116
850 אפגניסטן של ה טליבאן

מיהם הטליבאן ואיך קרסה אפגניסטן? שאלות ותשובות

20 שנות מלחמה באות לסיומן במראות שוברי לב: ארגון הטרור האיסלאמיסטי, שסוקל למוות נשים ואוכף פרשנות קיצונית של השריעה, נכנס לבירה קאבול ומבטיח "ליטול את ההנהגה". אחרי 2,400 הרוגים אמריקנים וטריליוני דולרים שהושקעו באימון הכוחות המקומיים: איך קרסה אפגניסטן בתוך שבוע? מדריך

אייל להמן | עודכן:15/08/2021
את כניסתם אתמול (יום א') של כוחות הטליבאן אל בירת אפגניסטן קאבול יש רק דרך אחת לפרש: תבוסה אמריקנית. מלחמה שהחלה לפני 20 שנה בהבטחה להפיל את משטרו של הארגון האיסלאמיסטי ולפורר את "ארץ הטרור" שייסד, מסתיימת כשהטליבאן – מצויד בעשרות אלפי לוחמים – חזק יותר מכפי שהיה ב-2001. הנה מה שכדאי לדעת על המתחולל כעת באפגניסטן.
לוחמי הטליבאן חוגגים ניצחון בארמון הנשיאות בקאבול

מיהם הטליבאן?

הטליבאן היא תנועת טרור ג'יהאדיסטית שהוקמה באפגניסטן ב-1994 וששלטה במדינה בשנים 2001-1996. פירוש שמה הוא "התלמידים" או "הסטודנטים", ושם זה קשור להיותם של מייסדיה תלמידי בתי ספר איסלאמיים שהתחנכו על פירוש קיצוני ביותר של השריעה – ההלכה האיסלאמית – ומבקשים להחיל אותו על כל חלקי אפגניסטן. "התלמידים" הראשונים, אלה שייסדו את התנועה, צמחו מתוך המאבק האפגני נגד ברית המועצות בשנות ה-80, אחרי הפלישה הסובייטית לאפגניסטן ב-1979. אז הם הציגו עצמם כמי שמבקשים לסלק מאפגניסטן את הכובשים הזרים ואת שלטונה של אליטה אפגנית מושחתת, אך עם עלייתם לשלטון התחוור לאוכלוסייה המקומית כי מדובר בארגון טרור צמא דם, הנכון לנקוט ענישה אכזרית נגד כל מי שאינו מציית לכללי הדת המחמירים שהוא דורש לאכוף. את כוחו בנה הטליבאן בעזרת שירותי המודיעין של פקיסטן השכנה, שביקשה לבסס באפגניסטן שלטון שישרת את האינטרסים שלה, אבל לפי דיווחים גם ה-CIA האמריקני סייע מאחורי הקלעים לבניין כוחו של הארגון, מתוך שאיפה לבסס את הטליבאן כמשקל נגד לסובייטים.
לקול ירי: כניסת הטליבאן לקאבול, ופליטים שברחו אל הבירה
צילום: AFPאנשי טליבאן באפגניסטן. כללי שריעה אכזריים (צילום: AFP)
צילום: Getty Imagesבמחנה פליטים בפארק בקאבול. המונים ברחו לבירה מהערים שהטליבאן כבש (צילום: Getty Images)
בחמש שנות שלטונו של הטליבאן באפגניסטן הטיל הארגון מורא על תושבי המדינה: הוא אסר על נשים ללמוד בבתי ספר ובאוניברסיטאות או לעבוד במוסדות ציבור, אִפשר להן לצאת מהבית רק בליווי קרוב משפחה גבר, אילץ אותן לעטות את הכיסוי האיסלאמי בורקה שמכסה את כל גופה של האישה מכף רגל עד ראש, והעניש בהוצאה להורג – בין השאר בסקילה באבנים – את מי שהואשמה בניאוף. הארגון מנע מופעי בידור, אסר השמעת מוזיקה לא-דתית שבה נעשה שימוש בכלי נגינה, ומחק את פרצופן של נשים מהמרחב הציבורי. לפי עדויות, בצעד מרחיק-לכת במיוחד הוא אף חייב תושבים בבירה קאבול להשחיר את חלונות בתיהם כדי שפני הנשים לא ייראו מן החוץ. את מתנגדיו הגברים הוציא להורג, ואת רבים מפעיליהם של ארגוני זכויות האדם הזרים שפעלו באפגניסטן סילק מהמדינה, ובכך ניתק את נתיניו המיואשים מעורק חיים קריטי.
צילום: AFPנשים לבושות בורקה באפגניסטן. אסור להיחשף, אסור להיראות (צילום: AFP)
צילום: AFPהטליבאן אסר לנגן ולהשמיע. האזרח האפגני סייד מוחמד מנגן על כלי המיתר ג'אפאני (צילום: AFP)
תמונה כלליתתיעוד מקאבול: מוחים פני נשים מהקירות לקראת הגעת הטליבאן
רק שלוש מדינות בעולם – פקיסטן, סעודיה ואיחוד האמירויות – הכירו במשטר הטליבאן, והוא ונתיניו סבלו מבידוד בינלאומי חריף. בשל הגבלות החינוך והתעסוקה על נשים נסגרו בתי ספר באפגניסטן בהמוניהם, ודור שלם של אפגנים, ובעיקר אפגניות, מצא עצמו נטול כל סיכוי לרכוש השכלה. בצל העוני הכבד, תנאי התברואה הירודים והתשתיות העלובות נאלצו האפגנים להתמודד גם עם התפשטות מחלות, ובראשן מחלת הפוליו.

כיצד נפל הטליבאן ומה קרה לו מאז 2001?

בימי שלטונו באפגניסטן נתן הטליבאן מחסה לארגון הטרור אל-קאעידה ולמנהיגיו, ובראשם אוסאמה בן-לאדן. בעקבות מתקפת הטרור שביצע אל-קאעידה בארה"ב ב-11 בספטמבר 2001, שבה רוסקו ארבעה מטוסים והופלו מגדלי התאומים, הציב נשיא ארה"ב דאז ג'ורג' בוש הבן רשימת דרישות לטליבאן, ובראשן הסגרתם של בן-לאדן ושותפיו. משפקע האולטימטום ובן-לאדן לא הוסגר, ב-7 באוקטובר 2001 פלש צבא ארה"ב לאפגניסטן, ובסיוע כוחות זרים מבעלות בריתו, בהן בריטניה, הפיל את משטר הטליבאן ופינה את הדרך לעליית ממשלה אזרחית פרו-מערבית.
צילום: APמתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001. האולטימטום פקע, ארה"ב פלשה (צילום: AP)
צילום: APאחד ממגדלי התאומים קורס לפני 20 שנה. כך החלה המלחמה הארוכה בתולדות ארה"ב (צילום: AP)
בשנים הבאות, בתקווה לבסס דמוקרטיה באפגניסטן, עזרה וושינגטון לייסד ולאמן את כוחות הביטחון החדשים של הממשלה האפגנית כדי שיוכלו להתמודד עם איומים איסלאמיסטיים עתידיים, אבל שורה של תקריות דמים שבהן הרגו אמריקנים – לעתים בשוגג ולעתים בכוונה – אזרחים אפגנים, פגעו קשות בתדמיתה של ארה"ב כ"מושיעת אפגניסטן", והיטו את עמדתם של רבים מהאפגנים נגדה.
כשברקע השנאה הגוברת של אפגנים לארה"ב, בשנים הבאות שב הטליבאן והתעצם, ולפי דיווחים זרים גם הפעם היו אלה גורמים פקיסטניים שסייעו לביסוסו. הארגון ניהל נגד כוחות ארה"ב ונאט"ו מלחמה שהפכה לארוכה בהיסטוריה האמריקנית – 20 שנה – וגבתה מוושינגטון מחיר עצום: יותר מ-3,500 חיילים מהכוחות הזרים נהרגו באפגניסטן, בהם יותר מ-2,400 אמריקנים. כמעט 23 אלף חיילים זרים נפצעו, קרוב ל-20 אלף מהם אמריקנים. לפי הערכות, ארה"ב השקיעה בשני העשורים החולפים יותר משני טריליון דולר במדינה, וקריסתם של מוסדות הממשל שם בימים האחרונים מעלה בעולם שאלה נוקבת: איזו תועלת צמחה מכך?

הנסיגה האמריקנית: מדוע המוסדות האפגניים קורסים עכשיו?

ככל שהתארכה המלחמה באפגניסטן גברה הביקורת בתוך ארה"ב על המשך שהותם של החיילים האמריקנים שם. בשנה שעברה, אחרי משא ומתן ממושך, חתם הממשל האמריקני בראשות הנשיא דונלד טראמפ על "הסכם שלום" עם הטליבאן, שבמסגרתו התחייבה ארה"ב להוציא את כל חייליה מאפגניסטן עד לחודש מאי האחרון. הטליבאן מצדו התחייב לחדול מפגיעה בכוחות הזרים עד עזיבתם ולפתוח במשא ומתן רציני עם ממשלת אפגניסטן כדי להגיע להסדר פוליטי על עתיד המדינה. הארגון אמנם קיים בעיקרן את הבטחותיו שלא לפגוע בזרים, אך בינו לבין הממשלה האפגנית לא התפתח משא ומתן ממשי שיוכל להבשיל לכדי הסכם.
מסוקים מפנים את עובדי שגרירות ארה"ב בקאבול
צילום: APצבא ארה"ב מקפל את הדגל האמריקני באפגניסטן. האם התוצאות הצדיקו את המחיר בכסף ובדם? (צילום: AP)
תמונה כלליתפינוי העובדים משגרירות ארה"ב בקאבול במהלך יום האתמול
תמונה כללית
עם עלייתו של ג'ו ביידן לשלטון בארה"ב הוא הורה לעכב מעט את הנסיגה מטעמים לוגיסטיים, אך הבטיח להשלים אותה עד 31 באוגוסט, מעט לפני יום השנה ה-20 לפיגועי 11 בספטמבר שהחלו את המלחמה. בשלושת החודשים האחרונים פינתה ארה"ב את רוב כוחותיה מאפגניסטן, ולמעשה עד לסוף השבוע האחרון נסיגתה הושלמה כבר ב-95%.
אלא שהנסיגה יצאה כאמור לדרך מבלי שהושג הסכם חלוקת כוח בין הממשלה הפרו-מערבית בקאבול לבין הטליבאן, ולפיכך מבלי שארגון הטרור יתחייב שלא להפיל את הממשלה הזו. באפריל יצא הטליבאן למבצע צבאי והחל לכבוש ערים ועיירות בפריפריה האפגנית, ובמהלך יולי הפך המבצע הזה למסע כיבושים דרמטי: בתוך שבוע השתלט על רוב ערי הבירה של מחוזות אפגניסטן, ובסוף השבוע האחרון השלים למעשה את כיבושו המוחלט של צפון אפגניסטן – אזור שבאופן מסורתי נחשב למעוז של מתנגדי הארגון. גורמים ביטחוניים אמריקניים הודו כי גם ארה"ב המומה ממהירות הקריסה של כוחות הביטחון האפגניים: אחרי שנים של אימונים ולחימה כתף אל כתף לצד האמריקנים, מהשטח הגיעו דיווחים שהמוני חיילים נכנעים ומוסרים את נשקם לטליבאן – או נמלטים אל מעבר לגבול, לטג'יקיסטן ולאוזבקיסטן.
הטליבאן נכנס לעיר ג'לאלאבד בסוף השבוע
צילום: רויטרסטראמפ מבקר חיילים אמריקנים באפגניסטן במהלך נשיאותו. הוא טוען: איתי זה לא היה קורה (צילום: רויטרס)
תמונה כלליתלוחם טליבאן עם מסוק מתוצרת אמריקנית שאותו תפס לכאורה הארגון בבסיס חיל האוויר שנכבש בקנדהאר
כבר בסוף השבוע שלט הטליבאן ביותר מ-80% משטח אפגניסטן, ואחרי שכבש כמעט את כל עריה הגדולות – בהן קנדהאר, הראת וג'לאלאבד – אתמול בבוקר הוא החל להיכנס אל המעוז הגדול האחרון של הממשלה האפגנית, עיר הבירה קאבול, על שלושה מיליון תושביה.

כיצד הגיבה ארה"ב?

הנשיא ג'ו ביידן הבהיר כי הוא אינו מתחרט על ההחלטה ליישם את ההסכם שגיבש קודמו דונלד טראמפ ולהוציא את הכוחות מאפגניסטן. בשבוע שעבר הצהיר ביידן כי לוושינגטון לא נותר עוד מה להשיג באפגניסטן, וכי בהיותו הנשיא האמריקני הרביעי שמחזיק חיילים שם – הוא אינו מתכוון להוריש את המלחמה לנשיא הבא. "עכשיו האפגנים צריכים להילחם בעצמם על מדינתם", אמר ביידן.
מסוקים מפנים את עובדי שגרירות ארה"ב בקאבול
צילום: AFPאנשי הטליבאן עם דגל הארגון. ביידן: "האפגנים צריכים להילחם בעצמם" (צילום: AFP)
צילום: AFPהכוחות האפגניים התלוננו: "ארה"ב עזבה באישון ליל". אנשי הטליבאן (צילום: AFP)
במהלך מסע הכיבושים של הטליבאן בשבועות האחרונים סיפקה ארה"ב סיוע אווירי מצומצם לכוחות הממשלה האפגנית וביצעה כמה הפצצות, אך מדובר היה בסיוע דל ביותר שאין בו כדי לשנות את תמונת המצב בשטח. בסוף השבוע, בצל הקריסה המהירה של ממשלת אפגניסטן, הודיעה ארה"ב על שליחתם של 5,000 חיילים למבצע פינוי קצר באפגניסטן, שבו יאבטחו את הוצאתם של אנשי השגרירות האמריקנית מקאבול. אתמול, בצל כניסת הטליבאן לעיר, כבר היה החילוץ הזה בעיצומו.
האופן שבו נסוגה ארה"ב מאפגניסטן עורר ביקורת חריפה עליה מבית ומחוץ. נשיא אפגניסטן אשרף ראני האשים את וושינגטון ישירות כי בנסיגה ה"חפוזה" שלה, כלשונו, היא ערערה את היציבות במדינה. גורמים בצבא האפגני טענו כי כשהחיילים האמריקנים עזבו בסוף יוני את בסיס בגראם, הבסיס הגדול ביותר ששירת אותם באפגניסטן ב-20 השנים האחרונות (בשיא המלחמה שהו בו כ-100 אלף חיילים), הם עשו זאת באישון ליל ומבלי לעדכן את מפקדי הבסיס, ובכך הותירו את החיילים האפגנים שם חשופים למתקפה של הטליבאן.
צילום: APמסוק אמריקני חג אתמול מעל שגרירות ארה"ב בקאבול, במהלך הפינוי (צילום: AP)
צילום: AFP,APהנשיא האפגני אשרף ראני. האשים שהנסיגה ה"חפוזה" מערערת את היציבות (צילום: AFP,AP)
בארה"ב יש המזהירים כי החלטת ביידן לדבוק בנסיגה גם כעת, כשאפגניסטן נופלת במהרה לידי הטליבאן, מעבירה מסר מסוכן לעולם, שלפיו האמריקנים אינם בעלי ברית אמינים, והם זונחים את שותפיהם לגורלם. הנשיא לשעבר טראמפ, שכאמור חתם בעצמו על הנסיגה מאפגניסטן, האשים את ביידן ברפיסות, וטען כי כשהוא היה בשלטון הטליבאן ידע שמסע כיבושים כמו זה שהוא מנהל כעת לא יעבור בשתיקה מצד ארה"ב.
דאגה גדולה במיוחד אוחזת בעשרות אלפי האפגנים שב-20 השנים האחרונות סייעו לכוחות הזרים במלחמתם נגד הטליבאן. בשבועות האחרונים, בהליך מזורז של הנפקת אשרות כניסה, החלו ארה"ב ומדינות אחרות במערב להעניק מקלט לאזרחים אפגנים שסייעו להן בימי המלחמה, בהם אלפי מתורגמנים. פליטים ראשונים שכאלה כבר הגיעו החודש לארה"ב, אבל כעת נראה כי נפילתה המהירה של אפגניסטן לא הותירה לאמריקנים די זמן כדי לטפל בבקשות החילוץ של רוב הסייענים, והם ייזנחו לגורלם. הטליבאן הבטיח אמנם שלא לנקום במי שסייעו לממשלה ולצבא האפגניים, אבל רק מעטים מאמינים לו: למעשה, כבר שבועות שאנשי הארגון מנהלים מסע נקמה שכזה, ובמסגרתו רצחו לפחות שמונה טייסים בחיל האוויר האפגני.

מדוע העולם חרד כל כך מעליית הטליבאן?

מעבר לדאגה הכנה לשלומם של אזרחי אפגניסטן, ובמיוחד לשלומן של הנשים ולשלומם של הגברים שסייעו לכוחות הזרים בימי שהותם במדינה, העולם מוטרד מהאפשרות שאפגניסטן תשוב ותהפוך לחממה של ג'יהאד עולמי, בית גידול לפעילי טרור שיבצעו פיגועים מעבר לגבולות המדינה.
כוחות טליבאן בבית הגנרל עבד אל-רשיד דוסטום, סגן נשיא אפגניסטן לשעבר
צילום: Getty Imagesפליטים שברחו מהערים שכבש הטליבאן וחונים כעת בקאבול (צילום: Getty Images)
צילום: AP (צילום: AP)
חשש גדול קיים גם מהאפשרות של גל פליטים אדיר שיציף את מדינות המזרח התיכון ואירופה. מאות אלפי בני אדם שברחו בשבועות האחרונים מהערים שאותן כבש הטליבאן חונים כעת בבירה קאבול, אחרים נמלטו אל מעבר לגבול הטג'יקי והאוזבקי – ורבים מהם אינם רואים כעת את עתידם במדינה. באיחוד האירופי חוששים שאת מדינות האיחוד יפקוד שטף פליטים כמו זה שהגיע אליהן בשנים 2016-2015, כשיותר ממיליון מבקשי מקלט נמלטו מהמלחמות והעוני באפריקה ובמזרח התיכון ועשו את דרכם לאירופה.
צילום: APקבוצת מבקשי מקלט עושה את דרכה ללב האיחוד האירופי בגל הפליטים האדיר של 2015 (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
בצל קריסתה של ממשלת אפגניסטן, שורה של מדינות באיחוד הודיעו כבר בשבוע שעבר כי הן משעות את הגירוש של מבקשי מקלט אפגנים שבקשתם למקלט נדחתה ושהיו אמורים לשוב לפיכך לביתם. החלטה זו כבר עוררה מתיחות בין מדינות האיחוד: יש מדינות הסבורות כי עצירת הגירוש מעבירה מסר שגוי לאפגנים נוספים הרוצים לברוח כעת לאירופה, ולפיו הם יתקבלו בזרועות פתוחות.
פורסם לראשונה: 21:17, 15.08.21
לכתבה זו 116 תגובות
הוספת תגובה
116

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
60.

59.

סיבוב פיגועים בארץ... פיגועים באירופה... פיגוע גדול בארה"ב... הכל יבוא... מעניין כמה סיבובים כאלה צריך כדי שהשמאלנים יקבלו זיכרון...

comment-2-comment

58.

היחיד שיש לו סיכוי להשתלט על המדינה המסכנה הזו.

57.

זה רוע לב ואסטרטגית יחזור אליו (ועלינו) כמו בומרנג.

56.

כל סדר מדומיין בנוי על אמון אם אין אמון במקרה זה אמון של האפגאנים שהאמריקאים איתם אז אין סדר יש כאוס וכל אחד עושה את החשבון לעצמו כל עדר תאו שבורח מלביאה, אם לתאו היה אמון בסדר המדומיין היו מתאגדים והופכים את היוצרות בטבע רק אנחנו בני האדם מסוגלים להאמין בסדר מדומיין. ארה"ב לא הייתה צריכה הרבה בשביל להישאר באפגניסטן כמו שהיא לא הייתה צריכה פיזית להיות בישראל אבל את האמון אי אפשר להשיב צריך לבנות במשך שנים....

55.

האפגנים ניראים עד עכשיו כלקוחים מסרט עלי בבא ו40 השודדים...

54.

מיפלגת מרץ.הם אלו שהואבים אותם.פחדנים כמו האפגנים.אם מרץ תמשיך להנהיג פה זה מה שיעשו העזתים

comment-2-comment

מעבר לאנלפבתיות שלך, יש לך הרבה חוסרים בחומר האפור, כן קוראים לו מוח, צא ולמד כמה לוחמים ומנהיגים ממרץ נלחמו כאן על הקמת הבית, המדינה. היכן אתה נילחמתה?

comment-2-comment

53.

comment-2-comment

נתמודד גם עם איראן לבד לא צריכים את העזרה שלהם

52.

למזלינו ניכשלו בינתיים

comment-2-comment

מחכים להפלת הממשלת השנאה ואז נחזיר את העבר בעוצמה משולשת

comment-2-comment

comment-2-comment

מותר לך לשנוא מעשים, אסור לך לשנוא אנשים...

51.

נפילה מהירה ללא לחימה ובלי זמן לאנשים לברוח. הפליטים ישארו באפגניסטן.

50.

comment-2-comment

ופתאום הם נורא מתגעגעים לפאשיזם שברחו ממנו

comment-2-comment

שלטון צבאי זה הפוך מדמוקראטיה. שלטון צבאי זו דיקטטורה.

49.

comment-2-comment

comment-2-comment

48.

ורק ארהב ניסתה לעשות משהו.. כי אם מדינות אירופה היו מתגבשות ביחד ומביאות הרבה חיילים אז היה שקט... אבל המעצמה ואירופה לא יכולה כלום ורואים שהיום שאירופה קורסת

comment-2-comment

בכתבה עצמה כתוב לך שהיו בעלות ברית שעזרו לארה"ב בפלישה. והסיבה שארה"ב באמת פלשה לשם לא הייתה בשביל להוריד את הטאליבן, אלא בשביל למצוא את בן-לאדן ולהוכיח לכולם שמארה"ב לא בורחים. למדינות אירופה לא היה את המניע הזה.

47.

הם צריכים להבין שאי אפשר גם לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה כלומר גם לשלוט באוכלוסיות במדינות המזרח וגם להביא אותם אליהם כעבדים שחורים וגם לא לחטוף מהם סנוקרת פה ושם

46.

הם ישטפו אותם בפליטים. אירופה יושבת בצד וצופה בהצגה בנוחות עשרים שנה? שיפשלו שרוולים ו״ יתחילו לעבוד״

45.

44.

מה אנו צריכים ללמוד ממקרה אפגניסטאן, מצרים, לוב וכל אלה שסמכו על "אמריקה הגדולה". האם אנו ערוכים לכך שיבוא יום וביידן יפקיר גם אותנו? נכון שאנו מדינה קטנטונת לכן אסור לנו להישען עליהם אלא לפעול בגזרות שונות ולא לשרוף גשרים העשויים לשמש אותנו בעתיד. הדמוקרטיה הגדולה בעולם מזמן פשטה את הרגל כשהחלה להתרפס ולהתבלבל במדיניות החוץ שלה.

43.

42.

42.

סקירה גרועה, שום מידע מקיף, לא מזכירים נפט, לא מדברים על יכולות הארגון ופרמידת האינטרסים במזרח התיכון...

41.

ארהב נלחמה לבד ואירופים הצבועים יפי הנפש לא עזרו.עכשיו יקבלו מליוני פליטים

40.

39.

ולכן צריכה ממשלה חזקה, עוצמתית והחלטית ולא לסמוך על אמריקה בכל הקשור לביטחון מדינת ישראל. זה בטוח!!!!

comment-2-comment

צודקת רק שיש לנו ראש ממשלה חלשלוש שרק מאיים נמאס מהממשלה המחורבנט הזאת אנחנו יכולים להסתדר לבד עם איראן גם אם יהיה להם אטום לא צריכים עזרה מאף אחד רק ראש ממשלה חזק שיש לו ב*צים להיכנס בהם

38.

היה להם הסכם.

comment-2-comment

comment-2-comment

לפני הכניסה האמריקאית או הרוסית הם היו ילדי פרחים ששרו ג’ון לנון, נכון?

comment-2-comment

37.

comment-2-comment

comment-2-comment

והחברות האמריקאיות שקשורות בפרוייקט זו הסיבה לפלישה

36.

מה משותף לבריחה האמריקאית מאפגניסטן ומויאטנם לבין בריחת צה"ל מדרום לבנון? חולשת השמאל...

comment-2-comment

המקרה היחידי שהיציאת צבא אמריקאי אחרי פלישה ארוכה נעשתה באופן מסודר, היתה ב-2011 בעירק. ולמרות היציאה המבוגרת ובעברית השלטון למשטר דמוקרטי, השלטון העיקרי לא הצליח למנוע את התבססות ארגון דעאש.

35.

זה בגלל ששון גבאי וסילבסטר סטאלון

34.

33.

32.

comment-2-comment

31.

במזרח התיכון, "אתה מוזמן לארוחה או חלק מהתפריט" ועכשיו, בנט ולפיד חדשים שטועמים אותם לראות איך הם נכנסים לתפריט. עד כה הם מתאימים למתאבן.

30.

האמריקאים במשך שנים רבות כולל הקרבה אדירה בחיים וכסף נתן לעם האפגני הזדמנות לבחור בין שלטון מודרני לשלטון דתי. המציאות מראה שמה שהיה הוא שיהיה, זו הבחירה של העם הזה או של רובו.

comment-2-comment

הם הוכשרו אומנו קיבלו תשתיות צבאיות. הגיע הזין להיות עצמאים. זה עדיין לא המדינה של האמריקאים. שיחזרו הביתה. וכל העולם צריך לעזור. לא רק ארהב צריכה לנגב להם את הקקי מהתחת

comment-2-comment

29.

28.

27.

זה קרה בהיסטוריה מאות פעמים, בסוף גם אימפריות נופלות. לוקח עשרות או מאות שנים אבל בסופו של יום, אף אחד לא רוצה מישהו זר שיישב לו על הראש ויישנה לו מסורת של אלפי שנים.

comment-2-comment

עמים אחרים. אומנם האיפריות לבסוף נופלות בגלל ששום דבר לא קיים לנצח, גם מדינות רגילות נופלות. חוץ מזה כאשר אימפריה נופלת בדרך כלל העמים שהיא כבשה אותם בעבר לא משתחררים ממנה. אותם עמים כבר חוסלו, גורשו או נבלעו באימפריה ולא נשאר מהם זכר. כאשר אימפריה נופלת נוצרים עמים\אימפריות חדשות.

comment-2-comment

את האידאולוגיה הדתית שלו על אחרים

26.

comment-2-comment

25.

24.

תראו איך הם בורחים עם המטוסים. אין להם לב על הילדים? הנשים? איזה עולם מלוכלך.

23.

האמריקאים שרפו שם טריליוני דולרים שירדו לטמיון. בכסף הזה יכלו לקנות וילות לכל ההומלסים בעולם.

comment-2-comment

האם יכול להיות שאנו סובלים מרותה בעיה?

22.

21.

לא צה"ל ולא ארה"ב יוכלו להגן עלינו כאשר נותקף מכמה חזיתות וכמובן מהתקפות מבית, שהן יותר גרועות! בקיצור, אין לנו על מי לסמוך, אלה על אבינו שבשמיים!

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ישראל תקרוס הרבה יותר מהר.זה היה מסר לכלל "בעלי בריתה" של ארה"ב..אין חברים..יש "משתפי"ם". הם "סוחטים אותם" ולאחר מכן זורקים לפח אשפה של ההיסטוריה

comment-2-comment

המקרה בארץ שונה. אנחנו לא צריכים את ארהב שתלחם במלחמות שלנו, את זה אנחנו עושים לבד. כל בעלי הברית באחרים של ארהב, ויאטנם, אפגניסטן, עיראק והכורדים, רצו שארהב תלחם בשבילם. זה ההבדל

20.

19.

בדיוק כמו איראן, שאשכרה העדיפו את האיסלמיסטים על פני שלטון דיקטטורי פרו מערבי, גם האפגנים (רוב הקבוצות האתניות שם) מעדיפים שלטון של מקומיים בלי שום התערבות חיצונית. ככה הם היו נגד ברה"מ (בתמיכה אמריקאית), וככה עכשיו הם נגד ארה"ב. יש מספיק תמיכה כדי שהארגון הנוראי הזה ישלוט במדינה הזאת... צריך שלטון או"ם שם בתמיכה כל הצדדים ומדינות העולם.

comment-2-comment

18.

comment-2-comment

הפרויקט הציוני יפול די מהר ומה עוד הם גם יסיימו את העבודה עם דהלגיטמציה לפני, זה המינוס בלהיות אשתו האהובה של המלך, הוא נופל

comment-2-comment

חפש מי ינענע אותך

17.

ואיך חינכו אותי היטב היטב ממש חכמים ממני. לא כל המוסלמים טרוריסטים אבל כל הטרוריסטים מוסלמים וכל מילה נוספת מיותרת כאן בהחלט. הבנתי.

comment-2-comment

16.

תראו איך בנט שותק

15.

comment-2-comment

לא ברור מה היתה הפואנטה שלך

14.

טירוף

13.

comment-2-comment

ביידן ממשיך את האביב הערבי של אובמה

12.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

זה לא קשור לנסיגה, אלא לאיך מבצעים אותה. ביידן כשל בצורה רצינית בביצוע.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

בשלטון של ביידן... העזיבה הוחלטה אמנם בזמן טראמפ ולפי בקשת אפגניסטן עצמה... האופן הכושל נעשה בממשל ביידן... תלמדו לקרוא....

11.

זה למה חשוב שישראל תמשיך להגיע להסכמי שלום עם מדינות האזור המתונות, המעצמות הגדולות כמו רוסיה, ארה״ב וסין ילכו ויהפכו לפחות רלוונטיות

comment-2-comment

דווקא סין כן יכולה לעזור לעם ישראל, על אף שבקשרים בינלאומיים בין מדינות אין באמת "חברים", יש רק אינטרסים... אלא שסין לפחות לא מחפשת לשים בסיסים צבאיים ברחבי העולם ולכפות על אחרים את דעתה, הם יותר בקטע עסקי, לעזור לפתח תשתיות ובכך ומגר את הטרור המשועמם (כן, הטרוריסטים האלו ממש משועממים, למה אין למה משהו אחר לעשות בחיים הקצרים שלהם....??)

10.

אמריקה מתפרקת, וקורסת פנימה.

9.

8.

follow the money

comment-2-comment

comment-2-comment

שון כבשון

comment-2-comment

מדינה בעייתית שגם ניסתה לעזור ל"שכנים שלנו" לפתח גרעין ומממנת ארגוני טרור.

7.

תיראו מה קורה ששלטון אימפוטנטי כבש את אמריקה הדמוקראטים הרסו את כל העולם הסמיכו חולה דמנשייה כנשיא וכל מה שנעשה בחצי השנה האחרונה זה הרס בל יתואר

comment-2-comment

comment-2-comment

6.

קנה רצוץ.

5.

4.

3.

חסרי ישע.

2.

צבא שיהיה מסוגל להגן על אזרחים? כנראה כרגיל הקפיטליסט האמריקאי קודם כל דאג לאינטרסים שלו. ועכשיו הפקירו את המדינה ואת תושביה האומללים לידיו של טורף אכזרי.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הכסף נשפך. לא על צבא אמין. נכנס לידיים פרטיות ומסואבות. הכי קל להוציא כסף רחוק מהבית. אף אחד לא בודק.

1.

comment-2-comment

הגיון של ביביסט\טראמפיסט קלאסי המציאות סותרת את העמדה שלי? אז מה, בוא פשוט נשקר לעצמנו!!

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה