שרת העלייה: "אין מספיק מתמחים? יותר מ-2,000 רופאים רוצים לעלות ארצה"

פנינה תמנו שטה מתחה בוועידת "עולים מכל הלב" של ynet ו"ידיעות אחרונות" ביקורת על טענת משרד הבריאות שלא ניתן לקצר באופן גורף את תורנויות המתמחים לרפואה בגלל מחסור בכוח אדם: "מאוד תמוה. יש לי יותר מ-2,000 רופאים, כולל מתמחים, שרוצים להגיע". על הממתינים באתיופיה: "תוך 3 שנים הסאגה הכאובה תסתיים"

סיון חילאי, טיטי איינאו | פורסם:11/10/2021
תמנו שטה: "יותר מ-2,000 רופאים רוצים לעלות" (צילום: אורי דוידוביץ', משי בן עמי, סטס קפולו)
שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה מתחה הבוקר (שני) ביקורת על טענת משרד הבריאות שלא ניתן לקצר בשלב זה באופן גורף את תורנויות המתמחים לרפואה בגלל מחסור בכוח אדם: "בעיניי זה מאוד תמוה, יש מספיק מתמחים", קבעה. "יש לי יותר מ-2,000 תיקים של רופאים, כולל מתמחים, שרוצים לעלות לישראל - ואנחנו צריכים לדאוג שהם משתלבים בשוק התעסוקה".
צילום: מוטי קמחי"מאוד תמוה, יש מספיק מתמחים". ההפגנה בתל אביב בסוף השבוע (צילום: מוטי קמחי)
צילום: יריב כץהשרה פנינה תמנו שטה בוועידת "עולים מכל הלב" (צילום: יריב כץ)
בריאיון בוועידת העלייה והקליטה "עולים מכל הלב" של "ידיעות אחרונות", ynet ו"ווסטי", בשיתוף משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית – לקראת יום העלייה של שנת 2021 - אמרה השרה תמנו שטה כי "אנחנו בעיצומו של מאבק לקראת החלטת ממשלה בנושא, בהמשך להחלטה קודמת שהעברתי בממשלה הקודמת".
- זה צפוי לקרות כבר בשבוע הבא? "בשבוע הבא אנחנו נעביר החלטת ממשלה להגדלת התקנים, לקלוט מסה של עולים חדשים שהם רופאים. זה בעיקר מתמקד במתמחים, כדי לסייע להם לתת את מה שהם רוצים לתת, ועדיין להגיע לארץ מבלי שהם מרגישים שהמקצוע שלהם ננטש".
- אבל עושים להם חיים קשים, לא קל לרופא או אח שמגיע מחו"ל להתקבל פה לבתי חולים. "תהליך הרישוי מטורף, זאת הייתה ההחלטה הקודמת. יש פערים כביכול בתעודות שניתנות על ידי המועצות להשכלה הגבוהה בין מדינה למדינה. אנחנו לא צריכים להערים קשיים, וזה התפקיד שלי לבוא מול כלל הגורמים במו"מ ולהבהיר שרופא בצרפת או רופא בארה"ב הוא לא פחות טוב מרופא בישראל, ואם חושבים כך אז אנחנו צריכים לעשות את הגישור הנכון ולא להקשות.
צילום: יריב כץריאיון בוועידת "עולים מכל הלב" (צילום: יריב כץ)
"יש לנו גם כ-3,000 מהנדסים שממתינים בתור, ואני כרגע אחרי פגישות עם ראש הממשלה ועם שר האוצר, כדי שנדאג שמנוע הצמיחה האדיר הזה יפעל. מדינה אחרת השקיעה באנשים האלה והם באים אלינו, זה מנוע הצמיחה הגדול ביותר מבחינה כלכלית".

הממתינים באתיופיה? "תוך 3 שנים הסאגה הכאובה תסתיים"

השרה תמנו שטה התייחסה גם למבצע "צור ישראל" להעלאת 2,000 יהודים ממחנות ההמתנה באתיופיה בעיצומה של מגפת הקורונה - ולעובדה שאלפים עדיין ממתינים במחנות לעלייה ארצה.
הריאיון המלא עם שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה (צילום: אורי דוידוביץ', משי בן עמי, סטס קפולו)
"הממשלות הביאו החלטות, זרקו מספר, אבל לא שמו סעיף תקציבי - ואז אנשים זוכרים את המספר שנאמר אבל אף אחד לא בדק כמה הביאו. אם ב-2015 הובטח על ידי נתניהו שיעלו 9,000, כמה הוא העלה? העלה 2,000 עד 2020. אני הבאתי עוד 2,000. זאת אומרת שהממשלה לא מיישמת את ההחלטות שלה -את זה אני מתקנת. אם אני נתתי מילה לציבור אני צריכה לעמוד במילה הזאת. מדובר בחיים של אנשים".
לדבריה, היא תציג בקרוב מתווה שגובש בשיתוף פעולה עם שרת הפנים איילת שקד: "מתווה מאוד סדור שבודק את התיקים מהר, נותן תשובות לאנשים, גם אלה שמסורבים יקבלו תשובות. קיבלתי עכשיו תקציב להעלאתם של 3,000, ואני מתכוונת לפעול שבשלוש השנים הקרובות אנחנו נסיים עם הסאגה הכאובה הזאת. זה פשוט לא נורמלי כשאני רואה הורים וילדים מפוצלים, זה לא יהודי וזה לא ערכי".
צילום: שאול גולןעולים מאתיופיה מגיעים ארצה (צילום: שאול גולן)
השרה מתחה גם ביקורת על השיח הציבורי בנושא. "אנחנו חייבים לשנות את השיח, אני חייבת לומר כבת הקהילה שזה כל כך לא הוגן כלפי קהילה שלמה לתת לנו להרגיש שכביכול יש לנו איזה אקדח על הרקה וכל הזמן שואלים 'מתי אתם נגמרים, מתי המספרים מסתיימים?'", אמרה.
"אני לא זוכרת מעקב כזה על עולים מאף מדינה אחרת. לצד זה, הדאגה שלי היא שיעלו יהודים לישראל. אני חושבת שכל עוד המדינה לא לקחה אחריות על הרשימות שהיו במחנות ועל זה שפוצלו משפחות באופן גס, צריך לפתור את זה. זה פשע. אני פוגשת אימהות, אין לי מה לומר להם, 20 שנה לא ראו את הילדים שלהם".
- שנתיים של מגפה עולמית שבה למרות כל הקשיים והסגרים והמגבלות, עמדת מול גורמי הבריאות שביקשו לא להכניס ארצה בכלל שום אנשים שהם לא אזרחי המדינה והצלחת בכל זאת להמשיך את העלייה לישראל. איך עשית את זה? "מה שקודם כל עמד לנגד עיניי זה התמונות ההיסטוריות, אפילו מלפני קום המדינה, המעפילים שהגיעו ארצה בדרך לא דרך, עליות קשות של אנשים שצעדו ממדינות ועברו מדבריות, כולל אני שעשיתי מסע. בעיניי אין שום משבר בעולם שיכול לעצור עליית יהודים או יהודי שרוצה להגיע הביתה לישראל ושהשערים יהיו סגורים. זה עיקרון בסיסי והממשלה הסכימה איתי. נכון, כשנכנסתי לתפקיד הייתי איזו מדיניות שקטה של עיכוב העלייה, וזה משהו שלא יכולתי לקבל אותו והבאנו את זה לשולחן הממשלה - וגם לממשלה הנוכחית זה היה ברור מאליו עם כל הקשיים והאתגרים שאנחנו נייצר את המתווים הירוקים כך שכל יהודי שירצה להגיע והוא בריא, עם הבדיקות הנדרשות, יוכל להגיע לישראל".
- מה הסיבה שאנשים בכלל עלו דווקא בזמן הקורונה? "זה על פניו אנשים נורמטיביים. אומרים 'מי המשוגע' או 'איזו משפחה משוגעת עוברת מדינה בתקופת משבר ומגפה עולמית', וגם בישראל היו לנו רגעים שלא הצטיינו במיוחד. למה הם הגיעו? אני יכולה להגיד לכן שהתשובה העיקרית היא ציונות. לא כדי להיטיב עם עצמם, אנשים יכלו ללכת לכל מדינה אחרת, אבל היהודים בוחרים לבוא הביתה לישראל מהסיבה הפשוטה שבתקופת הקורונה רבים הרגישו שמה שמובן מאליו הוא לא מובן מאליו יותר. הרגישו שהחיים מתערערים ושזה הזמן להגשים חלום. לכן אנחנו רואים גם קפיצה משמעותית השנה, גידול של 30 אחוזים בכמות העולים שהגיעו מתחילת השנה ביחס למה שהיה בשנה הקודמת, וזה מרגש. שלוש השנים האחרונות עלו יותר מ-80 אלף עולים. זאת עיר גדולה במדינת ישראל".
צילום: יריב כץהשרה תמנו שטה עם המראיינות סיון חילאי וטיטי איינאו (צילום: יריב כץ)
- הייתה ביקורת כלפייך על כך שמשפחות לא יכולות להיפגש. אנשים עלו לארץ, אבל קרוביהם מחו"ל לא יכלו לבקר אותם בגלל הגבלות הקורונה. "זה היה אחד הקשיים העיקריים של העולים בתקופת הקורונה וקיבלנו לא מעט תלונות, אז התחלנו לפעול בקבינט הקורונה שצריך להחריג את הקרבה הראשונה של העולים – שההורים, שהאחים ושהבנים והבנות יוכלו להיפגש, כי אחרת הבדידות היא איומה, במיוחד בקורונה ועל אחת כמה וכמה כשאתה חי בין יבשות. הצלחנו להעביר את זה בקבינט לאחר מאבקים יחד עם משרד הפנים. לצערי קרבה שלישית עדיין לא, שזה אומר שסבים וסבתות שרוצים לפעמים לראות את החיילים הבודדים שנמצאים כאן בארץ, עדיין לא מורשים. אנחנו מתכוונים לפעול גם בנושא הזה כדי להקל עליהם כמה שניתן".
- יש צפי מתי זה יקרה? "זה מאוד תלוי בתקופות. בסוף אני כמקבלת החלטות נאלצת להפעיל שיקול דעת. כשאני רואה שאנחנו נמצאים בעיצומו של גל שלישי, אני אומרת בכנות שזה לא הזמן לפעול. עכשיו כשאנחנו במגמת בלימה בוודאי שאני אפעל כדי שקרבה שלישית, סבים וסבתות, יוכלו לראות את הנכדים".
לכתבה זו 117 תגובות
הוספת תגובה
117

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
76.

"הרופאים" שלמדו באתיופיה במקרה הטוב צריכים שנתיים של לימודים אינטנסיבים ומבחנים! שלא לדבר על אולפן. זו לא עליה מברה"מ והם גם היו צריכים לעשות את כל המבחנים מחדש.

75.

למה המדינה צריכה לדאוג לזה? אני לא רואה את אוסטרליה רצה לממן לי עליה למרות שיש לי אזרחות אוסטרלית.. מי שרוצה.. שיעשה עליה בעצמו.. שיממן לעצמו את העליה ולא שהמדינה תממן לו את כל השטויות..

74.

73.

72.

71.

כמה מהר "נבחר ציבור" מסגל סגנון דיבור של בסטיונר בשוק. יש לה... לך, גברת, אין כלום. יש, לכאורה, רופאים רבים שרוצים לעלות. לא לך. ולא לאף אחד אחר. הם לא בבעלותך. עוד נפוליאון נולד.ה.

70.

69.

68.

שצריך לדאוג להם

67.

comment-2-comment

חחחחח צודק

comment-2-comment

מאתיופיה אלה מרחבי העולם וציינה לדוגמה רופאים אמריקאים וצרפתים. לגבי הרמה של רופאים מאתיופיה אין לי ידע ,אבל לא הייתי מזלזל באיש .לדוגמה ,המערכת הרפואית הקובנית ,בניגוד לדעות קדומות ,נחשבת למצוינת. מניח שלא עלה בדעתך שיתכן דבר כזה

66.

65.

64.

63.

יש מאות רופאים שלמדו בארץ וגרים בארץ ואין להם עבודה!! כי אין תקנים להתמחות. להביא עוד רופאים זה ליצור עוד רופאים מובטלים. ממש תוכנית גאונית!

62.

61.

60.

59.

תפסיקי להכניס את האף שלך לכל מקום. העלית מספיק בשביל בחירות הבאות

comment-2-comment

58.

לפני שלושים שנה סיימתי התמחות ומאז אני עובד כמרדים באיטליה. במשך השנים פניתי להרבה גורמים בבקשה לאפשר לי להשתלב במקצוע בארץ. דרישות מטורפות. בקרוב אצא לפנסיה ואבוא לנוח בארץ. המערכת הפסידה.

57.

שקרים שקרים...

56.

55.

מתמחים לא עוזבים התמחות באמצע, אלא אם כן הם נכשלים. רופאים עולים שמגיעים ארצה, לוקח להם כשנתיים לפחות להשתלב במערכת, שלא לדבר על התמחות. כבוד השרה, כדאי שתבררי שוב את העובדות.

54.

כי זה יש לנו פה באיכות גבוהה מאשר בהרבה מקומות אחרים (לא בקטע גזעני, מה לעשות, כמה שמערכת החינוך בישראל דפוקה, היא עדיין עולה על אתיופיה ודומיה) הבעיה היא בתיקצוב לימודי המקצוע. תפתחו עוד מקומות, מחר יהיה לכם עוד אלפי סטודנטים, בלי עליות ובלי טובות...

comment-2-comment

53.

שרת העליה הנכבדה, לא לוקחת בחשבון כמה זמן יקח להכשיר את הרופאים העולים, עליהם עדיין לעבור בחינות לקבלת רשיון לרפואה בישראל, ללמוד שפה, ובסוף, לאחר שיבינו כמה ההפסד הכלכלי שלהם גדול, גם הם יעזבו את המקצוע ואת המדינה

52.

מעלה לפה את כל הנזקקים מאפריקה ומערב אירופה. אוכלוסיות נחשלות שחיות על ביטוח לאומי, מעבר לזה לא מביאה לפה כלום. רק סיעודיים היא מעלה, שתעוף כבר לקיבינימאט.

51.

מי הבא בתור? שנשאיר את הקטורת ועלי המרפא של הרופאים שלה. אישה טיפ.שה שחוץ מלעלות אנשים שלבשו קוקוסים כתחתונים, לא עשתה כלום.

comment-2-comment

50.

49.

כל האנשים שם לא יהודים בכלל

48.

comment-2-comment

47.

46.

45.

מומחי משרד הבריאות זועקים כבר שנים שאסור לקלוט רופאים שרמת הלימוד שלהם נמוכה זה יפגע קשות ברמת הרפואה בארץ. כל זאת גם אם חסרים רופאים צריך להכשיר ולהסמיך רק בארץ.

comment-2-comment

44.

יש מדינות שלא כדאי להביא מישם

43.

43.

42.

כמה רופאים, אחיות, משכילים וכו. עלו או יעלו ממדינת המוצא שלך

comment-2-comment

41.

ותתחילו להשקיע באלה שנולדו וגדלו פה

comment-2-comment

40.

קדימה..להתאיד

39.

comment-2-comment

comment-2-comment

38.

שטויות במיץ

37.

36.

מעכבים כניסה לארץ של מהנדסים ורופאים ואחרי זה בוכים שיש מחסור באנשי מקצוע אלו. מסכים עם הטענה שרופא או מהנדס שהוכשרו באירופה או ארצות הברית אינם פחות טובים מאלה שהוכשרו בארץ

35.

התקינה בארץ של שנות ה80. וכשאין תקנים, המערכת עובדת בחוסר, לכן גם אין הכשרה של רופאים מומחים, לכן התורים וזמני ההמתנה ארוכים.

comment-2-comment

comment-2-comment

34.

33.

32.

comment-2-comment

comment-2-comment

הם מוצאים מה לעשות עם עצמם אולי בשוק הפרטי אבל המון המון ממתינים לתקנים, את לא בקיאה בנושא

31.

מקווה שאלפי האתיופים שהיא תעלה כדי שיצביעו לה בעתיד,יותר ישרים ממנה ולפחות יש להם עקרונות

30.

שלא תעזו להביא את אותם מתמחים ורופאים לארץ כי הם מיד יהפכו למובטלים וכמו שאנשי הסוכנות יודעים לשקר ולבלף ולתחמן ויבטיחו להם הרים וגבעות כשבפועל הם הולכים להיות אנשים ממורמרים שכועסים על זה שעבדו עליהם.

29.

מחכים להתמחות במשך שנה-שנה וחצי לאחר הסטאז' כי אין מקומות. יש רופאים, אין מי שיעסיק אותם וישלם להם שכר

28.

27.

יש אותו מספר מתמחים ישראלים שירצו לעזוב. שתדאג השרה הלא חכמה להביא עולים מבלי לפגוע באזרחים הקיימים או שימצא לה תפקיד אחר.

26.

25.

האתיופים ידועים בבריאותם הם הרי שרדו את המלריה הצהבת השחפת האבעבועות שחורות טיפוס הבטן איידס יתוש הביצות נגעים בעור אין אין על הרופאים מאתיופיה הכי טובים בעולם חייבים לעלות את כל אתיופיה לישראל ובמיוחד את הפאלשמורה שהם הסיירת של האתיופיםםםםם

comment-2-comment

24.

הרעיון הטוב ביותר לתת לרופאים שרוצים לעלות משרה בבתי החולים וכך יתאפשר לקצר את התורנויות המטורפות של המתמחים. הבעיה שרופאים וותיקים רבים חושבים שהמתמחים צריכים לסבול כמו שהם סבלו בזמנם.

23.

העם צריך רופאים טובים וערניים לא רופא מותש שלא ישן לילות שלמים.. אולי השרה לא מעודכנת איזה מסע ומבחנים והשלמות צרכים הרופאים העולים לעבור כאן כולל לימוד השפה על בוריה ומבחנים. כך שאין שום קשר יש לדאוג ולתקן את המעוות מיד!

comment-2-comment

לא יהיה תירוץ לקצר תורנויות!!! הרי כל הזמן אומרים שאם יקצרו מי יחליף אותם

22.

comment-2-comment

לצערי זה נכון

21.

20.

19.

18.

אמיצה מאד, לא פוחדת מהגילדה של הפרופסורים לרפואה

17.

comment-2-comment

הם יתיישבו על גבינו

16.

רובם חסרי השכלה, חסרי תעסוקה מקצועית. צריך לדאוג להם לדיור ולמקצוע במקום שידאגו קודם לצעירים שחיים פה!! פוליטיקה בחסות עולים

comment-2-comment

כנראה שאתה לא יהודי ואתה פה בחסד לכן אתה מרשה לעצמך לדבר ככה.

comment-2-comment

עליית הפלשמורה זו הונאת ההגירה הכי גדולה שבוצעה מעולם. הונאה שבו הצליח שבט של אפריקאים להגר חוקית למדינה מערבית!

comment-2-comment

ותראו איך הם מתקדמים. כשאנחנו לא מפריעים/עוצרים/יורים/מפלים

15.

זה הכל שאלה של סדרי עדיפויות. רפואה ציבורית לא היתה בעדיפות אצל ביבי, וכנראה שגם אצל תלמידיו, בנט וליברמן, המצב לא יותר טוב.

14.

בוחרים באנשים לא מושכלים לנהל לנו חיים. זה מאד מסוכן

comment-2-comment

לפיד - דוגמה הכי בולטת

13.

כנראה שהאהבלה הזאת לא מבינה שרמת הידע של הרופאים בארץ גבוהה הרבה יותר מרמת הידע של הרופאים במקומות פח כמו אתיופיה.

comment-2-comment

comment-2-comment

אם היו נתונים לאתיופים להשתלב. העיין מזמן לא הייתה במקום מרוב שהיא אדומה לראות את ההצלחה כמה הם חכמים ופקחים ללא שיעורי עזר מגיל קטן ועוד תמיכה שאין לה סוף. אך האתיופים עלו ארצה ונתנו הצלחה ללא כל עזרה ובגיל מבוגר. לך לקבל עזרה איך מדברים לאדם כמוך כי הרי אם אתה יהודי אז לא מדברים ככה לשון הרע חח...חחח

comment-2-comment

היית מבין שברופאים היא לא התכוונה לעולים מאתיופיה, אלא ממדינות אחרות. העולים מאתיופיה זה עניין נפרד.

12.

11.

את השרה היחידה שאני לא מכיר בך ולא סופר אותך... כל האתיופים שלך להחזיר בחזרה לאפריקה,ככה גם נושא הדיור תפטר.

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

9.

הפתרון היחיד....הגדלת קיבולת בתי ספר לרפואה. תמונה לא מבינה שלא יעלו בוגריMIT....אבל אולי יעלו בוגרי בתי ספר ברוסיה....

comment-2-comment

צריך להעלות רופאים ואל תזלזל ברופאים מרוסיה

comment-2-comment

comment-2-comment

העלייה הרוסית הצילה את שירותי הרפואה בישראל. כעת, כשחלקם יוצא לגימלאות אפשר להיווכח בכך.

comment-2-comment

comment-2-comment

תבררו לפני שאתם מגיבים

8.

אם ממשלה נאורה היתה מחליטה לטפל בריאותית בציבור היו מתחילים בתוכנית קליטת רופאים מחו"ל ע"מ שיעמדו בסטנדרט הנדרש. אבל מ לעשות, את הממשלה זה לא מעניין והממשלה לא מבינה שהציבור יצא יום אחד לרחובות והכל יתפוצץ לה בפנים, יש כסף להכל ושלא יספרו לנו תקציב שמקציב.

7.

משלם מיסים ולא גומר את החודש... ואין לו כסף לקחת משכנתא

6.

רופאים אדישים שלא מקשיבים למטופל, חוסר ידע, חוסר רצון! העולים יעשו חייל! יש באמת לרענן את המערכת הרפואית! לעלות אותם וגם להביא רופאים עובדים זרים. מסין, תאילנד וכו... יעבדו הכי יעיל שאפשר ולא יבכו. קדימה להבריא את המערכת. למה רק הייטק אצלנו עושה חייל? יש לשאוף להרבה יותר

comment-2-comment

תאכלס, נסכים לכל תמורה. גם חתול זה טוב

comment-2-comment

תביא כאלה מחו"ל ותראה איך הם יורדים מהארץ מהר מאוד.

5.

comment-2-comment

יותר מתמחים פחות שעות עבודה למתמחים הישראלים, הקלת העומס

4.

3.

2.

תעלות את מספר התקנים לרופאים בישראל והבעיות לאט לאט ייפתרו

1.

חחחח זה היה מזמן בזמן נתניהו היום כבר אף יהודי לא רוצה לעלות לישראל דיקטטורית!

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

וששרה שעושה עבודת קודש!

comment-2-comment

חבל על כל גרוש שמשלמים לה. בזבוז כספי ו

לכל התגובות
0