39

מהקוזאקים עד למלחמה על ה-י': קרב השמות בין רוסיה לאוקראינה

למה ההבדל בין שמות הערים ברוסית ואוקראינית הוא הרבה יותר מ-י'? האם דוברי רוסית יבינו בכלל אוקראינית? איזה אות הוציאו הרוסים לאוקראינים מחוץ לחוק? ואיך הקוזאקים קשורים לכל זה? ההיסטוריה מאחורי מלחמת המילים בין רוסיה לאוקראינה

דניס ויטצ'בסקי | פורסם:28/02/2022
צילום: AFP"תקופה של אוקראיניזציה". הפגנות תמיכה באוקראינה. ארכיון (צילום: AFP)
חארקוב או חארקיב? לבוב או לביב? בכלי התקשורת וברשתות מתנהל דיון ער סביב הסוגייה: מדוע אנחנו ממשיכים לקרוא בשמות רוסיים לערים האוקראיניות? ורגע בכלל "אוקראינית זו שפה נפרדת מרוסית"? מסתבר שהחיים והמוות במלחמה הם גם ביד הלשון – והגיע הזמן לעשות סדר במילים.
לא סתם הישראלים מבולבלים לגבי הזהות השפתית של אוקראינה. זו שאלה מאוד מובנת בקונטקסט הישראלי, היות ואוקראינה נמצאת במקום הראשון מבחינת מספר העולים לישראל מבין הרפובליקות של ברית המועצות לשעבר, אך רוב העולים מהמדינה מדברים בעיקר ברוסית. יש לזה מגוון סיבות היסטוריות, אליהן לא נכנס כאן, אבל במדינה בה אנשים לא ינידו עפעף למשמע השפה הרוסית, שיחה באוקראינית ברחוב בישראל עדיין מסובבת ראשים.
אז כן, מדובר בשפות נפרדות, אם כי קרובות יחסית. הן רוסית והן אוקראינית משתייכות לענף השפות הסלאביות, יחד עם פולנית, צ'כית, סלובקית, בלארוסית, סרבית וכמה שפות אחרות. ושתיהן גם משתמשות באלפבית הקירילי, שהחל את דרכו בכלל אצל הבולגרים במאה ה-9 לספירה. אבל דובר אוקראינית ודובר רוסית יוכלו להבין אחד את השני בצורה חלקית מאוד.

הסובייטים עודדו לימודי אוקראינית

ברגע שמוסיפים את ההיסטוריה לרובד הלשוני - הכול מסתבך. אוקראינה היא מדינה עצמאית צעירה, בת פחות מ-30 שנה, עם תנועה לאומית ששאפה להגיע לעצמאות הזו במשך כ-300 שנה, ובונה את הזהות שלה על בסיס ה"רוס של קייב", נסיכות מימי הביניים ממנה גם רוסיה משרטטת את קווי הלאומיות שלה.
מאז שהקוזאקים, ובראשם בוגדן חמלניצקי, מרדו בפולין וליטא במאה ה-17 והקימו ישות עצמאית, מדינות רבות ניסו להשתלט על הלאומיות האוקראינית שנולדה במרד הזה. האחרונים היו הרוסים, שקודם במסגרת האימפריה הרוסית ואז במסגרת ברית המועצות, ניסו לנצל את אוקראינה ויישבו אותה בהמוניהם החל מהמאה ה-19. חשש מתמיד מבדלנים אוקראינים היה נוכח תמיד, כפי שמעידים הניסיונות בסוף אותה המאה לאסור פרסום של ספרים ומילות שירים באוקראינית.
תמונה כללית
בשנות העשרים של המאה הקודמת האוקראינים קיבלו הפוגה קצרה - תקופה של אוקראיניזציה, שבה הממשל הסובייטי עודד לימודי אוקראינית וגיבוש של זהות לאומית. כשפוטין מדבר על זה שאוקראינה היא המצאה של ברית המועצות, זו התקופה עליה הוא מדבר - ושוכח לגמרי את כל מה שקרה לפני.
המדיניות הזו לא החזיקה מעמד, ופינתה את מקומה לניסיון לייצר זהות סובייטית מאוחדת בשנות ה-30 של המאה ה-20, שהגיעה עם תעדוף של השפה הרוסית ויישוב של מיליוני רוסים אתניים נוספים בשטחי אוקראינה. הפגיעה בשפה האוקראינית אפילו כללה הוצאה של אות אחת מהשפה אל מחוץ לחוק ב-1933 - אסור היה להשתמש באות "גה" (ґ) עד 1990 - כי לא הייתה לה מקבילה ברוסית.
הוסיפו לכך את "ההולודומור", רעב המוני שגבה מיליוני קורבנות באוקראינה בתחילת שנות ה-30 ואולי, יש על כך ויכוח עד היום, תוכנן כדי לפגוע בלאומיות האוקראינית ע"י דילול אוכלוסייה, ותקבלו הרבה מאוד אנשים שהיחס שלהם לשפה האוקראינית הוא ביטוי להיסטוריה שלהם והרבה פעמים גם השקפתם על הלאומיות האוקראינית בכלל.

ככל שתלכו מזרחה תשמעו פחות אוקראינית

עד היום, רוב האוקראינים הם דו-לשוניים ודוברים רוסית ואוקראינית. ככל שהולכים מזרחה, כך הסיכוי שתפגשו ברחוב אדם שיפנה אליכם באוקראינית יהיה נמוך יותר. בבירה קייב, הקוסמופוליטית יחסית, אנשים רבים מדברים בשתי השפות בחיי היומיום שלהם.
דווקא בגלל שרוב האוקראינים יודעים רוסית, ורבים משתמשים בה בחיי היום-יום, הלאומיות האוקראינית החדשה מתבססת בין השאר על הניסיון לעגן את המעמד של השפה האוקראינית בחקיקה ולהכיל אותה גם על אופן התקשורת בין העולם למדינה. זה כולל הן פניה לגופים בינלאומיים והן קמפיינים דוגמת #CorrectUA, אותו החל משרד החוץ האוקראיני ב-2019. במסגרת הקמפיין, הציגה אוקראינה את השמות הנכונים של הערים שלה.
צילום: gettyimages (צילום: gettyimages)
"בהתאם לוועידה ה-10 של האומות המאוחדות לסטנדרטיזציה של שמות גיאוגרפיים", כתוב באתר משרד החוץ האוקראיני. "אנו מבקשים בנימוס מכל המדינות והארגונים לתקן מקומות בהם אלה משתמשים בשמות מיושנים, מהתקופה הסובייטית, של מקומות באוקראינה". עוד ציינו במשרד החוץ האוקראיני כי "תחת האימפריה הרוסית ולאחר מכן ברית המועצות, רוסיפיקציה שימשה בצורה אקטיבית ככלי לפגיעה בזהות הלאומית, התרבות והשפה של כל מדינה החברה בברית. לאור המלחמה של רוסיה נגד אוקראינה, כולל הכיבוש הלא-חוקי של חצי האי קרים, אנו שוב חווים רוסיפיקציה כטקטיקה לערעור היציבות ושלילת הלגיטימציה ממדינתנו. אתם מבינים, אנו מקווים, כיצד השימוש בשמות מהתקופה הסובייטית המבוססים על השפה הרוסית, מכאיב במיוחד ואינו מקובל על אנשי אוקראינה".
דניס ויטצ'בסקי הוא עיתונאי יליד לביב
לכתבה זו 39 תגובות
הוספת תגובה
39

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
18.

צר לי על הצעירים האוקראינים שלא חטאו בדבר, אבל אנחנו צריכים לשמור על מה ששלנו, והיהודים האוקראינים מוזמנים לעלות ולהצטרף למאבק שלנו על דמות המדינה שלנו ולהפסיק להלחם למען אוקראינה.

17.

לא יודעים היסטוריה בישראל, לקרוא מה עשו האוקראינים ליהודים. אוקראינה בת ברית של הנאצים. אמרו ליהודים לחפור בור וירו בהם. ישראלים הם בורים בהיסטוריה

comment-2-comment

16.

באה לנו מהיידיש אם אני לא טועה, ממאות שנים שכך קראו היהודים לעיר הזאת ולאחרות.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

למרות שנהוכחות היהודית הניכרת בעיר, את השם לא אנחנו המצאנו...

15.

comment-2-comment

שייכת לפולין סטלין רצה להרחיק את הגבול אז סיפח אותה לאוקראינה

comment-2-comment

לבוב היתה בעבר למברג והיתה שייכת לנסיכות פרוסית, אבא שלי נולד וגדל שם וקרא ודיבר גרמנית

comment-2-comment

אחרי מלחמת העולם השניה. לבוב היתה היתה אחת הערים הגדולות בפולין, וסופחה לאוקראינה. אי אפשר להגיד נשדדה, כי כל הגבולות במזרח אירופה ובבלקן השתנו בעקבות המלחמה.

14.

חמלינצקי ימח שמו היה יותר אכזרי מהיטלר (אבל רצח פחות בגלל שלא הייתה את הטכנולוגיה בזמנו). תקראו את בשביס זינגר. אם זה ההרצל שלהם ובנדרה הבן גוריון שלהם, אז אני בעד פוטין.

comment-2-comment

comment-2-comment

האוקראינים של היום לא תומכים בחצלינצקי וכנראה לא יודעים על מי מדובר. מצד שני הם הצביעו לנשיא יהודי.

comment-2-comment

כולם יודעים מיהו ומיהו בנדרה ומיהו פטליורה, הם נחשבים גיבורים לאומיים.

comment-2-comment

אבא שלו יהודי, אמא שלו לא יהודייה. יכול להיות שרבנים יצהר נתנו לו כשרות. חחחח

comment-2-comment

בעיני אנשים שפויים, שלא מושפעים מגזענות פרימיטיבית ושטיפת מוח של רבנים, הוא בהחלט יהודי.

13.

לא בא להם להתקדם, כיף להם במערה עם כוח ועןד כוח

12.

11.

10.

comment-2-comment

9.

נא לדייק בשפיכ

8.

7.

האם זה נכון שכל מה שממזרח לדנייפר הוא רוסי וכל מה שממערב לו הוא אוקראיני? מה הבסיס ההיסטורי לטענה זו?

6.

5.

זה שווה ערך לחלוטין לשחרור כתבה עם שקרים של החמסניקים על זה שאנו פוגעים בלאומיות שלהם והזיקה בת אלפי השנים לאדמת ארץ ישראל.

comment-2-comment

אתה חומס את הזהות שלהם על ידי התעלמות מכך שאלה ראשי תיבות.

comment-2-comment

4.

comment-2-comment

3.

אין אפילו חצי עובדה היסטורית נכונה.

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

comment-2-comment

1.

צריך גם להזכיר את השאיפה של הלאומנים האוקראינים להקים מדינה בחסות גרמניה הנאצית וגם את גדודי המתנדבים האוקראינים שסרו גם למרותו של בנדרה, הנחשב גיבור לאומי באוקראינה, שבצעו פוגרומים נוראים ביהודים אחד הקשים שבהם בלבוב

comment-2-comment

comment-2-comment

אי אפשר לחיות בעבר כל הזמן.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה