45
האמת היא עופר שלח 850 חדש

כולנו פופוליסטים, כי כולנו מפחדים

במציאות פוליטית שהשילה מעליה כל זכר למשמעות מעשית, ונעה בין הקטבים של "רק ביבי" ו"רק לא ביבי" - הפופוליזם כבר ניצח. וזה ממש לא שייך רק לצד אחד של המפה: הימין פשוט יותר טוב בזה. בפרק חדש של "האמת היא", עפר שלח משוחח עם ד"ר דנה בלאנדר על הפחדים שמזינים את "המחלה האוטו-אימונית של הדמוקרטיה"

עפר שלח | פורסם:05/08/2022
המילה שחוזרת ומופיעה בשיחה עם ד"ר דנה בלאנדר, עמיתת מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, היא "פחד". אנחנו מדברים על פופוליזם, מילת המפתח החדשה-ישנה בפוליטיקה העולמית, אבל השיחה הייתה יכולה להיות על כל דבר אחר שקשור בפוליטיקה. כל יועץ בחירות מתחיל יגיד לכם שבכל הנוגע להנעת הציבור, לקלפיות או לתמיכה במהלך של השלטון, פחד תמיד מנצח תקווה.
עד לפני כמה שנים "פופוליזם" היה בעיקר שם תואר: זה מה שאמרת ליריב כשרצית להגיד שהוא לא מדבר מתוך השקפה, אלא רוצה לקלוע למכנה המשותף הפופולרי. היום זה שם עצם, לא ממש תנועה פוליטית אחודה אלא אבחנה לגבי דרכי פעולתם של מנהיגים, בעיקר מהימין: טראמפ בארה"ב, אורבן בהונגריה, בולסונרו בברזיל, נתניהו בישראל.
זה לא תמיד היה ככה: בארה"ב פעלה במאה ה-19 מפלגה שקראה לעצמה "פופוליסטית", והיא הייתה שמאלה מהדמוקרטים. יסדו אותה איכרים שפחדו שהמהפכה התעשייתית והשינויים החברתיים והכלכליים שהביאה משאירים אותם מחוץ לתמונה. קו ישר, אותם רגשות ממש, עובר בין זה לבין תומכי טראמפ והעליונות הלבנה, שצעדו בשרלוטסוויל לפני חמש שנים וצעקו "יהודים לא יחליפו אותנו".
צילום: הדר יואביאןעפר שלח. הפופוליזם צומח כי הפחדים של זמננו גדולים יותר (צילום: הדר יואביאן)
תמונה כללית
האמת היא, שמנהיגים פופוליסטים אולי צומחים יותר בימין, אבל פופוליזם ופחד יש בכל מקום. בעיניי, אין הרבה הבדל בין ההפחדה, הדה-לגיטימציה של היריב והשטחת כל ויכוח פוליטי לכדי "הוא רוצה להרוס את המדינה" כשהן באות מהצד של "מוכרים את המדינה לערבים" או מהצד של "אם נתניהו ייבחר זה סוף הדמוקרטיה".
האמת היא, שברגע שהפוליטיקה מאבדת כל משמעות מעשית - איך אנחנו משתמשים במשאבים שלנו כדי לעשות את החיים טובים יותר - והופכת רק לזהות, הפופוליזם כבר ניצח. הימין, עם הדגש שלו על לאום ומשפחה, פשוט יותר טוב בזה.
הפופוליזם צומח כי הפחדים של זמננו גדולים יותר. אנחנו מרגישים את זה בחושים שלנו. משבר האקלים גורם לנו לפקפק בדבר הכי בסיסי, בזה שתנאי החיים כאן יאפשרו לנו לחיות בנוח, בלי לפחד שהים יעלה עלינו והחום יטגן אותנו ושיטפונות פתאומיים, שקורים פתאום במקומות מדבריים כמו מדינות המפרץ, לא יחריבו את בתינו ואת חיינו. אי השוויון המתגבר מפחיד אותנו, כי אנחנו חוששים שאנחנו וילדינו נהיה בצד הלא נכון שלו. ובמקום לגייס את העוצמה האדירה שיש במין האנושי כדי להתמודד ולפתור, רבים מאיתנו מעדיפים להתכנס אל הפחד.
צילום: עודד אנטמןד"ר דנה בלאנדר. "הפופוליזם - מחלה אוטו-אימונית של הדמוקרטיה" (צילום: עודד אנטמן)
תמונה כללית
הפופוליזם צומח גם כי הכול קורה ומופץ במהירות האור. הכול חי ברשת, הכול מתפוצץ, כמו שכתב אהוד בנאי. האינטרנט כן שחרר אותנו להיות מי שאנחנו, ומי שאנחנו הם הרעיונות הגדולים והקידמה, אבל לא פחות מזה הפחד והרצון להצטופף יחד עם מי שדומה לנו.
הייתי בחודש שעבר בארה"ב. אם אתם צופים ב-CNN ובפוקס ניוז אתם לא רואים שני צדדים של אותו ויכוח, אלא שני עולמות אלטרנטיביים שאין ביניהם קשר. אפילו הדברים שקורים בהם הם לא אותם דברים. בערוצים הליברליים מדברים 24 שעות ביממה על ועדת החקירה שחוקרת אירועי 6 בינואר 2021, היום שבו הטראמפיסטים עלו על הקפיטול; בערוצים המתנגדים אתם יכולים לראות את ביידן נופל מהאופניים בלופ אינסופי. הפחד שלנו הפך את מהפכת המידע לתשוקה לא לדעת אלא מה שנוח לי לדעת.
תמונה כללית
האמת היא, שהפחד והתקווה מתנגשים בתוכנו כל הזמן. לפני כמה שנים ערך גורם זר סקר בישראל, שבדק איזה מסר יותר יעיל כדי לקדם את התמיכה בפתרון שתי המדינות. התגלה בו שבניגוד למה שחשב השמאל – רק פחד ינצח, אז בואו נדבר על צונאמי מדיני ונזהיר מכך שנהפוך לדרום אפריקה – דווקא מסר אופטימי, שמתאר מזרח תיכון חדש, עובד טוב יותר. האמת היא שאנחנו רוצים להיות מונעים מתקווה, גם אם אנחנו יודעים שהפחד יותר חזק.
האמת היא, שהפופוליזם קיים מהיום שבו התחילה הפוליטיקה הדמוקרטית. ומי שרוצה להתגבר עליו צריך לא לקדש מוסדות (בית המשפט העליון) אלא לשכנע שהוא מציע עולם טוב יותר. האמת היא, שברגע שהדברים מגיעים ל"רק ביבי" או "רק לא ביבי", כבר הפסדנו.
לכתבה זו 45 תגובות
הוספת תגובה
45

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
23.

פחד הוא אחד האינסטינקטים החשובים ביותר להשרדות. נא להתאמץ קצת יותר. זו כתבה פופוליסטית.

comment-2-comment

אכן כל החיות חוות פחד כמנגנון הגנה, אבל החשיבה האנושית לקחה את זה צעד קדימה. אנחנו לא רק משתמשים בפחד כדי לשרוד אלא כדי להבטיח את ההישרדות שלנו בעתיד הנראה לעין, זה משהו שחיות לא יכולות לעשות. בכך המצאנו ממשלות, פצצות אטום וגם את הפלטפורמה הזאת בה אנחנו כותבים עכשיו. כל החשיבה האנושית סובבת סביב מרכז הכבידה של הפחד הזה, כי אנחנו לא מוכנים לקבל את זה שיום אחד כל מה שיש לנו יעלם. ומה יש לנו? זה מה שמצחיק, בקצב הזה כל מה שיש לנו וכל מה שיהיה לנו זה רק הפחד והשלוחות שלו.

22.

21.

מזה זמן רב שאינני נוטה להעריך בחיוב את שלל הפרשנויות של שלח. מאז המהלך הפוליטי הכושל שלו קרנו ירדה בעיני רבים, כך לתפיסתי. שיצליח.

20.

19.

18.

17.

זה כולל מלחמה בשחיתות, באופן הדיבור, אפילו בגרעין האירני שביבי הוביל לכך שהאירנים קרובים יותר מאיי פעם לפצצה גרעינית. כן ביבי לא ביבי זה מלחמה אמיתית על הזהות, הביטחון, על המצב החברתי של מדינת ישראל. אתה מצמצם את זה לפופוליזם אבל יש בזה הרבה יותר מהות ממה שהיית רוצה שיהיה לזה

comment-2-comment

כל מילה בסלע קיומה העתידי של מדינת ישראל. כי ״רק לא ביבי״- זו אידיאולוגיה לשימור קיומה של המדינה

16.

עד היום לא ראיתי איש קובע מהשמאל שלמרות שיודע את האמת פותח פה ומודה בטעות העיקרית שנעשתה בעבר במשך עשרות שנים על ידי מיפלגת העבודה שפימפמה שיויוניות ולמעשה פעיליה עשו ההפך וזה השאיר מישקע לאלה שלא היו שייכים לתפוצה השלטת ולכן הם תומכים בליכוד למרות שהמוביל שלו הוא פולני מאותה תפוצה אז זה נחמד בירבורים יומיומיים אבל הפחד מהם נישאר בתודעה ואת זה לא ניתן למחוק ולא פלא שרק הצעירים שהם מטיבעם נאיבים תומכים בשמאל כי לא עברו את תקופת הבדלנות

comment-2-comment

במציאות, כשמסתכלים על פילוח גילאי, הצעירים יותר ימניים מהממוצע, והמבוגרים יותר שמאליים מהממוצע, מכלל בעלי זכות הבחירה.

15.

14.

13.

אין דבר כזה רק ביבי, יש מפלגת הליכוד שהייתה לפני נתניהו (ואז במקום רק לא ביבי היה רק לא בגין), ותישאר גם אחרי נתניהו (ואם יהיה לליכוד מנהיג פופולרי אז השבט הלבן יהיה רק לא הוא)

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

12.

11.

comment-2-comment

10.

אתה מכין עצמך לחזרת ביבי? איך כל מה שכתבת מתיישב עם זה שהפופוליזם של רק ביבי מנצח ושם אין תקווה...?!

9.

comment-2-comment

היה חבר יחד עם לפיד עד שלמד להכיר אותו ונטש בסערה רק לא יש עתיד המציאות היומית מה קרה בשנה האחרונה בגל התחומים

8.

ממתי נראה לנו סביר שראש ממשלה שמנהל משפט בשלושה כתבי אישום, יעמוד לבחירת הציבור?

comment-2-comment

אנשים איבדו את המצפן

comment-2-comment

comment-2-comment

7.

מכיוון שעופר שלח הוא אדם חכם הרי שהמניע שלו לכתבה שמשווה פופוליזם ימני ל"פופוליזם" אנטי ביביסטי הוא מניע נסתר, כנראה מתחושת ההחמצה שלפיד ראש ממשלה והוא פרשן ספורט. הגי שלח בעצמו מונה את כל המקומות שאיבדו את הדמוקרטיה שלהם. כלומר, חשש מחנה האנטי ביבי הוא מוחשי ולעומת זאת "מוכרים את המדינה לערבים" אינו מבוסס על עובדות אלא על רגשות וגם על פייק שהרי ביבי רצה להקים ממשלה עם מנסור עבאס ושלח יודע את זה. עדיף לשלח לסור לפסיכולוג במקום לכתוב כתבות שעלולות, חס ושלום, להעביר כמה אנשים למחנה שיגרום לו להיות פרשן ספורט, במקרה הטוב, עד סוף חייו.

6.

כולם "מפחדים"? את מי הם מפחדים? הם אולי "פ"וחדים! זאת עהרית זאת? זה אדם מתורבת? לא, יש חכם ב"נדמה לי"....

5.

השמאל במיטבו. קצת מזכיר את את הקומוניזם- כולם שווים, אבל יש כאלה ששווים פחות

comment-2-comment

שיטה ליצירת עניים

4.

המדינה על פי תהום, בעיקר חברתית וערכית, וביבי ידחוף את כולנו פנימה!!!!

comment-2-comment

comment-2-comment

המשפחה שלך לעומת זאת.. פחות

comment-2-comment

אין לנו צורך פה בחדלי אישים מעריצי מושחתים. עשית אתהצעד הראשון ועכשיו השלם. פשוט היעלם. לא תחסר לאיש שבינה בקודקודו.

comment-2-comment

השכר אל מול יוקר המחיה שפחות לא הגיוני כאן בארץ. בלי קשר לביבי או לא ביבי, אנחנו ממשיכים לבחור באנשים שלא ממש אכפת להם מאיתנו, ומי ששולט בחוטים זו החונטה העשירה ששולטת בין השאר גם בתקשורת, וזה חבל.

comment-2-comment

3.

הכל נכון, הייתי מצפה מאיש חכם, רהוט ומנוסה להציע משהו, אלטרנטיבה

comment-2-comment

עופר מציע שתתגבר על רגשות קמאיים שפוליטיקאים מנסים לעורר בך ותחשוב מה באמת חשוב וכדאי לך ואז תתמוך ותצביע לפוליטיקאי שיקדם את אותם נושאים. המרואיינת בנוסף קוראת קודם כל לחזק ולתמוך במוסדות הדמוקרטיים שמונעים את סכנת הדיקטטורה ובראשם מערכת המשפט ואכיפת החוק.

comment-2-comment

גם זה טוב ויפה בתאוריה, אבל בישראל אין מוסדות דמוקרטיים במובן הטהור של ההגדרה. השחיתות הממוסדת הקושרת הון-שילטון יצרה מנגנון משומן היטב של פיאודליזם.

2.

יש בזירה כיום יותר מידי. מפלגות אוויר ריקות מאידאולוגיה מובנת. לחיינו היום יומיים החשבים המאוד מרכבים. המפלגת הליכוד מקבלת את רוב קולותיה על האג'נדה חוץ וביטחון. ולא באמת מטיפול יום יומי של בעיות מחייה בראות פרנסה. ולכן יש כן פלונטר בין הרצוי לתושבים לבן הבטחות על הקיר שלעולם לא מתגשמות. במיוחד במדיניות של שוק חופשי ומדיניות קפיטליסטית חזירית. וזה מה שדוגל הימין החזירי. ולכן לא מובן למה אנשי קשי יום מובטלים איניים מצבעים בעד מפלגת הליכוד. זה מוכיח את היא הבנת אנקרה של מצבעי הימין מפשוטי העם.

1.

20 שנה בתקשורת ופוליטיקה, ואני לא מצליח למצוא מאמר אחד שלך שמציג עמדה מנומקת - מה צריך לעשות, למה זה יעבוד, למה נימוקי הנגד שגויים.

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה