194

בלב עזה נהרג אזרח ישראלי סוג ב'

קוראי עברית לא מודעים לסערה המתחדשת בחברה הדרוזית סביב חוק הלאום מאז פרסום זהותו של סא"ל מחמוד חיר א-דין. העדה מרגישה שעשו עליה סיבוב

עו"ד שקיב עלי شكيب علي، محام | פורסם:21/05/2022
צילום: מוטי קמחי , באדיבות דובר צהסא"ל מחמוד חיר א-דין והפגנת אזרחים דרוזים (צילום: מוטי קמחי , באדיבות דובר צה"ל)
סא"ל מחמוד חיר א-דין סיכן את חייו וייתם את משפחתו למען ביצור ביטחונה של ישראל. הוא חצה את הגבול אל לב לבו של המעוז החמאסי העוין בעזה אף שלא היה מוכרח להשתתף במבצעים הרואיים היפים רק לסדרות פעולה סמי-בדיוניות. הוא עשה זאת מרצונו החופשי ויש להניח שמתוך מסירות ואהבתו למדינה. כל כך אירוני שהוא נפל במילוי תפקידו הצבאי (בנובמבר 2018) רק ארבעה חודשים לאחר חקיקת חוק הלאום (יולי אותה שנה). מעשית, הוא החלל הדרוזי הראשון שמת כאזרח סוג ב'.
בכל זאת הוא לא עצר. העיתונאי אלון בן דוד סיפר לאחרונה שנפגש עם חיר א-דין במסעדה כמה ימים לפני המבצע, וזה שיתף אותו בתחושותיו הקשות לגבי החוק. למרות זאת הוא המשיך לסכן את חייו ואת משפחתו למען מדינה שבה האמין.
מה עבר בראשו כשיצא למשימה? האם שאל את עצמו שאלות הנוגעות לחוק הלאום? ואיך הרגיש לפקד על לוחמים, חבריו למשימה השווים יותר מבחינת החוק הישראלי? האם העלה בדעתו שגם לאחר ארבע שנים חוק הלאום ימשיך להעסיק את הציבור הישראלי? ושהשרים איילת שקד, גדעון סער וזאב אלקין יתנגדו לביטולו או לחקיקת חוק שוויון?
על שאלות אלה לעולם לא נדע את התשובה, אף שכאמור ברור שהמסירות שלו לישראל לא נסדקה. יחד עם זאת קשה להימנע מהשאלה עד כמה הייתה ישראל ראויה להקרבה שעשה למענה, שהרי הוא לא מסר רק את נפשו אלא גם הותיר מאחוריו אישה אלמנה וילדים יתומים.
נכון, בית המשפט העליון פירש את חוק הלאום ככזה שלא ישלול את הערכים שעליהם מושתת המדינה כמו שוויון, דמוקרטיה, כיבוד השפה הערבית וכו', אך לכך צריך להוסיף שני סייגים. הראשון הוא שבפועל, ערכאה נמוכה אחת כבר פירשה בסוף שנת 2020 את החוק באופן הפוגע בשוויון המיעוטים. השני הוא שבית המשפט לא נגע בהגדרת המדינה "כמדינת הלאום של העם היהודי". הגדרה זו שוללת ממילא את שייכות המדינה גם לשאר המיעוטים לרבות הדרוזים. ואם ישראל לא שייכת גם לחיר א-דין וליתר הלוחמים המחרפים את נפשם למען ביטחונה, לא פלא שהרחוב הדרוזי עסוק בשאלה עד כמה ראויה מדינת ישראל להקרבה ההרואית הזו מצדה של עדה קטנה.
תמונה כללית
יש המבקשים לעשות הבחנה בין המדינה לבין שריה המתחלפים ולכן אין לקשור בינה לבינם. לדידם, ישראל תמשיך להתקיים עם או בלי מנהיגיה הנוכחיים, והתנגדותם של אלה עלולה להתהפך בעתיד ככל שהרכב הממשלה ישתנה. אלא שטיעון זה מתעלם מן העובדה שהמדינה איננה ואקום אלא גוף המנוהל על ידי אנשים בשר ודם. ערכיה הם הערכים של מנהיגיה. רוח המפקד, תפיסת עולמו וערכיו - או היעדרם - מחלחלים מלמעלה למטה; מראש הממשלה, דרך שריו, המשך בחברי הכנסת ועד הילד הקטן ברחוב.
השר אלקין: לא ניתן לשנות את חוק הלאום (צילום: נדב אבס, אלכס בורטמן)
נכון שהשר אביגדור ליברמן עשה פניית פרסה בהצעה להפוך את מגילת העצמאות לחוק יסוד במקום חוק הלאום, והשר בני גנץ הציע את חוק השוויון בתמיכת יאיר לפיד, אך הרחוב הדרוזי מטיל ספק רב בכוונותיהם. גולשים דרוזים ברשתות החברתיות (שקוראי העברית לא יודעים עד כמה הן סוערות סביב הנושא בימים אלה), טוענים שמדובר בתעמולת בחירות זולה, שהרי גנץ, לפיד וליברמן ידעו מי הוא סא"ל חיר א-דין כבר עם נפילתו, אם לא קודם לכן. מדוע החרישו כל השנים ורק עם פרסום שמו הציעו את תיקוני החוק?
תמונה כללית
עו"ד שקיב עלי
שמעתי כמה וכמה הערכות לסיבה שמאחורי פרסום זהותו במועד זה. יש האומרים שהוא נועד להסיט את דעת הקהל הישראלי מאירועי הריגתה והלווייתה של העיתונאית שירין אבו עאקלה, ויש האומרים שהפרסום דווקא ביום הנכבה נועד לפגוע ביחסים בין הערבים המוסלמים והנוצרים לבין העדה הדרוזית. כאילו לא מספיק שהמדינה הפכה את הדרוזים לשכירי חרב מעצם שלילת שייכותם למדינה בחוק הלאום, אלא שהיא עושה בהם שימוש כדי להשניא אותם על המיעוטים האחרים. אחרת למה לא פורסם שמו ביום הזיכרון לחללי צה"ל או ביום העצמאות אלא דווקא ביום הנכבה?
על רקע התנגדות השרים שקד, סער ואלקין, גוברים הקולות הטוענים שמדינה שלא עושה את המינימום הנדרש והמגיע למען אזרחיה, ספק אם ראויה להקרבת חייהם למען ביצור ביטחונה. הדברים מתחדדים על רקע "תזכיר חוק העדה הדרוזית – 2022" של השרים סער ושקד, שממנו משתמע שחלק מהמקומות הקדושים שלהם יהיו משותפים עם עדות אחרות, וככל הנראה הכוונה לשיתוף היהודים בקבר הנביא שועייב בחטין, דבר שהעדה הדרוזית תדחה גם אם הממסד הדתי שלה יסכים.
  • עו"ד שקיב עלי הוא פעיל חברתי העוסק בחברה הערבית והדרוזית
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 194 תגובות
הוספת תגובה
194

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
155.

מה הבעיה עם זה שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי? היא לא מדינת הלאום של המוסלמים יש הרבה מדינות כאלה.. היא לא מולדת הדרוזים שיכולים לחיות פה בשויון מלא.. איפה הבעיה? הבעיה בתקשורת ובשמאל שמנסה למחוק את הזהות היהודית מהמדינה הזו..

154.

עוד פעם הצלחתם למצוא איש בודד מסית ומדיח מפורר ומסכסך בין העדה הדרוזית הנאמנה לישראל ובין היהודים שחזרו אחרי 2000 שנות גלות לכור מחצבתם ? לא תצליחו לעולם לנתק את ברית הדמים הזו הדרוזים כולם וללא יצא מן הכלל יודעים שאין נאמנים יותר מהיהודים ( ראו מה עשה להם אסד בסוריה) הם יודעים מצויין כי על הערבים אסור לסמוך ובוואדי לא על הערב רב של העם הממומצא הבוגדני והרצחני שבהזדמנות הראשונה שתהייה להם הם ישחטו את הדרוזים עוד לפני שישחטו את היהודים אז תפסיקו לסכסך

153.

אזרחים ישראלים מוסלמים אוהבי המדינה כמו אחמד טיבי ו"הפעילים" המוסלמים שעשו לנו פוגרום ב"שומר חומות".

152.

זאת מדינת היהודים. והדרוזים לא סוג ב.מי שצריך להיות סוג ב זה מי שלא עושה צבא. להם לא מגיעה זכות בחירה.

151.

המדינה מנוהלת ע"י חדלי אישים מגמתיים שדבוקים לכסאות. השכל הישר לא ממלא תפקיד בהצבעות על החוקים ,כי הוא לא קיים. מוכנים לדפוק את המפלגה היריבה רק בשביל להעצים את עצמם. בושה.

150.

149.

פרסום השם והפרטים של הגיבור (ז"ל) לא הפתיעו. אנו מעריכים ומוקירים את הדרוזים מאז ומתמיד. ועדיין - מדינת ישראל היא מדינה יהודית ויש בה אזרחים אהובים ומוערכים, ובעלי חובות וזכויות כמונו. ישנם גורמים רבים סביבנו ובתוכנו שישמחו לסכסך בינינו לבין הדרוזים ואחרים. בבקשה, בואו לא ניתן לזה יד. למען אחווה וסולידריות

148.

די כבר עם כל הטמטום שרץ אף אחד במדינה לא סוג ב אם אריטראים וסודנים בנו פה שכונות ואם הדרוזים חיים טוב מאוד בצפון ובחיפה ברמה גבוהה עם אין סוף אדמות ובתים מפוארים וים של כסף משירות המדינה ולא תמיד בצורה טובה אז איזה סוג ב כולם פה שווים כולל דרוזים מוסלמים נוצרים המדינה היא של כל האזרחים לצערי ישנם המנצלים זאת לטובת פטפוטים פולטיים בדגש המיעוטים בכדי לגרוף עוד ומצוץ עוד מכספי ואדמות המדינה שאינם מתחלקים בצורה שווה והוגנת תשאלו כמה עולה אדמה אצלהם תשאלו כמה שילם הבדואי ברהט על האדמה וכמה הבן שלכם ישלם תבדקו כמה משכנתא היהודים לוקחים לעומת המעוטים ותראו שהם כמעט לא צריכים משכנתא תבדקו כמה ארנונה הם משלמים על בית 500 מטר שמדווח 70 מטר בקושי די כבר הם לא הוגנים בשום צורה אי אפשר רק לחפש איזה חוק טיפשי שאין לו משמעות כמעט בכלל ולהסתתר על ידו עם מלא עוולות זה לא עובד תראו מה קרה בבית גאן שפקחי השמורה נכנסו שרפו להם את האוטו תראו מה קרה בפקיעין שלובשי מדים זרקו אבנים על שוטרים תראו עוד הרבה מקרים אני אוהב את העדה ואת תרומתה למדינה בדיוק כמו שאני אוהב את היהודי השכן שהתגייס וטורם למדינה חלאס כבר עם הטמטום הזה

147.

אתה מבזה את זכר הגיבור כשאתה קורא לו סוג ב'. האם מדינת ישראל היא ערבית? היא נוצרית? היא מקום מושבו המקורי של העם יהודי ומקום מפלטו לאחר שטבחו ב6 מיליון מעמנו. הדרוזים מקבלים את כל הזכויות וגם הערבים שלא משרתים ולא תורמים כלום לחברה הישראלית מקבלים את כל הזכויות כי ככה זה בדמוקרטיה. עם כל הכבוד, כשאני השתחררתי מהצבא לא קיבלתי דונם אדמה לבנות בית בגרושים. אז יש כאן יחסי הדדיות, אתם לא עושים טובה, זאת המדינה גם שלכם, אתם בטח לא רוצים לחיות תחת שלטון מוסלמי נכון?

146.

אלא שהצביון שלה יהודי. שהיא מוגדרת כיהודית. אבל היא לא מפלה לטובת היהודים.

145.

אתה דפוק אמיתי

144.

יש תמיד את אלה שמחפשים לבלבל, לסכסך ולפלג. השמאלנים "שלנו" דואגים לדוגמא לפמפם כל מיני רעיונות לערבים כאילו בעדם רק שבסוף הם נדפקים מזה ( עם עובדות קשה להתווכח). ואותם שמאלנים גם מפמפמים רעיונות לאחינו הדרוזים כדי ליצור קרע ... אז אני מציע לאחים לא להקשיב, להאמין בציונות בלב מלא ושלם, ואם צריך להוסיף חוק "העדות הציוניות" בספר החוקים ... אז להוסיף ולהגדיר שכל מי שציוני במדינה זכאי לא רק לזכויות פרטיות אלא לזכויות קהילתיות.

143.

והחוק הזה הוא חוק טוב למדינה

comment-2-comment

גם אני מרגישה כך. הדרוזים הם אחינו!!! תורמים יותר למדינה מחלק מבני עמינו.

142.

גם לפי התגובות פה אני מבין שכנראה החוק הזה הוא לא משמעותי ולא משפיע בפועל על כלום. אבל היותר חשוב הוא שנוצר מצב בארץ שרב הפשע והעבירות על החוק והטרור הם מהצד הערבי. כל עוד זה ישאר ככה, גם אם לא יהיה שום חוק "מפלה" היחס בפועל לא יהיה שווה. יהודים מהססים להתקרב לערבים מתוך חשש, ובצדק.

141.

כתבות מיותרות כל מי שחיי במדינה שווה אפשר לילמוד ולעבוד בכל מקום כרופא כמרצה כשופט כדייל כמאבטח. כל העדות חיים כאן ונותנים מה שאפשר לפי יכולת בריאותית,הפליה קיימת בכל מקום בעולם ו ומקומות עבודה,וזה ימשיך עוד עשרות שנים.

140.

139.

שדרוזי מופלה לרעה. מכרזי מגורים יש לדרוזים פי כמה מאשר לצעירים יהודים. הדרוזים גרים בבתי קרקע על אדמות מדינה בשטחים נרחבים. היהודים נתחבים למגדלים בקרקע פרטית או קרקעות מדינה. מכרזי עבודה, יזמות שווים. המדינה לא תכשיר מתחמי בנייה בלתי חוקית בכל מקום בלי קשר לדתו של העובר על החוק. הטיפול באתרי דת אצל העדה הדרוזית זהה לאתרי דת יהודיים ואילו מתוחזקים יותר טוב - כי מאמינים יהודיים לא יודעים לשמור. בקיצור, מאמר בכייני, נוטף טהרנות ורצון לסכסך.

comment-2-comment

הם רשומים כמאורסים בצבא ומקבלים בסדיר משכורות שחייל יהודי מקבל רק בקבע

138.

נפגשתי עם העדה הדרוזית בפעם בראשונה בצבא וחבל לא לפני ,ועד היום הם אנשים כמנו ש בונים את המדינה. אז אני לא רואה מי שעובד ומשלם את החובות לא יכול יכול לקבל זכיות ,אני קורא למשרדי הממשלה במידה ויש אפליה לתקן ועדיף עכשיו

137.

מסכים עם כותרת המאמר לחלוטין

136.

135.

מחמוד חיר א-דין הוא אזרח סוג א' במדינת ישראל, שהיא מדינת הלאום היהודי.

134.

אין לי ספק כי 90% מהתוכים הקשקשנים שתגובתם נרשמה כאן לא קראו את החוק. החוק הוא בן עמוד אחד. תפסיקו לעשות אוול לעצמכם. קיראו את החוק ואז תבינו שהכל קישקוש והוא איננו פוגע באדם.

133.

אלה אנשים שמחריפם את חיהם למען המדינה. זה חזירות להגיד להם אתם סוג ב .

132.

comment-2-comment

מחמוד שאני מכיר באופן אישי פעל מתוך ערך השליחות , שליח העם לוקח על עצמו יותר סיכון מסתם שכיר חרב , רמת סיכון ששום תלוש משכורת לא מכסה , התחושת ישראלות נפגעה בחוק הלאום. אם היהודי התרגל שכל העולם נגדו ומי שאוהב אותו זה רק לצורך תלוש משכורת , אז בטח שלא תבינו את העלבון של חוק הלאום בעיני ישראלים גאים שאינם יהודים. תגובה חוצפנית , הדרוזים לא מתבכינים דורשים מעמד הולם במדינתם , והבעיה לא בסעיפי חוק הלאום אלא בהעדר ערך שוויון. 132 אתה פיגוע וסרטן בלב העם היהודי שאנו אוהבים

131.

אתם ערבים וגם מוצאכם ידוע שהייתם מוסלמים לפני כמה מאות שנים. הבעיה שאתם מניחים שבגלל השירות הצבאי תהיו אזרחים יותר מוערכים. אבל לדעתי, והנה ההעובדות שהאדון עורך דין פירט וחוק הלאום,כולם מוכיחים שאתם עדיין ערבים בעיני המדינה.

130.

129.

הגדרת המדינה כמדינת יהודים או מיקום השפה העברית כרשמית? למה עדות אחרות לא מתרגשות מחוק הלאום? לדוגמה הרוסים? כם הם משרתים בצבא, גם להם יש שפה ורבים מהם אינם רואים עצמם כיהודים אבל אני לא שומע אותם מתנגדים לחוק

comment-2-comment

128.

מקווה שמשפחתו תקבל עיטור כי זה מגיע להם בהחלט

127.

אין להם שום סיבה להתנגד לחוק הלאום שלא מפלה אותם בדבר. חוק הלאום נועד להסדיר את נושא מדינת הלאום ולא את זכויות האזרח. הסערה שאתה וחבריך מקימים היא מלאכותית ומיותרת.

126.

הדרוזים לא סוג ב נקודה. הדרוזים נלחמים להגנת המדינה היחידה באיזור שנותנת להם בטחון כדרוזים. זה לא נעשה כטוה-צריך לזכור שהיהודים גם מגנים על המדינה שהם יושבים. אין ויכוח שהעדה היא עדה עם כבוד עצמי בעך שהם משרתים בכוחות הבטחון בניגוד לערבים, והם אזרחים שווי זכויות בדיוק כמו היהודים.החק הלאןם לא פוגע בכלום בדרוזים וכל ההסתה נובעת מסיבות פוליטיות.מוסכם שהמדינה היא מדינה יהודית.הניצול הציני שנעשה בזכרו של הקצין האמיץ שנפל פוגע בזכרו. כמוהו יצאו אלפי יהודים להלחם מול הטרור הערבי כדי להגן על הצדינה שבה אנחנו יושבים עצוב הוא שקל להסית. חוק הלאום רק מאשרר אץ הכתוב במגילת העצמאות. לגבי הפרט יש חוק כבוד האדם וחירותו. אז מספיק עם ההסתה-הדרוזים הם חלק מכוחות הבטחון שמגינים על המדינה ש ה אנחנו יושבים.

125.

יש הרבה גורמים שמנסים לפלג ולשסע את המדינה. הדרוזים אחים בלב וגם בנפש לפני ואחרי החוק

124.

עדיף לך לשהשאר בעיסוקיך ולא לפרסם טורים אישיים או דעות שכן דעותייך מעניינות אותי כקליפת השום . מכיר את העדה על בוריה , ללא ספק מלח הארץ תורמים מתנדבים ונותנים מעצמם . עם זאת , בטוחים שמכיוון שהם מתנדבים לצבא מותר להם הכל . החל מבנייה לא חוקית וכלה בנהיגה כחיות אדם . לכן מר שכיב היקר , אתה פופוליסט בשקל אשר מנצל ניצול ציני מוות של גיבורים . עדיף לך לחזור למשרד ולחשוב על מה שעשית

123.

ביום שיהודים יוכלו לגור בכל מדינה ערבית/מוסלמית בלי בעיה זה היום שיהיה אפשר לשנות את החוק. מה אתה אומר על זה?

122.

שום חוק מטומטם לא ישנה את העובדה שאחי הוא.

121.

חוק הליאום מדבר על יהודים במדינת ישראל. לא קשור לדרוזים , צרקסים, או עדות אחרות .

120.

לרוב הדרוזים אין בעיה עם חוק הלאום רק לפוליטיקאים שבניהם יש.

119.

כמובן שהדרוזים שווים פה כמו כל אזרח אחר לפחות, אבל זה עדיין לא מדינת הלאום של העם הדרוזי.

118.

מהיכן לקח הכתב המהולל את המשפט " אזרח סוג ב'" ? מדוע לא סוג ח' ? . כתבה לצורך סיפוק ההשנאה העצמית של הכתב.

117.

116.

הדרוזים תמיד יהיו שווים בני שווים. סוג ב' זה הערבים שלא מתגייסים לא לשירות לאומי ולא לצבא ורק יודעים להתבכיין ועוד מניפים את דגלי האויב.

115.

פוליטיקאים "יקרים", התעוררו מן התרדמת! הדרוזים הם אחינו בכל דבר ועניין! מי שמוכן לתת את חייו למדינה, לעולם לא יכול להיחשב אזרח סוג ב'. אנא הכירו בדרוזים כחלק בלתי נפרד מן המדינה! אוהבת אתכם אחינו הדרוזים.

114.

שקיב עלי היקר אני מצדיע לכל גיבורי העדה הדרוזית המחרפים נפשם למען המדינה. עם זאת מכובדי, מדינת ישראל היא הבית האחד והיחיד של העם היהודי, אין לנו עוד מדינה ואנו לא כל כך אהובים ( בלשון המעטה ) כמעט בכל העולם !!!! על כן, אתה ושכמותך הדרוזים האהובים והיקרים חייבים להבין ולהכיל זאת. ככל שבני העדות הנוצריות והדרוזיות יבינו ויכילו זאת, כן ייטב לכולנו. מדינת ישראל היא ביתו של העם היהודי.

113.

גר תושב עמך או מוטב חסידי האומות ולחלקם בזהירות אך נטועים בחוק לדרוזים ודומיהם אשר בעד המדינה ויהודיה. או פשוט לקרא לכך שותפים לדרך. חובה להגדיל ראש ולעשות התיקונים בזהירות אך במדוייק.

112.

וטוב יהיה אם אף אזרח לא ירגיש סוג ב. קהילה איכותית ונאמנה, אנשים טובים וצנועים. אבוי לנו אם ירגישו סוג ב.

111.

110.

דרוזים פריירים מכרתם את עצמכם בזול

109.

108.

הם הכי סוג א הגיע הזמן שנעניק להם תנאים אמיתים ושההנהגה תהיה ראויה להם. הם מקבליםמאותנו, נלחמים יחד איתנו, למה להשניא את מי שכן רוצה להיות חלק

107.

106.

מי יהיה הגיבור המת הבא

105.

104.

שמישהו יסביר מה בדיוק בחוק הלאום מפלה את זכויות הפרט של אזרח דרוזי כלשהו?

103.

102.

בושה לכם הדרוזים אחים שלנו בדם

101.

הכותב מסית בכוונה תחילה, אין קשר בין ההטבות הניתנות ליוצאח צבא ברכישת קרקע למגורים לבין המחיר אותו משלמים יוצאי צבא יהודים,הדרוזים מקבלים תקציבי עתק ולמרות זאת באוניברסיטאות ובקבלה למשרות בדירות המדינה יש משרות שנועדו להם, אז דיי להסתה ולי יש חברים ועובדים דרוזים רבים הם לא שונים במרום מאתנו ,והחוק הוא חוק נכון.

100.

99.

98.

ראשית, העדה הדרוזית אהובה בישראל. החוק אינו מפלה אתכם שכן אין לאף יהודי בישראל אפילו זכות אחת יתרה על שלכם הדרוזים. החוק קובע שהזכות למדינה, כפי שנקבע באו"ם בעת הקמת המדינה, הוא של העם היהודי וזה בעיקר בא למנוע דרישות לאומיות של פלסטינים מהתפוצות על ארץ ישראל - לא קשור אליכם וחבל שאתם בוחרים להיפגע. ספק רב אם אתם הייתם רוצים שהמדינה תשנה את הצביון לפלסטיני. סא"ל מחמוד חיר א-דין הוא אזרח ראשון במעלה שהגן על ביתו בגבורה רבה יחד עם חבריו היהודים לנשק.

comment-2-comment

כל מילה שכתבת אמת .

97.

עצוב מאד שכל מיני עסקנים סוג ב' מנצלים את מותו של גיבור ישראל לקרדום לחפור בו . העדה הדרוזית היא חלק מישראל !!!!!!!!!!!!

96.

הדרוזים הם אזרחים סוג א'א'

95.

אני אזרח ישראלי יהודי לא מקבל שום דבר יותר מהמדינה מכל אזרח אחר ובעיקר המיעוטים, אתם נגישים להכל ולעיתים יש לכם אפילו יותר תוכניות קידום. הבכיינות הזו שנועדה להשיג יותר רק פוגעת. הלוחם המיוחד הזה הקריב את חייו ואין לי ספק שהוא היה אדם מיוחד במינו שיש רק מעטים כמו בחברה הישראלית , זה החינוך מהבית יחד עם מערכות המדינה שאיפשרו לו כמו לאחרים להיות בחוד של העשייה והתרומה למדינה, זכרו יהיה ברוך לעד, אפילו התמונה שלו מלמדת כמה היה מיוחד

94.

הרי למה חשוב חוק הלאום? אך ורק על מנת לאפשר עלייה יהודית לישראל מהתפוצות. הרי השמאל ״כולם פשוט אנשים״ מיתמם, משחק על דם גיבור ישראל, כדי להסית את תשומת הלב מהצורך האמיתי בחוק הזה. ללא חוק הלאום, הרי השמאל ירצה שיוויון עליה לכל אדם עם דופק. ללא אפליה יהודית. אבל מה לעשות, הצורך בעליה יהודית נכתב בדם, וההיכרות עם שונאינו גם ברורה, אז איך לעזאזל הם מציעים לספק רשת הגנה ליהודים? הם פשוט לא. תהייה שואה שנייה, סבבה. זה פשוט יטופל כמו כל משבר הומניטרי כללי ברחבי העולם. פשוט חוליי נפש, עם אפס זיכרון קולקטיבי.

93.

העדה הדרוזית והבדואית בעיני העם היהודי נראת מאז ותמיד סוג ב או יותר מזה אני מתבייש שאני אזרח במדינה הזאת הרבה מהעדה נפלו בקרבות כדי ללחם באויב של המדינה היום לא נזכרים במשפחות שלהם אפילו אחד מהנהגה של המדינה לא מעז לבוא לבקר בחגים או אחרת את המשפחות של הנופלים אז דיי הייתי מעדיף אם אנחנו נראים כך בעיני האחרים לשבת בבית יותר טוב דיי לגזענותת של הימין הקיצוני והסטה מצד חברי הכנסת

92.

זו פשוט בושה המצב של נדרוזים מצויין לא הכל ורוד אבל תבדקו טןב די מספיק להרעיל אותם זו סכנת נפשות

91.

אתה ממש טועה כן חוק לא חוק הוא גיבור ישראל

90.

החוק אינו מפלה אף אחד, הוא חוק הצהרתי שמשמעו: "במדינת ישראל יש מקום לשלטון לאומי אחד בלבד, שלטון יהודי". הדרוזים חסרי לאומיות מבחירה, הם נאמנים לשלטון בכל מדינה בה הם מתגוררים. הערבים לעומת זאת, חפצים להפוך את מדינת ישראל למדינה מוסלמית, ולכן חוק הלאום מאוד מעצבן אותם. חבל שהדרוזים נופלים בקלות כזו להתססה של כוחות לאומנים ערבים.

89.

רק בימין מלפגות הגזענות מחפשים חוק לאום לחפש קולות את הלוחם גיבור ישראל אולי אוכלי העשב והחרדים ילמדו לנהור ללשכות הגיוס

88.

שלא משרתים בצבא, לא משלמים מיסים, לא צריכים היתרי בניה

87.

כל המדינה ידעה את זהותו יממה לאחר המבצע ומאיזו עדה הוא ומאיפה הוא... לא מבין מה כל ההתפעלות עכשיו. אין חדש תחת השמש. שנית, אני לא חושב ששירות צבאי הוא הדבר הנשגב והעיקרי שבין אדם יכול לתרום. גם עבודה במקצועות אחרים ומקצועיות, למשל ברפואה, הנדסה, סיעוד ואחרים, תורמת רבות למדינה.

86.

זה לא אומר שהדרוזים אזרחים סוג ב', אבל זה כן אומר שזאת לא מדינת הדרוזים בכל העולם. זה הכל. אוהבים אתכם אבל בחייכם תפסיקו לבלבל את השכל. הדרוזים הם אחים יקרים וטוב שהם כאן.

85.

סומך על כל דרוזי יותר מעל נתניהו

84.

83.

82.

81.

צורה. מספיק עם ההסתה והדממוגיה!

80.

ים

79.

78.

אחינו הדרוזים, נותנים למדינת ישראל את חייהם, וראויים להיות שווים בכל , ממש כמו ליהודים. דחוףףף לתקן את חוק הלאום. לא לפגוע באחינו הנאמנים.

77.

הדרוזים שמתגייסים לצבא , שומרים על עצמם ולא רק על היהודים. אלפי יהודים בצבא מתו למען מדינה יהודית. הדרוזים כל הזמן מזכירים את המתים שלהם ואני אומר שזה נמאס ועדיף שלא לגייס אותם לכוחות הביטחון והמדינה תשאר יהודית. בקשר מה עדיף מדינה יהודית או דמוקרטית, אז בקלות התשובה היא מדינה יהודית.

76.

אוהבת ומעריכה את העדה הדרוזית היקרה

75.

החוק נגד אלה שרצו מדינת כל ארחיה ולא היתה שום כונת פגיעה בדרוזים . הם וכל מי שמשרתים בכוחות הלוחמים אחינו.

74.

הדרוזים מוסרי נפשם למען המדינה נחשבים לסוג ב עפי חוק הלאום והחרדים שאינם תורמים כלום למען המדינה נחשבים לסוג א יש לשנות מצב זה בושה וחרפה וכל זה בתמיכת הנאשם בפלילים ראש הממשלה לשעבר

73.

הוא לחם למען מדינת היהודים , הוא חלק ממנה , הוא בשר מבשרה , הוא לעומתך נאמן למדינה , שהרעיון שלה הוא בית לעם היהודי , הוא לא סוג ב, הוא אזרח שווה זכיות , שבמדינות ערב כולן , אין לאף מיעוט זכיות ,כפי שיש למיעוטים בארץ היהודים .

72.

כ"ט בנובמבר הוא הכינוי לתאריך 29 בנובמבר 1947, היום בו החליטה (החלטה 181) עצרת האומות המאוחדות (האו"ם) על הקמת שתי מדינות עצמאיות בארץ ישראל – מדינה יהודית ומדינה ערבית. ישראל זו שהוקצתה לעם היהודי. יש בה מיעוטים לא יהודיים, והם אזרחים שווי זכויות במדינת היהודים (בניגוד ללא מעט מדינות אחרות שמפלות לרעה מיעוטים).

71.

70.

69.

לא קראתי את כל הכתבה ...רק מהכותרת יש לי תגובה ... בעזה נהרג חייל דרוזי ישראלי סוג א שחי ומשפחתו חיה כסוג א .... האהבה שלנו לאוכלוסיה הדרוזית היא של כבוד הערכה ואהבה וזה לא נוגד את חוק הלאום א.. אל תזיינו את המח.. המאבק שלנו משותף.. אם אנחנו לא נילחם..לא נהייה פה .. לא הדרוזים ולא היהודים הטור נגד הדרוזים כמו שהוא נגד ישראל לכותב הכתבה ..תגובה קצרה לך מטומטם

68.

הדרוזים כרתו עם המדינה ברית ולא תצליח לערר אותה.

67.

חוק הלאום לא הופך אף אחד לסוג ב׳ די כבר עם הדמגוגיה

66.

יש סביבנו עשרות מדינות ערביות- ויש רק מדינה יהודית אחת וגם היא בסכנת הכחדה... לא צריך להתנצל ולא צריך להתפשר, מי שלא מתאים לו - יום טוב לו... להעלות אותו על אוטובוס עם צ'ק של 1000$ ישר למחנה פליטים בסוריה ולגזור לו את התעודת זהות.

65.

64.

בוא נדבר בצורה ישירה זו המשמעות של החוק יריקה בפנים של הדרוזים שמשרתים אותנו נאמנה במקום לבוא ולחבק אותם יורקים להם בפנים ואנחנו חושבים שאנחנו עם חכם...

63.

הדרוזים הם אחים ותמיד היו אחים עד שביבי החליט שזה לא מסתדר לו עם מסעות הבחירות האין סופיות שלו. מחמוד הוא גיבור ישראל אמיתי והוא ומשפחתו יהיו בליבנו לעד.

62.

61.

60.

59.

שום דבר לא יכול לסדוק את אהבתם של היהודים לאחיהם הדרוזים . הדרוזים הם בניה של ארץ ישראל ושום חוק או פולטיקאי לא ישנה עובדה זאת . חבל על המאמץ לפלג, הדרוזים הם אחינו ונאנמנותנו לשמירה על תרבותם וכבודם היא מוחלטת לעד.

58.

57.

מתבייש בפני משפחת החייל סליחה ממכם

56.

וכל השאר יקבלו יחס הוגן אם יקבלו את זה. ולמי שלא מתאים שיעבור לאחים שלו בלבנט. מעסללאמה

55.

מדינת-הפושעים-הציונית

54.

הכותב ממש אבל ממש לא ישראלי כי מעולם לא רצה להיות ישראל. ויודעים מה? גם בשביל המנוח הכותב לא ישראלי.. אלא אחד שסתם מתחנף לפלסטינאים..

53.

אני בעד שילוב של כל עדה ומיגזר שרוצה להיות חלק מהתקומה והפריחה של מדינת ישראל על-ידי השתלבות הבה וגם תרומה משמעותית לה , יש שווין זכויות מלא לכולם בישראל ואפילו אפליה מתקנת לדוגמא באוניברסיטאות . מדינת ישראל כמה כדי שיהיה בית לאומי ליהודי העולם נקודה אנחנו לא צריכים להתנצל בפני אף אחד מי שלא טוב לו מוזמן לעזוב. . לכל המתלוננים בהצלחה שיעברו לסוריה וחיו שם כמו אזרחים סוג ד או לירדן שגם שם חייהם לא בדיוק יהיו להיט גם בלבנון חייהם יהיו טובים הרבה פחות . מי שחי במדינת ישראל זכה ושיתחיל להעריך מה שיש לכולנו פה

52.

כי הן מקדמות את האג׳נדה. מי שכותב תגובה מפורטת ומאוזנת, מצנזרים אותו.

51.

כולם מקבלים שיוון זכויות. לא הצלחה להוכיח "אזרח סוג ב" גם באירופה או בארה"ב יהיה אזרח "סוג ב" כי רשמית לא חוגגים שם חגים מוסלמים

50.

49.

48.

47.

מה הקשר לחוק הלאום יד יהודים שמשרתים בכל העולם אפילו במדינות ערביות חוק הלאום הוא חוק יסוד בלי החוק הזה יזרקו אותנו לים שמאלנים טיפשים

46.

להאמין ששום חוק או תואר ירחיק אותו מאהבת המדינה

45.

אוהב ומעריך את התרומה שלכם אתם אחים שלי

44.

43.

42.

כיהודי וכציוני אני מתבייש בחוק הלאום, בעיקר בגלל המסר המשפיל לאחיי הדרוזים. בבתי העלמין הצבאיים אין הרבה מהחרדים תומכי החוק... אבל יש בתי עלמין צבאיים שמקודשים רק לדרוזים, שנפלו על הגנת הריבונות היהודית. אני מבקש מכולם כולל הדרוזים - סליחה ! ובבקשה בכל מי שרק יכול - הסירו את החרפה הזאת מספר החוקים של "המשילות היהודית" .

41.

40.

די לנצל מות גיבור דרוזי לצרכים פוליטיים!!מטרת המאמר-לחבל ביחסים של דרוזים עם מדינת ישראל. כל אויבי ישראל ישמחו לחתום על מאמר זה

39.

די עם השקרים.

38.

בושה למדינה שבניה נופלים על חרותה והגנתה והם לא נחשבים לשווים בן שווים. שחכנו את מגילת העצמאות והפכנו צרי אופק גזענים .בושה וחרפה "ולתיפארת מדינת ישראל"

37.

מאז ותמיד בהסטוריה היהודים בגדו בשותפים שלהם מוחמד העריך את היהודים והם בגדו בו הסנהדרין גרם לרומאים לצלוב את ישו הסיקירים בירושלים דומים לנערי הגבעות בגדו בעמם וברחו למצדה ויש עוד הרבה דוגמאות לגועל נפש של התנהגות היהודים והישראלים של היום

36.

הקצין רצה לספק את הצרכים הנפשיים שלו ולכן נשאר בצבא - עינינו.....כל אחד בוחר את הבחירות שלו - הרבה טסים במחלקות ראשונות ומקבלים יחס מועדף בשדות תעופה - סא"ל מחמוד חיר א-דין - קיבל כבוד ברדיוס של 5 ק"מ מהכפר - בשדה התעופה התיחסו אליו כערבי - הוא בחר את הבחירות שלו - הוא לא שרת בצבא והסתכן בישבילי - הוא עשה את זה רק בשביל לספק את הצרכים הנפשיים שלו

comment-2-comment

אז לפי דעתך כל חללי מלחמות ישראל הם לא גיבורים אלה פשוט אנטרסנטים שסיפקו את את הצרכים הנפשיים שלהם למות בעד המדינה?

35.

מי חושב על הקצין שהוא סוג ב'? חוץ מהמסיתים בעדה שלא רוצים אותנו בתוך הצבא. ועוד כאלה שרוצים לרוץ לפוליטיקה.

34.

33.

אל תחשוב שאת הרוב הדומם לא מפלים.

32.

קמו עכשיו כמה מחרחחי ריב שרוצים להפוך את המדינה למדינה מוסלמית

31.

חוק הלאום לא הופך את הדרוזים לאזרחים סוג ב'. חוק הלאום מגדיר את מדינת ישראל כמדינת העם היהודי. זה לא הופך כל מי שאינו יהודי לאזרח סוג ב'. סתם דמגוגיה בגרוש

30.

מדובר בחוק מביש שנחקק לצרכים פוליטיים אישיים של אדם אחד: נתניהו. כרגע אנחנו נמצאים בתקופת ממשלת "רק לא נתניהו" אשר מסוגלת לעשות רק דבר אחד: להרגיל את הציבור שאפשר גם ללא נתניהו. בקונסטלציה הזו, ועם כל הצער שלי ושל שכני וחברי, "חוק הלאום" המביש הזה יצטרך להמתין עד לבחירות הבאות. אין ברירה, צריך לנהוג לפי סדרי עדיפויות.

29.

28.

במטרה לתקן לא צריך להרוס הכל

27.

26.

25.

המעמד של הדרוזים הוא מעמד של אחים .כולל הכל מה שאי אפשר ליחס לערבים ועל כך הדרוזים חייבים להבין שאי אפשר לשים אותם בכפיפה אחת עם הערבים האויבים ועל כן כל הבאלגן בעיקבות חוק הלאום . שהדרוזים יודעים שחוק הלאום לא מדבר עליהם.כמו הסכמה שבשתיקה שיבוא אלי דרוזי אחד ויגיד לי שקיבל משהו פחות מיהודי

24.

מי היה צריך את חוק הלאום הזה? זה סוג של גזענות שרק מפצל ומרעיל

23.

תן דוגמא ספציפית לאפלייה של דרוזי על פני יהודי בעקבות החוק. מה בדיוק מפריע לך מעבר להיבט הרגשי?

22.

וכך גם הכותב. עד כדי כך, שכשמציעים חלופות, הן לא מתקבלות כי לא ביבי אמר.

21.

האם טורקי בגרמניה צריך להרגיש נחות על שהוא לא גרמני אתנית? ואם למדינה היו קוראים יהודה? אם לדרוזי כלשהו יש חשש שישראל תחוקק חוקי נירנברג, ממליץ על טיפול, כי זה בכלל לא הכיוון

20.

לא קונה את הדמגוגיה שלך.

19.

וחוץ מלנסות להנדס תודעה אנטי יהודית אתם לא עושים כלום. מדינתו של העם היהודי בלבד. אף דרוזי לא היה מעדיף לחיות מעבר לגבול. וכול הכבוד להם שהם תורמים למדינה. עד שקרן וקסלר תגיע אליהם

18.

17.

כדי להשיג את זכויותיו ולהפנות את תשומת הלב לחוסר הצדק. זכויות לא מושגות במדינה שלנו אלא אם כן יש לובי פוליטי חזק מאחוריך שמשתייך לקואליציה וסוחט אותה למען סקטור מסוים - ראה החרדים שסוחטים בלי בושה את קופת המדינה - ובלי שום התחשבות בהשלכות ההרסניות על הכלל ועל עתיד המדינה במובן הסוציואקונומי. הלאומנות הפרימיטיבית משתלטת עלינו כי זה מה שנוח למנהיגים כמו ביבי, בן גביר, סמוטריץ', אילת שקד ואחרים. התהום פעורה מתחתנו

comment-2-comment

הם בטון יצוק. שכוי'עח

16.

חוק הלאום קובע שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. מישהו פעם אמר לדרוזים, שאם הם ישרתו בצבא, ישראל לא תהיה מדינת הלאום של העם היהודי?

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ללא חוקי הלכה יהודים, לשלם מיסים שלא ילכו בשביל מנהגים פגאנים של יהודים, לדעת שחבריי מתו כדי להגן על ערכיי וערכיהם של קבלת האחר, של חשיבה מדעית ורדיפה אחר אמת מדעית ולא על ערכים דתיים של יהודים על קידוש אדמה לשם שמים או ערכים מומצאים על ידי קבוצת אנשים שמפרשת ספר שלא עודכן יותר מ500 שנה. נולדתי כאן, נאנסתי כאן, חתכו לי את איבר המין ומצצו לי כשהייתי תינוק, אני לא רוצה את זה לילדים שלי ולא לבנות שלי שיחיו בחברה שזה מה שעושים לתינוקות זכרים בני יומם. זכותי לצפות לזה ואני לא צריך דרוזים שיזכירו לי את זה או דמגוגים כמוך שיאמרו לי מי אני. אני לא מקבל הטפות מוסר מסוחרי ילדים ואונסי תינוקות! אני לא מתבייש בך, כי אין לי שום קשר אליך מלבד דחייה וגועל ואל כל אדם אחר עם דוקטרינה דתית ימנית מפלגת ומפלה שלא מבוססת על עובדות אלא על שליטה והשפלה, גם אם הם דרוזים

15.

על פי מיטב יכולתיו את הזכות לשרת אותה בליבת הסוד - בתפקיד בכיר ביותר ביחידה המהוללת ביותר בצה״ל ובמקביל יורקת בפרצופו בשל חוק הלאום המחפיר, היא בלתי נתפסת. אבל מדינת ישראל מומחית ביריקות על הטובים שבבניה. חיר א-דין נפל תוך שהוא מציל את חבריו, פשוטו כמשמעו מנפילה בשבי חמאס, נפילה בשבי שהיתה מזעזעת את אמות הסיפים של בטחון מדינת ישראל. תהילה לגיבור, יריקה לפוליטיקאים המושחתים, הנבלים והשפלים שחוקקו את חוק הלאום. וכן צבי האוזר, אני מתכוון גם אליך.

comment-2-comment

comment-2-comment

סוג ב ...

comment-2-comment

comment-2-comment

במקום טוקבק שטחי, עדיף תמיד ללמוד את המושא

comment-2-comment

14.

הכנסת חייבת לדון בכובד ראש על הסוגיה של חוק הלאום שמוגדר כיום רק לעם היהודי או לשייח אותו גם לעם הדרוזי שאזרחיו מקרבים את עצמם במילחמות ישראל

comment-2-comment

ואם יכללו בחוק הנ"ל , "גם את הדרוזים" האם אלו רק הדרוזים החיים בתוך תחומי מדינת ישראל , או כל תפוצות הדרוזים , האם חוק השבות חל גם על הדרוזים מכל תפוצותיהם ? שאלות קשות בכלל לא פשוט לכתוב חוק מכליל מצד אחד ומבדל מצד שני .

comment-2-comment

comment-2-comment

יש בעיה חמורה של הבנת הנקרא בקרב תושבי מדינת היהודים. מדינת ישראל היא מדינה יהודית בעיניך? כן? זה בדיוק מה החוק אומר. מדינה יהודית ודמוקרטית לכל אזרחיה.

comment-2-comment

מדינת ישראל היא היתה ותמיד תהיה מדינת היהודים וזה הכל.

13.

לא מבין את הערבים יכולים להנות פה ממדינה מדהימה לא המדינה שלהם אבל נהנים דרוזים בלי קשר עם חלק מאיתנו נאמנים ואהובים. ערביםפ בעזה עם טיפש שיכול להנות מעיר נופש מטורפת אבל בוחרים בדם וסבל. עו"ד שקיב די עם זה , אנחנו כולל השמאל שלמזלינו מתחיל להתעורר ממה שהימין אומר להם שנים מה המטרה שלך בכתבה הזו? אני חושב שגם הטיפשים בעם שלנו הבינו

comment-2-comment

כיצד היית מגיב? למה חוקקו אותו? רק פוליטיקאים סוג ב' ובהחלט טפשים היו יכולים לחשוב על חוק דרקוני כזה. יש להסירו מיד. רוב העם אינו רוצה בו. שיוודאו קודם שתהיה מדינה מתוקנת.

comment-2-comment

אנחנו צריכים להשלים שמדינת ישראל היא לא רק שלנו. נכון שאנחנו הרוב, אבל יש כאן מיעוטים שחיים פה שנים על גבי שנים. להתעלם מהעובדה הזאת זה להזמין על עצמינו סערה שתתפוצץ לנו ברצוף יום אחד. יהודים תתעוררו! תפסיקו להיות אגויסטים, יש עוד אנשים מסביבנו! תתחילו להיות בני אדם!

comment-2-comment

יש להם פחות זכויות ממך, אבל את אותן החובות.

12.

ממש כתבה גזענית ומי שכתב אותה סוג ב צריך ללכת לכלא

comment-2-comment

11.

זה כולל את הליכוד, ימינה, ישראל ביתנו. העובדה שהמפלגות הללו וחברי הכנסת שהצביעו עבור החוק הטמא הזה יושבות בכנסת ואף בממשלה זה אות קלון נוראי לישראל.

10.

זה ברור אבל אנינו עיוורים

comment-2-comment

comment-2-comment

אתם שווים בין שווים, המדינה הזו הוקמה יהודית ולא השתנה שום דבר מ 48 עד עכשיו. זה לא מוריד ממכם כלום

9.

חוק הלאום זו פשרה בין הליכוד לכהניסטים. קראו את הצעת החוק שהגיש כהנא בזמנו ותבינו לאן הכיוון

comment-2-comment

comment-2-comment

8.

אני מבין לליבם של הדרוזים ומזדהה איתם, כי הם שווים לנו בכל. כל היהודים יודעים שזאת עדה מיוחדת ומוכשרת ונאמנה. מאד לא רוצה שהם ישנו נאמנו לכיוון הפלסטיני, הסורי, חיזבאללה או אחר. חוק הלאום מיותר מבחינתי, ורק גורם נזק

7.

חד משמעי.תודה על מאמר חשוב זה.

comment-2-comment

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

אם הלאום היה ישראלי,על בסיס אזרחי לא הייתה כל בעיה.

comment-2-comment

ארצות הברית ולהבדיל מישראל היהודים זוכים למלוא התנאים ושווים ואילו כאן הדרוזים אחרי שפושטים את המדים מקוטרגים עם אועבי המדינה. ללא תקציבים ללא תכניות מתאר ובכלל בנתב"ג היחס ממש כאל אחרון המחבלים

comment-2-comment

5.

4.

3.

כיהודי ציוני ופטריוט לא פחות מאחרים ובטח לא פחות מביבי.אני מתביש שלא השכלנו להיות מאוחדים כולם כל מי שדואג למדינה ולבטחונה.בלי קשר לגזע דת ולאום .יש לנו מדינה אחת בעולם והיא במצב שברירי כן שברירי.תתעוררו

2.

בשמי ובשם מליוני ישראלים . אני מתביש בחוק הגזעני הזה ומצדיע לעדה הדרוזית על תרומתה לבטחון מדינת ישראל

comment-2-comment

עוד עצלן שלא טורח לקרוא וממשיך לתת לתשקורת להאכיל אותו שקרים בכפית.. כי למה להפעיל את הפלא האבולוציוני הזה שנקרא מוח?

comment-2-comment

ויותר מזה, אם בא מישהו אמיתי שנותן למדינה הכל, ואומר לך שאתה פוגע בו, זה לא שווה להתחשב בו ? לחשוב מה ניתן לעשות על מנת שלא ירגיש שהמדינה לא יורקת לו בפרצוף, וחוץ מזה, מה תעשו כל הצדיקים, מי יעשה את המלאכה, כשכל המיעוטים ילכו וכל החלוניים יברחו מחוקי השריעה היהודית...בהצלחה לעם יהודי, חורבן בית שלישי here we come...

1.

comment-2-comment

מהנדסי תודעה בשקל תשעים.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה