60

לדבר על הנכבה, אבל באופן מאוזן וביקורתי

ישראל חסונה מספיק כדי ללמוד על אירועי 1948 ולדון בהם. גם החברה הערבית תצטרך להתייחס לדחיית החלוקה וההכרזה על הרצון להכחיד את היישוב היהודי

ד"ר מיכאל מילשטיין | פורסם:24/05/2022
Fred Csasznikפליטים פלסטינים בגליל, 1948 (Fred Csasznik)
הסערה בעקבות העצרת לציון יום הנכבה באוניברסיטת בן גוריון אתמול (שני), והחיכוכים ליד לאוניברסיטת תל אביב בשבוע שעבר, חידדו שוב עד כמה העבר הטעון חי ומשפיע על מערכת היחסים בין החברה הערבית בישראל לזו היהודית. האירוע גם המחיש את הפער בין הנרטיבים של שתיהן, המקשה על ניהול שיח נוקב לגבי העבר, קל וחומר על גיבוש "סיפור ישראלי" משותף. כמו שהוכח גם באירועי מאי בשנה שעברה, הסיפור הפתוח של 1948 מצמיח זיכרונות קולקטיביים שאינם רק מתחרים, אלא מתנגשים זה בזה ומהווים בסיס לעימותים מעשיים.
כל עוד מדובר בהנצחה ובזיכרון המתעצבים ברשות הפלסטינית וברצועת עזה, נדמה כי אין מה לעשות או על מה להלין. המתח המתמשך בין ישראל לשני הממשלים הפלסטיניים ממשיך לשמש בסיס לקיום זיכרון קולקטיבי פלסטיני חד-ממדי, המטיל באופן דיכוטומי את כלל האשם לגבי אירועי 1948 על כתפי ישראל - שלפי המתואר תכננה מראש טיהור אתני של הארץ ופעלה ללא הרף למחיקת זיכרון הנכבה - בעוד הפלסטינים מוגדרים קורבן נצחי הממתין להתנצלות, פיצוי ואף השבה של גלגל ההיסטוריה לאחר בדמות שיבת הפליטים.
הבעיה העמוקה יותר בהקשר לזיכרון הנכבה נוגעת לאזרחים הערבים הפלסטינים בישראל המצדדים באופן מלא בנרטיב הפלסטיני לגבי אירועי 1948, תוך מתיחת קו ישיר בין הטענות לקיפוח בהווה לטראומת העבר, וטענה כי זו ממשיכה להתקיים גם כיום. הדבר גורם לשימור ניכור מובנה כלפי המדינה והציבור היהודי, המגולם בסיסמה הרווחת בציבור הערבי בישראל "יום עצמאותם הוא יום אסוננו". זו מקשה על ההשתלבות של רבים מהאזרחים הערבים בשלטון או בחברה, שממילא נתקלים ביחס חשדני מצד רוב הציבור היהודי או בקושי לפתח הזדהות או הבנה. כך, סקרי דעת קהל שנערכו בקרב הציבור הערבי בישראל מאז שנת 2000 העלו כי רוב מוצק בו סבור שהצד היהודי הוא האשם העיקרי בהיווצרות הנכבה.
עם כניסתה לשנת קיומה ה-75 מדינת ישראל חסונה מספיק כדי לקדם לימוד ודיון ציבורי מעמיק של אירועי 1948, הן בחברה היהודית והן בזו הערבית (שיח שאגב התקיים תמיד, בניגוד לנרטיב הרווח לגבי מאמץ מחיקה או השתקה). עם זאת, לגבי שתי החברות הכרחי שהדבר ייעשה באופן ביקורתי ומאוזן הכולל לא רק את הדיון על גירוש ובריחת מאות אלפי ערבים, אלא בין היתר גם ניתוח לגבי אחריות הצד הערבי לנכבה: דחיית תוכנית החלוקה ב-1947, הכרזת מנהיגי מדינות ערב והפלסטינים על שאיפתם להכחיד את היישוב היהודי, וכן מעשי טבח רבים שנערכו ביהודים על ידי הצד הערבי (לרבות הפלסטינים).
אירועי יום הנכבה באוניברסיטת תל אביב (צילום: ניצן דרור, דור דוגמא)
כל זאת, בניגוד לנטייה הרווחת בקרב רבים מהפלסטינים לברור סלקטיבית את רכיבי הזיכרון של 1948 - תוך התמקדות בסבל שנגרם להם במלחמה ולאחריה - ולבודדו מההקשר הרחב. הדבר משול להחלטה שיקבלו גרמניה ויפן - שתי מדינות תוקפניות שהובסו - כי ברצונן להתמקד בסבל שנגרם לאזרחיהן במהלך מלחמת העולם השנייה. כמו במקרה של האזרחים הגרמנים בשנות ה-40, גם בזה של הפלסטינים ב-1948 לא ניתן לנתק את גורלו וסבלו של הציבור הרחב מההחלטות שקיבלו ההנהגות הלאומיות הערביות.
תמונה כללית
ד"ר מיכאל מילשטיין
מדינת ישראל מצויה בשלב היסטורי רגיש במיוחד בהקשר של יחסי יהודים וערבים: שנה לאחר ההתנגשות החריפה ביותר מאז הקמת המדינה בין אזרחים משתי החברות, ומנגד - בצל ההשתלבות התקדימית של מפלגה ערבית בקואליציה השלטונית תוך הגדלת השפעת הערבים על קבלת ההחלטות במדינה. בפני יהודים וערבים ניצבת האפשרות לצלול לתהומות של התנגשות או להתקדם לפיתוח מסגרת קיום משותפת יציבה.
את רוחות העבר לא ניתן להזניח או לשכוח, והן ממשיכות לרדוף אחר שתי החברות בהווה. חיוני לקיים בירור מעמיק לגבי אותו העבר, אולם הכרחי שיהיה גם מאוזן וביקורתי ומשוחרר מדיון מתנצח לגבי הצדק ההיסטורי שסופו לתעל את שתי החברות לפרק חדש של אירועי 1948.
  • ד"ר מיכאל מילשטיין הוא ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז דיין באוניברסיטת תל אביב, וחוקר בכיר במכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) באוניברסיטת רייכמן
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 60 תגובות
הוספת תגובה
60

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
56.

55.

הקולוניאליסטים הערבים הם פולשים קולוניאליסטים הזרים לארץ ישראל פלסטינה

54.

53.

ארגון הבריאות העולמי חייב להכיר את הוירוס המסוכן שרוב האקדמאים לוקים בו. אקדמווירוס. וירוס שלעיתים קרובות אוכל את המוח.

52.

על פשעיהם, במקביל לנטייתם הפתולוגית לשקר ולהאמין בשקריהם, לא יאפשרו שום תהליך של השלמה או דו קיום. זה המצב, ועם זה אנו צריכים לחיות. יש להכיר בבעייתיות התרבותית של הפלסטינים ולעשות כל שלאל ידינו שלא יצליחו במזימותיהם להחלישנו בכדי להכחידנו. מי שמכחיש זאת הוא גזען של ציפיות נמוכות או אנטישמי נקלה.

51.

50.

וממחקרים שנעשו עולה שגם אין להם כל כוונה להתקרב לזה. ההצעה שלך עניין אבוד!

49.

48.

לא יהיה פתרון עד ששני הצדדים לא יכירו בעובדות ובמציאות של 1948. יום הנכבה הוא יום הנצחון של קומץ יהודים על 7 צבאות ערב. רוב הפלסטינאים שעזבו את ביתם (כן היה גם גרוש - עזרנו להם לעזוב במקומות מסוימים) עשו כך לבקשת מנהיגיהם (תחזרו אחרי שנשחט וננקה את השטח מיהודים). תפקיד המופתי וקאוגגי והשותפית שלהם עם גרמניה. מי לקח מהפלסטינאים את הדרכונים מהמדינות מהם באו לעבוד בשביל הבריטים ושם אותם במחנות.

47.

הקורבנות של 48 הם יהודי ארצות ערב. הערבים פתחו במלחמת השמד והפסידו. לא נכבה ולא נעליים הגנה עצמית כנגד רצח. הערבים מתבקשים לשלם לנו פיצויים על כל הבתים והעסקים שיהודי מצריים עירק לוב וכו׳ נאלצו להשאיר מאחוריהם.

46.

מהדהדים את מה שמתאים, קצת משקרים (קצת הרבה) מתעלמים ממה שלא נוח, עושים פרצוף מסכן ואפשר לומר בביטחון ששלום לא יהיה פה

45.

44.

תיזכור את המרד הערבי, ד"ר מילשטיין, ב-1936-39. הוא כוון על ידי המופתי ו"החוסיינים" נגד הבריטים, היהודים, וההנהגה האזרחית הפלשתינאית. במיספרים, במרד הערבי הערבים הרגו 400-500 בריטים; 400-500 יהודים; ו..... כ5000 ערבים. חלק מהערבים שנהרגו היו בקרבות בין החוסיינים לנאששיבים. חלא היו קורבנות של חיסול ההנהגה האזרחית [כולל בעלי מקצועות חופשיים, סוחרים עשירים וכו'] וכך, בנובמבר 1947, לישראל יש ממשלת צללים עם משרדי ממשלה פעילים, כולל משרד ביטחון ומיליציה בדרך לצבא [המאבק של בן גוריון נגד הפלמ"ח והאצ"ל-לח"י]. לפלשתינאים יש קדחת. כך, במאי 10948, כשבבריטים עוזבים, ישראל מכריזה על מדינה ומיד יש לה את כל הכלים של מדינה. לפלשתינאים אין כלום. וגם, אף אחד מצבאות ערב שמתערבים בשלב זה, לא באמת איכפת לו מהפלשתינאים [את זה מבין עאראפת אחרי מלחמת ששת הימים, ואחרי הסכם השלום עם מצרים וארי ואחרי....

43.

או בחינה ביקורתית של העבר, של ההחלטות שהם קיבלו, של ההצעות שהם דחו, של האלימות שלהם כלפי היהודים עוד הרבה לפני 48, של החלק של מדינות ערב במצבם של הפליטים, כלום. היהודים אשמים בכל, אין להם שום זכות בארץ הזו, וזהו. רק אצלנו מתקיים איזשהו שיח, גם אם טעון אמוציות, על העבר. השמאל העולמי, רודף השלום לכאורה, רק מעודד את זה - היהודים נקראים תמיד לבחון את הנרטיב שלהם, שלא לומר לנטוש אותו לחלוטין ולהיות אנטי ציוניים בשם ה"זכויות האדם", בעוד הלאומנות האלימה וחסרת הפשרות של הפלסטינים מקבלת עידוד והצדקה פעם אחר פעם. כך לא יהיה פה שלום.

42.

אינך מומחה לחוסן הלאומי של ישראל . החברה הישראלית שמתחת לגיל 50 חונכה על מדיניות ההכלה של מדינה חזקה שמסוגלת להכיל הכל . הכלת הכל פגעה בחוסן שלנו כיוון שאנחנו בתהליך של בריון טוב לב שיכול להרשות לעצמו הכל אבל בעצם לא שם לב שהוא משמין ונחלש . אנחנו נחלשים ובראש ובראשונה ברוח . מתחמקים מכל עימות , מכל קושי ופןתרים הכל ב "אפשר לוותר" . לכן קודם כל תחנך את החברה לבסס את הנרטיב היהודי/ לאוני / ישראלי - מה שתרצה . רק אחר כך תאפשר לחברה הזו לעסוק בנרטיב הנגדי שאינו של חברה מכילה ופשרנית .

41.

comment-2-comment

40.

שאז לא היה נכבה למה רצחו יהודים ? הבנו אתה צריך לקבל משכורת אז אתה מוכר את עמך אבל אל תחשוב שאנחנו טיפשים.

comment-2-comment

39.

מחזק את המאמר לתחושתי הכרה הדדית של הנראטיבים וכבוד הדדי שלהם הינה צורך קיומי להמשך המפעל הציוני

38.

זהו בסך הכל כלי אחד מתוך הרבה כלים שאפשר להפעיל בעימות עם הערבים וצריך ללמוד איך לעשות את זה טוב.

37.

מאוזן וביקורתי? זה נשמע כמו אוטופיה. הרי הם שונאים אותנו.

36.

השמאל מכור להזיות של שקט. הוא חי בפנטזיה שויתורים ומתנות יביאו לויתור הערבים על חלומם בהשמדה שלנו. לא מצליח להבין למה אנחנו מאפשרים להוזים הללו להוביל אותנו כצאן לטבח. הערבים רצו ורוצים בהשמדתנו. מבחינתם אנחנו נטע זר במרחב המזרח תיכוני שהנו ערבי מוסלמי במובהק. אנחנו לא מצליחים להשתלב במרחב הזה ואין סיכוי שנשתלב בו. בכל מקום אחר איום בהשמדה היה נגמר בהשמדת האויב או לפחות בגירוש טוטאלי שלו. עשינו טעות פטאלית בכך שהשארנו את הרוצים בהשמדתנו בתוך גבולות המדינה. הרפיסות ההססנות והגמגומים שאנחנו משדרים לאויבנו מחזקים ומעצימים את המוטיבציה שלהם, שלא מראה שום סימנים דעיכה במאה השנים האחרונות, ומרסקים את המוטיבציה שלנו. זה לא מקרה שבמשך 2000 שנה אחרים ניהלו ליהודים את החיים, יהודים פשוט לא מסוגלים לנהל מדינה...

35.

מר מילשטיין אתה היסטוריון והרעיון שלך הוא נשמע טוב אבל תעשה את הדיון הזה לבד בפורום אקדמי אתה עם איזה צוות שתבחר כי לא אנחנו ובמיוחד לא הציבור הערבי מספיק רגועים ושלווים כדי להצליח לעבור משואה כזאת בעת הזאת. הכל מבעבע ולוהט רחובות

34.

תמשיכו לטמון את הראש בחול.

33.

בואו נבכה את הרוגי ההפצצות הדרזדן ובהמבורג. בואו נצטער על מאות אלפי הנשים שנאנסו על ידי חיילי הצבא האדום. בואו נתאבל על ילדי משפחת גבלס, שנרצחו על ידי אמם בבונקר של הפיהרר. מה היה חטאם? צר לי, אבל לא. יש לי מקום בלב לעמי שלי. לא לבני עם שניסה להשמיד אותי. ולא לפראים שממשיכים לנסות להשמיד אותי ולהחריב את ארצי.

32.

31.

נאכבה? זה לא הנס שקרה ליהודי ישראל?

30.

אצל הערבים הנכבא הוא זיכרונות, אצל היהודים זאת נארטיב. יש הבדל

29.

28.

27.

שלהם, כי זו חברה שהאלימות שולטת בה ומי שסוטה מהשקרים האלה מסתכן באלימות ובחרמות ועיצומים חברתיים.

26.

ניתוח חכם ומאוזן. רוחות העבר אכן ימשיכו לרדוף אותנו, עד שמנהיגים מ2 העמים יבחרו לחולל שיח פנימי ביקורתי כל צד מול עצמו. לו יהי..

25.

הגרמנים ביקשו סליחה, הגיע הזמן הציונים יבקשו סליחה, ויפסיקו לשכתב את ההיסטוריה בכדי להסתיר את הפשעים האיומים שעשו כלפי הערבים בקום המדינה.

comment-2-comment

למיטב זיכרוני, ואני דור שני לשואה שאביו לחם במלחמת העצמאות, היהודים בפולין ובגרמניה לא פתחו באש ולא פוצצו אף אזרח במדינות השונות בהן התגוררו, להפך, הם תרמו לחברה ולאוניברסיטאות הנאצים ימח שמם פשוט החליטו לחסל את העם היהודי-זו השואה. אז תפסיקו לבכות ותקבלו את המציאות, אנחנו לא נלך מכאן כל ניסיון אחר יוביל לנכבה 2

comment-2-comment

הפשעים היו והינם של הערבים שלא רוצים לקבל את הנוכחות היהודית בארץ- רק ליהנות מהטוב שהם עשו בארץ.. . שום פשע לא היה .היחידים שאשמים במצב הם אותם אלו שיצאו למלחמה נגד היהודים במחשבה שיצליחו להרוג את כולם. אבל מה נעשה? הם לא היצליחו. אלא ההפך . תפסיקו לבכות

comment-2-comment

24.

הפלסטינים הציעו לנאצים שיתוף פעולה ברצח יהודים בארץ ישראל אם הנאצים יצליחו לכבוש את הארץ. למופתי היו קשרים עם היטלר.

comment-2-comment

23.

ולפנק אותנו בשבוע הבא בפרק העוסק בנכבת הבדואים, האלימות במגזר, והיכן טמון האשם שלנו. חסן שעלאן יוכל לספק טיפה חומר לפרק ג'.

22.

יש לאזכר להם פעמים נוספות את הזכרון הצרוב של הנכבה הפלסטינית על ידי גירוש חמולות שאחד מהם בלאט בדרך הטירור...להזכיר להם את המשאיות של הגירוש....להזכיר להם את החורבן על ידי הרב מתחמי המשפחות ללא ניסיון של הרב כירורגי...זו הדרך להראות להם ולעולם שאנחנו כאן ואנחנו נחושים

21.

אני בדיוק עושה עבודה על הנושא הזה ממש, ואשלב בה קטעים מן הכתבה. ואולי גם מן התגובות - אם יהיו ענייניות ולא מתלהמות.

comment-2-comment

20.

19.

אתה מביא קול קריטי, אל תפסיק. תיקח ותיזום שיח כזה, ברמה מנהיגותית. תייצרו מסמך רישמי שעליו יהיה אפשר להגיב אבל הוא יקבע משהו חדש. מסמך שמעגן את ההכרה של שני העמים בסבל אחד של השני. ללא ההכרה והשיח, הפצע המדמם הזה לא יגליד לעולם.

18.

להזכירכם,מהגרי העבודה שבאו מהמדינות מסביב (בקלות אפשר לשייכם לפי שמות המשפחה),לא הסכימו לתוכנית החלוקה ויצאו למלחמה בתמיכה של המדינות המוסלמיות,הם הפסידו נקודה,כדי לטשטש את הרצון שלהם עוד מהימים ההם לרצוח יהודים ולהשתלט על ארצנו,הם המציאו את הנכבה והשמאל שלנו זורם איתם...יש לשים לזה סוף ולהגיד את האמת על בני העוולה האלו!!

17.

הנרטיב הבכיני של הערבים במיוחד אלו הקוראים לעצמם פלסטנאים זהות ללא מקור אמיתי ושיקרי , סליחה שנצחנו ערבי הארץ אינם מקבלים את זכותינו על הארץ השתלבותם רק מגבירה את התאבון להשמדת המדינה ושינוי אופיה הלאומי היהודי , הפוגרומים ברחבי הארץ הזכירו לאלו הדוגלים בחיים משותפים שרק על חרבינו נשרוד כאן

16.

כל המצפים שהערבים, (הפלסטינים שבשטחים ובישראל), יגלו הבנה כלשהי לכך שהיהודים חיים בחיפה, יפו, עכו, טבריה, לוד, רמלה ובכל מטר מרובע שבתחום גבולות 67', חי באשליות.

15.

ביד ימין נפנף וביד שמאל מלקחיים

14.

אכן כדאי שילמדו מה קורה שעושים פיגועים, כי אם ימשיכו ככה, תהייה להם עוד נכבה.

13.

12.

היו במפקד המנדט הבריטי לערך 100 אלף משפחות חלקם תושבי קבע וחלקם הגיעו אט אט ממדינות ערב לעבוד בקיבוצים ובהתיישבות הראשונה עם קום המדינה מספרם הלך וגדל בשל אי מעקב של בן גוריון על גבולות המדינה וכל ערבי בירדן מצרים בארה"ב באירופה טוען שהוא פלסטיני...כיום הפלסטינים הם עשרות מיליונים. השאלה איך האוכלוסייה הזו משקרת ומקדמת נרטיב שקרי על טענות הזויות לבעלות קרקע ומטעים כאשר אין להם שטר קניין. ישראל כל הזמן נמצאת במצב מתגונן פשרני וחלש.

comment-2-comment

11.

10.

רק חבל שהציבור הערבי לא יקרא אותה , וימשיך בפיתוח הנרטיב החד צדדי .

9.

הם הפסידו כמו חבריהם הנאצים בברלין. אחרי ההפסד החליטו על טיהור אתני של כל יהודי ארצות ערב שרכושם לא הוחזר להם עד היום. מה עם הנכבה של הגרמנים? מליונים מתו, מליוני נשים גרמניות נאנסו, רכוש רב הושמד ונבזז, המדינה חולקה לשניים. אולי בעלות הברית צריכות לעשות שיח ביקורתי על הניצחון על הנאצים? שלא לדבר על הנכבה של היפנים....עוד לא שמעתי על הפגנות נגד ארצות הברית ביום ההפצצה.

4.

יש ללמד את ההיסטוריה של מלחמת העולם השניה בצורה מאוזנת תוך דיון בנכבה הגרמנית ויפנית.

3.

2.

והצד השני ניסה להרוס אותה כאשר צד אחד מוגדר יהודי וצד אחר ערבי כאשר הוגדרה המדינה במגילת העצמאות פשוט אין ולא יהיה אתוס משותף נקווה רק שנצליח לעשות את החיים נסבלים

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה