23

בן גוריון, בגין וההפסד של ההיסטוריה

ראש הממשלה הראשון וראש הממשלה השישי היו אויבים מרים רוב חייהם, עד השינוי אחרי מלחמת ששת הימים. אילו רק בן גוריון היה נמנע מהטעות הזאת

שלמה נקדימון | פורסם:14/11/2021
תמונה כלליתמנחם בגין ודוד בן גוריון
מאז היותי נער ועד לפטירתו עמד דוד בן גוריון – שבשבוע שעבר מלאו 48 שנה למותו - בצורה כזו או אחרת במרכז חיי, כישראלי בכלל וכעיתונאי בפרט. גדלתי בדרום תל אביב, מרחב צמיחה של האצ"ל, שנרדף על ידי הממסד הפוליטי שהנהיג את היישוב. הנרדפות הייתה רוויה גם בהפעלת כוח פיזי וגם בשיתוף פעולה ממאיר עם המנדט הבריטי, וגם הקמת מדינת ישראל לא הייתה מלווה בחיבוקים ונשיקות הדדיים. כנסות ישראל הראשונות היו עדות להתנצחויות מרות ביותר בין בן גוריון, שהוביל והביא להקמת מדינת ישראל, לבין מנחם בגין, מפקדו של האצ"ל, שהיום אין ספק כי מהלומותיו במעוזי המנדט האיצו את השגת אותה מטרה.
האיבה בין שני אלה נשברה ב-1967, על סף מלחמת ששת הימים. היה זה מנהיג האופוזיציה מנחם בגין שבא אל ראש הממשלה לוי אשכול, והציע לו להזמין את יריבו המר, בן גוריון, לבוא תחתו בראשות הממשלה, כאשר הוא ישמש כסגנו, או, כתחליף, כשר ביטחון.
אז גם התחולל המהפך ביחסי בגין ובן גוריון. וכך הייתי רואה את בן גוריון בא לכנסת, נכנס למזנון ומחפש את בגין. הסדרנים אתרו את השר בגין, בן גוריון הזמינו למיקומו בחדרי סיעת רפ"י (שפרשה בהנהגתו ממפא"י) והשניים ניהלו שיחות שנמשכו שעות ארוכות. אלה לא נרשמו ולא הוקלטו - וההיסטוריה הפסידה.
בן גוריון שגה פעמיים בחייו: בהרחקתו של זאב ז'בוטינסקי בחייו ובהרחקתו של מנחם בגין בימי טרום המדינה ובהיווצרותה. הם היו יכולים, אולי אפילו נועדו, להיות שותפיו הטובים ביותר
יום אחד, בפברואר 1969, במזנון הכנסת, ראיתי את בגין ולצידו מנהל לשכתו יחיאל קדישאי, כאשר על שולחנם הייתה מונחת מעטפה רשמית חומה, כשבחזיתה מופיע צמד המלים מדינת ישראל. הסקרנות שלי הובילה אותי כעבור ימים אחדים אל תוכנה. היה זה עותק מכתב ששיגר בן גוריון אל מזכירת המערך גולדה מאיר, ותוכנו התקפה חריפה על ראש הממשלה המכהן אשכול.
"אני הייתי מתנגד, לפעמים חריף מאוד, לדרכך לפני המדינה ולאחר קומה, כאשר הייתי מתנגד לדרכו של ז'בוטינסקי ז"ל", כתב שם בן גוריון לבגין. "אבל מבחינה אישית לא הייתה לי אף פעם טינה אישית נגדך וכל מה שהכרתי אותך יותר בשנים האחרונות - הוקרתי אותך יותר ופולה שלי שמחה על כך. בכבוד ובהוקרה".
תמונה כללית
שלמה נקדימוןצילום: דנה קופל
מענהו של בגין היה על אותו משקל. מעבר למחמאות חמות ביותר שהמטיר על רעייתו של בן גוריון וחוכמת החיים שלה, השתמש כמעט בניסוחיו של בן גוריון: "שללתי מספר עמדות שנקטת ומעשים שעשית או ציווית לעשותם לפני חידוש עצמאותנו ואחריה. ובחושבי על הימים ההם הריני משוכנע גם היום כי עמדתי לגביהם הייתה צודקת ומוצדקת. בכבוד רב ובברכה".
בן גוריון, שאין ספק כי נועד לגדולות, שגה פעמיים בחייו: בהרחקתו של זאב ז'בוטינסקי בחייו ובהרחקתו של מנחם בגין בימי טרום המדינה ובהיווצרותה. הם היו יכולים, אולי אפילו נועדו, להיות שותפיו הטובים ביותר. מיותר לשאול מי הפסיד.
  • שלמה נקדימון הוא היסטוריון ועיתונאי, בעבר יועץ התקשורת של מנחם בגין
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 23 תגובות
הוספת תגובה
23

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
16.

הכת הקטנה והצעקנית של ז'בוטינסקי/בגין ממשיכה לעשות רעש כאליו הם היו חלק משמעותי בהקמת המדינה. הם לא!!!!!!!!! הם היו בערך 1% (אחד) מהמאבק והפעילות!!! ז'בוטינסקי עצמו נפטר ממחלת לב כבר ב-1940. דרך אגב: אין שום קשר בינם לבין הליכוד של היום שהוא ארגון שבטי עוין שרוב "חבריו" בקושי יודעים מי הם ז'בוטינסקי ובגין.

15.

ב 2050. ישראל תהפוך למדינה מתוחה עניה צפופה וכאוטית ללא הגבלת ילודה.

14.

13.

האצל (והלחי עוד יותר) היה ארגון קיצוני שרק סיבך את יחסי הישוב עם המנדט. אין בכלל ספק שבתקופה שקדמה להקמת המדינה צו השעה היה להתארגן למלחמה בערבים ברגע הבלתי נמנע שהבריטים יעזבו את הארץ. עזיבת הבריטים היתה בלתי נמנעת מלכתחילה ברגע שהם עזבו את הודו ומצריים, כך שכל חיכוך עמם היה ברכה לבטלה ובזבוז משאבים שיכלו ללכת לקראת הכנת הישוב למלחמה בערבים. בפועל, הכוח המשמעותי ביותר שעמד לרשות הממשלה במלחמת העצמאות היה הפלמח שאומן על ידי הצבא הבריטי דוקא.

12.

זיבוטנסקי מת בארה"ב- בצוואה ביקש שיעלו את עצמותיו כשתקום ממשלה בישראל ומדינה. בן גוריון לא קיים זאת למרות בקשות רבות שהיו. בסוף אשכול הסכים . זה מעיד על האיש שהיה קטן בנקמתו

11.

מדינת ישראל היא השגיאה הגדולה ביותר של היהודים מאז ומעולם. כל כולה יומרות של כמה עשרות תאבי שלטון וקצינים שלא הבינו בשום דבר, אף אחד לא רצה אותם לעבודה, אז הלכו להלחם. אלו אותם בני אדם שאחרי המלחמות הלכו לסכסך במקומות אחרים בעולם כדי למכור נשק.

10.

9.

טוב שלא ניתנה לבגין כל דריסת רגל שהיא בשלטון. ברגע שקיבל, החל להרוס הכל וראו לאן הגענו

8.

1) הסכמה ל 400 חרדים שיחיו על חשבון המדינה, היום זה הפך לאין סוף חרדים שחיים על חשבון המדינה (1948). 2) הקמת הרבנות וההסכמה לכפייה דתית, היום זה הורס את המדינה (1953). 3) האטת העליה מאירופה לפני מלחמת העולם השנייה (רצה לבסס את המשק לפני עליית אירופה).

7.

יש ספק גדול אם בגין קיצר ביום 1 את המנדט או רק העמיק פיצול וגרם לבזבוז כחות תארו לעצמכם שמפלגת אופוזיציה היתה היום מביאה אונית נשק לשימוש אישי של האופוזיציה תארו לעצמכם שמדינת ישראל העניה הנלחמת על חייה לא היתה מגרדת כל גרוש כדי לקבל את מאות אלפי העולים החדשים שהגיעו מכל העולם כולל כסף מגרמניה בקיצור בן גוריון לא טעה מי שטעה והזיק היה מנחם בגין באותן שנים

comment-2-comment

אין ספק, לא גדול ולא קטן, שהמאמצים של הפלגים הרוויזיוניסטים הועילו לקיצור המנדט. כל ספר היסטוריה יאמר לך זאת. כל תעודה וכל סיכום של כל דו״ח מודיעין בריטי מהתקופה יאמר לך זאת. עצם ההבנה שהבריטים אינם רצויים כאן, לא הגיעה מהצד של בן-גוריון, אלא מהצד הרוויזיוניסטי. אוניית הנשק לא הובאה לשימוש ״אופוזיציה״. זה כבר היה אחרי שהאופוזיציה הכריזה שהיא מוותרת על כוחה ועצמאותה - ומצטרפת לצבא. הנשק נועד לצה״ל. כל מה שה״אופוזיציה״ הפוליטית ביקשה - הוא הכרה בלגיטימיות הפוליטית שלה, בתרומתה, בחלקה במאמץ. במלחמת העצמאות נהרגו גם יוצאי אצ״ל גם יוצאי ההגנה. ביישובים הרביזיוניסטיים מאמצי ההתיישבות לא היו שונים במאום מאלו שביישובי מפא״י בן גוריון טעה - לא פעם ולא פעמיים - וטעויות גדולות וחמורות. בן גוריון למשל השליך לזבל את המשאב הגדול והחזק ביותר שהיה לו - יהדות ארצות האיסלם - מתוך זילזול וחוסר יכולת לראות את כוחה (ממש כפי שלא יכול היה לראות את התועלת והצדק והמשמעות של התנועה הרביזיוניסטית). בן גוריון פישל בענק, בבחירה הכלכלית הסוציאליסטת - שעיכבה את התפתחות המדינה, והותירה אותה עניה ללא כל סיבה וצורך - כאשר מוסדות מפא״י רומסים בכל הכח כל יוזמה פרטית, וכל מאמץ לחדשנות ולפיתוח עסקי וחקלאי עצמאי. אז מה? אז משהו נגרע מגדולתו? לא... לו היה ״ענק״ ולא רק ״גדול״, היה אולי יכול לראות את דבשת-עצמו, ו״לשחרר קצת״ את החבל לכל אותם אזרחי ישראל שחסם - והרבה דברים היו צומחים ישר יותר, נאה יותר, ומהר יותר. הניתוח של הכותב - נכון ומדוייק - ורק דבר אחד חשוב לומר. אני מכבד את בן-גוריון לא רק על הצלחותיו, אלא גם על עיקשותו (שהובילה לפעמים לכשלונותיו). היו לו עקרונות (גם אם חלקם שגויים) והוא עמד עליהם. זה לכשעצמו, מעורר כבוד והערכה. הוא לא הגיע למעלה גבוהה יותר, של לדעת מתי טענתו בויכוח חלשה, ומתי עקרונותיו מושכים אותו למטה ולא למעלה. זה האיש שהיה, וראוי להוקירו בכל דרך ומובן - גם אם רמס עד עפר את משפחתי באופן אישי. כמובן שאני מעריך את בגין אולי אפילו יותר - אמנם העול המפלצתי של הקמת המדינה לא היה על שכמו, אבל מידת האחריות והמוסריות שגילה בתהליך הזה, יכולתו להתגמש, לוותר, ולאפשר דברים, גם כשדעותיו היו מוצקות ומנומקות יותר מאשר של מי שבשלטון - בוודאי עלתה על זו של בן-גוריון. ולסיום: בן-גוריון, למרות דבריו, זילזל מאד במנחם בגין האיש, באורחותיו, באופן התבטאותו. הוא כינה אותו כינויים מעליבים השכם והערב, וגם משך תקופה ארוכה נמנע מלנקוב בשמו בכנסת. היה אומר ״הג׳נטלמן היושב לצד XXX״ במקום לומר הח״כ בגין, או משהו כזה. התנהגות פולנית מפוארת, היישר מהשטעטל. זה, למשל, לא הוסיף לו כבוד בשום מקום.

comment-2-comment

המסמכים הבריטיים בנושא ברורים ביותר. מה שהזיז את הבריטים היו הפורשים. נקודה. סוף. האצל לא הביא את האלטלנה בשביל עצמו. זה ממש שגיאה גסה בהיסטוריה. היה משא ומתן. הוסכם שכמעט כל הנשק יועבר לידי ההגנה, ולו שיחידות האצל יקבלו מעט וישרתו כיחידות בתוך ההגנה. ואפילו מזה נסגו בסוף. לגבי השילומים - אתה כנראה צודק. אבל גם אז, העמדה הישראלית הייתה צריכה להיות ברורה לגבי כך שאין מדובר במחילה אלא בהחזר חלק מזערי מהרכוש היהודי שנגזל.

6.

לאחד את העם מיד לאחר קום המדינה ולבנות יחדיו את המדינה החדשה העדיף שלטון מפלגתו השמאלית והדחת מיטב מנבחרי הימין...שנאת חינם ששולטת עד היום ומי שקוטף את פירות השנאה הם ערביי שיראל שהיום שולטים בהנהגת המדינה..

comment-2-comment

בן גוריון הקים לכם מדינה. בלעדיו היתם היום איכרים ב"גולה". דווקא בפולטיקה הישראלית הגאונים הגדולים של השנאה - הם הימין והדתיים; מאז שהם הכוח הפוליטי המרכזי במדינה, ישראל הפכה למקום שלא נעים לחיות בו. בגלל שנאה מהסוג האנטישמי - קרי שנאה שהיא כלי פוליטי להחזיק המון עני, נבער, ומדוכא... השמאל לא יותר טוב. אבל בן גוריון לא היה שמאל. הוא היה מנהיג גדול ואיש משכמו ומעלה, לא קליפה ריקה כמו ה"מנהיגים" של העם החלש היושב היום בציון. הימים ההם, היו שעת כושר שלא תחזור.

5.

ולזה ייקרא, בכייה לדורות.

4.

אין ספק שמפא"י עשתה טעויות קשות הגובלות בגזענות בכל הקשור למה שמכונה עדות המזרח. במהלך שלטונה ועד המהפך ב 1977 החל תהליך אינטגרציה מבורך בין העדות. כאמור, עם המהפך הגיעה ההזדמנות לפוגג את הפרוד ולקרוא לאחדות. בא מנחם בגין והרס בנאום אחד "נאום הצ'חצחים" את ההזדמנות. אידיוט אחד שכינה את כלל עדות המזרח צ'חצחים הונצח ע"י בגין וזה תמיד יעמוד לדיראון עולם עבורו.

comment-2-comment

לעולם לא אשכח את נאומו של מנחם בגין אחוז בשנאה מטורפת לאלה שהקימו את המדינה. המיליונרים שמשכשכים את רגליהם בבריכה. הוא התכוון לקיבוצניקים. מאז ירדה המוטיבציה של בני הקיבוצים לשרת ביחידות הקרביות. שם התחילה ההידרדרות של צהל עם חובשי הכיפה הליצנים שרובם לא מסיימים שנתיים שרות. הם צריכים להתפלל לאלוהים. גם היהודים בשואה התפללו ונרצחו. בגלל בגין וכל ממשיכי דרכו עד כולל סגול השיער המדינה הזאת מאבדת את עצמה לדעת.

comment-2-comment

3.

אלטלנה היא משהו שהנקדימון, מלכך פנכה מוכר של בגין, מעדיף לא לדבר עליו. אם הישוב טרום המדינה היה בגיניסט, הוא לא היה מספיק להתארגן כנגד התוקפנות הערבית וה"נכבה" הייתה שלנו. די להזכיר שלא האצ"ל עם "הגיבורים" בגין ושטרן שהסתתרו בעליית הגג, עצר את הצבא המצרי אלא היישובים וההגנה בנגבה וביד מרדכי. ליכודניקים, המרדנות של בגין (אם מלחמתו בשילומים מגרמניה הייתה מצליחה), המדינה הזו לא הייתה מגיעה לימינו. ואם צריך להזכיר את "הגאונות" של ההתנהלות של הבגין, הבה נחזור לימי מלחמת לבנון העליזים שהביאה עלינו את רצועת הבטחון וכל האסונות סביבה ואולי גם את השסע הבלתי ניתן לאיחוי בין חלקי החברה בישראל. האיש היה נוטף שנאה וזו המורת ההיסטורית שלו. נקדימון היקר, אין דרך לייפות את זה!!!!!!!!!!!!

2.

comment-2-comment

ניסיון למרי נגד המדינה שזה עתה קמה, מדינה שקמה ונלחמה נגד כל העולם הערבי שסביבה ואנשי האצ"ל מבקשים להביא אוניית נשק - כמות גדולה ומשמעותית באותם הימים, ולחמש את אנשי האצ"ל בלבד. וזה אחרי שהמחתרות פורקו, כולל הפלמ"ח והוקם צה"ל. אנשי האצ"ל ערקו מצה"ל בזמן הקרבות וניסו להגיע לכפר ויתקין - ובדרכם הרגו שלושה אנשי צה"ל.

comment-2-comment

א לא היה כלל מיוזמי ההרפתקה הזו, כשנודע לו הורה לשגרה לכפר וויתקין, אחכ ברוב כסילותו עלה על הסיפון ובניגוד להוראת הממשלה החוקית הפליג לכיוון תל אביב . בן גוריון הוכיח כושר מנהיגות החלטיות , לא פלא שישראל ניצחה ב 1948

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה