96
רוסיה אוקראינה 850 מלחמה אינפוגרפיקה אינפוגרפיקה

מתקפת סייבר ענקית באוקראינה, וחשש ממבצע רוסי חשאי – "כדי לתרץ פלישה"

החשש הכבד מפלישה רוסית גובר אחרי כישלון המו"מ השבוע: וושינגטון מאשימה שמוסקבה שלחה למזרח אוקראינה פעילים שנערכים למבצע "דגל כוזב" נגד המורדים הפרו-רוסים – כדי לספק עילה למלחמה. מתקפת סייבר נרחבת נגד 70 אתרי ממשל אוקראיניים, שבהם הושתל איום: "תפחדו, צפו לגרוע מכל". יש עדיין תקווה: רוסיה הפתיעה ופשטה לבקשת ארה"ב על רשת האקרים

סוכנויות הידיעות | עודכן:14/01/2022
החשש הכבד מאפשרות שרוסיה תפלוש כבר בשבועות הקרובים לאוקראינה גבר אמש (יום ו') באופן משמעותי, בעקבות אזהרה חריגה שפרסם הממשל האמריקני על סמך מידע מודיעיני שאותו חשף בפומבי, ולפיו מוסקבה שלחה כוחות מיוחדים למזרח אוקראינה על מנת לבצע שם מבצע "דגל כוזב" נגד הבדלנים הפרו-רוסים שפועלים שם – ובכך להצדיק פתיחה של מבצע כיבוש צבאי. האזהרה האמריקנית פורסמה על רקע מתקפת סייבר מאסיבית נגד עשרות אתרים המשתייכים לממשלת אוקראינה, מתקפה שעצמה החלה שעות לאחר שהשיחות בין רוסיה לארה"ב ולמעצמות אירופה השבוע הסתיימו בכישלון צורם ובהצהרות לוחמניות מצדה של מוסקבה.
צילום: EPA, APביידן, נשיא אוקראינה זלנסקי ופוטין. רוסיה תנסה לפגוע בכוחותיה שלה כדי לתרץ פלישה? (צילום: EPA, AP)
צילום: APביום רביעי: טנק רוסי בתרגיל בחבל רוסטובסקאיה, לא הרחק מאוקראינה (צילום: AP)
צילום: Ukrainian Defense Ministry Press Service via APבאותו יום: תרגיל צבאי של הכוחות האוקראיניים במזרח ארצם. רוחות מלחמה באירופה (צילום: Ukrainian Defense Ministry Press Service via AP)
את האזהרה האמריקנית מאפשרות של מבצע רוסי חשאי שנועד לספק תירוץ למלחמה מול קייב העבירה אמש דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי. היא אמרה כי על פי המידע המודיעיני שיש ברשות ארה"ב, רוסיה פועלת "להכין את הקרקע" גם לקמפיין של דיס-אינפורמציה, במסגרתו היא תנסה להציג את אוקראינה כמי שנערכת למתקפה מיידית נגד המורדים הפרו-רוסים בחבל דונבס שבמזרח אוקראינה. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, הכחיש את ההאשמות האמריקניות וכינה אותן "בלתי מבוססות".
לדברי סאקי, רוסיה כבר שלחה פעילים שמאומנים בלוחמה אורבנית, ויכולים להשתמש בחומרי נפץ על מנת לבצע פעולת חבלה נגד אותם כוחות בדלניים שרוסיה תומכת בהם, כך שלאחר מכן תוכל להאשים את אוקראינה באחריות לפעולה הזו ולצאת למתקפה נגדה. עם זאת, היא הבהירה שטרם ברור אם מבצע שכזה אכן ייצא לפועל, וכי הדבר תלוי בהחלטתו של הנשיא ולדימיר פוטין, שנראה שטרם הכריע בעד או נגד פלישה לאוקראינה.
"אנחנו חוששים שהממשלה הרוסית נערכת לפלישה לאוקראינה, באופן שיביא להפרה נרחבת של זכויות אדם ולפשעי מלחמה – אם הדיפלומטיה לא תאפשר לה להשיג את מטרותיה", אמרה סאקי. דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, ציין כי המידע המודיעיני בנושא "אמין מאוד". גורם אמריקני שצוטט בסוכנות הידיעות AP ציין כי המידע הזה הושג מיירוט של התקשרויות שונות ותצפיות על תנועתם של גורמים מסוימים. המידע המודיעיני היה חסוי עד עתה, ולפני שארה"ב חשפה אותו בפומבי היא שיתפה אותו עם בעלות בריתה. לפי הדיווח ב-AP, ההערכה בצבא ארה"ב היא שפלישה צבאית רוסית עלולה להתרחש בתקופה שבין אמצע חודש ינואר – כלומר כבר עכשיו – ועד אמצע פברואר.
תמונה כלליתמפה אוקראינה רוסיה דונבאס דונבס חצי האי קרים
צילום: APלוחם פרו-רוסי בכפר סמוך לעיר דונצק שבמזרח אוקראינה, שם שולטים המורדים הבדלנים (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
החשש מפלישה שכזו, נזכיר, גבר דרמטית בסוף 2021, אז פרסה מוסקבה כ-100 אלף חיילים בגבול האוקראיני, בטענה שהממשלה הפרו-מערבית בקייב נערכת למבצע צבאי נגד אותם מורדים פרו-רוסים בחבל דונבס. בעולם מפרשים כבר זמן רב את הטענה הזו כהכנת קרקע רוסית לפלישה אפשרית של צבא רוסיה לשטח האוקראיני. אם רוסיה תפלוש בסופו של דבר לאוקראינה, תהיה זו הפעם השנייה שהיא תעשה זאת: ב-2014, לאחר ההפיכה שבה הופל המשטר הפרו-רוסי באוקראינה, מוסקבה פלשה לחצי האי קרים וסיפחה אותו לשטחה בטענה כי הוא שייך לה, והחלה לסייע צבאית לבדלנים הפרו-רוסים שהשתלטו על דונבס.
כעת עולה גם האפשרות שרוסיה מתכוונת לשלוח כוחות נוספים לאזור: משרד ההגנה במוסקבה חשף אמש תמונות שבהן נראים רכבי צבא משוריינים מועמסים על רכבות במזרחה הרחוק של רוסיה. במוסקבה טוענים שמדובר בסך הכול בתרגיל שנועד לבחון פריסות "רחבות טווח" של כוחות הצבא הרוסיים, אך מומחים צבאיים בעולם העריכו כי ייתכן שמאחורי המהלך ניסיון להסתיר העברת יחידות נוספות לקרבת אוקראינה.
להסלמה המדאיגה במתיחות שבין אוקראינה לרוסיה הוסיפה בלילה שבין חמישי לשישי מתקפת סייבר נרחבת על אתרי אינטרנט של ממשלת אוקראינה, שבה לפי הרשויות בקייב נפגעו כ-70 אתרים, כולל זה של מועצת הביטחון וההגנה האוקראינית. ההאקרים האלמונים שהשתלטו על האתרים שתלו בהם מסר מאיים למדי, ברוסית, אוקראינית וגם פולנית: "אוקראינים! כל המידע הפרטי שלכם הועלה לרשות הציבור. כל המידע במחשב הושמד, בלתי אפשרי לשחזר אותו. כל המידע שלכם הפך לפומבי, תפחדו וצפו לגרוע מכל. זהו העבר, ההווה והעתיד שלכם".

הדרישות של רוסיה, והאיום לשלוח כוחות לקובה

למרות טענותיהם של ההאקרים, הרשויות באוקראינה הודיעו כי לא נראה שנגנב מידע אישי כלשהו מהאתרים שנפרצו, והשליטה על רובם הוחזרה. האצבע המאשימה הופנתה מהר מאוד לעבר מוסקבה: שירות הביטחון האוקראיני הודיע כי ברשותו אינדיקציות שלפיהן מי שעומדים מאחורי מתקפת הסייבר הם האקרים שקשורים לשירותי המודיעין הרוסיים. לרוסיה כבר יוחסו בעבר מתקפות סייבר נגד אוקראינה – בהן כאלו ששיבשו את תשתית החשמל שלה – אך היא הכחישה שהייתה אחראית להן. מוסקבה טרם התייחסה להאשמה הנוכחית.
צילום: Getty Imagesדוברת הבית הלבן ג'ן סאקי, אמש. "החשש - רוסיה תפלוש אם תקבע שהדיפלומטיה לא מועילה" (צילום: Getty Images)
צילום: רויטרסגם אתר משרד החוץ האוקראיני נפרץ: "צפו לגרוע מכל" (צילום: רויטרס)
מתקפת הסייבר הזו הגיעה כאמור שעות בלבד לאחר סיומו הכושל של המשא ומתן שנערך השבוע בין נציגי ארה"ב ורוסיה בז'נבה – ונציגי רוסיה ונאט"ו בווינה – במטרה להביא להפחתת המתיחות. בין היתר, ברוסיה טענו כי הברית הצפון-אטלנטית (נאט"ו) אינה מסוגלת להגיע להסכמים – ושר החוץ סרגיי לברוב אף האשים את ארה"ב כי היא מתנהלת כמדינה הסובלת מהתמוטטות עצבים. בצל דאגתה מהמשך ההתרחבות של נאט"ו למזרח אירופה אף הזהירה מוסקבה במרומז כי היא עצמה עשויה לשלוח כוחות לקובה ולוונצואלה, ובכך לאיים מקרוב על גבולות ארה"ב.
המהלך הרוסי בגבול אוקראינה נתפס כניסיון להגביר את הלחץ על המערב ולגרור את ארה"ב למשא ומתן רחב יותר על אזורי ההשפעה של מוסקבה ושל וושינגטון: בשנים האחרונות הגיעה המתיחות בין רוסיה לארה"ב ואירופה לשיא שלא היה כמותו מאז המלחמה הקרה, והמאבק בין הצדדים כולל פעולות ריגול בוטות, מתקפות סייבר, פריצות של האקרים, התנקשויות וחיסולים – וגם סנקציות. יותר מכול מטרידה את רוסיה הגברת הפעילות הצבאית והפריסה של כוחות נאט"ו במדינות במרכז אירופה ומזרחה, בהן פולין, צ'כיה והמדינות הבלטיות ליטא, לטביה ואסטוניה.
ההצעה המוחשית לצרף לנאט"ו את אוקראינה וגאורגיה, שתי שכנות של רוסיה שהפכו בשנים האחרונות ליריבות מרות של הקרמלין, מטרידה את הרוסים במיוחד. מתקפת הסייבר האחרונה, אגב, רק הגבירה את שיתוף הפעולה של נאט"ו מול קייב: בברית הצבאית הודיעו אמש כי יחתמו בתוך ימים ספורים עם אוקראינה על הסכם שמטרתו לספק לה יכולות הגנה טובות יותר מפני מתקפות סייבר, כולל מתן גישה למערכת שמשמשת את המדינות החברות בנאט"ו לשיתוף מידע על תוכניות זדוניות.
צילום: APמזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג. הברית תרחיב את שיתוף הפעולה עם קייב להגנה מפני מתקפות סייבר (צילום: AP)
באדיבות משרד החוץ של רוסיהשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. "ארה"ב בהתמוטטות עצבים" (באדיבות משרד החוץ של רוסיה)
צילום: Ukrainian Presidential Press Service / REUTERSנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, בשיחת טלפון בחודש שעבר עם ביידן. מציע פסגה משולשת עם פוטין (צילום: Ukrainian Presidential Press Service / REUTERS)
רוסיה טוענת כי אחרי המלחמה הקרה המערב הונה אותה וגרם לה להאמין שנאט"ו לא תתרחב מזרחה, אבל במקום זאת הברית צירפה אליה את רוב מדינות "ברית ורשה" לשעבר (הברית המזרחית שניצבה מול נאט"ו בימי המלחמה הקרה) וצמחה מארגון צבאי של 16 מדינות לארגון של 30, המשתרע ממש עד לגבולות רוסיה.
כעת מוסקבה דורשת לשים סוף למגמה הזו, ואף להחזיר את הגלגל לאחור: בחודש שעבר, בצל ריכוז הכוחות בגבול אוקראינה, העבירה רוסיה לארה"ב רשימת דרישות שהיא מבקשת שייענו בתמורה להפחתת המתיחות בגבול האוקראיני, ובהן הדרישה שנאט"ו לא תצרף אליה עוד מדינות ממזרח היבשת, בכלל זה אוקראינה. וושינגטון דוחה בתוקף את הדרישה הזו, משום שאחד מעקרונות היסוד של נאט"ו הוא שכל מדינה העומדת בתנאי הברית רשאית להצטרף אליה. במסמך שהעבירה דרשה רוסיה גם שנאט"ו תצמצם את נוכחותה במדינות הקרובות לגבול הרוסי, דוגמת אסטוניה, והציעה שמוסקבה מצדה תצמצם בתמורה את התמרונים שהיא מקיימת ואת פעילותה האווירית בשמי אירופה.

למרות המתיחות: רוסיה עצרה במפתיע האקרים, לבקשת ארה"ב

מוקדם יותר אתמול אמר שר החוץ הרוסי לברוב כי רוסיה מקווה שעדיין ניתן יהיה לחדש את המשא ומתן להפחתת המתיחות הצבאית – אך הבהיר שהדבר תלוי אך ורק בתשובה שתספק ארה"ב להצעותיה של מוסקבה. "באופן קטגורי, לא נוכל להסכים לנוכחות של נאט"ו על סף גבולותינו, במיוחד לנוכח המסלול הנוכחי של ההנהגה האוקראינית", אמר לברוב, בהתייחסות לחתירתו של הממשל הפרו-מערבי בקייב להצטרף לנאט"ו. לברוב נשאל בשיחה עם כתבים מה הייתה כוונתה של מוסקבה באיום ששיגרה בתחילת השבוע, ולפיו תנקוט "פעולה צבאית-טכנית" אם השיחות ייכשלו, ולא ממש סיפק תשובה ברורה: הוא טען כי מדובר ב"פריסת ציוד צבאי".
צילום: AFPלוחמים אוקראינים בקו החזית מול הבדלנים הפרו-רוסים, במחוז דונצק. על השלט נכתב: "זהירות, מוקשים!" (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
ניסיון נוסף להתניע מחדש את המשא ומתן להרגעת רוחות המלחמה באירופה עשה אמש נשיא אוקראינה עצמו, וולודימיר זלנסקי, שהודיע כי הציע מפגש משולש שלו ושל מנהיגי רוסיה וארה"ב. ראש הסגל של זלנסקי, אנדריי ירמק, אמר כי מדובר ב"עניין של חיים ומוות" עבור ארצו. החשש מעימות צבאי ניכר גם ברחוב האוקראיני: רוסלאן קבאטסיוק, בן 39 מקייב, אמר בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי מתקפת הסייבר האחרונה מהווה תזכורת נוספת לאפשרות הזו, אך לדבריו רק תחזק את נחישותם של האוקראינים. "זה מזכיר לנו שאנחנו חיים בתקופה צבאית, שרוסיה היא אויב שרוצה להרוג אותנו פיזית", אמר.
חרף מתיחות השיא בין רוסיה למערב, נראה ששיתוף הפעולה בינה לבין ארה"ב עדיין קיים, ובאופן מפתיע למדי הודיעו אמש הרשויות ברוסיה כי לבקשת האמריקנים הן פשטו על מבנים שבהם פעלו האקרים שביצעו מתקפות סייבר בארה"ב – בניסיון לסחוט כספים מחברות וארגונים שנפגעו על ידיהם. שירות המודיעין הפנימי של רוסיה, ה-FSB, הודיע כי אנשיו פשטו ביחד עם כוחותיה של משטרת רוסיה על 25 מבנים ועצרו בהם 14 בני אדם שקשורים לקבוצת ההאקרים REvil. עוד נמסר כי בפשיטות נתפסו 426 מיליון רובל (סכום שווה ערך לכ-600 אלף דולר), לצד מחשבים ו-20 מכוניות יוקרה.
ב-FSB ציינו כי הפשיטה בוצעה בעקבות בקשה ישירה של השלטונות האמריקניים. "הארגון הפלילי הפסיק להתקיים, ותשתית המידע שנוצלה למטרות פליליות נוטרלה", נמסר. בארה"ב בירכו אמש על המבצע הזה. גורם בכיר בוושינגטון אמר לרויטרס, תחת עילום שם, כי אחד ההאקרים שנעצרו ברוסיה היה אחראי למתקפת הסייבר על חברת "קולוניאל פייפליין" במאי אשתקד. במתקפה הזו שותק במשך ימים ארוכים צינור נפט ענקי, באופן שהביא לשיבושים באספקת הנפט ברחבי החוף המזרחי של ארה"ב.
פורסם לראשונה: 23:57, 14.01.22
לכתבה זו 96 תגובות
הוספת תגובה
96

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
52.

51.

שי כל מדינות מזרח אירופה מפוטין.הדבר הכי מתסכל של פוטין שהוא לא היה מנהיג ברית המועצות.והוא עושה הכל לחזור אבל למדינות האלו אחרי שנים של כיבוש סובייטי יש כנראה הבנה טובה וקשרים במוסקווה.

50.

49.

לאף אחד אין אינטרס באמת

48.

47.

כל העולם יהיה עסוק באוקריינה ויעזבו אותנו.שפוטין יסתבך ויאבד שם אלפי חיילים ולא יצא משם הרבה שנים.

comment-2-comment

46.

45.

האמריקנים מומחים להמצאת אמטלות לפלישה. המציאו תקרית במפרץ טונקין לפלוש לוייטנאם ותוכנית גרעינית מצוצה מהאצבע לפלוש לעירק. ועל אלפי פשעי המלחמה שבצעו במדינות אלה מעולם לא נתנו דין וחשבון. גדולי הצדקנים הצבועים מאז ומעולם.

44.

נראה שהניסיון של ביידן מול הכוחנות של פוטין זה לא כוחות. ומי שסובל וימשיך לסבול זה העולם המערבי.

43.

42.

41.

ורוסיה לא תציב טילים גרעיניים בקובה. הסיפור על התקפות זה חיפוש תירוצים מערבי למלחמה

40.

אפילו הצרפתים מרימים ראש, אז שרוסיה לא?

39.

למה האמריקאים חייבים לדחוף את האף שלהם לכל מקום? תעזבו את העולם תנו לכל מדינה לחיות את החיים שלה ,כל מקום שהם שמים רגל רק צרות

comment-2-comment

comment-2-comment

38.

כל הזבל הזה בסופו של יום עובדים בשביל הפירמידה...

37.

לערבויות אמריקניות לשלמותה הטריטוריאלית. לאוקראינים היה את הארסנל הגרעיני השלישי בגודלו בעולם, ירושה מימי ברית-המועצות. ברור שהיחס לאוקראינה גרעינית היה שונה לגמרי מצידה של מוסקבה. זו גם הסיבה שישראל חייבת למנוע מאיראן להגיע לפצצה גרעינית. כיום כאשר האוקראינים משקשקים מפחד מהדוב הרוסי הם מצטערים מאד ששמו את מבטחם בוושינגטון.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מנהגים הפרואמריקאים מחרו את אוקראינה ואשמים בכל המצב.כל התשתיות וגם אי הקרים נשאר לאוקראינה אחרי פירוק של ברית המועצות.הם ירקו ויורקים מי בער שמדינה כולה שתה ממנה

36.

35.

comment-2-comment

comment-2-comment

34.

comment-2-comment

צודק צודר

33.

דהדה ירוסי

comment-2-comment

המערב ורוצים להצטרף לברית נאטו.

32.

31.

כל מה שנוגע לרוסיה אוקראינה, פייק ניוז. מי שמאיים על השני זה המערב על רוסיה. הם מקרבים את נאט"ו לרוסיה בניגוד להסכם. אם הרוסים יציבו כוחות בקובה או בדרום אמריקה האמריקאים ישתוללו, ויטענו שהרוסים מתערבים בעינינים הפנימיים שלהם ומאיימים עליהם.

comment-2-comment

comment-2-comment

30.

כי הוא לא צפוי....מה שקורה באירופה מזכיר שמדיניות הפיוס תסתיים במלחמה

comment-2-comment

comment-2-comment

לפוטין בכספת צילומים של טראמפ ונערות ברוסיה. טראמפ גם הרוויח ישירות מהדיסאינפורמציה שהרוסים שתלו במערכת הבחירות נגד קלינטון. ביידן, שניצח את טראמפ, אולי ישנוני, אבל היו אלה לרוב הדמוקרטים לאורך ההיסטוריה שיצאו למלחמות

comment-2-comment

ביידן מרעיב את הטיגריס.

comment-2-comment

29.

אה נכון בסוף הסתבר שהוא לא הסוכן של רוסיה, זה הכל היה שקרים.

28.

comment-2-comment

לך לך

27.

26.

לי? אמנם מי שצריך לעשות את זה, זה אנחנו, העם היהודי. על האוקראינים ועל הבלטים חל דין עמלק.

comment-2-comment

חיי עם רגשי נחיתות למה?

comment-2-comment

את ישראל בדרך

comment-2-comment

אתה ושכמותך באופן בלתי נמנע תראו מאיפה הדג משתין כשארה"ב תכחד או תפסיק לעמוד לצד הציונות מה שיבוא קודם

25.

24.

comment-2-comment

comment-2-comment

הייתי לוקח הכל ועוזב למדינה אחרת בכל מחיר, הייתי מנתק את עצמי לחלוטין מהתרבות החולנית שמסוגלת לעשות דבר כזה ומוצא תרבות אחרת. ואתה מסתפק בטוקבקים?

comment-2-comment

23.

comment-2-comment

22.

לתת בראש לנאט"ו לאמריקאים ולאוקראינים הנאונצים האלא

comment-2-comment

21.

מסכנים האוקראינים… הדוב הרוסי הולך לטרוף אותם והם לגמרי חסרי אונים…

comment-2-comment

comment-2-comment

20.

19.

18.

17.

16.

צריכים כיבושים, מלחמות, שליטה מוחלטת ואגו טריפים כדי לשמר את משטרם ולא מעניין אותם כמה שהעמים שלהם סובלים כתוצאה מכך.

15.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

14.

כתב נכבד, מה עישנת היום?

comment-2-comment

הרוסים יחממו את הגזרה כביכול נגד כוחות שתומכים בה ואז יש להם עילה לתקוף.

comment-2-comment

בגבול פולין והאשימה את הפולנים בירי. שום מילה על התוכנית הגרמנית-רוסית לחלק את פולין בינהן הרבה לפני כל זה.

13.

רוסיה הולכת לפלוש? שלחו לשם כוחות אמריקאיים שירתיעו אותם. גם נגד אירן, תקפו את אתרי הגרעין וזהו... אמריקה נהיו פחדנים

12.

comment-2-comment

comment-2-comment

11.

אין לשום צד אינטרס למלחמה שיש ריבוי אוכלוסייה שלילי. אין מספיק חיילים.

10.

נתן צאנס לדיאלוג,האמריקאים מתנהגים כמסוממים,כל אירופה תלוייה בגאז הרוסי,האמריקאים לא יכולים לעשות כלום.אם יגיבו בסנקציות פוטין יקפיא את אירופה למוות.ביידן יסמל את סוף השליטה האמריקאית בעולם.אם נגד הפרסים הם שפנים,מול פוטין הם ברווזים

comment-2-comment

9.

מה ציפו שיעשו? חונקים את רוסיה מכל הצדדים עד הסוף ומצפים שתשתוק

comment-2-comment

רוסיה מתנהלת כמו גרמניה הנאצית מבחינת שאיפות של שליטה עולמית

comment-2-comment

8.

לא נמאס כבר מהמלחמות המיותרות על אדמה ,כוח ,כסף ואגו??

comment-2-comment

7.

מתי אמריקאים לא רימו?

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

לך תישב באותו שולחן עם אירן ותתחנן להסכם. אמריקה של ביידן משענת קנה רצוץ

4.

בינתיים רק אמריקאים פולשים לכל מקום בלי לשאול אף אחד.

3.

מה שהיא רוצה. חוץ מגינויים מהרבה מדינות בעולם אף אחד לא יעשה כלום. המערב איבד את יכולת ההתרעה שלו

2.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

רק מפילים פצצות על מי שלא מסכים איתם

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה