64

ח"כ לשעבר קולט אביטל טוענת: שמעון פרס הטריד אותי מינית

אביטל, שהייתה ח"כית מטעם מפלגת העבודה, סיפרה בריאיון שבפגישה מקצועית בין השניים ניסה רה"מ והנשיא לשעבר לנשקה בניגוד לרצונה. "הוא הצמיד אותי פתאום לדלת, רעדו לי הרגליים". לדבריה, היא סיפרה על כך בזמן אמת ליוסי ביילין, שאמר ל-ynet שהופתע מהפרסום: "לא זוכר אירוע כזה"

ynet | פורסם:07/10/2021
הח"כית לשעבר קולט אביטל (העבודה) טענה בריאיון שפורסם היום (חמישי) בעיתון "הארץ", כי ראש הממשלה והנשיא לשעבר שמעון פרס הטריד אותה מינית בשתי הזדמנויות. הראשונה בשנת 1984, עם חזרתה לישראל משליחות מטעם משרד החוץ בפריז, כשהוזמנה לפגישה עם פרס, אז ראש הממשלה, לדון במועמדותה לתפקיד יועצת התקשורת שלו. היא מספרת איך בתום הפגישה ליווה אותה לדלת, וניסה לנשק בניגוד לרצונה.
"הוא הצמיד אותי פתאום לדלת וניסה לנשק אותי", סיפרה בכתבה. "'ירננו עלינו', נפלט לי במין אינסטינקט אירוני כשהדפתי אותו מעליי. הוא חזר למקומו, ואני הלכתי. רעדו לי הרגליים כשיצאתי משם, זה דחה אותי. חמש דקות קודם לכן הוא אמר לי שאני לא יכולה לעבוד איתו מפני שאני אישה, ומה יגידו. אז מה השתנה פתאום? מה קרה לך? במשך משהו כמו שנתיים אחרי האירוע הזה נמנעתי מלראות אותו".
אביטל בריאיון ב-2016 (אביטל בריאיון ב-2016)
צילום: גדי קבלו, פרי ורד אוסף דן הדני הספרייה הלאומיתפרס וקולט אביטל (צילום: גדי קבלו, פרי ורד אוסף דן הדני הספרייה הלאומית)
בריאיון היא מספרת על תקרית נוספת שאירעה לפני כן, בזמן שליחותה בפריז. פרס, יו"ר האופוזיציה הזמין אותה לפגישה בחדר מלון בפריז בו התארח, וכשהגיעה קיבל את פניה בפיג'מה. לטענתה, הוא ניסה לכוונה למיטתו, אך היא התנגדה ויצאה מהחדר בסערה. היא מתארת כיצד סיפרה זאת ליוסי ביילין יועצו: "אמרתי לו – בפעמים הבאות שפרס מגיע לפריז אני לא נשארת איתו לבד. אתה תהיה יחד איתי".
ביילין, יש לציין, אמר ל-ynet בעקבות הפרסום כי "אני לא זוכר אירוע כזה ואני בוודאי לא הייתי חשוף להתנהגות כזו של פרס. הופתעתי מאוד מהפרסום הזה. אני גם לא במצב שאני יכול להכחיש דברים, כי אני לא זוכר".
"לא עלה בדעתי שהוא ינסה שוב", עונה אביטל לשאלה מדוע המשיכה לעבוד איתו. "בתקופה ההיא אני די הערצתי אותו, גם מבחינת החשיבה, גם מבחינת הכישרונות, גם בשל היצירתיות שלו. הוא היה בשבילי מודל למדינאי ישראלי פתוח וחושב. מכיוון שליוויתי אותו מקרוב גם אחרי האירוע הזה, והוא לא ניסה אחרי הפעם ההיא בפריז, לא חשבתי שזה יחזור".
צילום: אלכס קולומויסקי"לא חשבתי שזה יחזור". ראש הממשלה והנשיא לשעבר שמעון פרס (צילום: אלכס קולומויסקי)
כשכיהנה כח"כית מטעם מפלגת העבודה, סיפרה כי העניק לה "יחס תועלתני. זאת אומרת, איפה שיכולתי לשרת אותו, בסדר גמור. הוא לא עזר לי בפריימריז, אבל הוא היה מטלפן כשהוא היה צריך משהו. יום אחד טלפן ואמר: 'את מכירה את ז'וזה סאראמגו, אני צריך שתטלפני אליו'. הוא ניסה באופן אובססיבי לקדם פרס נובל לעמוס עוז... הוא היה מסוגל לדבר איתי נורא נחמד, 'דברי עם סאראמאגו, בלה בלה', ולמחרת הייתי עוברת לידו והוא כמעט לא הכיר אותי. זה היה פרס".
חברות כנסת אחרות לשעבר, יעל דיין וסופה לנדבר, אמרו ל-ynet שאינן מכירות התנהגות כזו מצד פרס. לדברי דיין, "לשמעון היו יחסים עם כל מיני נשים, אבל זה לא היה עניינו של אף אחד. הוא לא פגע באף אחת. אני מניחה שאם היו יחסים בכפייה, פוגעניים מבחינת החוק, זה היה עולה למעלה".
אביטל עצמה אמרה ל-ynet בעקבות הפרסום כי היא מקבלת תגובות מצוינות. לדבריה, היא לא מכירה נשים נוספות שנפגעו מפרס - אך מתארת לעצמה שישנן כאלה.
לכתבה זו 64 תגובות
הוספת תגובה
64

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
55.

54.

הוא יוכל להגן על שמו? בדיוק כמו במקרה של רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל. אחרי פטירתו נזכרו שהטריד מינית לכאורה. נשים, נפגעתן תעשו טובה תתלוננו בפני הבנאדם הקרוב לכן שיתלונן בשמכן ויתמוך בכן. אל תמתנה עד שאותו מטריד ילך לעולמו זה פשוט לא הוגן כלפיו וכלפי משפחתו.

53.

?

52.

מי טפו הוכנס לפוליטיקה כנשק של שמאלנים. חוזר כבומרנג

51.

המרחק בין משהו שמותר בין מבוגרים לבין משהו פלילי לפעמים הוא רק נקודת המבט על האירוע.

50.

היה ביניהם קשר, והוא רצה לקחת זאת לכיוון רומנטי. לא הטרדה, ולא נעליים, אלא איעדר תיאום ציפיות. חבל שכל חיזור, גם אם לא עדין במיוחד, הופך להטרדה. מקווה שיפרסמו את התגובה, מפני שנוטים לצנזר.

49.

48.

לתפקיד חייה, להיות קונסולית בניו יורק על זה היא לא מדברת.

47.

בלי קשר האם נכון או לא נכון, היה או לא היה, ידעו או לא - לדבר על האירועים מלפני מספר עשורים ועוד כאשר המואשם איננו בין החיים כבר 5 שנים זו חוכמה קטנה שלא לומר התנהגות נבזית.

46.

גם כשמונתה לשגרירה בפורטוגל היו שמועות עליה לא מועטות. אבל למי איכפת מכל הגריאטרים האלה?

45.

למה עכשיו קולט. למה?

44.

היא אמרה והוא לא יוכל להגיב . ועוד עברו כ 40 שנה . אז למה עכשיו. סתם הכפשות

43.

כל הגברים התנהגו ככה אז. חצי מנשיאי ישראל היו כאלה. עזר וויצמן, פרס, קצב. לכו תדעו כמה שופטים התנהגו ככה? בתכלס בגין היה הכי נורמלי מכולם. נקווה שהתופעה הזו תחלוף.

42.

עוד אחת שנזכרה אחרי 100 שנה כשאדם טמון עמוק בקברו ולא יכול להגיב . תתביישי לך

41.

זה שחגיגות יום ההולדת שלו נמשכו כחודשיים והיו אירוע בינלאומי כמעט...חיחיחיחיחיחיחיחי

40.

39.

38.

היום מישה לא מוטרד ולא מספר לא קים ! להוצי אותו מהקבר משפט!😥😥😥😥

37.

כשהמנוח פרס ז"ל לא יכול להגן על עצמו, איפה היית כל השנים?????

36.

כנראה שהיו הרבה כאלה. פרס היה חלק ממפאי הבן גוריונית. שם כולם היו עם כולם. זו הייתה תרבות מפלגתית. כשבגיל 26 אתה שר הביטחון כנראה שאין שום דבר שיכול לעצור אותך. אני לא טוען שזה קרה. אני רק טוען שאם כן, כולם היו ככה. כולם. כוווולם. לא אופתע. ואגב, מה שהיא מתארת לא נשמע לי כמו תקיפה בכלל. זה נסיון. לא איבסס. ניסה. ידע לעצור. זה לא גנדי.

35.

34.

33.

32.

למה עכשיו? מה יוצא לך מזה? אולי רוצה לתפוס כותרות.

31.

ממש לא ברור מה היא מבקשת להשיג בזה? להתלונן על אדם מת על ארוע שהיה לפני עשרות שנים? הבן אדם קבור פתאום נזכרה ? נו באמת

30.

פשוו הזוי שישב בכלא עם הנשיא מה שמו...חגב..חצב? חצב....נראה לי

29.

תמיד שמענו שיש פרשיית אהבים ביניהם, כנראה שהסיפור היה קצת שונה לפי גב' אביטל. ביילין לא זוכר??? לא בטוח....לכל מי שיש כוח, האינטרסנטים אחריו .....

28.

27.

26.

40 שנה אחרי. הרבה אחרי שהוא מת. אירועים שאולי יכוליך להתפרש לכאן ולכאן (כיוון אותי למיטה??) נמתין לראות אם תהינה עוד מתלוננות. אם כן, אז עוד גבר חלאה ישב בכסא הנשיא. אם לא, אולי יש מקום לשקול לא להשחיר את שמו ככ מהר

25.

מאמינה לה

24.

23.

למה היה כל כך בוער לה להוציא את זה עכשיו , הייתה מחכה עוד 40 שנה..

22.

תגידי את זה לשמעון פרס בבקשה מספיק עם כל ההכפשות של העם היהודי תגידי תודה שיהיה לנו מנהיג כזה

21.

סוד גלוי.. ועל ביילין נאמר רחמים לא ידע. הוא לא ידע. שכח.

20.

19.

18.

מה קרה לקולט אביטל שהחליטה להכפיש בצדק או שלא בצדק אדם שאפילו לא מסוגל להגן על עצמו. מה עבר לה בראש?

17.

16.

15.

ככה אני לא אוהב את הסיפור הזה. הבן אדם מת ולכן לא יכול להגן על עצמו. ממש ממש לא לעניין

14.

האיש נפטר ולא יכול להגן על עצמו. לא פייר

13.

12.

איפה כל ה"אני מאמינה לך " עכשיו ????????

11.

פושע אוסלו היה גם עבריין מין? אותו הפרקליטות לא העמידה לדין למרות שגם קבל שוחד ממיליארדרים וארגן לעצמו כנשיא מסיבות שחיתות של יום הולדת ואלפי נסיעות מיותרות לחול

10.

מה התועלת? אם הבן אדם חי הוא עוד יכול להזיק וצריך להתרחק ממנו ולהרחיק אותו, ואז גם הוא יכול להגיב. כאן הוא לא יכול כבר להזיק והוא גם לא יכול להגיב. בקיצור עכשיו זה לא יעיל ולא הוגן

9.

אם אין יראת השם אמיתית , תמיד כשיהיה מתח משמעותי בין הערכים לאינטרס האישי , האינטרס האישי יגבר !!! כדי לצאת ממעגל הקסמים הזה חייבים להכניס לתנועת הנפש את נוכחות הבורא . ללא נוכחות הבורא אין לאדם סיכוי להפוך למוסרי . ולהיות מוסרי זו רק תחילת הדרך , כי התכלית לבריאתנו היא להפוך בסופו של דבר ממוסרי לקדוש....

comment-2-comment

דווקא פה מצאת כר פורה לעידוד הבורא בחיינו? בחייך! והגברת אביטל, לא לימדו אותך בשיעורי תנ"כ שאסור להעלות באוב? מה נזכרת להעלות את פרס מן המתים ולחבוט בו, לבוא איתו חשבון? מה זה הטרלול הזה בעם? אז דבק בו רבב ושנים דיברו על הנשים בחייו אבל האדון נפטר.מה יש לכם,אנשים?

comment-2-comment

comment-2-comment

אין ספור מקרים דומים (אפילו על ידי רבנים) בקהילות דתיות וחרדיות, כולל הסתרה מצד כלל הקהילה שגרמה להרבה מאד נפגעות ונפגעים... מסכים שהנכחת והעצמת המוסר חשובים

comment-2-comment

או ששילמת עליהם?

8.

comment-2-comment

7.

6.

comment-2-comment

5.

הלשכה שלו היתה הרמון נשים צעירות. רק המאבטח היה גבר

comment-2-comment

4.

comment-2-comment

3.

2.

comment-2-comment

ממש צירוף מקרים. השאלה הנוספת מי מינה אותה? כול התשובות נכונות

1.

אישי ציבור נקיי כפיים ובלי רבב.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה