי קשר לשכר. המוסדות דרושים כסף חייבים לעמוד בסטנדרטים. מספיק עם "מגיעה לנו".

8.

7.

באמת, עוול. כדאי לנסות לפנות לח"כים אכפתיים בכנסת, שיש להם לב טוב ויכולים לעזור ולפעול למענכם. כאמא לילדה עם צליאק שלא מקבל שקל מהמדינה עבור זה ומנגד צריכה לשלם יותר כסף עבור האוכל שלה, כי ככה זה (חצי קילו קמח עולה מינימום 15 ש"ח, פסטה עולה יותר מפי שניים ועוד), זה בהחלט מצער להרגיש שלמדינה לא אכפת. אבל לקחת מס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח לאומי ממלכתי- את זה יודעים לעשות יפה מאוד.

comment-2-comment

על הספקטרום עם פיגור וכד׳?? יש לך בכלל מושג איזה התמודדות זאת? את נאלצת לקנות ביקר בסופר. וואו.

6.

משרד החינוך מחייב סטנדרטים מסוימים של אנשי מקצוע, בעוד מוסדות חרדים מתפשרים מאוד מאוד על איכות הצוות החינוכי - ומתוך כך משרד החינוך לא מעוניין לקחת עליהם אחריות ובצדק רב. מוסדות כאלו חשופים יותר לתאונות מכל הסוגים, לפגיעות פיסיות ומיניות של צוות חסר הכשרה. ולכםן התלונות הן מיותרות! רוצה מסגרת מחבקת יותר לילד שלך - חפש מוסד דתי שהוא רשמי ומוכר ותקבל סל שלם של הטבות. אל תתבכיין בתקשורת!

5.

הכתבה הזו היא סוג של "לקחו לי, שתו לי" או "לא נותנים לי" בהתעלמות מוחלטת מכך שהיא מתחילה מההחלטה של אותו הורה: ללמד במסגרת שאיננה של מדינת ישראל מוסד שאיננו מוכר, הוא לא מוסד של המדינה ובכלל לא ברור מדוע המדינה משלמת עבור הלימודים בו, אפילו שקל אחד כואב הלב על הילד, שהוריו בוחרים לשלוח אותו למוסד לא רישמי, פרטי ולא ממלכתי כשהם עוד יודעים שהמוסד הזה חסר כואב הלב גם על כל יתר הילדים החרדיים, ה"רגילים", שהוריהם בוחרים בדרך דומה וכך הם הופכים לאזרחים שלא למדו מקצועות יסוד, ורובם הגדול יחיה בעוני מכפיר והכל לא בשם האל, אלא בשם הכוח לרבנים

comment-2-comment

מי שמך להחליט לי איך לחנך את ילדי? אני משלם מיסים בדיוק כמוך ותתפלא אבל גם עשיתי צבא וגם אני זכאי לקבל את אותם תנאים כמוך בדיוק !!!

4.

וכשגדל פטור מצבא וקיצבאות לימודים לתלמידי ישיבה וקיצבאות ילדים ונשלמת הכנסה, שחילוני משתחרר אחרי 3 שנים לפחות מחכה לו שכר מינימום ושכר לימוד במכללות של 35000 בשנה

comment-2-comment

אין קיצבאות רק לחרדים. קצבאות ילדים כולם מקבלים, כל אחד לפי מספר ילדיו. השלמת הכנסה כל זכאי מקבל, לחא קשר למידת דתיותו.

comment-2-comment

וכמובן שהכסף הזה מגיע מהמדינה, אבל בעקיפין

3.

האבא החילוני עושה צבא,עובד,משלם מיסים,עושה מילואים,עומד דום ביום הזכרון..... האבא החרדי לא עושה צבא,לא עובד,לא משלם מיסים,סוחט כספים מהמדינה כמו עלוקה....ועוד מתלונן

comment-2-comment

החילונים ממנים בטלנות חרדית ואלה עוד מתבכיינים שלקחו להם משהו כאילו עשו משהו שזה מגיע להם… שיקומו ההורים בבוקר לעבודה ואשכרה יקחו אחריות כלכלית על 10 הילדים שבחרו להביא לעולם ויהיה כאן טוב יותר לכולנו.

comment-2-comment

בזכות עבאס נקבל אינשללה גם 53 מיליארד על חשבון היהוד

comment-2-comment

זכאי לכל השירותים לציבור ובלי קשר לשירותו הצבאי

comment-2-comment

מה הילד אשם שהאבא לא עשה צבא. ילד זה ילד זה ילד.

2.

הכתבה בהחלט מזעזעת. יש ילדים שמקבלים חינוך פחות טוב מילדים אחרים. אבל מדוע זה קורה? כי ההורים שלהם בחרו לא לשלוח את ילדיהם למערכת החינוך של מדינת ישראל, אלא למוסדות אחרים. ההורים האלה יכולים להלין ראשית - על עצמם

1.

הילד החרדי מבלה בישיבה ועוד מקבל על זה כסף, כסף מהמס שהחילונים שילמו

comment-2-comment

comment-2-comment

זו האמת....

comment-2-comment

פשוט מנצלים את המשילות החילונית לדפוק ולהקשות על מי שמאמין אחרת ממך, אבל מיסים לא מוותרים לדתיים בגלל שהם דתיים , ואם אני שירתי בצבא עדיין לא אקבל את אותו הסכום שחילוני מקבל.

comment-2-comment

גם דתיים וגם חילונים מקבלים אותו שכר בצבא

comment-2-comment

מוסדות חינוך משלהם, בלי ליבה, בלי צבא, בהפרדה בין אשכנזים לספרדים, בתקציבים מיוחדים לתלמידי ישיבות, הכל דבש. כשפתאום זה בעייתי אז הם צורחים איפה השיויון.

comment-2-comment

מאשימים אותנו בזה שהפוליטיקאים שלכם דואגים רק לעצמם ולחרדיםמהסוג הגרוע ביותר...

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה