35
צילום: AFPצילום: AFP

במקום כאב בטן, לאיילת שקד יש כאב ראש

דילמה: המפתח להקמת ממשלת ליכוד כבר בכנסת הנוכחית שמור בכיס של השרה שמבטה מופנה ימינה. אלא שזה יחייב קרע מהשותף נפתלי בנט | פרשנות

מורן אזולאי | פורסם:28/01/2022
הרגיעה היחסית שאליה נכנסה השבוע הזירה הפוליטית עם צפירת ההרגעה ששידר ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, אפסנה בשלב זה את שלל התרחישים האפשריים בדרך לשינויים דרמטיים של הרכב הממשלה הנוכחי. למרות זאת, לא רק שהם לא נעלמו לגמרי, אלא שההבנה שהפוליטיקה הישראלית ניצבת בפני עידן חדש עדיין המשיכה לחלחל ואפילו הצמיחה כמה חידודים. סקרי דעת קהל שיזמו טוענים לכתר בליכוד המשיכו להתגלגל, הטלפונים של הפעילים המשיכו לצלצל והודעות סמס לא פסקו מלצפצף. גם מתכונת החירום של הפגישות הפוליטיות נשארה על כנה. כולם עם כולם. ונגד כולם.
חלק מהמועמדים ממשיכים לבנות על התרחיש היחיד האפשרי מבחינתם, גם אם נגזר עליהם להמתין איתו כמה חודשים: הקמת ממשלה חדשה כבר בכנסת נוכחית. המשוואה המתמטית פשוטה יחסית: 52 מנדטים של גוש הליכוד-חרדים, פלוס עמיחי שיקלי ותקווה חדשה שווים רק 59 אצבעות. שתיים פחות מהמטרה המיוחלת להקמת ממשלת ימין מלאה.
בעניין הזה, לא מעלה ולא מורידה התשובה לשאלה אם נתניהו יפנה את השטח. כדי להתגבר על מכשול ה-61 חייבת ממשלה כזאת גם את בני גנץ ומפלגתו כחול לבן, תרחיש לא פשוט עבור ליכודניק שמכוון לבלפור וצריך להעניק לשר הביטחון תמריץ רציני כדי לפרק את הקואליציה הנוכחית ולהקים אחת אחרת שבמסגרתה מעמדו לא משתדרג.
ההסכם הקואליציוני קובע שבנט לא יוכל לכהן בכנסת הזו באף תפקיד זולת ראש הממשלה או החליפי. במקרה כזה חוזרת שאלת הקובייה ההונגרית: האם אפשר להפריד את שקד מבנט?
לפיכך מסתמנת בימים האחרונים כתובת חדשה לכל מהלך פוליטי גדול שעשוי לצאת לדרך בעתיד הקרוב. אבן הדומינו החשובה באירוע היא זו שסובלת מכאבי בטן חזקים שמסתמנים כחשוכי המרפא, זו שדוחפת כמעט לבדה את הקו הימני בממשלה – שרת הפנים איילת שקד.
אחד המעוניינים בירושה בליכוד אמר השבוע שכולם דואגים לשמור על יחסים חמים עם שקד. "אבל מי שחושב שמדובר באבן דומינו טועה", הוסיף. "שקד יותר קרובה לקובייה הונגרית".
זה היה רמז עבה לכך שרבים במערכת הפוליטית לא מבינים מה שקד רוצה, לאן היא חותרת ומה האופק הפוליטי שאליו היא נושאת עיניים. האם היא מבקשת לסלול דרכה לליכוד? האם החלום להיות ראש ממשלה עדיין מניע אותה (הרי בראיונות שונים בעבר היא אמרה שתחתור לכך "אחרי בנט")? האם הפערים המתרחבים והולכים בינה לבין שותפה הצמוד בעשור וחצי האחרונים יכריעו לגבי המשך דרכה?
שקד, מבינים כולם, תשמח להצטרף לממשלה שכולה ימנית, אבל הזוגיות הפוליטית עם בנט עדיין חזקה בשלב הזה, והיא מכסה על השאיפות האישיות והרצונות הטבעיים שלה.
צילום: AFPהשרים יאיר לפיד ובני גנץ. הסנדלים של בנט (צילום: AFP)
מה יקרה אם אכן תתממש סיטואציה שמאפשרת ממשלת ימין? ההסכם הקואליציוני שנחתם עם יאיר לפיד, שפרטיו ידועים לכל השחקנים הרלוונטיים, קובע שבנט לא יוכל לכהן בכנסת הזו באף תפקיד זולת ראש הממשלה או ראש הממשלה החליפי. מכיוון שכך, אין אפשרות להציג, במסגרת הצעת אי-אמון קונסטרוקטיבית, ממשלה שבנט חלק ממנה, שכן זה נוגד את תקנות העבודה שעליהן הוא חתום. במקרה כזה חוזרת שאלת הקובייה ההונגרית: מה תעשה שקד? האם אפשר להפריד אותה מבנט?
בשבועיים האחרונים פוזרו כמה רמזים די בולטים. בזמן שלפיד תוקע בעררים יוזמות חקיקה של הליכוד והאופוזיציה (חוק אמסלם להגבלת כספי פריימריז וחוק האזרחות של ח"כ שמחה רוטמן), שקד דווקא דוחפת אותן קדימה ומייצרת עם רוטמן והליכוד שיתופי פעולה פומביים לאור יום. ייתכן שזה מקל לה על כאבי הבטן. וייתכן שזה יחסוך לה כאבי ראש.
לכתבה זו 35 תגובות
הוספת תגובה
35

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
28.

ולכן בנט יישאר בכל תרחיש

27.

למזלנו הוא שם לבצע את העבודה האמיתית בזמן שהיא רק מחפשת פירסום כבוד ונהנתנות. לא בכדי בוגרת המשרד של הקיסרון המושחת הגזען.

26.

25.

24.

23.

22.

21.

comment-2-comment

comment-2-comment

20.

מספיק לראות מה קורה בנגב כדי להבין ש"איחוד משפחות" הוא בעייה חמורה שבעתיים מאירן

19.

18.

ימינה לא עברו את אחוז החסימה עם שקד בליכוד לא רוצים בה, בסך הכל שומרים איתה קשר כדי לנסות להחליש את ימינה הכתבה הזו היא בדיחה, הנוכל לא יעזוב את החיים הפוליטיים וישאר ראש הליכוד עד לכלא

17.

הכי חשוב לשמור על הצוויון היהודי של המדינה. שיתוף עבאס מכרסם בנו, מפלג אותנו כפי שמעולם לא היה. כשתקום ממשלה לא שבויה, חוק החשמל ייגנז לעד, ואולי אז נראה למי באמת שייכת המדינה הזאת בעזרת משילות חזקה. האדם שיגרום להחלפת הממשלה ייזכר לנצח כמושיע של הלאום היהודי בעת החדשה.

16.

בנט הוא החטוטרת שלה. אם תנהג בחוכמה ותפרק את הממשלה, למרות הצעקות של כזה כאילו מהליכודניקים היא תוכתר כמלכת העם, הימין והמרכז ימין הציוני.

15.

comment-2-comment

14.

comment-2-comment

וכל הביביסטים ישכחו הכל , והיא תהיה מדהימה עבורכם

comment-2-comment

למרות הצעקות. אם היא תפרק את הממשלה האנטיציונית הזו, תתקבל בברכה.

12.

מה? היא עוד הולכת שבי אחריו????

11.

ולכן חוץ מבנט אף אחד לא יכול לשתף איתה פעולה. ולכן ברור דבר פשוט: בלי בנט אין לאיילת מה לעשות בפוליטיקה. אני אישית לא סומך עליה שהיא תהיה אי פעם לטובת עם ישראל. יש לה חזון מאד מאד צר שלא פוגע לטעמו של אזרחי ישראל.

10.

9.

עסקת טיעון עם ביבי - לפחות עוד חצי שנה. יועץ משפטח זמני לא יחתום על עסקה ויועץ חדש יעביר כמה חודשים בשביל להיכנס לתפקיד וללמוד את התיק.

8.

7.

6.

5.

יכולה לאמץ את מודל אורלי לוי אבקסיס

4.

comment-2-comment

ח"כ בערבון מוגבל לחלוטין.לא ישרה ורק זוממת איך להפיל את הממשלה הנוכחית בעזרת החרדים הלא משרתים ואפסי הליכוד.בושה.

comment-2-comment

אידאולוגית אינני בצד שלה אך לא מתרשם שמנסה להפיל את הממשלה. היא שרה חשובה ומבחינתה כדאי להמשיך להיות שרה חשובה. המשחק הפוליטי שלה נועד לשמר את מעמדה (כמו כל פוליטיקאי). המהלך המנצח מבחינתה זה להשתלט על הליכוד כי אחרת לא בטוח שעוברת את אחוז החסימה. זה גם המהלך של בנט ושל סער ואולי גם של גנץ. מדובר בכ 20-30 מנדטים שיכולים להבטיח שלטון. מישהו חושב ששקד תעדיף להיות שפוטה של כץ (עסקן טוב אך ממש לא מנהיג) מאשר שותפה של בנט או סער?

3.

לפיד מדבר על הרוטציה רק הוא לא מזכיר שהוא כבר קיבל את מבוקשו הזזת נתניהו לשלטון שמאל שותף חזק

2.

1.

מורן אזולאי היא בראש ובראשונה קשבתנו לענייני ביבי

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה