33
צילום: אינטלצילום: אינטל

"המחשבים הקוונטיים בדרך, הזמן לפעול הוא עכשיו"

סמנכ"ל הטכנולוגיה של אינטל, גרג לבנדר, מזהיר כי בעוד כעשור מחשבים קוונטיים יוכלו לפרוץ את שכבות ההגנה שתעשיית הטכנולוגיה משתמשת בהן היום: "האקוסיסטם כולו צריך לשתף פעולה כדי שנהיה מוכנים עד 2030"

יובל מן, טקסס | פורסם:12/05/2022
מחשוב קוונטי הוא אחד התחומים המרתקים בעולם הטכנולוגיה בשנים האחרונות. המומחים מאמינים כי כשהטכנולוגיה הזאת תבשיל בעוד כמה שנים, היא תאפשר לפתח תרופות מתקדמות, להילחם במשבר האקלים ובאופן כללי להזניק את תחום הבינה המלאכותית כמה צעדים קדימה.

עוד כתבות שיעניינו אתכם:

אבל למחשוב הקוונטי יש גם צד שלילי. בכנס אינטל ויז'ן שהתקיים השבוע בגרייפוויין, טקסס, הזהיר סמנכ"ל הטכנולוגיה של ענקית השבבים, גרג לבנדר, כי תוך 10-15 שנים נגיע לשלב שבו מחשבים קוונטיים יוכלו לפענח את ההצפנות שבהן התעשייה משתמשת כיום - ויש להיערך לכך בהקדם.
"יש מחלוקת בנושא, וקשה לחזות את לוח הזמנים המדויק בזמן שטכנולוגיית הקוונטום ממשיכה להתקדם", אמר לבנדר, "אבל מומחים מעריכים שבעוד עשר שנים פלוס נגיע למצב שאליו הגענו עם באג 2000 (Y2K), ולכן קוראים לו Y2Q. אינטל מתכננת שורה של צעדים על מנת להוביל את התעשייה עם פיתוחים שיהיו חסינים לקוונטום, אבל זה ידרוש מהאקוסיסטם כולו לשתף פעולה כדי שנהיה מוכנים עד 2030".
צילום: IBMמחשב קוונטי של IBM (צילום: IBM)
לבנדר הוסיף כי "על אף שמחשבים קוונטיים עם יכולת מלאה עדיין לא קיימים היום, האקרים יכולים לגנוב מידע היום על מנת לפרוץ את ההצפנה בעתיד. כשאני מספר את זה לאנשים שאני מכיר, הם שואלים אותי 'מה אכפת לי? המידע שלי מלפני עשר שנים לא יעניין אותי'. אני עונה להם שמספר הביטוח הלאומי שלהם לא הולך להשתנות. אז הזמן לפעול הוא עכשיו".
בניגוד למחשבים שאנחנו עובדים איתם היום, שמבוססים על שני סוגים של יחידות מידע - 0 ו-1, המחשב הקוונטי מכיל אופציה נוספת, 0 ו-1 בו זמנית בכל מיני קומבינציות, עובדה שמעניקה לו יכולות חישוב מתקדמות ביותר. למחשב הקוונטי המתקדם ביותר כיום יש 127 קיוביטים, אך על מנת ליהנות מיכולות חישוב מתקדמות באמת יש צורך במיליוני קיוביטים, מספר שהתעשייה עדיין רחוקה ממנו.
הכותב הוא אורח אינטל בכנס בטקסס
לכתבה זו 33 תגובות
הוספת תגובה
33

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
12.

ונכון להיום מרווח הטעות כל כך גדול שלא ניתן לפצות על עם מיחשוב "רגיל". ולכן זה לא דבר מעשי. לא בשנים הקרובות לפחות

11.

והם גמורים

comment-2-comment

אצלי במלגזה יש רק טחורים

comment-2-comment

הם גמורים, מחשוב קוואנטי זה אגדה ובחיים לא יקרה, פחחחח למה מה קרה אני קניתי את האבטיח שלי בשוק ב3 שקלים פחות ונקנח בכך שצריך לשלוח את הסגול למעשיהו.

10.

9.

נו באמת

8.

כמו שניסו להמציא פרפטום מובילה. אין דבר כזה. רק חלומות ולא משהו אפשרי באמת.

comment-2-comment

אם תעקוב תראה שכבר יש יישמוים פרקטים, השקעות של מליונים ותעשיות שכבר משתמשות בטכנולוגיות קוונטיות בפרט מחשוב קוונטי. רק בישראל קיימים כשבעה סטארטאפים בתחום וזה רק הולך וגדל...

comment-2-comment

comment-2-comment

7.

ויתנו לי לחיות בשקט עם המעבדים האלקטרונים שלי. תנו לי לחיות בשקט עם פאי זירו ואני מוותר על כל מעבד אחר שתציאו לי. אתם תחיו עם המעבדים הקוונטים שלכם ועם הבינה המלאכותית וה5G שלכם ואני מקווה שיהיה לכם כלכך כיף שתזדיינו לי כבר מהחיים אחת ולתמיד.

comment-2-comment

6.

אין סוג אבטחה בעולם שתיהיה יכולה להתמודד עם מחשב . זה רק ענין של dos ואנחנו שם

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

האלגוריתם של ביטקוין עמיד בפני מחשוב קוואנטי. אתה מוזמן לקרוא בנושא.

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל זה לא רלוונטי כי כבר מדברים על שדרוג הצפנה נגד מחשבים קוונטיים. אתה יכול להפסיק לדאוג

5.

comment-2-comment

אין פיקוח על המעתיקנים באתר, והם עושים מה שבא להם.

comment-2-comment

דווקא האנשים האלה הם הכי חשוכים ומכורים לכוח.

4.

comment-2-comment

comment-2-comment

מילא אם היו חוסמים תגובות מטומטמות או חשוכות או אלימות, אבל חוסמים דווקא תגובות ענייניות ורציניות דרך קבע. נראה שמעסיקים כאן טרולים שפשוט לוחצים על כפתורים איך שהגפיים שלהם זזות, או חתולים.

3.

מה גם שבכלל לא בטוח שנגיע למחשבים קוונטים.

comment-2-comment

2.

הקיימות היום, יודע שכבר כיום ידועים מספיק אלגוריתמי הצפנה שמחשבים קוונטיים לא יוכלו לשבור. כשצריך יהיה עדכון תוכנה רלוונטי. ממש כמו עדכוני תוכנה ומערכת הפעלה שהמחשבים שלכם מורידים מדי יום. העדכון, אם יש צורך בו, יהיה ברמת התוכנה. לא ברמת החלפת החומרה הקיימת ל"חומרה חסינת פריצה קוונטית". שום דבר שבשבילו כדי לשלם לאינטל מיליארדים כדי ש"תמגן את המחשב שלך מפני האסון הקרב ובא".

comment-2-comment

ואתה טועה. אם אתה גונב מידע מוצפן היום, בעוד עשר שנים עם כוח עיבוד של מחשב קוונטי תוכל לפרוץ את ההצפנה בקלות. מסכים עם כל מה שהוא אומר. שום קשר לעדכון ברמת התוכנה.

comment-2-comment

או שניהם או שתיהן.

comment-2-comment

1.

יש לי אפס אמון במחשוב קוונטי. זה אולי אפשרי בתיאוריה, אבל בפועל, יקר מדי ומסובך מדי. לא בקרוב, וייתכן שגם לא לעולם.

comment-2-comment

והנה נשארת מאחור

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה