52

מסעדות נסגרות, הזמנות מתבטלות: "כולם בבידוד"

הבידודים ההמוניים גובים מחיר כבד מהמסעדנים - מסעדות נסגרות עקב תחלואה ובידוד של אנשי הצוות, הזמנות מתבטלות ברגע האחרון והמסעדות שנשארות פתוחות מדווחות על ירידה משמעותית בכמות המבקרים בשבוע האחרון. אביאל אוסלנדר, מבעלי מסעדת נאם בתל אביב, שנסגרת עד לשבוע הבא: "יש תחלואה בצוות ואנחנו חווים המון ביטולים, לא שווה כלכלית להפעיל ככה את המסעדה. תשע שנים לא סגרנו אף פעם, אבל בגלל המצב הזה אין לנו ברירה"

תיקי גולן | פורסם:11/01/2022
נתוני התחלואה שהולכים ועולים, הבידודים והפחד להידבק באומיקרון, נותנים אותותיהם גם בעולם המסעדות: מסעדנים מדווחים על ירידה דרסטית בהזמנות, על ביטולים ועל תחלואה, מה שמאלץ אותם לנקוט בצעדים כואבים, כמו זה של מסעדת נאם בתל אביב שמחר (ד') תיסגר - בשלב זה עד יום ראשון.
צילום: יחסי ציבורמסעדת נאם: נסגרת עד השבוע הבא (צילום: יחסי ציבור)
המהלך הגיע אחרי גל תחלואה גדול במסעדה - מתוך 60 עובדים יש 18 חולים ומספר גבוה גם של מבודדים. אבל בזה לא נגמרו הקשיים: "יש לנו ירידה של 50 אחוז בתפוסת הלקוחות במסעדה", אמר ל-ynet אביאל אוסלנדר מבעלי המסעדה. "אם ביום רגיל היינו מאכילים 350-400 אנשים, אז בשבוע האחרון אנחנו מאכילים 150 וגם זה אחרי שיש לנו הרבה ביטולים של לקוחות ברגע האחרון".
אביאל אוסלנד, נאם: "היום אנחנו במצב שאין לנו עם מי לצאת לקרב וגם הקרב נראה אבוד מראש. אז נכון שאין סגר אבל אנחנו מרגישים כמו חצי סגר"
מהן הסיבות לביטולים? "הם אומרים שמישהו נדבק וחולה בבית או שילד נכנס לבידוד וצריך להישאר איתו. בכל שולחן יש מישהו חולה או שהיה ליד חולה או שלא רוצה לסכן אחרים".
למה החלטתם לסגור? "בגלל התחלואה בצוות ובגלל שאם אני מגייס עובדים חדשים אז אני משלם פעמיים - גם לאלו שבבית וגם לחדשים. אם מוסיפים לזה את העובדה שאנחנו חווים המון ביטולים אז מבינים שזה לא שווה כלכלית להפעיל ככה מסעדה. תשע שנים לא סגרנו אבל בגלל המצב הזה אין לנו ברירה, אנחנו חייבים לסגור ולנהל את הכל מחדש. זה גם צעד של אחריות כי אנחנו רוצים לקטוע את שרשרת ההדבקה, רוצים לשמור על הבריאות של הלקוחות והעובדים. אנחנו מסעדנים ואנחנו רגילים להסתכל לכל צרה בלבן של העיניים ולטרוף אותה, אבל היום אנחנו במצב שאין לנו עם מי לצאת לקרב וגם הקרב נראה אבוד מראש. אז נכון שאין סגר אבל אנחנו מרגישים כמו חצי סגר. בשלב זה אנחנו מעדיפים לסדר את הכל מחדש מאשר להמשיך לתת פול גז בניוטרל. זה לא נעים".
צילום: תיקי גולןמסעדנות בעידן קורונה (צילום: תיקי גולן)
אז בכל מקרה תפתחו ביום ראשון הקרוב? "בשבת בערב אנחנו מתכננים לעשות הערכת מצב ולהבין מי מהצוות איתנו ומי לא, ואז נראה מה עושים. אני מאוד רוצה להאמין שביום ראשון נחזור לפעילות אבל אני לא יכול להתחייב. כל בוקר אני קם ומקבל עוד ועוד הודעות על חולים מאומתים. חשוב לזכור שגם הסגירות עולות כסף כי צריך לחסל את כל הסחורה ואז שוב יום שלם להקדיש להכנות ולפתיחה מחדש".

מכה חזקה מאוד

רק שלושה חודשים עברו מאז שנוי סירקוביץ פתחה את סביצ'ה בכרם, המסעדה שלה בשוק הכרמל בתל אביב, וכבר היא נאלצה לסגור אותה לשבוע וחצי בעקבות תחלואה של הצוות. סירקוביץ גייסה את המשפחה הקרובה שלה - ההורים, האחים והדודים - וביום ראשון השבוע פתחו שוב את המקום, אבל כמעט אין אנשים להגיש להם אוכל. "אני הראשונה במקום שהתגלתה כחולת קורונה ולמחרת חצי מהצוות נדבק ונאלצתי לסגור את המסעדה כי לא היה לי מי שיכין אוכל", מספרת סירקוביץ. "בחודש האחרון ספגנו מכה קשה שלא צפינו לה כי גם הקורונה וגם החורף עשו את שלהם. זאת הייתה מכה חזקה מאוד. סגרנו את המסעדה ונאלצנו לזרוק את כל הסחורה שנשארה - כל הירקות וכל ההכנות - הכל נזרק לפח".
נוי סירקוביץ', סביצ'ה בכרם: "אני נאלצת לשלם משכורות לעובדים גם בימים שבהם לא באים אנשים. אני משלמת גם תשלומים שוטפים על המסעדה כמו שכירות וחשמל, הפסדתי הרבה כסף. מרגישים את הקורונה באוויר, אנשים פחות יוצאים"
סירקוביץ קנתה סחורה עשתה שוב הכנות לפתיחה, אבל אז גילתה שסיורי האוכל בשוק, שהיו על בסיס יום-יומי, מתבטלים בזה אחר זה ושתנועת האנשים דלילה.
איך שורדים ככה? "אין הרבה אנשם בשוק וכולם מרגישים את זה. אפילו בקפה הכי מצליח ועמוס בשוק היה היום ריק. חשבנו שנעבוד טוב אחרי הגשם אבל הימים האחרונים לא עמדו בציפיות שלנו וזו אבידה גדולה מבחינתי. אני נאלצת לשלם משכורות לעובדים גם בימים שבהם לא באים אנשים. אני משלמת גם תשלומים שוטפים על המסעדה כמו שכירות וחשמל, הפסדתי הרבה כסף. מרגישים את הקורונה באוויר, אנשים פחות יוצאים. אז אמנם יש יותר משלוחים אבל גם זה עולה לי ביוקר כי יש לי שותף בשם וולט. זה לא האידיאל".
צילום: סיון חילאיתנועה דלילה בשווקים (צילום: סיון חילאי)

תקופה קשוחה

"אנחנו מרגישים בדיוק כמו לפני הסגר הראשון", אמרה ל-ynet מנהלת של אחת המסעדות הפופולריות בארץ. "מזל שאנשים עוד עוברים ברחוב, זה מציל אותנו כשלקוחות מתקשרים לבטל ברגע האחרון. כל היום מתקשרים לבטל כי כולם בבידוד, וכשאנחנו נערכים עם צוות ועם חומרי גלם זה בעייתי מאוד".
מצב דומה מתאר גם יואן סמדג'ה, מבעלי מאפיות מיזון קייזר וביסטרו קייזר: "יש לנו בסביבות 50 אחוז ביטולים בכל משמרת. אנשים מזמינים ומבטלים בדקה ה-90, ובדרך כלל מה שהם אומרים זה שהם נדבקו או שהילדים בבידוד. מספיק שיש אחד חולה בשולחן וכבר כל השולחן מתבטל. זו תקופה קשוחה מאוד. רק לפני כמה חודשים אי אפשר היה למצוא מקום באף מסעדה ופתאום שוב כל המסעדות ריקות. אי אפשר לעבוד ככה, אנחנו לא מצליחים לתכנן כמות נכונה של עובדי וכמות נכונה של לחם ובצק שאנחנו צריכים להתפיח במאפייה למחר. אין לנו שמץ של מושג מה יקרה".
חשבתם לסגור? "כרגע קיבלנו החלטה להשאיר את המסעדה פתוחה בוקר, צהריים וערב כרגיל, אבל ההחלטה יכולה להשתנות. ארוחות הבוקר מלאות והבראנץ' בסופי שבוע עדיין מלא. המסעדה לא מלאה באמצע השבוע אבל בסוף שבוע האחרון הייתה רשימת המתנה. אני חושב שכמעט ואין מסעדות בתל אביב שמגישות ארוחות בוקר אז התחרות על הבוקר ועל הבראנץ' קטנה ובגלל זה מלא אצלנו. אבל יש ירידה גדולה בעבודה, גם במאפיות. עדיין לא ברורה המגמה המדוייקת אבל רואים שהעיר ריקה כמו לפני הסגר הראשון".
לכתבה זו 52 תגובות
הוספת תגובה
52

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
44.

תקווה גולן יא אום תקטקה למה לחץ? תנשמי, תירגעי, זה רק אומריקון. פחות משפעת. עוד מעט יעבור

43.

הפסקתי עם המסעדות כמעט לחלוטין, המחירים הזויים, לא קשור מבחינתי לבידוד.

42.

איך יתכן אם המסעדה סגורה????

41.

40.

תפסיקו לעבוד עם חברות השליחויות ואת הכסף שאתם חוסכים תורידו ממחיר המנה והלקוחות יזרמו אליכם

39.

38.

בולשיט בשבת לא היה מקום בהרבה מיסעדות.

37.

מאוד אוהבים את המסעדה. מצד שני קשה מאוד להשיג מקום בכל מסעדה שהיא בארץ. אז קצת לא ברור העניין

36.

35.

מוכרים חסה ב70₪. דג שעלותו 15₪ ב130₪ וכוס יין עם דגימת יין ב50₪ שעלותה חמישית. או שווארמה ב 45₪ פיתה עם בשר ב5₪..נמאס מהבכי שלהם

34.

מי שיש לו סימפטומים שישב בבית ויחלים אבל אם על כל מיגרנה הולכים להבדק אז ברור שתכנסו לבידוד...חוצמזה מגיע לכם, מי ששיתף פעולה עם תו ירוק כשלא היתה תחלואה מגיע לו להפסיד עכשיו

33.

כל היום מריצים בכל אמצעי תקשורת שחייבים סגר ופיצויים מהמדינה למסעדות יש חודש חלש, אבל עדיין יש להן משלוחים ועל המלצרים הם לא משלמים משכורות אז הם יכסו על זה בחודש אחר. אין שום סיבה שהמדינה תתחיל להזרים כסף לעסקים רווחיים

32.

31.

הלכתי הערב על אבן גבירול יום שלישי כל המסעדות מלאות עד אפס מקום אנשים עומדים בחוץ. מי אתם עשירי הייטק תמותו. מי יכול להרשות לעצמו המבורגר ויטרינה ב70 שקל. מנה ראשונה מסכנה במסעדת את האחים ב58 שקל. המשכורות לא עלו ב30 אחוז אבל המנות כן. אל תקנו. אל תוציאו שקל עד שלא יחזרו למחירים שפויים.

30.

עם המחירים החזיירים שלכם אתם יכולים לסגור 10שנים רצוף ולהשאר עם עוד הרבה כסף

29.

ליברמן מוביל מדיניות של דרווניזם כלכלי, מי שיתאים את עצמו ישרוד.

28.

כל העסקים שמשתפים פעולה עם ההפרדה בין בני אדם יסגרו בקרוב . תבינו במסעדות עובדים רק מחוסנים ויש הרבה מהם שחלו בקורונה . יש מסעדות שהחליטו להיות שוטרים אוכפים תו ירוק ועכשיו אין להם לקוחות כי הלקוחות המחוסנים כ 70% בסכנה לחלות .

27.

עם אוכל טעים וזול. די עם העושק הזה בגט שווארמה 50 שקל. יאללה.

26.

אין הגבלות של הממשלה הציבור מרגיש שהוא פראייר אז הוא לו הולך למסעדות עד שיורידו מחירים כוס קפה 18 שקלים מה קרה כוס תה 14שקלים רוח של אלפי אחוזים

25.

שהיה ביבי ידעתם לעלות להפגין למרות שעזר לכל העסקים ונתן ביטחון בכסף שקיבלתם עכשיו בנט אתם לא מפגינים תתבישו לכם לכו חהפגין בצמתיים אבל הגאווה השמאלנית שלכם לא תיתן לכם. לכו צאו להפגין עכשיו גיבורים גדולים

24.

עולה כל כך הרבה?

23.

22.

21.

comment-2-comment

20.

19.

18.

17.

חחח שתרעבו איפה אתם חיים טבחים מחורבנים מזמן הפסקתי לצאת למסעדות תמשיכו להאכיל את העשירון העליון ואת מתעשרי הייטק אותי ועוד רבים לא תראו תמשיכו במחירי שחיטה

16.

במקום לשלם הרבה שכ"ד למסעדה במרכז העיר, שתלוי בתיירות, עדיף לעבור לשכונות של העיר: צפוניות, מזרחיות ודרומיות. רוב התושבים גרים בשכונות ולא במרכז העיר. לכן המסעדה תהיה צנועה ושכונתית יותר.

15.

מתעשרים ובוכים שקשוקה בארומה 43שקלים שוד בצהרי היום

14.

גם העסקים האלו הגיעו לכמות ומחיר הזויים

13.

12.

שלמו פיצוי לעובדים ולא לבעלים

11.

10.

9.

לאכול בבית.

8.

comment-2-comment

7.

6.

אבל לא כואב לי,כואב לי יותר המחירים ההזויים שצריך לשלם כשנכנסים למסעדה,מוצרים שככ קל לחשב עליות מגיעים עם מכפלה לא הגיונית.אז שיהיה ככה.

comment-2-comment

מאכזב לשמוע בנאדם שלא מבין וסתם יורה דבורי סרק ... רק להבין את ההוצאות הגדולות ואז לדבר

comment-2-comment

כל עוד יש אנשים שמסוגלים ורוצים לשלם עבור הסכומים האלה, אזי המחירים יהיו בהתאם. ויש להם הוצאות, והוצאות רבות. ויותר מזה, בשנים האחרונות, המון קנסות בחסות אכיפת הקורונה.

5.

4.

3.

כפי יכולתה.

comment-2-comment

2.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

כבר שנתיים לא ראיתי מסעדה ואני חי ברוך השם. לשלם לכם 100 ש"ח על סלט? איפה אתם חיים??? הבכי הקבוע שלכם בניצוחו של חיים כהן כבר לא מזיז לאף אחד.

comment-2-comment

אתה דביל בגלל זה אתה לא יוצא לסעדןת חי כמו כלב

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה