59

הישראלים שהתגייסו להגן על הבית: "הבנתי שצריך לעשות משהו"

הם עובדים במקצועות שונים, חלקם הורים לילדים גדולים ותינוקות, שהחליטו לעלות על מדים ולהצטרף למשמר האזרחי. גל הטרור שחלף תפס את המשטרה עם בעיית כוח אדם, והציבור התגייס לסייע: "אם אנחנו לא נשמור על הבית - מי ישמור?". צפו באימוני המתנדבים

מאיר תורג'מן | פורסם:19/06/2022
(צילום: אריק מרמור)
אדם החליט לעלות על מדים בעקבות הפיגוע ברחוב דיזינגוף, נדב הצטרף למטווחים אחרי הפיגוע בכניסה לאריאל, ורוזי הצטרפה יחד עם כל החברות בשכונה. כמעט 4,000 ישראלים הצטרפו למשמר האזרחי כדי להגן על הבית מול האיומים השונים. צפו באימונים של המתגייסים החדשים.
גל הטרור הרצחני שגבה את חייהם של 19 בני אדם רק לפני חודשים ספורים גרם למשטרה להבין שהם בבעיה. עם מחסור של אלפי שוטרים, ועזיבה של לא מעט שוטרים, הבינו במשטרה שאין להם מספיק כוח אדם כדי לספק תשובה טובה לביטחון האישי של אזרחי המדינה.
צילום: אריק מרמוריורים במטרות במהלך ההכשרה כמתנדבים במשמר האזרחי (צילום: אריק מרמור)
כדי לכסות על הפערים בכוח האדם יצאה המשטרה בקמפיין לגיוס מתנדבים למשמר האזרחי, שיהיו למעשה שוטרים חמושים לכל דבר ועניין וישרתו בשכונות שבהן הם גרים. כמעט 4,000 אזרחים הגישו בקשה להצטרף, חלקם עדיין בשלבים שונים של המיון ורבים מהם כבר נמצאים בשטח.
ניב הרשקו, בן 29 מכפר סבא, הוא אחד מהמתנדבים שהגיעו כבר לפרק הסיום בהכשרה אל המטווח. "הסיבה שאני פה זה הפיגוע באריאל. אני זוכר שאשתי רעדה מפחד ואמרה לי שזה לא נורמלי מה שקורה פה. באותו רגע הבנתי שאני צריך לעשות משהו".
צילום: אריק מרמור (צילום: אריק מרמור)
לא רחוק ממנו עומדת רוזי נוגרד, בת 43 ואם לשלושה ילדים. היא עוצמת עין אחת, מכוונת לעבר המטרה וסוחטת את ההדק. נוגרד כבר מתנדבת בבסיס הפעלה 203 של המשטרה בחולון, יחד עם כמה מחברותיה לשכונה.
"אם אנחנו לא נשמור על הבית – מי ישמור?", סיפרה, והוסיפה בחיוך. "בשבילי זאת לא רק תרומה לביטחון האישי שלנו ליד הבית, זה פשוט בילוי לא פחות מסיבוב בקניון".
צילום: אריק מרמורנוגרד. "אם אנחנו לא נשמור על הבית - מי ישמור?" (צילום: אריק מרמור)
צילום: אריק מרמורהרשקו. "באנו למטרה מקודשת" (צילום: אריק מרמור)
מתנדב נוסף שסיים את תקופת ההכשרה ממש בימים אלה הוא אדם חכים, בן 33 מתל אביב ואב לילדה בת ארבעה חודשים. ביום יום הוא מדען נתונים עם דוקטורט בחקר המוח, אבל בשעות אחר הצהריים והערב הוא עולה על מדים ומתנדב במשמר האזרחי.
"הקורס שעברתי במשמר האזרחי העניק לי כלים בסיסיים שיאפשרו לי להגיב במהלך פיגוע, במקום להפוך לברווז שעלול להיטבח", סיפר חכים. התחושות הללו התחזקו לאחר הפיגוע ברחוב דיזינגוף בלב תל אביב, ומהר מאוד הוא הצטרף למשמר האזרחי.
מבחינתו, ההתנדבות במשטרה היא לא מעשה מיוחד אלא דבר מובן מאליו. "אני שומר על המשפחה, החברים והסביבה שלי. זה הדבר הכי מתבקש ובסיסי כאזרח ישראלי".

"באנו למטרה מקודשת"

כמו כל שוטר במשטרת ישראל, גם המתנדבים עוברים הכשרה במכללה הלאומית לשוטרים ליד בית שמש. מדריך הירי, רס"ר שמואל פנקר אוחז בידו בנשק M-16 ומכין את המתנדבים לקראת המטווח. שמונה מפגשים בסך בכל עוברים המתנדבים, שאלה הנמצאים כעת במטווח יסיירו ברחבי שכונת פלורנטין בתל אביב.
"כל אחד יכול לרכוש מיומנות בנשק", הוא מנסה להרגיע את החוששים. אחרי מספר יריות, רבים מהם נזכרים פתאום ביכולות שלהם מתקופת הצבא, או כמו שהגדיר אחד מהמתנדבים: "זה כמו לרכוב על אופניים, לא שוכחים".
צילום: אריק מרמורההדרכה על הנשק. "כל אחד יכול לרכוש מיומנות בנשק" (צילום: אריק מרמור)
הרוב המוחלט של המתנדבים למשמר האזרחי הם גברים יהודים, כשלאחר גל הטרור האחרון נרשמה עלייה באחוז המתנדבים הצעירים. עלייה משמעותית נרשמה גם בכמות המתנדבים המוסלמים בשורות המשטרה.
הסיבות, מטבע הדברים, שונות. היהודים מעוניינים לסייע במתן מענה ראשוני במקרה של פיגוע סמוך לבית, בעוד שהמוסלמים מתגייסים מטעמי ביטחון אישי, לאור רמת הפשיעה והאלימות הגבוהות בחברה הערבית.
ההתנדבות במשטרה דורשת לא פעם מאמץ גופני, ואף מעמידה את המתנדבים בסכנת חיים. בזמן שהמתנדבים התנסו במטווח, נערכה בראשון לציון הלווייתו של המתנדב עמיחי כרמלי ז"ל שנרצח בדריסה על ידי נהג שנמלט.
צילום: אריק מרמוררפ"ק כהן. "הטרגדיה לא הרתיעה את המתנדבים אלא אפילו עוררה יותר מוטיבציה אצלם" (צילום: אריק מרמור)
אחרי שהם מסיימים את המטווח, המתנדבים כבר כמעט מוכנים לצאת לשכונה ולהשיב את תחושת הביטחון לשכניהם. רובם ככולם מרוצים וחדורי מטרה. "אני עם רעל בעיניים", סיכם הרשקו בעיניים בורקות. "באנו למטרה מקודשת, לשמור על הבית, לתת ביטחון לאזרחים ברחוב. בשביל זה אנחנו פה".
לכתבה זו 59 תגובות
הוספת תגובה
59

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
37.

36.

לצערי הרב, אין כל קשר בין האימון שהמשטרה מעבירה למתנדבים ובין המציאות של ירי בתקרית, המשטרה מלמדת ירי דרך כוונת הנשק, שזה שקר ומצב בלתי אפשרי במצב אמת. עוד לא נולד אדם שיכול לכוון באמצעות הכוונת.ומדריכי המישטרה שאינם יודעים ללמד ירי אלא קליעה למטרה בלבד, לא יודעים להכין את השוטרים והמתנדבים לאירוע אמת.צר לי.

35.

וזה נאמר במתחם האימונים של המשטרה שהיא זאת שאמורה לעשות את העבודה ומקבלת תקציב לזה.

34.

33.

שנהפך להיות כמ ארה"ב כל יומיים מישהו אחר יחליט שהוא מחסל כמה אנשים. כבר עכשיו רואים את זה בסיטואציות כמו "לא חשבתי שהנשק אמיתי"....

32.

31.

בידי הוכחות.

30.

השוטרים בעצמם לא סומכים עליהם בכלום ורבים מסרבים לצאת איתם למשמרות.

29.

חיסכון אדיר בתקציבים. מזעזע

28.

27.

26.

25.

אנשים בארץ מסוכנים

24.

23.

אז בגלל שאין מספיק כח אדם אזרחים עולים על מדים ומגנים על עצמם? אני לא מבין איך השוטר הזה עוד מקדם דבר כזה, לא תפקיד האזרחים להשקיע את הזמן שלהם בביטחון אלא שלכם

22.

לא אמורים להתנדב לכל דבר ולחיות מתרומות. לתת פחות לחרדים, לחייב אותם להשתלב בשוק העבודה ולתת פחות קיצבאות רווחה למגזרים שונים שהם טפילים לכל דבר. לעודד יציאה לעבודה ולעודד יצרנות ולדכא טפילות.

21.

הגענו כבר למאה ה21

comment-2-comment

20.

19.

וכנסת (בית מחוקקים) שמהווים קרקע גידול פוריה לעבריינות וגם לטרור. מבטיח לכם שלכל אחד מהיורים במקרה הרצח האחרונים הסטוריה מעניינת של מעצרים וכתבי אישום שכולם נסגרו בכמה שעות עבודות שירות לכל היותר. ושחרור הביתה. לנסות למלא את הרחובות בשוטרים חמושים שיצליחו למנוע את הרצח הבא זה כוונה טובה אבל לא שיטה שעובדת. לא כרעיון, ולא בשום מקום בעולם שבו ניסו או מנסים לפעול כך.

18.

להחזיר את המשמר האזרחי לישובים ,במיוחד לישובים המעורבים וישובי התפר. לעודד התנדבות, לממן עלות ישירה ,כמו דלק לרכבים, הדרכה,אימון. חברים אנחנו בדקה ה90 ,אין פה ימין ושמאל ,זו בפירוש הגנה על הבית. כל מתנדב ישמור בישוב בו הוא גר. ככל שיהיו יותר מתנדבים העומס על הפרט יקטן

17.

לא בתנאים אומללים של היום.

16.

המדינה מצאה פתרון קסם לכל בעיה במדינה, ללא שום הוצאה כספית. המגזר השלישי, פשוט מתעלמים מכל בעיה ונותנים למגזר השלישי-התנדבותי לתת את המענה\פתרון.

comment-2-comment

15.

14.

ככה לא יעלו שכר לשוטרים, ככה שוטרים מתפטרים. אף אחד לא אוהב לעבוד עם מתנדב, אין לו מחויבות, מקצועיות יודע והוא עלול לסכן עצמו ואחרים. לא סתם הם נפגעים יותר משוטרים.

13.

comment-2-comment

12.

תודה לכל האנשים האובים גברים נשים שאיכפת להם מאוכלוסיית מדינת ישראל ומתגייסת להן עליהם. תודה רבה.

11.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

ועוד: שוטרים לכל דבר ועניין? נותנים דו"חות חנייה? מתערבים באלימות במשפחה? חקירות צווארון לבן?

9.

מי שחושב שהמצאות של גופי התנדבות רבים זה סימן לחוזק לאומי וערכי ודוגמא למדינה חזקה הוא מאוד מאוד מבולבל. הימצאותם של גופי התנדבות רבים הם סממן חזק למדינה כושלת ונכשלת. מדינה שלא ניתן לסמוך על מוסדותיה. מקום בו תראו בתי תמחוי בכל מקום, ארגוני התנדבות רבים זה סממן לכישלון ניהולי וכלכלי שסופו לזרוק את האחריות החברתית חזרה לאזרח. מדינה שבה אזרחים צריכים להגיע להתנדב ולעשות את התפקיד של המשטרה והצבא כי המנהיגות המדינית כושלת בלהנהיג מדיניות ביטחונית ...זה כישלון מוחץ! זה גלגול האחריות לאזרח...זה הודעה בכישלון.

comment-2-comment

comment-2-comment

ומינימום התערבות מצד השלטון. לארה"ב יש אמנם בעיות רבות אבל אין חולק על העובדה שהיא מעצמה מדרגה אחרת מכל מה שמוכר לאנושות.

comment-2-comment

comment-2-comment

האזרחים לא מגובים במקרה שיירו למוות בפורע חוק. המדינה תפנה להם עורף.

comment-2-comment

comment-2-comment

צודק שיוזמות פרטיות עדיפות על ממשלתיות, וטועה כי ישראל ממסה אותך כאילו לא תזדקק ליוזמה פרטית עם שיעור מס מהגבוהים בעולם, ונותנת לך שירותים כאילו אתה במערב הפרוע

comment-2-comment

בטנק.... לכל מקרה שלא יהיה

8.

משמר האזרחי עם כול הכבוד וההערכה להם הם כיבוי שריפות שהמדינה אונסת את המשטרה ובכך יש לנו משמר אזרחי שלא צריך להיות במדינה מתוקנת

comment-2-comment

7.

דווקא הגיוני.

6.

5.

אתם מאפשרים למדינה להתחמק מכל אפשרות לגרום לחרדים להיות מגזר פרודקטיבי

4.

רק אלה יכולים לעצור אנשים רעים, צריך לחמש את כולם, כולל את הילדים.

3.

2.

comment-2-comment

זה הכל התחיל מנתניהו שנתן ונתן לחרדים

comment-2-comment

וזה שביבי לא העביר תקציב למדינה בכוונה. כל הרעות שיש לנו במדינה ב-10 שנים האחרונות, הכל בגלל ביבי. ביבי זה הבוגד ועוכר ישראל הכי גדול שהיה כאן.

1.

comment-2-comment

האופן שבו הוא מחזיק את הנשק מטה את הקנה כלפי מטה.

comment-2-comment

ולפעמים גם העדפתי להיכנס למצב ירי עם הm16 ככה. אתם מדברים כמו בומרים שהיו בגולני בשנות ה80 ולא נגעו בנשק מאז

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה