צילום: באדיבות הפקת להתחיל מבראשית
צילום: באדיבות הפקת להתחיל מבראשית

קומדיית מצבים בעקבות פרשת השבוע: צפו בפרק השני

סיטקום חדש בבימויו של יריב הורוביץ ובכיכובם של ציפי שביט ומולי שולמן, שיעלה ב-ynet מידי שבוע, מבקש להנגיש את המסורת היהודית על ידי שילוב בין קומדיה פרועה לעיון בפרשת השבוע. צפו בפרק השני של הסדרה - פרשת נוח

ynet | פורסם:07/10/2021
בשיתוף עמותת סולמות
להתחיל מבראשית - פרשת נח. צפו בפרק השני
ציפי שביט, מולי שולמן, אפרת ארנון, יונתן גוטליב ויובל וין הם משפחת עדן - משפחה חילונית טיפוסית, שיוצאת בעקבות פרשת השבוע למסע קרוואנים פרוע, מצחיק ומרגש ברחבי ישראל. מידי שבוע תוכלו לפגוש אותם רק כאן, ב-ynet, בסדרת הסיטקום "להתחיל מבראשית" (בבימויו של יריב הורוביץ). צפו בפרק השני בראש הכתבה. בני המשפחה נעים בתוך הסיפור הקומי, המתרחש בימינו - לפרשת השבוע, על הסוגיות, השאלות והתובנות העולות מהקריאה בה. הסדרה נולדה במטרה להנגיש לכל ישראלי את הספרות היהודית הקנונית והעתיקה, ולהפוך את העיון בפרשת השבוע לחלק בלתי נפרד מהזהות היהודית והישראלית המשותפת לכולנו.
"להתחיל מבראשית" עולה במקביל לפתיחת מחזור הקריאה בתורה בשבת שלאחר שמחת תורה, "שבת בראשית", ובכל פרק נתקלת המשפחה בשאלה או בקונפליקט, תוך ניסיון להגיע לפתרון בסיוע הטקסט השבועי.
משפחת עדן נמצאת בתקופת משבר: האב ניסים (שולמן) מפוטר מעבודתו, הבן יותם (גוטליב) נזרק מבית הספר והבת דנה (וין) מתבשרת כי לא תוכל להצטרף לחוג תיאטרון. אם המשפחה, גלי (ארנון), מתוחה מהמצב הכלכלי והמשפחתי, ולסבתא שמחה (שביט) יש ביקורת על כולם.
ניסים מחליט לשכור קרוואן ומשפחת עדן יוצאת למסע, עם תקווה להתחלה חדשה, אבל מיד עם תחילת המסע הם צריכים להתמודד.
החיים יחד יכולים להיות ממש מסובכים כשלכל אחד יש צורך אחר - יותם רוצה להתאמן בסקייטבורד, דנה רוצה ללמוד, גלי חייבת לעבוד, וסבתא שמחה רוצה לתצפת על ציפורים. ואת כל הרצונות האלה צריך להכניס בקרוואן אחד קטן וצפוף, כשאין אפשרות 'לברוח' למקום אחר ולהתחמק מההתמודדות.
אז איך עושים את זה? כאשר כל אחד חושב רק על עצמו ו'דורך' על השני, או פוגע במרחב הציבורי, המצב רק מחמיר, ונהיה הרסני עד כדי 'מבול'. ניסים מוצא פתרון מקורי בפרשת השבוע - פרשת נח. אם נח הצליח להסתדר בתיבה אחת עם כל בעלי החיים, גם משפחת עדן יכולה להסתדר בחיים משותפים. כמו שתיבת נח היתה מחולקת למדורים נפרדים, כך גם בקרוואן - אם לכל אחד יהיה מקום מוגדר משלו, והוא יכבד את הגבולות של האחרים, הם יוכלו לחיות יחד בשלום.

ממש לא לדתיים בלבד

החיבור לתרבות ולערכים יהודיים שמלווים את חיינו אלפי שנים, הוא כבר מזמן לא רק נחלתם של אלה המגדירים עצמם דתיים או שומרי מצוות. המסורת והסיפורים הקנוניים היהודיים הם גם נחלתם של מי שמגדירים עצמם חילונים, וגם הם עשויים למצוא בהם תשובות והשראה.
פרשת השבוע היא מחזור של 54 פרשות מחמשת חומשי התורה, הנקראים לכל אורך השנה. כל פרשה נקראת במלואה מידי שבת, ובכל אחת מהפרשות ניתן למצוא מסר ייחודי שיכול ללמד אותנו רבות, לא רק על המסורת והדי-אן-איי היהודי, אלא גם על חיינו כיום במאה ה-21.
צילום: באדיבות הפקת להתחיל מבראשיתלהתחיל מבראשית (צילום: באדיבות הפקת להתחיל מבראשית)
פרשת השבוע היא אחד הביטויים המזוקקים של המטען התרבותי היהודי העתיק. כל אחד יכול להתחבר אליה ולקבל תשובות לשאלות שמעסיקות אותו בחיי היומיום. צפו בפרק הראשון בראש העמוד.
קרדיטים: יוצרת: שירה פלברט, בימאי: יריב הורוביץ, עריכה: מיכל פארן, צילום: בנימין חירם ואלי זינגר, תסריט: עמית פארן ואורי נמליך, מפיק: צבי יהודה הרלינג
בשיתוף עמותת סולמות
לכתבה זו 35 תגובות
הוספת תגובה
35

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
31.

30.

רדוד וחסר חן ולא- אין כאן הדתה. יש כאן מבט חסר טעם על מקור יהודי שהוא גם חילוני

29.

28.

27.

26.

25.

24.

23.

אינני אדם רע ואינני מבקש לפגוע בפרנסתה של ציפי שביט. עם זאת, ההצחקות שלה די נמאסו עליי ומיצו את עצמן, לטעמי האנין. ממליץ לה לנסות לשחק גם תפקידים רציניים, באמת, יען כי נמאס לאחד מבוגר כמוני לצפות בה שוב ושוב מחקה, למשל, זאטוטים מטורללים עם קולות צפצפה וכולי. די כבר, למען השם. נסי דרמה. תהיי כבר רצינית.

22.

21.

לגור בצפיפות, הכביכול אבא הנהג של ממשפחה לומד תורה בכל מצב ובלילה, האישה עובדת לפרנס ובמטבח, הילדה תלושה רוחנית, הבן יזם אגרסיבי מנהל את המשפחה, הסבתא טרחנית, החלום הרטוב של הדתיים.להוציא את הכתות מחוץ לחוק.

20.

19.

בדיוק היה חסר לנו

comment-2-comment

18.

comment-2-comment

17.

16.

15.

14.

הרעיון שהתיבה מסמלת את נפש האדם על כל רבדיו ממש מצא חן בעיני

13.

מספיק עם השטויות שלה

12.

לא מעוניינים. מספיק התעללויות בשם היהדות בבתי משפט. חלאות.

11.

מרב סבבה וצחוקים תנ"ך ולימוד ממש אין שם

10.

9.

8.

7.

על חשבון מי הדבר המגוחך הזה?

6.

5.

4.

נראה כמו משהו שצריך להיות משודר בניקולודיאון

3.

comment-2-comment

2.

1.

מבאס...

comment-2-comment

לכל התגובות
0