מחקר: שינויי האקלים יגרמו למגה-בצורות ביבשת אמריקה

במחקר, שנערך על ידי חוקרים מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת קולומביה, עולה כי האזורים המערביים בצפון ודרום אמריקה צפויים להתייבש עוד יותר. חוקר ישראלי, שצופה בצורות גם באזורינו, אמר: "אני לא אופטימי בנוגע לעתיד"

תמונה כללית
אילנה קוריאל | פורסם: 14/09/2021
ההתחממות הגלובלית צפויה לגרום למגה-בצורות ושריפות נרחבות אף יותר ברחבי אמריקה, כבר בעתיד הקרוב. כך עולה ממחקר חדש, המתבסס על ניתוח נתונים אקלימיים, שערכו חוקרים באוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת קולומביה בניו יורק.
שריפת ענק בצפון קליפורניה בקיץ האחרון (צילום: רויטרס)
בחודשים האחרונים נחשפנו שוב ושוב לתוצאות הנוראיות של יובש, גלי חום ורוחות חזקות שגרמו לשריפות רבות ברחבי הארץ והעולם. כבר עכשיו מדעני הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים (IPCC), מזהירים שבצורות וגלי חום קיצוניים יגרמו לסבל רב עבור מיליוני בני אדם בעשרות השנים הקרובות ויובילו לשריפות נרחבות אף יותר מאלה שראינו בהרי ירושלים בחודש שעבר או מעבר לים, בארצות הברית (קליפורניה) ובאירופה (יוון).
המחקר, בהובלת ד"ר נתן סטייגר מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית, חושף סיכונים עתידיים לאזורים חקלאיים מרכזיים בצפון ודרום אמריקה. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת הבינלאומי Nature Geoscience מבית Nature, ומתחקה אחר שינויי הטמפרטורות בעקבות תופעת "לה נינה" (La Niña). "אני לא אופטימי בנוגע לעתיד", אמר ד"ר סטייגר. "יש מגה בצורות שמתרחשות כעת. האם נוכל למתן את ההתחממות? לא. אנחנו פשוט נמשיך לקבל עוד בצורות. אולי נוכל לעשות קצת בעשורים הקרובים שיעזור מעט. אבל בגדול- אני לא אופטימי".
דפוס האקלים של "לה נינה" באלף השנים האחרונות הוביל שוב ושוב למגה-בצורות ממושכות בצפון ובדרום אמריקה. הממצאים מגלים ששינויי האקלים באזורים אלה, הכוללים את אזור קליפורניה שבארה"ב ואזורים מרכזיים בצ'ילה ובארגנטינה, הם בעלי השלכות אקולוגיות, חקלאיות וחברתיות הרסניות. "ההתחממות הגלובלית הובילה למגה בצורות. יש לזה השלכות אדירות. מקורות מים בסכנה, יש פחות מים ליבולים. הבצורות מובילות לשריפות גדולות וקשות יותר, מה שגורם לאובדן יערות והרג חיות הבר. זה כבר קורה".
צילום: shutterstock (צילום: shutterstock)
ד"ר סטייגר ועמיתיו מאוניברסיטת קולומביה שבארה"ב התבססו על ניתוח מאגרי נתונים נרחבים מארכיונים, המתעדים גשמים וטמפרטורות בעבר שהראו כי בצורות ממושכות התרחשו באופן קבוע ביבשת אמריקה. התוצאות מצביעות על כך שבעתיד צחיחות קיצונית, שתימשך עשרות שנים, עלולה לפגוע בכל אזורי המערב של יבשת אמריקה. תחת ההתחממות הגלובלית, האזורים המערביים בצפון ודרום אמריקה צפויים להתייבש עוד יותר. לטענת החוקרים, זה יוביל לבצורות חמורות וקיצוניות אף יותר באזורים אלה, אשר אנו יודעים כיום שניתן לסנכרן אותם על-ידי שינויי טמפרטורות באוקיינוס השקט הטרופי.
החוקרים מצאו שבמהלך האלף האחרון התרחשו כ-12 מגה-בצורות קיצוניות גם בדרום מערב אמריקה הצפונית וגם בדרום מערב אמריקה הדרומית. "מדובר בבצורות קיצוניות מאוד שבממוצע ארכו כשלושה עשורים בצפון אמריקה וכשני עשורים בדרום אמריקה ברציפות", מוסיפים החוקרים. בהקשר זה, חשוב לציין כי שבעה מהאירועים הללו התרחשו בו-זמנית בשני האזורים כתוצאה מהטמפרטורות הקרות החריגות במרכז האוקיינוס השקט שגורמת תופעת "לה נינה".
"תנאי 'לה נינה' יוצרים גלים אטמוספריים עצומים הדוחפים סערות יותר לכיוון הקטבים, ומרחיקים אותן ממקומות כמו מרכז צ'ילה ודרום מערב אמריקה הצפונית", הוסיף ד"ר סטייגר. "שילבנו רשומות גיאולוגיות והדמיות מחשב של האקלים הגלובלי במטרה לאתר את דפוסי ההתרחשות של הבצורות בצפון ודרום אמריקה לאורך ההיסטוריה. גילינו שהסוגים הקשים ביותר של הבצורות, המכונות בלועזית 'מגה-בצורות', התרחשו שוב ושוב באזורים הדרום מערביים של צפון ודרום אמריקה במקביל. הממצאים שלנו מראים שבצורות רצופות כאלה הן יותר מסתם צירוף מקרים. בעבר היו ציביליזציות במערב אמריקה שהתמוטטו. האוכלוסייה קרסה או עזבה".
ומה לגבי האזור שלנו? "אני לא יודע אם יהיו מגה בצורות במזרח התיכון, בישראל", אומר ד"ר סטייגר. "אבל המזרח התיכון יתייבש. בצורות חמורות יכולות לקרות ביותר ממקום אחד במקביל. כיום אנחנו מסתמכים על גידולים חקלאיים מאזורים אחרים בעולם. אבל ייתכן שבעתיד כבר לא נוכל לסחור את דרכנו באסון כזה".
29

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
20.

19.

18.

זה מודל שטוען להיות מסוגל לחזות את העתיד על בסיס נתונים הסטוריים. עד היום אין הצלחה לחזות בדיעבד את האקלים של היום בהתבסס על נתוני העבר אז איך אתם מפרסמים מישהו שטוען שיחזה את העתיד? כי זה משרת את אג׳נדת ההפחדה שלכם. שערוריה בקנה מידה הסטורי כל כת האקלים הזו שלכם.

comment-2-comment

בין תקופות הקרח כדוה"א תמיד היתחמם ליפעמים היתחמם מאד,הרבה יותר מימנו אלה. בתקופות הדינוזאורים על פני מיליוני שנים היה כאן חם מאד ולח מאד. היו תרופות ללא קרח בקטבים ביכלל ולעומת זה מידבר סהרה המוכר לנו,היה פורח,ירוק עם המון מים. אנחנו עכשיו בתפר שבין סיום תקופת קרח לתקופה חמה שתיהיה גם יבשה מאד וליפעמים גם לחה מאד,טרופית.

17.

עשרות אלפי אנשים שחיים בבנינים מסוכנים שיקרסו בוודאות בכל רעידה קלה. לא עושים כלום כי מדברים על מזג האויר ביבשת אמריקה.

16.

15.

14.

זה כמו חולה שיש לו חום ועליו כעת להיפטר מהוירוס שתקף אותו שזה בני האדם שמחרבים אותו.

13.

הרי כתבו שבארץ היה מעשה בני אדם....

12.

11.

זו תופעה גלובלית והיא חלק מ-ENSO, שמשפיעה על לחץ אטמוספרי והורדת משקעים בכל העולם. גם באזורנו לה ניניה גורמת למיעוט משקעים

10.

comment-2-comment

בצורת, שמיליוני מהגרי בצורת ישטפו את ישראל ואירופה אך תבוא בטענות אלא רק לעצמך.

9.

8.

7.

פתרון - התפלה מסיבית

comment-2-comment

6.

פעם הודיעו לאשכול ז"ל שיש בצורת. מיד אשכול ז"ל שאל איפה הבצורת, ענו לו הבצורת בישראל. אשכול הגיב, אם זה בארץ לא נורא, חשבתי שהבצורת בארה"ב. כנראה ששינוי האקלים הולך להכות במלוא העוז בכל רחבי תבל.

5.

משהוא שיקרה או לא יקרה בעתיד נקרא נבואה. ניתן להפוך את זה להערכה ע"ס עבודה והנחות מסוימות שאינן חד-חד-ערכיות כמוהן. מחקר זה לא אז מספיק להשתמש במילה הזו שכבר כובסה ובצורה שקרית יותר מדי פעמים. מחקר זה משהוא שניתן לבסס אותו ע"ס ניסוי מבוקר ו/או תצפיות לאורך תקופה מספיק ארוכה ביחס לתופעה/תהליך. כל דבר אחר זה נע בין שרלטנות לנבואה ובמקרה הטוב להערכה. מרבית "תעשיית הקלינטק" היא בלוף אחד גדול.

comment-2-comment

לפי ההיגיון הזה אין הוכחות שרולטה רוסית זה מסוכן כי לא נערך ניסוי מבוקר. התיאוריה שכדור הארץ מתחמם בגללנו כבר מבוססת כמו זה שהוא עגול. אנשים חכמים ממך כבר הוכיחו. תתעניין.

4.

3.

די להביא ילדים

2.

1.

comment-2-comment

העולם עבר תקופות של קיפאון והתחממות וכניראה שכך ימשך

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אחרי בצורת החומר הלח נעלם.

comment-2-comment

כמו מכון קהלת ודומיו

לכל התגובות
0