צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

אושר בקריאה טרומית: קצבת הבטחת הכנסה לגמלאים תעלה במאות שקלים

החוק קובע כי גמלת הבטחת הכנסה הניתנת למי שהגיע לגיל פרישה, תעמוד על 80% לפחות משכר המינימום ותוצמד לשכר הממוצע במשק החל מינואר 2022

תמונה כללית
גד ליאור | פורסם: 13/10/2021
בשורה של ממש לאזרחים הוותיקים שרבים מהם מצויים מתחת לקו העוני: מליאת הכנסת אישרה בצהריים (ד') בקריאה טרומית את הצעת חוק הבטחת הכנסה להגדלת הגמלה בגיל פרישה והצמדתה לראשונה לשכר הממוצע במשק. את ההצעה הגישו חברי האופוזיציה הח"כים חיים כץ וחוה אתי עטייה, ואליה הוצמדה הצעה של ח"כ איימן עודה. הקואליציה כולה תמכה בהצעה ולפיכך 51 חברי כנסת תמכו בה ללא מתנגדים, וההצעה תועבר לחקיקה מהירה לוועדת הכספים של הכנסת.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
החוק החדש קובע שגמלת הבטחת הכנסה המגיעה למי שהגיע לגיל פרישה תעמוד על סכום השווה לשמונים אחוזים לפחות משכר המינימום, ותוצמד לשכר הממוצע במשק, וזאת החל משנת 2022. קצבת הבטחת הכנסה בגיל זקנה צפויה לעלות בכ-500 שקל ליחיד ובכ-700 שקל לזוג לחודש החל מינואר 2022.
לפי ההצעה שסוכמה טרם ההצבעה היום, לפיה הקצבה תעלה ל-70% משכר המינימום ותוצמד לשכר הממוצע במשק (מה שככל הנראה יעבור בסופו של דבר), הקצבה ליחיד מעל גיל 70 שטרם מלאו לו 80 תעלה מ-3,269 שקל כיום ל-3,710 שקל לחודש, ולזוג ל-5,862 שקל לחודש, לעומת 5,166 שקל כיום, כאשר היחס הקיים היום בין קצבת זוג לקבצת יחיד (תוספת של 58%) ישאר זהה. כמו כן, כאשר יעודכן שכר המינימום במשק, הקצבאות צפויות לעלות בהתאם.
בדברי ההסבר נכתב: "חוק הביטוח הלאומי משנת 1995, מעניק קצבת אזרח ותיק לזכאים לכך לפי החוק. נוסף על כך מוענקת גמלת הבטחת הכנסה לזכאים לכך. אולם, בישראל חיים מאות אלפי אזרחים ותיקים שפרשו מעבודה אך לא צברו זכויות פנסיוניות המאפשרות הזדקנות מכבדת. יכולתם של מי שמתקיימים מקצבת הבטחת הכנסה בשיעור הקבוע כיום, לרכוש מזון ותרופות ולממן טיפולים רפואיים או סיעודיים הנדרשים להם, היא מוגבלת עד לכדי קיום מתחת לקו העוני".
ח"כ חיים כץ אמר, כי "אנחנו הולכים פה למהלך אדיר שדרכו נוכל להוציא את האזרחים הוותיקים מקו העוני, וזה צעד ראשון בעזרה לאזרחים הללו. 20% מעניי ישראל הם אזרחים ותיקים. מדובר בהזדמנות עצומה לתקן את דו"ח העוני ולשפר את איכות חייהם של האזרחים הוותיקים, בהם 52,900 ניצולי שואה".
לכתבה זו 40 תגובות
הוספת תגובה
40

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
26.

25.

צריכים לעלות לכולם זאות ממש קיצבת רעב לא רק למבוגרים

24.

מצויין!

23.

22.

21.

מה עים הנכים המסקנים

20.

מה עם הסעודים גם עלהם לא חושבים

19.

למה לא חושבים על הזקנים כי אין להם כוח או השפעה ליברמן תתעורר

comment-2-comment

לי אין פנסיה מי אף מקום קצבת זיקנה וזאו.למה לא דואגים לנו????

18.

מי ששלם כל חייו לא יקבל כל תוספת

comment-2-comment

הם הרב.הגיע ו נשארו כאן המון אוכלוסיה מבוגרת ש נהנים מזכרות כפולה גם כאן וגם בארץ מוצאם.

17.

מעלים ב450 ש"ח. סכום מגוחך שלא יוציא אותם מהעוני. עושים צחוק מהעבודה. "מדינת ישראל הנדיבה". קמצנית ואכזרית. מדינה עשירה אזרחים עניים

16.

הלוואי שזה ייצלח

15.

14.

עולים חדשים מגיעים לפה לעת זקנתם, אחרי שלא תרמו למדינה דבר ונופלים לנטל על הקופה הציבורית. מי שלא חי פה בצעירותו ולא שילם ביטוח לאומי שלא יבוא להיות טפיל בגיל זיקנה....למה המיסים של האזרחים העובדים צריכים לממן אנשים שבאים לפה רק כשהם קשישים כדי לנצל ולקחת.

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

הקיצבה לקשישים נכון להיום הינה בגדר לעג לרש. ראוי להעלותה לשכר מינימום לפחות.

12.

מה יעםקיצבת זיקנה

comment-2-comment

ללא השלמה של השלמת הכנסה אלה הוותיקים שיש להם פנסיה ממקום עבודה ולכן אין להם השלמת הכנסה.וזה צודק בהחלט שוותיקים בעלי פנסיה מעבודה לא יקבלו שום תוספת

11.

הגיע הזמן להגדיל לכל הגימלאים את קיצבת זקנה מה שנקרא אזרח ותיק אם יש כסף תקציב לבחירות צפויות אז צלתקציב להגדלת הקיצבה

comment-2-comment

החכי"ם מעלים לעצמם את השכר באופן אוטומט באלפי שקלים ואילו הנכים והקשישים חיים מקיצבה פעוטה. מכעיס ביותר

10.

9.

8.

אדם עובד כל חייו מקבל פנסיה וקצבת אזרח וותיק שמסתכמים בשכר מינימום אדם עובד חלקית או לא עובד מקבל השלמת הכנסה וקצבת אזרח וותיק שמסתכמים בשכר מינימום בשביל מה צריך לעבוד?

comment-2-comment

כלומר משלימים לו את החסר ובסופו של דבר הוא כמעט עומד באותה שורה עם חלק מזכאי קיצבת זקנה שעבדו ולהם יש הכנסה קטנה מפנסיה,המסקנה ברורה פה

7.

1 מח"כ היחידים בליכוד שהם באמת חברתיים!!! הייתי רוצה שכץ יחבור לקואליצייה ויקבל תפקיד חברתי ביצועי,אפילו ברמת שר,השתדל לעזור לנכים יותר מכל הממשלה הקודמת,לא שכחנו,אפילו שאיננו ליכודניקים.

comment-2-comment

זה בהחלט מבורך.פוליטקאי זה מה יש

comment-2-comment

אתה לא מכיר את ח"כ חיים כץ.רק מי שעבד תחתיו בתעשיה אוירית מכיר אותו. כולם פחדו ממנו. אז אל תחמיא לאדם בלי לדעת ובלי להכיר אותו. ההצעה הזו לא באה רק ממנו אלא גם מחכי"ם אחרים.

6.

comment-2-comment

פנסיה עשרות שנים ומעסיקים שלא שילמו פנסיה-התעשרו על חשבון הגב של העובדים-שהמדינה תשלם.

5.

comment-2-comment

comment-2-comment

לכולם צריך להעלות את הקצבאות גם למשפחות חד הוריות וגם למקבלי דמי אבטלה גם את קצבאות הילדים

4.

ששילמו 50 שנה בטוח לאומי,להם לא מגיע כלום? 1535 שח, הבסיס נשאר כבר שנים.צמוד למדד שהוא -0-. איך המדד לבכירים שונה?עדכון כל שנה. 6 שח עידכון לפני שלש שנים!!!אבל הפנסיות של מר גנץ מעודכנות!!!!

comment-2-comment

בדיחה כסף להוצאות החדשות של ביבי יש אבל לקשישין אין. בושה,בושה, ובושה.

3.

מהקצבה של אזרח וותיק

2.

וכפי הנראה נזכיר לך את זה בבחירות הבאות

1.

מה עכשיו נתגרש בשביל זה ,זו כוונת המחוקק

comment-2-comment

לכל התגובות
0