214

בואו נדבר רגע על טילים על כפר סבא

את חוסר המוסריות בכיבוש מצדיק הישראלי בסכנה הביטחונית. הדיון לגיטימי, הוא רק מתעלם מהתוצאה: מדינה דו-לאומית. או למעשה, עוד מדינה ערבית

דן פרי | פורסם:05/08/2022
צילום: AFPארכיון. מחסום ליד ג'נין (צילום: AFP)
אין סיכוי שישראל תשרוד כמדינה יהודית ודמוקרטית אם לא תיפרע ממרבית שטחי הגדה המערבית, כי המשך הכיבוש הוא מתכון ודאי לחיסול הציונות. אז מדוע הציבור, שרובו הגדול ציוני, מאפשר זאת? ההסברים ידועים. יש האומרים שישראלים רבים הרחיקו עם השנים ימינה עד כדי פשיזם ואין להם בעיה לדכא לנצח עם אחר. יש מי שמציינים את הדתיות הגוברת וההסתמכות על הבטחה אלוהית, ואחרים פשוט מאשימים את הטמטום או למצער את אי-ידיעת העובדות. הכל נכון, רק שהנימוקים האלה לא מאפיינים את רוב הישראלים. מה שמקפיץ את התמיכה בהמשך הכיבוש מסתכם בארבע מילים סמליות: טילים על כפר סבא. מזה חרדים גם אנשים רציונליים או מוסריים.
הכיבוש מביש כי הוא כרוך בדיכוי רוב האוכלוסייה בגדה המערבית, אבל עבור מי שחי בשלום יחסי עם הכתם המוסרי – וזה כנראה הרוב – המצב עדיף על הסתכנות בטילים על כפר סבא (או נתניה, חדרה, ירושלים, חיפה ותל אביב). הבעיה היא שהטיפול בסיכון של היום צפוי להפוך למדינה הדו-לאומית של מחר.
ראשית, חמאס וחיזבאללה יכולים מן הסתם כבר עכשיו לפגוע בכל נקודה בישראל ממקום מושבם בעזה ובלבנון, וממילא הטיעון הזה לא ישכנע את תומכי המשך הכיבוש. עבורם הרעיון שחמאס יהיה השליט ברמאללה, ג'נין, חברון ובית לחם, כמה קילומטרים מהכנסת, זה פשוט יותר מדי. האם פרנואידי לפחד מהשתלטות חמאס על הגדה המערבית? למרבה הצער לא. הרשות הפלסטינית אמנם חזקה שם יותר משהייתה בעזה, אבל קשה להתעלם מהרקורד העלוב שלה בהישרדות בלי תמיכה אקטיבית של ישראל. היא עלולה לקרוס.
האם סביר להניח שאם החמאס ישלוט בגדה הוא יפעל באותו חוסר אחריות שהוא מפגין בעזה? הרי ברצועה מוחזקים כיום יותר משני מיליון פלסטינים כבני ערובה להתעקשות הארגון להתגרות בישראל (ובנוסף חווים כפיית תיאוקרטיה אסלאמית). ובכן, לא. לא מופרך להניח שגם לגדה החמאס יביא רק קטסטרופה.
אבל האם זה אומר שתומכי המשך הכיבוש צודקים ואי אפשר לעשות דבר מלבד דיכוי אינסופי של הפלסטינים? לא ולא. אפשר וחייבים לשנות את המצב, ורצוי עכשיו, לפני שיהיה מאוחר.
ישראלים רבים מדי מתמסרים להכחשה באמצעות טיעונים כוזבים דוגמת "אין עם כובש בארצו". ובכן, יש כובש ועוד איך. ישראל היא השליטה האמיתית של השטח, חרף איי ה"אוטונומיה" שמהותם שלטון מוניציפלי באדרת מפוארת. לפלסטינים בשטח זה אין זכות הצבעה לכנסת ולממשלה השולטות בהם, באדמותיהם, בכלכלתם, בביטחונם ובחופש התנועה שלהם. כשמדובר בעם אחר, זה כיבוש. אין סיבה להזדעק כשקוראים לזה אפרטהייד.
צילום: דובר צהפועלים פלסטינים במחסום ליד ירושלים (צילום: דובר צה"ל)
הכיבוש מתבטא בשתי דרכים: הראשונה ביטחונית ומוצדקת באופן פוטנציאלי, ואילו השנייה אווילית מאין כמוה (מעבר להיותה בלתי מוסרית). על הכיבוש הצבאי עוד אפשר להגן בהתחשב בסכנה שנסיגה תוביל להתקפות על ישראל. על כך קיים ויכוח לגיטימי. לעומת זאת, "מפעל ההתיישבות" בשטחים הוא גול עצמי מובהק. קשה לחשוב על פרויקט ישראלי שככל שיצליח יותר - כך גם יפגע יותר במדינה. מטרתו הסופית היא למנוע את חלוקת הארץ שישראל זקוקה לה כאוויר לנשימה. על המטרה הזאת אין שום דרך להגן.
אילו העניקה ישראל זכות הצבעה לפלסטינים בשטחים, אכן לא היה כיבוש, אבל כאמור גם לא הייתה מדינה יהודית ודמוקרטית. אם נמשיך בדרך הנוכחית, העולם עוד עלול לכפות זאת עלינו, והתוצאה לא תהיה אוטופיה על-לאומית אלא מדינה משוסעת שתהפוך בהדרגה – עם הימלטות רוב היהודים – לעוד מדינה ערבית.
תמונה כללית
דן פרי
לכן, רצוי ליזום מהלכים שימנעו את הצרה (מה שמכונה "צמצום הכיבוש"). אין טעם לחכות שהרשות הפלסטינית תוציא לישראל את הערמונים מהאש וממילא למנהיגיה לא מפריע תרחיש המדינה האחת. ישראל צריכה לשרטט את הגבול שרצוי לה בהתחשב בשיקולים אסטרטגיים ודמוגרפיים, להחזיר הביתה את המתנחלים שמעבר לגבול הזה, ולשמר את שאריות הכיבוש הצבאי תוך ניסיון מתמיד להגיע להסדר. השארת הכיבוש הצבאי בינתיים היא קריטית לשכנוע הישראלים שזה מה שימנע "טילים על כפר סבא". בנוסף, ישראל צריכה לעשות כל מאמץ להפוך את הכיבוש לאנושי יותר. הרי אין הצדקה לרבים מההרוגים הפלסטינים, לרוב הפקעת האדמות ולהתנהלות במחסומים. הפכנו שם לבהמות.
המהלכים האלה יגרעו מהפלסטינים את היתרון הדמוגרפי, יעצרו את הדינמיקה שמובילה למדינה דו-לאומית ויקלו על משא ומתן עתידי. רבים יגידו שפירוק התנחלויות בלתי אפשרי מבחינה פוליטית. עם כל הכבוד, התשובה לכך היא שהאלטרנטיבה היא מות הציונות. או שאכפת לנו מזה או שלא, אבל אי אפשר באמת להתווכח שזה הכיוון שאליו אנו אצים.
  • דן פרי היה העורך הראשי של סוכנות AP באירופה, באפריקה ובמזרח התיכון. כיהן כיו"ר התאחדות עיתונאי החוץ בישראל
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו opinions@ynet.co.il
לכתבה זו 214 תגובות
הוספת תגובה
214

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
140.

139.

העניין הוא שאין חיה כזו עם פלסטיני. בהצהרת בלפור הובטח לנו גם השטח של מדינת ירדן והאנגלים במחטף ועידת סן רמו גזלו זאת מאיתנו. בעיקרון כל שטח שנהגנו בו לפי התיאוריה שמוצעת כאן הפך שטח שלמרות הכל אנחנו צריכים להתמודד איתו. לכן, כל הבסיס עליה נשענת הדיעה אינו מבוסס ואינו נכון. הפתרון הטוב ביותר לדעתי יהיה לייאש אותם שיעזבו למקומות אחרים. כך או אחרת הם מוגדרים כפליטים ויכולים להתיישב בכל מקום אחר בעולם. מדינת ישראל שייכת ליהודים מזה 3000 שנה ואין על כך כל עוררין, הם הזרים שבאו לגזול ולא להפך. לגבי עזה, מאחר והיא בעצם גטו בשליטה אכזרית של חמאס, יש להוביל למהלך שבו השטח כולו יוחזר למצריים (טעות חמורה של בגין בשנת 82) רוב התושבים שם מצרים ממילא, למצרים יש ממילא גבול עם עזה, ואנחנו אומרים לה תודה שהיא מתווכת במקום לדרוש ממנה לקבל אחריות ולשחרר את הגבול שלה כדי לשחרר את הגטו של עזה. מבחינתי, לתת 100,000 שקל לכל משפחה שתצא ממעבר רפיח לחיים חדשים. חובה להאמין בזכותנו על הארץ הזו, ללא אמונה בכך, באמת בואו נוציא כולנו דרכונים זרים ונחיה על סיר הבשר עם המוח שלנו במקומות אחרים - עד השואה הבאה. בכל מקרה תמיד תהיה אנטישמיות ותמיד ישנאו יהודים - גם אם הם חיים במדינה שלהם. אז בואו נתבגר מהאשליות של אוסלו ונישאר חזקים ומאוחדים.

138.

היתה להם רשות ושלטון עצמי, הויחס אליהם היה אכזרי ביותר. השימוש במילה אפארטהיד בהקשר הישראלי נועד עלמנת לקרוא למחיקת מדינת ישראל היהודית. המשמעות שלו היא שהם רוצים לשהמיד אותנו כמו שהשמידו את השלטון הלבן בדרום אפריקה. מי שמשתמש במילה הזאת הוא רוצה להשמיד את מדינת ישראל.

137.

לחיות במקלטים לנצח, ואולי לוותר על המדינה ולהיות פליטים לא רצויים במדינות זרות. זה יהיה הסוף של מדינת ישראל. זה מה שאתה רוצה?

136.

לכול אותם בעלי חלומות וחזיונות....אין עם מי לעשות שלום...ואין עם מי לדבר "ראה הסכם אוסלו" ןגם ההתנחלויות מיותרות שילכו ליישב את הנגב...יותר חשוב לחזון הציוני...לצערי נשאיר את הפיתרון לנכדים או לנינים,,

135.

בלי הבנת המנטליות הערבית אתה לא יכול לנתח את המצב הפוליטי ולכן הניתוח שלך מנותק מהמציאות

134.

אין עם פלשתינאי,מדובר במהגרי עבודה שהגיעו לישראל לפני פחות ממאה שנה בתקופת הכיבוש הבריטי, אין להם שום זכות על הקרקעות עליהן הם יושבים, אילו התנחלויות לכל דבר. לכולם שייכות אזרחות לאום שורשים ומשפחות בארצות מהן באו והם צריכים לחזור לארצותיהם בשלום ולפנות את הארץ שפלשו אליה בלי צדק. ולגבי הערבים שחיו כאן עוד מתקופת הטורקים, הם חלק קטן מאוכלוסיית ערביי הארץ וכולם צריכים להי

133.

אבל ניחא, נניח הכתב שכח הסיכוי היחידי של הצבא להישאר חזק בשטחי יהודה ושומרון, הוא כשיש אוכלוסיה תומכת ואז קל יותר לצבא, הוא פשוט כתב חסר כל הבנה בסיסית , כל צבא שמגיע לשטח זר ללא תמיכת אוכלוסיה מקומית, אכן יותש ויעזוב בסופו של דבר וגם יכול להיקרא על הדרך צבא כובש, לעניין הדמוגרפי, אם נוותר על בקעת הירדן ועל כל הגבול המזרחי, לא יהיה לנו פיקוח מי יכנס לשטח, עלולים להגיע כל המשוגעים של המזרח התיכון, ואז באמת יהיה רוב מוסלמי בין הירדן לים, ההמונים יהיו על הגדר חלקם יעסקו בטרור , חלקם ירצו להיכנס אלינו כפליטם כי אין תרחיש שהמדינה הפלסטינית העתידית תהיה מדינה נורמטיבית שתדאג לאזרחיה ותייצר מקומות עבודה ראויים ועדיין לא דיברתי על טילים לכפר סבא זאת הרמה של הכתב, כולי תקווה שאין לו השפעה על מוקדי כוח אצל מקבלי ההחלטות

132.

עדיף שכותב הכתבה יעבור לעזה,שם מקמו

comment-2-comment

131.

90% מהציבור היהודי יודע עמוק עמוק בליבו שהיפרדות חד צדדית של ישראל מהפלסתינאים היא עובדה מוגמת שכיום הפכה לשאלת הזמן - בעתיד יקום איש עם חזון כמו בגיו ויעשה את מהלך ההיפרדות.

comment-2-comment

גרר בכלכלת בחירות לאינפציית 400% טיפח את הקרע הבין עדתי ופילג את העם הכניס את מושחתי הליכוד ובראשם אריק שרון כיהן שנה וחצי כרו"מ מת חי לא מתפקד, עד שהתפטר באינני יכול עוד

130.

איזה פתרון הצעת פה חוץ מלה כנס לתוך עצמנו ולקוות שיושבי הגדה צמאי הדם יסתפקו בזה למרות שהם מכריזים הכל או כלום עוד מועידת סן רמו אי שם בשנות העשרים של המאה הקודמת, לפני מדינה, לפני חלוקה ולפני עאללק כיבוש.. אין לי בעיה מוסרית להכות את אלו הרוצים להרוס להרוג ולהשמיד. הבעיה המוסרית היחידה הם צדקנים כמוך שמסרבים לראות את המציאות וההיסטוריה ולהמשיך להאשים את היהודים בכל דבר

129.

128.

אין כמעט אף אחד בימין שרוצה לספח את שטחי איי ובי, המאבק הוא רק על שטחי סי שרבין בחוכמתו השאיר לניהול מלא של ישראל ואלה שטחים שמהם אפשר להגן על מישור החוף כן גם עליך כתב כפוי טובה וגם על הדרך לפתור את משבר הדיור. גם בתכנית שתי המדינות הפלסטינים לא מקבלים מדינה עצמאית וגדולה מספיק כדי לא להתעלק על ישראל ודבר אחרון השמאל מפחיד ממדינה דו לאומית אבל תמיד מצביע נגד חוק האזרחות ובעד איחוד משפחות

127.

הכבוש תוצאה של למעלה מ 100 שנות נסיון ערבי לחסל את ישראל וחוסר נכונות להגיע להסכמים

126.

נגד הפונדמנטליסטים הדתיים היהודים היא בלתי נמנעת

125.

״לא. לא מופרך להניח שגם לגדה החמאס יביא רק קטסטרופה״ שימו לב איזה דיסטופיה, על האדם להחזיק שתי דעות מנוגדות בראשו ולאמין להם. יש קטסטרופה עם עזה ולכן שטח שתתן להם יושחט גם בגדה. אך צריך לתת להם את השטח כי זה מוסרי. מוסרי לתת לא אנשים לחיות בקטסטרופה?

124.

About 10% of the Israeli KNESET members are Arabs, Muslims, and in most cases against the very existance of Israel as the national home to Jewish people. Aparthide? What EXACTLY you think will happened when you'll establish a new country called Palestine, in Yehuda and Shomron? Peace and prosperity to all? My family in Askelon can tell you!

123.

לאור העובדה שקיימים אזרחים שהציונות זרה להם,ובכל זאת מקבלים את התנאים שכל אזרח מקבל, אבל לירוק לבאר שאתה שותה ממנה, זה כבר מגעיל, אסור לתת משאבים לטרוריסטים שרוצים את חיסול המדינה הציונית, אנחנו אזרחים במדינה יהודית.

122.

אמירות אילו מסכנות את המדינה שיבוא פעם הכותב ויראה איך חיים באיוש/עוטף עזה ומגינים על גבולות ישראל

121.

כלל אצבע פשוט לחיים: כל מה שהשמאל מברבר עליו, מבטיח, חוזה, צופה - קרה, קורה ויקרה ההיפך. קחו את זה מכאן ותבינו מה המסלול הרצוי.

120.

חבל שישביננו אנשים שמשום מה חושבים שהם נורמלים או שככה מתנהגים אתם. כשאותו צבור שקורא לעצמו פלשתינאים יגיד שמותר לנו לחיות בין דיזנגוף לים או בין בן יהודה לים אפשר אולי להתחיל איזה משא ומתן היכן מותר לנו לחיות.אך זה לא המצב ויש יותר מדי מטורפים ביננו שחושבים שיתנו לנו לחיות .

119.

ישראל לא כובשת. אלו שטחים שלנו. ה"פלשתינים" (אם לא ידעת את העובדות) הגיעו לפה בזמן המנדט הבריטי ולפניו, כעובדים זרים שבסופו של יום לא חזרו למולדתם והתנחלו פה. אלו העובדות. לך תלמד. גם הם יודעים את האמת

118.

117.

116.

115.

רק חבל שניסו אותם וזה רק עשה יותר רע, גם לישראלים וגם לערבים. תבדוק עם איינשטיין מה הוא היה אומר על זה. יש לך אחלה תיאוריה, חבל על הזמן של כולנו בלנסות לבלבל אותך עם קצת עובדות. אולי תכתוב טור או ספר על הסיקור המוטה של AP? יהיה יותר מועיל לכולם

114.

113.

112.

אכן יש בעיה אמיתית, חוקית, מוסרית חברתית וכלכלית כאשר עם אחד שולט על עם אחר. זו חצי האמת של דן פרי. פרי מטעמים אילו, שולל את הישיבה הישראלית מעבר לקו הירוק. כאשר יצאנו מעזה, אני חשבתי שזה רעיון מצויין, בדיוק מאותם סיבות של פרי. חשבתי שגם המצב שלנו וגם המצב של העזתים ישתפר. ישראל סללה / שילטה את כביש 1,2 מהרצועה לגדה (נדמה שלי שזה הכביש לטרקומיה) ואכן נראה שהשלום בדרך. הסיבה היחידה שאני שמח שיצאנו מעזה, זה שלמדתי שאין עם מי לדבר בצד השני. אנחנו צריכים לשאוף לשלום, אבל צריכים פרטנר בצד השני. כאשר אנחנו נסוגים, הצד השני לא מניח את הנשק וחוזר לעבוד את האדמה, הוא מתחיל לחפור מנהרות ולבנות טילים. אפשר להאשים את ישראל במצור על עזה, אינני חושב שזה נכון, אבל אפילו אם זה היה נכון, העזתים לא ניסו את הדבר הפשוט ביותר. להניח את הנשק. עובייד אומר לנו "תנו חיים נוחים - תקבלו שקט" אני אומר לפרי ועובייד "תניחו את הנשק, תנו שקט תקבלו חיים נוחים"

111.

במקום שהצבא יבחר איפה לשבת כדי לעשות את עבודתו באופן המיטבי, הוא עסוק בעיקר בלהגן על כמה הזויים עם קראוון על איזה גבעה.

110.

עוד הרפתקן. בזמן הרשות הפלסטינעת היו בחירות? הם שיבחרו מה לעשות עם עצמם. אנחנו נתעסק ביחסים של אזרחי ישראל ונחזקת את המשילות והחינוך

109.

פילוסופיה של בת יענה. הרי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון שומרת עלינו ממסות של מיליוני מרצחים מוסלמים שלא יהססו לגדוע חיים גם של "כותב דברי ההבל". הכותב מאשרר את אי הבנתו של מציאות "שכונה רעה ורצחנית" שבה אנחנו חיים...

108.

הכותב בוחר, בנוחיות יתרה להתעלם מהעובדה הבסיסית- יש הסכמי אוטונומיה עם הגדה והרצועה היא יישות עצמאית. לו רק בחרו בני דודינו להשקיע קמצוץ ממיליארדי הדולרים שהומטרו עליהם , לפתח לעצמם תעשיה, יצירה ןפתוח כלכלי, הם היו יכולים להיות סינגפור של המזרח התיכון ובמשך השנים היה מתפתח תהליך של חייה ותן לחיות. מה לעשות יקירי הנבער? במקום לחיות הם מקדשים את המוות. אז גם בזה אנחנו אשמים. בחרתי רק בנקודה הזו ולא בעובדה ההיסטורית שאין עם פלסטיני. זו המצאה מאמצע שנות השישים של המאה העשרים, לעומת זאת יש זיקה ארוכה בין העם היהודי לפיסת הארץ הזו... לך תלמד מקורות, היסטוריה, תולדות ישראל- ואז תצא במסות בומבסטיות אוויליות.

107.

106.

טור עלוב, אין דבר כזה כיבוש. לעם המומצא יכלה להיות מדינה באלף הזדמנויות אם לא היו רוצים את כל המדינה. המילה מתנחלים צריכה לצאת מהלקסיקון אין דבר כזה וזה שיטה של השמאל הקיצוני לערער על הזכות של היהודים בארץ. כל יהודי שגר בישראל כול יו"ש הוא ישראלי כי באותו המשקל גם מי שגר ברמת אביב הוא מתנחל משיח' מוניס

105.

אין ספק שהכותב עבד במחיצת אנטי ישראליים או אנטישמיים, לדאבוננו יש לא מעט כאלה -אבל, הם לא מספיק מאמינים בגבבת המילים שלהם עצמם כדי להגר מכאן מהמדינה הבלתי מוסרית הזאת

104.

לא הצלחתי להבין אם הכתבן הנבוב הזה עובד במחלקת התעמולה של הג׳יהאד האסלאמי, של אל קעידה או של דאע״ש. אנשים כאלו הם סרטן בתוכנו.

103.

102.

101.

100.

99.

לך לעזה לחברים שלך

98.

תעזוב אותנו בשקט מיהירים.ומבינים כמוך. הערבים אם לא טוב להם עם היהודים. מוזמנים לעבור לירדן. ושיקחו אותך איתם

97.

מאופס

96.

נתחיל בעובדות ארץ ישראל היא של היהודים מאז ומעולם חיו כאן יהודים השאלה הייתה כמה ואיפה בדרך כלל זה תמיד בערים ומקומות מוגנים מפני פורעים העם שמתקרא פלסטני התחיל להגיע לישראל בסביבות שננות אלף שבעות והחל בכנופיות שרצחו יהודים שחעו במדינת ישראל אותם אלפי כנופיות התרבו כאן בקצב מסחרר וכל מטרתם הייתה מההתחלה לחסל את היהודים עובדה שעוד לפני קום המדינה המנהיג שלהם חבר להיטלר על מנת לחסל את היהודים להזכירכם בקום המדינה היו כאן רק כמה מאות אלפים מאותם חברי כנופיות שטבחו ללא הרף ביהודים שום דבר לא השתנה מאזצומתמיד תמיד אלה שקוראים לעצמם פלסטינים רצו לחסל את היהודים ופשוט יש יהודים עאלק נאורים שמתעלמים מההיסטוריה היהודית והעולמית ומרחמים על הפלסטנים אכן חש בינהם טובים שרוצים רק לחיות אבל רבים מהם זורם בדמם האופי של רוצחים שיש אותו בכל מדינות ערב שרואים את השבטים טובחים אחד בשני אנחנו נזק משני שהם רוצים להשמיד וזה האמת היה להם אפשרות להקים מדינה יחד עם מדינת ישראל אבל הם לא רצו הם רוצים את הכל ודי לספר לעצמנו סיפורים זה המהות הם רוצים הכל לא סתם הווקאפ חפר את הר הבית וזרק את כל הממצאים הארכאולוגיים בכדי לטשטש את הקשר של היהודים להר הבית די לשקרים מי שרוצה לחיות בשלום לא יכול ללמד תינוקות משחר ינקותם ובגנים ובבתי הספר שצריח לרצוח יהודים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הבעיה העיקרית שעולה מהכתבה היא מעבר להסכמה שלנו עם עצמנו כיצד לכנות את העבר והווה,כיבוש או שלנו וכו שאני לא מזלזלת בזה לרגע אלא מבקשת להניח את זה בצד רגע כדי להתקדם לאופן בו אנו נרצה לקבוע את העתיד שלנו. ולדעתי כולנו נסכים שלא כמדינה דו לאומית.. השאלה איך הכי נכון למנוע זאת

comment-2-comment

comment-2-comment

הפליתים יורדי הים היו פה לפנינו,כך גם היבוסים והחיווים והאדומים והכנענעם תושבי הארץ המקוריים,הבטחות אוויר לחוד ומציאות לחוד

comment-2-comment

comment-2-comment

והקוראן עצמו מוכיח זאת כתוב שם במפורש שהיהודים צריכים לחזור לארץ הקודש

95.

גם הרצליה צפון תל אביב הוד השרון רמת השרון זה קו אדום .למה שלא יפגיזו את שדרות נתיבות אופקים באר שבע חופשי חופשי .ממילא גרים שמה אזרחים מישראל השניה.....

comment-2-comment

94.

93.

הכותב קיבל במה מכובדת,אבל קצת חולם. גם אם נחזיר את השטחים לירדן,שם מקומם,לא יפסיקו לתקוף אותנו. זו דרך האיסלם הקיצוני,ולמה רק מטרה אחת,לשמור על ילדינו. דם ילד ישראלי אחד,לא שווה דם מיליון פלסטינים. יזחלו על 4,ויפסיקו עם הטרור,ואז יהיה להם טוב.

comment-2-comment

המעמד של ירדן באיו"ש היה זהה לזה של ישראל היום. השליט הלגיטימי האחרון של השטחים היה המנדט הבריטי. הנקודה הזו אגב משמעותית מאוד כי ככה בג"צ, בשיאו של האקטיביזם השיפוטי, אישר את הקמת ההתנחלות הראשונה: אלון שבות, מה שפתח את ההתנחלות בשטחים. באופן כללי, אין שום הצדקה לשלטון הבדואי של ירדן על ערביי השטחים. כל התפיסה הזו היא גזענות ישראלית גרידא, כפי שמשתקף בתגובה שלך.

92.

מההלכה שאינך מאמין בה גם סיפורי המקרא הינם סיפורים והאלקים הינו המצאה אנושית אז מה יהודי בך שאתה רוצה מדינה יהודית?

comment-2-comment

הוא לא צריך להיות דתי, מסורתי, חילוני, חרדי, רפורמי או קונסרבטיבי.

91.

הערבים נמצאים כאן בעיקר בעקבות הכיבושים של צלאח א דין שגירש מכאן את הכובשים הקודמים הצלבנים. אין שום דבר מוסרי בכיבוש המוסלמי כמו גם בכיבוש הנוצרי שקדם להם ואפילו כביבוש הרומי . הארץ עברה מכובש לכובש ואף אחד מהם לא יותר מוסרי מהאחרים. לנו לפחות יש הבטחה אלוהים זו הארץ שלנו והוראה מפורשת לכבוש את הארץ ולגרש את יושביה מכאן.

comment-2-comment

90.

בתור מרכז-נוטה ימין, שמשתדלת לשמוע את כל הדרעות, סגרת אותי עוד מהתקציר

89.

הכותב עושה סלט ומשתמש בסיסמאות. חדוגמה החמאס הינו אירגון עזתי בלבד, ולכן לא באמת להשתלט על הגדה.

88.

למה ממשיכים לטבוח בנו , לאחר חזרה לגבולות 67 תבוא בטענה שעלינו לתת את זכות השיבה . לאחר מכן אני מבטיח לך כבר איבדנו את המדינה. המוסריות שלנו היא בעוכרינו , היא לא תפתור את הבעיה. ההתנתקות הראתה שהטרור התחזק . נתינת שטחים מחלישה את ישראל עובדתית

87.

לצערי הכותב צודק ושעון החול הולך כנגדנו החלום של המתנחלים הוא לצור מציאות שלא תאפשר את פתרון 2 המדינות ואז ניותר עם מדינה אחת דו לאומית כאשר במצב זה לא ניתן יותר לנהל משטר דמוקרטי ... אזרחים התעוררו

comment-2-comment

86.

הכותב צודק. הימין תמיד בטוח שהוא צודק ובפועל זה נגמר הפוך. נמרוד בבבלים וננצח - נגמר בחורבן בית ראשון. נמרוד ברומאים וננצח - נגמר בחורבן בית שני. נמרוד שוב ברומאים (רבי עקיבא וברכוכבא) - נגמר בגלות של 2000 שנה. הגיע הזמן ללמוד.

comment-2-comment

אתה רק מוכיח שאנחנו כל הזמן ברדיפה לא מוצדקת ועלינו בהחלט ללמוד. נתינת שטחים נוספים לא תתן לנו כלום ורק תחזק את הטרור כלפינו כי תעלה את המוטיבציה אצלם להשתלט, אז חשוב שנלמד לא להיות טובים ותמימים מדי...

comment-2-comment

אם את רוצה ללמוד היסטוריה -תלמדי מה היהודים עשו לעמים חלשים מהם שניסו להציק להם בתוך ארץ ישראל. ספוילר: הם לא נתנו להם שטחים...

85.

חי בבועה בוא לגור בדרום ואז יהיה לך קל להבין את המצוקות של הילדים והמשפחות יום יום לא מטילים כעת מצלמים שיושבים על מגדלים .הם לא רוצים את יהודה ושומרון הם רוצים יפו ואת אשקלון ואת ככו ואת חיפה ...

84.

83.

היות וכותב מאמר זה מתיחס ליו"ש כשטח כבוש מתעלם בכוונת מכוון ממה שכתוב בקוראן לגבי היהודים ומאשים את ישראל בחוסר נכונות לפשרה ןכמובן מתעלם מכל הניסיונות שנעשו אזי כל הכתבה הזו נדחת בשאט נפש ובבוז גמור וממליץ לכותב לרדת לעזה

comment-2-comment

הוא מוזמן לעוף מפה.

82.

המחבר מתעלם ממה שכבר נעשה ב1993 לאחר בסכמי אוסלו שהביא לגל טרור . ב2000 לאחר ההצעות של ממשלת ברק התגילה האינטיפדה השניה. ב2006 לאחר ההתנטקות היתה מלחמת לבנון השניה והמבצעים בכזה אחרי ההצעות של אולמרט. וכולי אני גם נבין שהכותב בעד חלוקה של רוב מדינות מערב אירופה מצרפת ועד שודיה.

81.

כל זה היה נכון לפני ההתנתקות מעזה, גם הצד השני לוקה בטימטום ועיוורון, וכנראה שהשארת המצב הקיים זה הפתרון הפחות גרוע....

80.

היא ערבי ישראל

79.

עוד אדיוט

78.

ניסינו את הפתרון שלך, יצאנו מעזה עד המילימטר האחרון ו... הפתעה. במקום שהפלשתינאים יקימו שם מדינה עצמאית ויתחילו לדאוג לבני עמם, הם העלו אירגון טרור לשילטון שמונע אוכל ומצרכי יסוד מהתושבים בשביל לקנות נשק נגד ישראל. התעשייה היחידה שמתפתחת שם היא תעשיית הטילים והמנהרות. למה את חושב שאם נצא מהגדה יהיה שם משהו שונה? רק ששם זה יהיה בקנה מידה הרבה יותר גדול.

77.

שזה או אנחנו או הם ... הצד השני לעולם לא יסכים לקבל אותנו כאן לצידו. לעולם לא . זה מושרש ב-DNA שלהם, מהאיש הקטן והמסכן ונטול ההשכלה במחנה הפליטים, ועד לבכירי האקדמאים שלהם שמחזיקים במשרות יוקרתיות באוניברסיטאות בכירות בעולם . כל מוסלמי "פלסטיני" מחזיק תמונה או מפה שמראה את החזון שלהם : מדינה פלסטינית מהים עד הירדן, מאילת ועד הגולן. לא משנה מה אנחנו נעשה, איזו מחווה ניתן להם, על כמה שטחים נוותר... זה תמיד יענה בטרור והרג של יהודים. חבל שיש עוד אנשים שלא מסוגלים להפנים את זה.

76.

עוד אחד ש"יודע הכל".. גועל נפש ....

comment-2-comment

בינתיים זה כאילו עובד רק מסיבה אחת. עד היום לא היה בארה"ב נשיא שאין לו סנטימנטים לישראל. אפילו ברק אובמה שלכאורה אין לו זיקה לישראל היה ציוני נלהב לעומת אלה שיבואו אחרי ביידן. זו רק שאלה של זמן שארה"ב תפסיק להתייחס לישראל בכפפות של משי ותכפה חלוקה לשתי מדינות בתנאים שלא ישראל תקבע אותם. תמשיך לחשוב שאתה "יודע הכל".

comment-2-comment

75.

comment-2-comment

הצגת עמדתו ההזויה - מאירה את עמדות השמאל-מרכז כלגיטימיות.

comment-2-comment

יותר שמאלני ממרץ הוא מסוכן לישראל

74.

הערבים לא רוצים שלום. הערבים לא רוצים שתי מדינות לשני עמים. הם רוצים מדינה אחת לפלסטינים וזהו. אם היהודים רוצים שלום, הם צריכים לחזור לארצות מוצאם.

73.

לא להתקרבן להיות קשובים למה שהעם המומצא פלסטינים מוכנים ולא לחשוב שהבעיה היא יהודה ושומרון.....

72.

אין פלא שהעולם מקבל אינפורמציה חלקית ואף שיקרית מכל המיין סטרים מדיה,הם כולם אנטישמים ושקרנים אבל המקרה שלו הוא חמור יותר כי הוא כביכול ישראלי

71.

מדהים לקרוא מאמר כזה - כאילו לאהיתה התנתקות - וכאילו אין רשפ ושטחי a ו b - וכאילו לא היה אוסלו. איזה מאמר מפעים.

70.

גם אם ניסוג וגם אם לא, תהיה פה מדינה ערבית אחת; השאלה היא איפה זה משאיר אותנו...

69.

68.

משטר צבאי חיצוני עדיף מוסרית על שלטון ג'יהאד. חיים על חרב עדיפים על מוות. יאללה שארה"ב המחרחרת והצדקנית תסתלק ונוכל סופסוף להזיז את העם המומצא והמגזר המיותר למרחבים הריקים של צפון סוריה (את דרום סוריה נשאיר לעצמנו).

67.

מתקשה לסיים את הקריאה . התשובה יצר השנאה העצמית של הכותב וניסיון של הכותב לגרור תשומת לב . אני מבין שמי שכותב מאמר מקבל שכר דיינו. מ לא מפתיע ש -70% מהמצביעים מצביעים לימין וזה לא יתרון

66.

המים אותם מים, היהודים אותם יהודים והערבים בכנסת הורסים לו את כל הטיעונים בהליכה.

65.

64.

מה זה "לנקוט צעדים"? איזה צעדים בדיוק? האם שמת לב איך הפלשתינים מקצינים בכל מקום בגדה בו אנו לא נמצאים? עם מי אתה מציע לעשות הסכם? אבו מאזן? חמאס? ג'יהאד? אתה באמת מאמין שלאחר הסכם יהיה פה שקט והפלשתינים יחלקו לך פרחים? פעם חשבתי בדיוק כמוך אבל מאז אני חושב שהחכמתי. אני לא קיצוני ומאוד רוצה בהסכם והיפרדות אבל אני ריאלי. אני אמשיך לחלום שיום אחד זה יהיה מציאותי אך לא אתן לחלום לסנוור אותי.

63.

אם אתה מחפש הסבר למצב אז תחפש אותו אצל הערבים. עם השנים האיסלם הפך יותר ויותר קיצוני. משטרים שבהם האיסלם הקיצוני שולט חיים על החרב, ראה ערך אפגניסטן, מצרים בתקופת האחים המוסלמים ואפילו סוריה. אם היינו מוסרים את הגולן כפי שתוכנן היינו במצב מביש כיום. אני בעד מדינה פלסטינית בגדה עם פרוזדור לעזה, ואני לא מפחד מטילים על כפר סבא כי אם זה ייקרה פעם אחת , הגדה תהפוך לעזה כפי שהיא כיום. רק שהסכם צריך למזער סיכונים עתידיים

62.

מישהו פה שכח שהקמנו מדינה. מישהו פה שכח את הפיגועים הנוראיים.בתל אביב.אלעד. מישהו פה רופס ופחדן

61.

הפלשתינים אינם חלק ממדינת ישראל ועל כן אין אפרטהייד! יש פה כתבה משוללת מציאות וכוללת חוסר הבנה של המילה והקוסנספט. בכלל, כל מי שמשתמש במילה אפרטהייד לתיאור המצב הקיים טועה. כמובן שזכות הכותב לכתוב ולחוות דעה, יכולים להסכים איתו או לא, אך מבקשת התנצלות על השימוש במילה אפרטהייד כשדנים במצב הנוכחי.

60.

59.

בושה איך שמדינת ישראל מתנהגת לפלסטינים. כולנו בני אדם. מי שם אותם לשלוט בעם אחר מי? אני מתביישת להיות חלק מהעם הזה

58.

כולל ערביי ישראל אם אנחנו לא יכולים לחיות שם גם הם לא יכולים לגור כאן רק שאני ואתה יודעים שזה לא יקרה בחיים אז בשביל מה אתה כותב אשליות

57.

56.

הכתב גר במרכז תל אביב וחי בזרט, ומעולם לא עבר את רוטשילד כי הוא מתעלם מהמצב האמיתי?

55.

שמאלני יפה נפש : ישנו סיפור מפורסם ששבכניק שאל מחבל מה תעשו שתכבשו את ישראל ? דבר ראשון נשחט את השמאלנים . למה אבל הם עזרו לכם ? המחבל ענה : מי שבוגד בעם שלו אין לו זכות קיום ואין אמונה בו .

comment-2-comment

אתה חי במדינה דמוקרטית יהודית, ועל פי עקרונות הדמוקרטיה וגם הדת היהודית עלינו לכבד את זכות האדם לחיים בלי קשר ללאום או דת. תאמר הקם להורגך השקם להורגו, ועניי עירך קודמים ועוד אימרות שפר אבל האם אתה באמת חושב שהחמאס או הג׳יהאד מהווים איום קיומי על ישראל, או שהם תירוץ נוח שלא להגיע לפשרה ולהמשיך במפעל ההתנחלויות? בגידה היא מילה חזקה, אם יש לך אומץ תגיד אותה למשפחות שאבדו בנים שמאלנים במלחמה המיותרת הזאת. הסיפור שלך מצוץ מהאצבע אבל הנקודה היא שאתה מאמין למחבל ובאותה נשימה קורא למי שלא מסכים אתך בוגד. אני שמאלני כי אני מאמין שהפתרון הוא שתי מדינות לשני עמים, אשמח לשמוע מה הפתרון הריאליסטי שאתה מציע.

comment-2-comment

יש לך אומץ תגיד את דבריך למשפחות של נרצחים חפים מפשע אשר נרצחו ע״י מחבלים: גברים, נשים, ילדים לא חיילים או חיילות היו המטרות. אוטובוסים, מועדונים, מסעדות. קורבנות אוסלו, קורבנות השלום, האם כך הדבר? בזמן שלום יש לשלם מחיר דמים ובמלחמה אין צורך.

comment-2-comment

אי אפשר להתקיים כשרבבות טילים מכוונים עליך ושעוברי אורח נרצחים בגרזנים. האיום הזה יגבר מאוד ויהפוך לבלתי נסבל בעקבות הסכמים שאתה רוצה בהם בעיוורונך. אגב, הפתרון של 2 מדינות לשני עמים לא קיים, אלא רק של 2 מדינות. הפלסטינים לא מוכנים להוסיף "לשני עמים". נסה לחשוב למה.

54.

comment-2-comment

53.

המתנחבלים סכנה לאומית

comment-2-comment

52.

51.

הערבים מצהירים קבל עם ועדה שהם לא יסתפקו בקווי 48 , ישראל חייבת לשלוט בשטח העוין כהגנה עצמית או להשמיד את האויב,הכותב מתעלם מכך שישראל מעוניינת לחיות בשלום אך הצד השני מעוניין בהשמדה טוטאלית בינתיים אנחנו שולטים בשטח אך בזמן איום קיומי לא יהיה מנוס מלהלחם חזרה ולגרש את האויב

50.

49.

כאן זה לא אירופה, ארה״ב ושאר מקומות בעולם שחיים בסרט שיש דבר כזה ״מלחמה הומאנית״. הדרך היחידה לנצח היא להפוך הלכה למעשה לערבים, כלומר לא להתאסלם חס וחלילה אלא פשוט להיות ערבים יהודים החיים בארץ ישראל, במדינה יהודית. בתו״ל של הערבים היהודים אין דבר כזה ״הקש בגג״, אין הבדל בין בית חולים למחסן נשק, דירת מגורים היא מטרה לגיטימית לכל דבר ועניין וכך גם רכב עם ילדים המסיע מחבל. מי שרוצה לנצח במזרח התיכון צריך להיות ערבי ולא לרחם לרגע על האויב, לא משנה כמה הוא חלש או חזק, כאן נחיה ונמות על החרב וכך גם האויבים שלנו, זה המזרח התיכון במלוא תפארתו.

comment-2-comment

comment-2-comment

להגלות את הכתב ומשפחתו לעזה או ללבנון שם הוא יכול להיות שר ההסברה. מעניין מה היה שמו לפני שעיברת לפרי. ..אולי גבלס , או היטלר???

comment-2-comment

הנה , אנחנו מזרחיים . עושים כמו הערביים. יורים הורגים על ימין ועל שמאל. ואז ,, מאיפה יגיעו הטילים של כיפת ברזל ? הדלק ? האוכל של מדינת ישראל ? אתה תגדל ותייבא ? שלא נדבר על זה שהילדים שלך יעמדו בחזית ויהפכו לנאצים מודרניים .

48.

47.

46.

הוא הלא מוסרי, ישיבת יהודים ביהודה ושמרון לא קשור להביט בטחוני. על פי החוק הבין לאומי יהודה ושמרון הם חלק בלתי נפרד ממדינת היהודים. המתנחלים המוסלמים הם מפרים של החוק הבין לאומי והם הלא צודקים. מהנקודה הזו אפשר להתחיל דיון האם שווה למדינת היהודים היחידה לוותר על האחזיה בשטח שהוא שלה על פי החוק או לוותר כדי לקבל שם שליטה של גופי טרור. לצערי היום הסמן הכי ימני ,בן גביר, שמאלני יותר מגולדה מאיר

45.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל חרף שגיאת הכתיב האמירה נכונה. את הטילים על כפר סבא הוא לא מחשיב וגם שם במרכאות, ובכלל מניח שאיזה שהוא הסדר או שרטוט גבולות שבו נמשיך להתקיים כמדינה יהודית ישביע את הפלסטינים. בהודעות הגי'הד מהיום גם תושבי אשקלון ותל אביב הם מתנחלים.

44.

גם הוספת גבול ארוך נוסף מול ארגוני טרור שנתמכים על ידי איראן יביא לסוף הציונות לצערי הרב אין פתרון אמיתי למצב ואם לשפוט מההיסטוריה של האזור סכסוכים כאלה נגמרים בהרבה דם ופליטים...

43.

צריך להקשיב לערבים כי מה שהם אומרים לא משאיר אותנו בישראל גם אם זה יקח עוד מאות שנים. הכיבוש נכפה עלינו במלחמת ששת הימים אך לפניו היה סכסוך מדמם מול ערביי האזור עוד מלפני 100 שנה הערבים מכרו אדמות ליהודים ואחר כך נלחמו בנשק כדי להחזיר אותם סירבו לתוכנית החלוקה תקפו את ישראל במלחמת העצמאות והפסידו הנציחו את בעיית הפליטים במקום להביא לפתרון מוסכם תקפו שוב בששת הימים ואיבדו את כל הגדה המערבית לא הסכימו לפתרון של שלום תמורת שטחים (וועידת ראבט) דחו כל פתרון בעקבות אוסלו ונלחמים עד היום נגד היהודים באדמתם ובחול כשהערבים ירצו שלום, יהיה שלום

comment-2-comment

‏לדוגמא ‏מלחמת ששת הימים התחילו הישראלים

comment-2-comment

זה קזוס בלי ועילה למלחמה. שלא לדבר על זה שירדן הוזהרה לא להצטרף ובכ״ז התחילה להפציץ את ירושלים, רק אז פלשנו ליהודה ושומרון. כך שבכל צורה שלא תסתכל על זה אנחנו לא התחלנו את המלחמה הזאת.

42.

איזה כיבוש ? היתה פה פלסטין קודם ? וישראל באה וכבשה אותה ? במלחמת השחרור נקבעו קווי שביתת הנשק וב 67 ישראל שיחררה את יהודה שומרון משליטת ירדן. בעיניי הערבים אין הבדל בין אריאל לתל אביב (שייח מונס "הכבושה") אז אל תמכור לנו את הפייק בגרוש שלך

41.

ברמת העיקרון, יש 2 עמים הרוצים לשלוט על השטח (אחד ששולט ואחד שרוצה לשלוט). גם עם רב העם הפלסטיני מעוניין בפתרון של שלום, ואם רב היהודים מעוניינים בפתרון של שלום, זה לא מונע את הבעתיות הקיימת היום. לפי התאוריות של זוכי פרס נובל הישראליים (תורת המשחקים), פתרון של שלום לא יגיע ע"י הצעה "הגיונית" כזו או אחרת שכן במשחקי מלחמה המנצח הוא זה שמאיים יותר. המתפשר תמיד מפסיד יותר. אנחנו משחקים במשחק אינסופי. המפסיד הוא זה שיוותר קודם. אין כללים למשחק הזה. זה כואב לדעת (ולכתוב זאת), אבל אין לדעתי פתרון אמיתי (לא נסיגה, לא טרנספר, לא מלחמה, ולא אפרטהייד). גם עם תהיה נסיגה זו או אחרת, גם אם יהיה הסכם שלום, העם הפלסטיני מפולג כל כך, שאנו נמשיך לסבול. גם אנחנו מפולגים מספיק בכדי להמשיך ולזרוע סבל.

40.

התפיסה הפלסטינית בשורשה אינה מכירה בזכות היהודי על שום שטח מהארץ. זו תפיסה חזקה, דתית איסלאמית, פאן ערבית שנטועה עמוק בתרבות שלהם. כל הסכם יהיה רלוונטי כל עוד אנחנו חזקים מהם ברגע שלא נהיה חזקים אנחנו נושמד. נסיגה לקווי 67 מחלישה את ישראל בטווח הארוך, לא ניתן יהיה להגן על גבולות המדינה. במצב של נסיגה,המדינה הפלסטינית תתעצם עם הגירה של מיליוני ערבים לגדה ועם נשק רב שיצטבר אצלם וברגע שיתאפשר הם ייתקפו ואז הלך עלינו. המצב הנוכחי הוא לא טוב אבל המצב שהשמאל מוליך אליו ישמיד את מדינת ישראל. אם כבר ללכת על פתרון אפוקליפטי זה לעודד הגירה ערבית על מחוץ לשטחי ארץ ישראל, זה תהליך שיכול לקחת עשרות שנים אבל הוא אפשרי

39.

מדינת ישראל לעם היהודי החפץ בשלום מדינת פלסטין לעם הפלסטיני שחפץ בשלום מדינת עזה לעם הפלסטיני שחפץ במלחמה מדינת יהודה לעם היהודי שחפץ במלחמה שכל אחד יחליט איפה הוא רוצה להיות.

38.

תקבל מדינה אחת פלסטינאצית נטולת יהודים ומדינה שניה, |"מדינת ישראל" דו לאומית עם ערבים ישראלים שמזדהים עם אויבנו ובדואים ... כרגיל ההיגיון אצלכם לא עובד הסוף.

37.

36.

היום כל אידיוט נהיה עיתונאי

35.

מזמם לא קראתי טור דעה כל כך מטומטם.

34.

כתבה הזויה , נמאס ממך וחבריך.

comment-2-comment

אדם עם מנת משכל מינימלית היה מבין זאת לפי השם ולפי התמונה. מי שלט הבין את העובדה הבסיסית הזאת הוא קרוב לוודאי 1) לא מבין את תוכן הרשימה 2) הוא ביביסט מצוי

33.

יש אנשים שלדבר שטיות זה נהפך לשגרת יומם

32.

אין שום הגינות בהקמת מדינה פלסטינית ללא יהודי אחד, לצד הקמת מדינה דמוקרטית עם 20% פלסטינים. אם כבר נפרדים - אז נפרדים טוטאלית, וזה אומר העברת ערביי המשולש על שטחם לרשות, והגירה כפויה של אוכלוסיות משני הצדדים. שתי מדינות לשני עמים, ולא "מדינה וחצי לפלסטינים וחצי מדינה לנו".

comment-2-comment

אין סיבה להכליל ערביי יהודה ושומרון, כ 2 מיליון איש במדינה ולהפוך את היהודים למיעוט במדינתם. הימין רוצה מדינת יהודה ומוכן להקריב את מדינת ישראל. מחכים לבית מקדש שירד מהשמים. ב-2022.

31.

comment-2-comment

30.

אין גם היסטוריה פלסטינאית, בימים אלה משכתבים אחת כזו... ארץ ישראל מהים ועד הירדן שייכת לעם היהודי, ועכשיו שהערבים יחליטו או שהם אתנו או בחוץ.

29.

יהודים לא נועדו לקיים מדינה נפרדת .. יימצא המתכון לפרקה. הניסיון מעניין ואנשים חרפו נפשם לעשותו אבל מדינת כל היהודים זה כישלון ידוע מרטש שלא ישמור על היהודים בעולם .. עובדה

comment-2-comment

28.

הדמאל תמיד היה חזק בתאוריה. בפועל הוא רק מברבר על דעות והגיגים שמצאימים אולי לאירופה וגם זה בספק אבל בטוח לא למסרח התיכון

27.

אתה מדבר מתוך תפיסת עולם ולא נשען על עובדות . כלומר העובדות מוצגות על ידך באופן מוטה ומקבלות פרשנות מעוותת. הפלסטינים חיים באוטונומיה. הימצאותו של צהל שם גורמת לכך שלא יחיו כמו עזה. ראה יצאנו מעזה מה קורה לתושבים שם ולמה הם גורמים בישראל. נצא מיהודה ושומרון יהיה שפ אותו דבר. כמו שקורה ברובעים בלונדון פאריז אוסלו כמו בכל מקום שיש ערבים תבין זה לא אנחנו זה הם.

26.

אם אבו מאזן מסרב לכל הצעה אז תייצג אותנו ודבר עם ערפאת

25.

ותפסיק עם החראטה היבשה היהודים היו ראשונים על אדמת הארץ וכאשר חזרנו היו ערבים אך מעט מאוד שחכתה שארץ היתה מלאת ביצות ומחלות ורק וכאשר היהודים הגיעו החלו ליבש את הביצות ולהתיישב ארץ ישראל לא לחלוקה צריך משילות אמתית

comment-2-comment

24.

איפה בדיוק האפרטהייד? ערבים נעים בחופשיות בכל שטחי יהודה ושומרון לעומת יהודים שנעים מישוב לישוב ומפחדים אפילו לעצור בצד בלי לווי צבאי. התמונה בכתבה היא של ערבים שרוצים לעבוד בישראל. אם חס וחלילה ייושם פתרון שתי המדינות האם הם יפסיקו לעבוד בישראל? או שנפסיק לבדוק אותם? הערבי הממוצע נהנה מאוד מהמצב הקיים והדבר האחרון שהוא מייחל לו זה שלטון מוחלט של הפתח בלי מעורבות ישראלית

23.

comment-2-comment

אחרי שקובעים גבול שכולל את גושי ההתיישבות הגדולים , מספר המתנחלים שאמורים להתפנות - לתוך הקו הירוק לשעבר או לתוך אחד מאותם גושי התיישבות הוא קטן לעין ערוך. ראה ויקיפדיה בנושא. ולשאלה איך עושים את זה ? אענה לך בהעלאת שם אחד - דה גול.

22.

21.

20.

אז אני רגוע התעלמות וניתוק מוחלט מול מציאות

comment-2-comment

קראתי כדי לראות אם יהיה שם טיעון מעניין והתאכזבתי. מלא סתירות פנימיות ושום רעיון הגיוני

19.

משה כהן

comment-2-comment

comment-2-comment

18.

אז אולי אזכיר "לעיתונאי" המוטה כי כאשר אבותי (לא אבותיך) התהלכו כאן, אותם פלסטינים היו על העצים. אולי אזכיר "לעיתונאי" המוטה, כי אין זכר בארכאולוגיה לאיזה פלסטיני אפילו עמוק באדמה. אולי אזכיר "לעיתונאי" המוטה והבור שלעולם לא היתה כאן מדינה פלסטינית. אולי אזכיר "לעתונאי" הבור כי אם ניסוג מהגדה תתחיל שם מלחמת אחים ולבסוף אנו נסבול. ומילה אחרונה לגבי הבורות שלו. כן אני יודע כי החיזבלה יכול מחר להפציץ את כפר סבא. אבל גדנע גיהד עדיין לא יכול. ברגע שניסוג, כל אישה מוכה ובעל עצבני שירצה לפרוק את כעסו ירה על כפר סבא, בדיוק כמו שהיום קורה בעזה.

comment-2-comment

מה שהיה לפני 2000 שנה לא קשור

comment-2-comment

comment-2-comment

17.

16.

מי שעקשן ויכפה את דעותיו אפילו על הרוב שרק רוצה לחיות בשקט, הוא מי שיחליט- קרי, חמאס. יהיה פה רע מאוד. אין לנו ברירה, לחשוב אחגת זו היתממות.

15.

ללכת לקראת אסון.

14.

ההתנתקות לא הצליחה אז מה אתה מבלבל את המוח עם להחזיר מתנחלים?

comment-2-comment

נכון - ממשלת ימין, וללא מינימום תכנון, הסכמים, מסגרת, משהו. אסור לתת לימין לנהל כאלו דברים - פשוט לא מסוגלים.

13.

12.

ותודה להוגה הדעות הדגול שכתב את המאמר המתוק הזה. רק תרגום קל, לאלה שכמות הסוכר הגדולה מסתירה מהם את האמת: הכותב החביב מזמין את כולנו לקפוץ לים. אוי, יש מדוזות!

11.

והחזק ינצח. נחש מי זה?.. רמז, לא אנחנו.

10.

עכשיו תכתוב כתבה נראה. הנחת יסוד כל כך שגויה גורמת למאמר של 1000 מילים להיות שגוי מהיסוד.

comment-2-comment

צריך להפסיק להתייחס לזה כ"הם רוצים ולא ניתן להם" ופשוט לפעול באופן מושכל בהתאם לאינטרסים שלנו. הם לא רוצים גבולות בהסכמה, אז נקבע גבולות באופן חד צדדי.

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

מתנצל שאני לא סוקרטס או ישו

comment-2-comment

זה המזרח התיכון, זו השיטה, למוסר אין מקום כאן רק להישרדות ולקידוש החרב.

comment-2-comment

comment-2-comment

המצב הקיים איננו בר-קיימא, בשונה מגבולות מוכרים על ידי רוב או כל האומות. גם מוסרית וגם מעשית. לכן יש לגבש הסדר ,יחד עם מדינות רבות אחרות ,ערביות מתונות ומדינות המערב, שגם יבטיח גבולות מוכרים ומעשיים להגנה, וגם יפעיל לחץ כבד על הצד הערבי-פלשתינאי לקבל סוף-סוף את מה שיסוכם שהוא מה שאפשרי. אם לא יקבלו- זה יהיה על ראשם ובאשמתם.

comment-2-comment

העולם? מה אתה אמיתי או דפוק על כל השכל? עם היה אכפת לנו מה העולם חושב לא היתה לנו מדינה!!!!!!!!!

8.

comment-2-comment

בקרוב מאד מכייף חאנון להקיף את הירח.

7.

הגישה המרכסיסטית הזאת שמבחינה מוסרית צריך לסיים את ה"כיבוש " (בעיני הערבים הכיבוש התחיל כבר מ-48 ולא מ-67) אופיינית ליהודים רבים, בעלי נטייה להאשמה עצמית. ההתייחסות לחמאס על ידי מי שלא יודע ערבית ולא מבין את את האופי הדתי של הארגון, כי הוא עצמו חילוני, מנותקת מהמציאות. ישראל יצאה מעזה בשנת 2005 וקיבלה ביוני 2006 את הפיגוע בו נחטף גלעד שליט. למה שהמצב יהיה שונה אם היא תבצע נסיגה חד צדדית מיהודה ושומרון? באזור הזה זה נחשב חולשה ולא עוצמה וזה יזמין התקפות נוספות, ולא שלום "מוסרי" ובוודאי לא פתיחת צשא ומתן בתנאים טובים יותר.

comment-2-comment

6.

ישראל בין הים לירדן, והמוסלמים יכולים לבחור איפה להתיישב, ואיפה להמשיך לאמלל את האוכלוסיה

5.

לזה לא התייחסת.

comment-2-comment

עוד 10 שנים ארצות הברית , צרפת , אנגליה וגרמניה יגידו לנו מספיק , השליטה שלכם בשטחים נוגדת את העקרונות שלנו ואנחנו מטילים עליכם חרם. יש סיכויי כזה נכון ? , ומה ישראל של בן גביר תעשה אז ? , תתפלל יותר שעות ?

comment-2-comment

...שיתוף הפעולה הבטחוני בין צה"ל למנגנוני הבטחון ברשות הניב הרבה יותר שקט וביטחון מהסגר על עזה והסירוב לתהליך מדיני. סביר זו, יחד עם חשש מתגובה ישראלית באמת חריפה, היא הסיבה העיקרית שבגינה אין לך טילים על גוש דן מכיוון הגדה, ולמעשה גם יוצא מהגדה מעט מאד טרור וכשכבר כן- הוא טרור יחידים ולא חלק מאיזו התארגנות ממסדית של הפתח. הישראלים שמדברים על הכיבוש כמקדם בטחון כנראה לא פתחו מעולם מפה ולא ראו מעולם כמה צרה מדינת ישראל מצפון לקו הנגב וכמה ההתנחלויות לא באמת משנות דבר וחצי דבר בכל הקשור לטווחי ירי.

comment-2-comment

10 שנים מהיום אירופה כולה תתפלל לכיוון מכה

comment-2-comment

וזה לא קרה. כשהן יגידו, נדבר

4.

על ״גבולות האושוויץ ״הוא כנראה לא שמע. למי שלא יודע:מדובר על גבולות מדינת ישראל לפני 5 ביוני 1967. ומי אמר את זה? לא בגין, לא שמיר ולא שרון. אר את זה אבא אבן. ציונות מדברת על הקמת מדינה עברית ( לא יהודית) בשטחי ארץ ישראל ההיסטורית- קרי כולל יהודה ושומרון. אם דן פרי חושב שהוא ציוני אמיתי- למה לעשות הפרדה בין שפלה או גליל ובין שומרון? ואםה״כיבוש״ ושליטה ב״עם אחר״ כ״כ כואבים לנפשו העדינה -שייחשוב על רעיון הבטרנספר. אין ערבים,אין פיגועים וגם אין שליטה ב״עם אחר״.

comment-2-comment

מגילת העצמאות '' בארץ ישראל קם העם היהודי .... '' עוד חובב היסטוריה עליך ישראל !

3.

שילכו למדינות אחרות.

comment-2-comment

אנחנו חיים במדינת ישראל זו שמה של המדינה ולא מדינת היהודים.רוב אזרחיה יהודים,כן, אך יש בה אזרחים מדתות שונות והם עדיין אזרחים לכל דבר.ועד שתכניסו את זה לראש מצבינו רק יתדרדר.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אריתראים שמשריצים גם כן

2.

הם ישר יזרקו אותך לרוביקה של ״שמאלן״ במקום להקשיב לעובדות. יאשימו אותך בכל פשע פלשתיני במקום להבין שאין לנו אופציות. זה מסע שכנוע של עשרות שנים ע״י אנשי ״ארץ ישראל השלמה״ שהצליחו לשטוף את המוח של ציבור שלם.

comment-2-comment

אמרו סהלן להתנחלויות, מלמעלה...

comment-2-comment

עובדה: שום שטח בארץ ישראל איננו שטח "פלסטיני". אין חיה כזו. מעולם לא היתה מדינה "פלסטינית" כלשהי בעולם. עובדה: אין עם פלסטיני. יש חמולות של ערבים שהיגרו לארץ ישראל מרחבי המזרח התיכון, כמו מצרים, סוריה, עיראק, ירדן ועוד. הם אינם עונים לשום הגדרה של עם ולכן אין להם שום זכות להגדרה עצמית במדינה כלשהי. עובדה: ההתנתקות מרצועת עזה היתה צעד קיצוני של ישראל, שתאם בדיוק את דרישות הערבים ("נסיגה לקווי 67") ואף על פי כן לא זכה לשום מילות תודה או הערכה ממנהיגים ערבים ולא הביא לשום נטייה לשלום אלא להיפך, רק עודד את הערבים להמשיך בטרור אנטישמי. עובדה: אין שום מנהיג ערבי שמכיר בזכות הלאומית וההיסטורית של העם היהודי על ארץ ישראל או על חלןק מארץ ישראל. עובדה: אין שום מנהיג ערבי שיסכים למדינה יהודית נקייה מערבים, אך כולם דורשים מדינה "פלסטינית" נקייה מהיהודים. עובדה: אבו מאזן, "איש השלום" לפי שמאלנים קיצונים כמו מר פרי, מר"צ, העבודה, שלום עכשו וכו', משלם לרוצחי יהודים משכורת ומעליל על ישראל עלילות שקר. ראש הממשלה שלו מגדיל לעשות ומאשים את ישראל בהאשמות ממשפחת עלילות הדם על יהודים לאורך הדורות. עובדה: טרור ערבי נגד יהודים היה בארץ ישראל במשך כל המאה ה 20 (ואף לפני כן) עשרות שנים לפני הקמת מדינת ישראל.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

שטח כבוש ובשייח מוניס על אפך וחמתך הם לא רואים כשטח כבוש וזה תל אביב במלוא הדרה. וכן אפילו בעלי הבית בוושינגטון רואים רק ביהודה ושומרון שטח כבוש מה לעשות . הטיעון שלך מתאים לבן גביר ושאר משיחי מצדה של המתנחלים.

comment-2-comment

כמו העם המדומיין הפלסטיני. משנת 67 הפכו לעם לפני כן לא קראו לעצמם עם. ברגע שהישראלים הכניסו לראשם את הרעיון התחילו לפמפם לכל העולם בחסות מדינת ישראל. יותר מהשמאל שמכניס להם רעיונות לראש ועוזר להם לחלחל ולהשמיד ולהשניא את ישראל מפנים.

comment-2-comment

comment-2-comment

טוב. ב80 מיליון תישלח. אבל פעם אחרונה.

comment-2-comment

בכל כיבוש נלחם גם כזה שהתחיל בתא

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה