95
מורן אזולאי 850

שותפיי היקרים, אני מתחייב לכם שוב

מחשש שהסדר טיעון לנתניהו יפרק את הקואליציה שוקלים חלק מבכיריה חידוש נדרים: הצהרת כוונות, אולי חתימה על מסמך, העיקר להרגיע | פרשנות

מורן אזולאי | פורסם:21/01/2022
צילום: AP, gettyimagesראשי הממשלה בעבר, בהווה ובעתיד (צילום: AP, gettyimages)
בכל הזדמנות מקפידים קברניטי הקואליציה לחדד את המסר שהוא בו-זמנית פשוט וגם מורכב: הממשלה הזאת תחזיק זמן רב ובחירות לא נראות באופק. ברקע הדיווחים על אפשרות שראש האופוזיציה בנימין נתניהו יחתום על הסדר טיעון שוגרו הבכירים לאולפנים והתעקשו שלא תהיה למהלך כל השפעה על שלמות הקואליציה. המסר הזה מגיע בעיקר משניים: ראש הממשלה הנוכחי נפתלי בנט וראש הממשלה הבא, על הנייר, יאיר לפיד.
אלא שהשקט הנשמר מאגפים אחרים בממשלה הזאת מעורר שאלות, גם בנוגע לטווח הזמן המיידי וגם הלאה, לאוגוסט 2023, אז אמורה הרוטציה להיכנס לתוקף. הסדר טיעון עם נתניהו, אם וכאשר, יהיה אירוע שיערבב את כל הקלפים מחדש. ממשלה שמשתרעת מרע"מ ומרצ, דרך ישראל ביתנו ועד ימינה ותקווה חדשה, לא תצלח בהכרח טלטלה פוליטית כה גדולה אם לא תיערך אליה באופן מיוחד. "הדיבורים על פרישת נתניהו לבדם יכולים לפרק את הממשלה", אמר השבוע שר בכיר מהאגף המציאותי של הממשלה, "אז מה יהיה אם הוא יפרוש באמת?".
העובדה שעל הקווים יכול להתחמם בתוך זמן קצר יו"ר ליכוד אחר, שאיננו נתניהו - וגם ינסה להרכיב ממשלה חדשה או להצטרף לנוכחית - הוא בבחינת פיתוי שמנקר ללא הרף במוחם של אנשי האגף הימני בקואליציה. אלה לא רק איילת שקד, יועז הנדל, צביקה האוזר או זאב אלקין, אלא אולי גם שר הביטחון בני גנץ ושר המשפטים גדעון סער.
בנט ולפיד מתחייבים לחוליות החלשות בממשלה שגם אם תורחב הקואליציה - מקומן מובטח. אבל השנים האחרונות עיגנו את מה שידעו כולם גם קודם: הבטחות לחוד. ומציאות? יש לה חיים משלה
בשיחות פנימיות מתחייבים הן בנט והן לפיד לחוליות החלשות בממשלה, ומבטיחים שגם אם תורחב הקואליציה בקרוב כתוצאה ממפץ פוליטי, מקומן מובטח. אבל מערכות הבחירות של השנים האחרונות עיגנו את מה שידעו כולם גם קודם: הבטחות לחוד. ומציאות? יש לה חיים משלה.
המשנה לפרקליט המדינה על קלון לנתניהו (באדיבות לשכת עורכי הדין)
לפיכך משתעשעים חלק מחברי הממשלה ברעיון חדש שמגיע יותר ממחוזות הרומנטיקה ופחות מאזורי הציניות הפוליטית: חידוש נדרים. לכאורה ללא קשר לנתניהו או להתפתחויות המשפטיות, כביכול במנותק מהמחלוקות על חוק האזרחות והסערה סביב הנטיעות בנגב. רק הצהרת כוונות מחודשת, אולי חתימה על מסמך, או כל יוזמה אחרת שתהדק את הברגים הרופפים ותמנע התפוררות בצונאמי שיגיע.
תמונה כללית
נתניהו היה אמור להתייצב ביום שני האחרון לדיון 40 חתימות בכנסת. הוא לא עשה את זה והעדיף שלא לדבר מול המליאה בנקודת הזמן הרגישה שבה הוא מצוי, במקביל למשא ומתן מול היועמ"ש והפרקליטות. עם כניסתו למליאה, מול עיניהם הבוחנות ומתחננות למידע של חבריו לסיעת הליכוד, הוא הסתפק במשפט סתום שלא אמר הרבה: "חבר'ה, כשיהיה מה לספר - אספר".
מי שציפה למסר מרגיע או אפילו לפיסת אינפורמציה - התבדה. המילים הספורות הללו רק הגבירו את חוסר הוודאות ואת והדריכות המתוחה. נתניהו - רעיונית ובכלל - כבר נמצא שם, ביום שאחרי, והזרמים התת-קרקעיים בליכוד מתחילים להתחזק.
אבל מה יקרה אם לא ייחתם בסוף הסדר טיעון? מה אם נתניהו יצטרך להמשיך את משפטו בתפקיד כראש האופוזיציה? במפלגה משוכנעים שהוא כלוא מצב מורכב מאין כמוהו. צירים חדשים כבר נפתחו לקראת היום שאחרי וכל השדים שהיו נעולים בבקבוק במשך שנים השתחררו. להחזיר אותם פנימה תהיה משימה כמעט בלתי אפשרית.
לכתבה זו 95 תגובות
הוספת תגובה
95

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
57.

56.

בכל מצב בנט נטול התמיכה יכול לחלום על ראשות ממששלה לאחר שביבי יעזוב.אפס שסחט ראשות ממששת.

55.

54.

53.

כן חברים מילה של בנט זו מילה, במיוחד הוא יודע לחתום על נאמנות בטלויזיה. אני מקווה שנתניהו ישאר להרבה שנים. עכשיו אנחנו מבינים בטוחים עוד יותר למה תפרו לו תיקים. השמאל והלא יוצלחים מפחדים לכולם מאדם אחד יחיד ושמו נתניהו. חחחחח

52.

כך שיישאר דבק חזק להמשך הקואליציה הנוכחית.

51.

חובה ללכת מהר לבחירות לפני הרס למדינה,ולטל את התביעה של היועץ,

50.

לבנט ולפיד אין שום חידוש הביאו את הממשלה לשפל המדרגה הממשלה כשלה לא הצליחה להעלים את הקורונה שהתגברה הרימה ידיים במאבק הקורונה לא מצליחה לעזור לעסקים שהתמוטטו בגלל הקורונה לא נותנת להם פיצויים העם נגד הממשלה הזו וכוחו של הליכוד עלה בהרבה הליכוד ינצח בבחירות ויקח את כל הקופה

49.

עצם ההסכמה למומ זו כבר הודאה. כמו בבדיחה. נשארה רק שאלת המחיר.

48.

תודה רבה בנט ולפיד. ממשלה מצויינת מתפקדת לטובת המדינה

47.

כשאני שומע או קורא את השטויות של מורן אזולי או הגברת הלא מצליח ואו שופלמבי למינהם ...שואל את עצמי את השאלה מי מרוויח מי מפסיד מהליכת ביבי והתשובה ברורה רק אנחנו עם ישראל...אז על מה ולמה צהלות השמחה..? המסכנה המתבקשת ...את התשובה אתם תתנו לעצמכם..

comment-2-comment

comment-2-comment

46.

שיקשיב להקראה הרובוטית של המאמר הזה

45.

44.

43.

42.

בהרמת יד, או בעצם אגודל, נתניהן מכניס חזרה לבקבוק את כל השדים.

comment-2-comment

41.

40.

איזה גאון הביבי הזה לא נותן להם לישון בשקט חחח מחפשים בחלום מי יעבוד עליהם ויברח מהקואליציה .לפיד אתה לא תהיה ראש ממשלה חחח

39.

comment-2-comment

comment-2-comment

אתם לא יהיו עוד מעט בכנסת ממשלת השינוי מתפרקת לכם ליצנים

comment-2-comment

38.

וחושבים לנתניהו בלבד יש בעיות? חחחח!!!!

comment-2-comment

comment-2-comment

37.

36.

קודם נדע שיש עיסקת טיעון אחר כך נדבר. בנתיים אין כלום כי לא היה כלום ולא יהיה כלום והכלום ימשוך את המשפט עוד שנים רבות וישב בסוף בבית סוהר. הוא ישאר כל זמן שהוא יכול לקבל משכורת. וזה יהיה די מפתיע אם הוא בכל זאת ילך לעיסקת טיעון.

35.

לעתים אני תמהה מה מגדיר אדם כעיתונאי או כפרשן. כל פעם אני מופתעת מחדש כמה מילים היא יכולה לכתוב על שום דבר.

comment-2-comment

34.

33.

32.

31.

30.

29.

ביבי דואג רק לביבי

comment-2-comment

28.

אין מלך בבלפור

comment-2-comment

27.

מנסור עבאס חסר ביצים שחשוב לו זה הכיסא מאנשיו,איך הוא עדין בקוהליציה כשהבדואים בדרום מקבלים מכות אחת על השניה, זאת אומרת שערבים זה חארות גדולות

comment-2-comment

26.

אסור לאפשר בשלב זה לליכוד להצטרף לממשלה ובוודאי להקים כזאת. ביבי קידם בליכוד חבורת תומכים בו שאסור להם לשאת כל תפקיד ממלכתי. דיסטל אמסלם רגב זוהר ואוחנה הם חסרי תרבות אינם מסוגלים לשיחה אינטליגנטית אגרסיבים ובעלי אוצר מילים מוגבל שהליכוד חייב לנכות משורותיו. על הליכוד לקדם אנשי תרבות לפני שיהא ראוי לשרת בממשלה

comment-2-comment

ועוף מהעיניים

comment-2-comment

המפלגה המפוארת קיקיונית כל עוד לא מנקים את הרפש מבפנים!

comment-2-comment

זו פחיתות כבוד. השתגעתם? עם בנט הנוכל והרמאי ועם השמאלנים שונאי ישראל?

25.

האיומה הזו כישלון מהרגע הראשון אבל אם תשאלו אותם הכל נפלא

24.

רוצים לחזור על המצב המגוכח הזה

23.

comment-2-comment

שום,הסכם,הואיחזור,תוך,שנה,בעסרת,בוסי

22.

כל הזמן, כמעט כל שבוע מוצאים סיבה אחרת למה הממשלה תתפרק. מצחיק. הדבר היחיד שמתפרק כרגע זה העצבים של שרה על ביבי.

comment-2-comment

comment-2-comment

ממשלה איומה ורעה לאזרחי ישראל

21.

comment-2-comment

20.

מהיקרה אם בידן יצא לחלט, להווי ידוע שבחירות האמצע בארה"ב עשויות לשתק סופית את בידן והמפלגה הדמוקרטית מי מאיתנו יוכל למצוא משענת במחנה הרפובליקני ממשלה זו שלנו עם הרוח החדשה של בנט היא רק בדיחת היום שם.

comment-2-comment

מדבר שטויות... לאמריקאים לא אכפת מי הממשלה אצלנו.

19.

עוד לא ראיתי משהו שאמרו הפרשנים וצדקו סיפרו לנו שביבי נתן שוחד עבור סיקור אוהד ובנתיים אין הוכחות לכך ,מספרים לנו שהממשלה תתפרק עם ביבי ילך אבל אין להם שום סיבה לפרק את הקואליציה כי בכל מקרה בנט כבר לא עובר את אחוז החסימה מה שאנו רואים כבר עתה אחרי חצי שנה של שלטון שזו הממשלה הגרועה ביותר בתולדות מדינת ישראל מושחתים

comment-2-comment

18.

ולכן הם ימשיכו לשבת על הספסל לקלל לפצח גרעינים לאכול קוסקוס ולעשות חינה שזה בדיטק מה שערבים עושים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

בעעעעע

17.

הנזק שהותיר אחריו הנאשם לא יפוג עם חתימת עסק זו או אחרת. משתפי פעולה רבים לו ולמשנתו נמצאים בליכוד. ההתנהגות הבדלנית וקמפיין הדהלגיטמציה הנמשך נגד המדינה והכנסת לא ימצאו להם שותפים בקואליציה. זוהי רק פנטזיה של הליכוד שלא שינה את דרכו ושל השופרות בתקשורת. כת הביביסטים כרתה את קשריה עם מדינת ישראל.

16.

בנט תחתום על מסמך,זה ידוע שהחתימה שלך שווה הרבה,הנה חתמת אצל אופירה וברקו,חתימת שלך זאת מילה.

comment-2-comment

15.

הם ממשיכים לסגוד לו.... זו הפכה להיות סוג של אמונה עיוורת במשהו כמעט פגני. זה כנראה כבר בלתי נשלט. כל אחד מנסה להרשים את השאר במידת הנאמנות הכלבית שלו לאל בשר ודם נתניהו. שבת שלום.

comment-2-comment

והביביסטים ממשיכים להיות עיוורים, עצוב...

14.

זה ספין של ביבי כל העסק של עיסקת טיעון בשביל לעשות בלגן בקואליציה ואולי לפרק אותה בצורה הזו. ביבי לא מתכוון לעיסקת טיעון שלא תאפשר לו להתמודד בכל רגע. תפסיקו להיות תמימים. שבו בשקט ואל תעשו כלום.

14.

13.

12.

שהפוליטיקאים לא יעזבו את השררה שבה הם מחזיקים, הכל בילבולי מח של עיתונאים הממשלה הורכבה כאשר נתניהו חפשי ומתפקד אז מדוע שתתפרק כאשר הנו בכלא או מחוץ לפוליטיקה?

11.

10.

9.

המושחת הגדול ביותר שהיה למדינה. שלא יתנו לו שום הקלות. שישא בעונש הראוי לו. זה הצדק. ועוד מתמקח על הסדרים ורוצה לבחור את מה שנראה לו כמובן המקל ביותר. בלתי נסבל יותר.

comment-2-comment

8.

comment-2-comment

ע״מ לנקות את המפלגה מתומכיו.

comment-2-comment

7.

לא רוצה לראות לא את נתניהו ולא את שני הליצנים בתור ראשי ממשלה. כל אחד מהם עשה את הנזק שלו בדרך שונה

6.

5.

4.

בַּיָּמִים הָהֵם אֵין מֶלֶךְ בְּיִשְׂרָאֵל אִישׁ הַיָּשָׁר בְּעֵינָיו יַעֲשֶׂה.לא סתם זה נכתב הם מפחדים.

3.

קורונה והשלכותיה ללא שליטה ניתוק מהאזרחים

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

כשאת מכניסה פוסט כזה תשדלי לציין שאת מדברת בשם עצמך אני מכיר כמה וכמה שלא בדיוק יסכימו איתך.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

גם אם תשתין עלינו ננשק לך את הרגליים

comment-2-comment

1.

הרסתם את המדינה לא צריך נדרים

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה