86

על העוף שלא זוכה לעוף לעולם

סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה קבע כי 89% מהישראלים חושבים שיש לאסור על כליאת תרנגולות בכלובים. לקראת דיון שייערך בנושא בכנסת, כותבת עו"ד שירה הרצנו: "זה ההבדל בין לחיות חיים רצופי כאב, חיים בלתי נסבלים, חיים בצינוק שאין בהם שנייה אחת של חסד, לבין חיים שבהם יש גם רגעי נשימה"

עו"ד שירה הרצנו | פורסם:09/05/2022
כשמתקרבים ללול תעשייתי, החוש הראשון שמספר לנו היכן אנחנו הוא לא חוש הראייה. ולמרות הצחנה הקשה שמכה במערכת הנשימה, תוצאה של הררי הפרשות שנערמים מתחת לכלובים בלול, גם חוש הריח הוא לא החוש הראשון שמסגיר את מקום הימצאנו. החוש הראשון שאומר לנו בדיוק איפה אנחנו, הוא חוש השמיעה. אנחנו שומעים רעש, המולת קרקורים, ורובנו טועים לחשוב שזה המצב הטבעי של התרנגולות.
רק אלו מאיתנו שזכו לפגוש תרנגולת במצב אחר, כשהיא לא כלואה בצפיפות, יודעים - תרנגולות הן בעלי חיים שקטים למדי. הן לא מקרקרות ללא הפוגה באופן טבעי. הקרקורים שאנחנו שומעים, מספרים לנו שמדובר בלול תעשייתי, כי הקרקורים הם קריאות מצוקה. התרנגולות הכלואות צועקות.
צילום: עמותת אנימלס"הקרקורים הם קריאות מצוקה. התרנגולות הכלואות צועקות". תרנגולות בכלובי סוללה (צילום: עמותת אנימלס)
כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הקשות ביותר: תרנגולת בכלוב עומדת כל החיים על רשת מתכתית, שפוצעת את רגליה העדינות, שנועדו לדרוך על אדמה. בכלוב הצר, היא דחוסה עם עוד מספר תרנגולות, ויש לה שטח יחסי שקטן מדף נייר משרדי. הצפיפות לעתים גורמת לה לעמוד על חברותיה לכלוב, או להימחץ תחתיהן. הצפיפות מטריפה אותה על דעתה, והיא עלולה לנקר את התרנגולות האחרות, או לסבול מניקורים. הכלוב פוצע אותה, מורט את נוצותיה, והיא סובלת מקרחות. ובמשך כשנתיים בהן היא כלואה בכלוב, הציפור הזו לעולם לא תזכה לעשות שימוש בכנפיים שלה, לא לפרוש אותן, בטח שלא להתעופף.
צילום: עמותת אנימלס"תעשיית הביצים בישראל צריכה להתקדם ולהפסיק לכלוא תרנגולות בתנאים הכי אכזריים שיש". (צילום: עמותת אנימלס)

הקלה משמעותית בסבל של מיליוני בעלי חיים בשנה

היום, לאחר מאבק של למעלה מעשור, סוף עידן הכלובים קרוב יותר מתמיד. מחר (שלישי) ועדת החינוך של הכנסת תקיים דיון בטיוטת תקנות לפי חוק צער בעלי חיים שפרסם משרד החקלאות, שיאסרו על החזקת תרנגולות בכלובים.
מדובר במהלך היסטורי, שצפוי להעמיד את ישראל בשורה אחת עם מדינות מתקדמות שהוציאו את הכלובים מחוץ לחוק ולהקל משמעותית על הסבל של מיליוני בעלי חיים בכל שנה.
הציבור בישראל - בעד: סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה שנערך בשיא הקורונה קבע כי 89% מהישראלים חושבים שצריך לאסור על כליאת תרנגולות בכלובים. עוד מתחילת המאבק גם חברי כנסת רבים, מכל הקשת הפוליטית, הביעו את עמדתם בבירור - תעשיית הביצים בישראל צריכה להתקדם ולהפסיק לכלוא תרנגולות בתנאים הכי אכזריים שיש. כעת, שר החקלאות עודד פורר מוביל את ישראל לשינוי הזה.
חשוב לומר בכנות, השינוי הזה לא יביא גן עדן לתרנגולות - גם לולים ללא כלובים הם לולים תעשייתים לכל דבר. גם בלולים אלו התרנגולת לא תמיד רואה אור יום. גם בלולים ללא כלובים התרנגולת מטילה ביצים באינטנסיביות ובכמות שיכולה להגיע לפי 15 (!) מקצב הטלה טבעית לתרנגולת - ולמרות כל הביצים שהיא מטילה, גם בלולים ללא כלובים תרנגולת לעולם לא תזכה לגדל את האפרוחים שלה ולהיות אמא.
צילום: עמותת אנימלסהתרנגולות כמכונות לייצור ביצים (צילום: עמותת אנימלס)
גם בלול ללא כלובים התרנגולת נתפסת בסופו של דבר כמכונה לייצור ביצים. אבל לפחות, לא מדובר בגיהנום הכלובים. התרנגולת יכולה לממש התנהגויות טבעיות שמאוד חשובות לה. היא יכולה לדרוך על קרקע ולנקר בה, לברור לעצמה את המזון ולעשות אמבטיות חול, כדי לנקות את הנוצות שלה וגם פשוט - כי זה כיף לה. התרנגולת יכולה לפרוש את הכנפיים שלה, ולהתעופף מעט.
אלו לא חיי החופש שהיא ראויה להם, אבל זה ההבדל בין לחיות חיים רצופי כאב, חיים בלתי נסבלים, חיים בצינוק שאין בהם שניה אחת של חסד, לבין חיים שבהם יש גם רגעי נשימה, רגעי הנאה, רגעים שבהם התרנגולת יכולה פשוט להיות - תרנגולת.
צילום: עמותת אנימלסשלט חוצות בנושא בכניסה לירושלים (צילום: עמותת אנימלס)
טיוטת התקנות שצפויה להגיע לדיון טעונה שיפורים. בין היתר, הטיוטה מאפשרת ללולים שנמצאים בתהליך בנייה להקים כלובים, למרות שעדיין אפשר לבנות אותם כלולים ללא כלובים. גם תקופת המעבר שנקבעה כדי לאפשר לתעשיית הביצים להשלים את המעבר ללולים ללא כלובים ארוכה מדי.
יש לקוות שוועדת החינוך של הכנסת, שמתבקשת לאשר את התקנות, תפעל לתיקון הבעיות המרכזיות האלו, כי כל יום, כל חודש וכל שנה שהכלובים ממשיכים להתקיים הם יום, חודש ושנה של אכזריות. ולאכזריות הזו חייבים לא רק לשים סוף, אלא לעשות זאת כמה שיותר מהר.
הכותבת עו"ד שירה הרצנו, היא מעמותת אנימלס, הפועלת למניעת התעללות בבעלי חיים.
לכתבה זו 86 תגובות
הוספת תגובה
86

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
74.

73.

כל סרטי הטבע עוסקים בדבר אחד. חיות טורפות או נטרפות. או מצליחות להימלט. המצב הטבעי הוא לנעוץ שיניים חדות בגופו של בעל חיים אחר בעודו בחיים. זה מזעזע, אבל כ"כ זה חיות. הן אוכלות זו את זו ללא רחמים תוך יצירת סבל שקשה לשאת. בעולם יש 9 מליארד בני אדם שלו היו נוהגים כחיות היו משמידים את כל בעלי החיים על פני הגלובוס. עמים שתזונתם מבוססת על בעלי חיים לא מבוייתים מחוללים אסון אקולוגי בצייד כרישים לוויינים ועוד. וזה לפני שאמרנו מילה על אכזריות. צייד הוא הרג קשה. מתחיל בפציעה קשה ומסתיים במוות בייסורים. האנושות צורכת בעיקר בעלי חיים מבוייתים. המתתם נעשית באקט מהיר ובעלי חיים אלו אינם חלק מהטבע. לו לא היו חלק מתפריטו של האדם לא היו נולדים כלל. זה לא אומר שלא צריך למעט בצער בעלי החיים ככל שניתן, אך יש לזכור שאם הדבר כרוך בעלייה משמעותי בעלויות הגידול, את המחיר ישלמו השכבות החלשות. ולהיות מוסריים על גבם של חלשים זה לא מוסרי.

72.

comment-2-comment

למה הרוע שאתה מפיץ, אתה לא מתבייש. הטבעונים נחותים - מי שם אותך חהחליט מי נחות ומי לא ? תסתכל מסביבך ותקרא מה קורה במקום לרדת על אנשים שלא עשו לך כלום, הם רק לא חושבים כמוך ואתה ישר מתנשא מעליהם, עצוב

71.

70.

אם אני הייתי תרנגולת הייתי רוצה להיות משוחררת ולעוף וכך גם חובה לשחרר את כל התרנגולים והתרנגולות לחופשי ולאסור על כליאתם בכלובים. גם אנשים לא היו רוצים להיות כלואים בבתיי-כלא ובבתיי-סוהר.

69.

זה לא מזון!

68.

כאילו היא מבינה בזה? השלב הבא זה וטרינרים מייצגים בבתי משפט? האישה לא יודעת על מה היא מדברת ומנסה לשכנע שכן עם דמגוגיה זולה

67.

comment-2-comment

כולם יסתדרו ויאכלו יופי גם בלי אכזריות.

66.

65.

64.

כמה אחוז מהציבור מוכן לשלם יותר על ביצים? כמה קונים ביצי חופש?

63.

62.

61.

רק לכם מותר לגדל

60.

59.

כבר שנים! העיקר צועקים ביום השואה על הסבל שגרמו לנו (ולא עוזרים לאוקראינה שעוברת שואה בזה הרגע)! להיות בנתאים של התרנגולות זה גרוע פי מיליון~~~

58.

לא נוגע בכאלו ביצים

57.

56.

55.

מזמן היינו צריכים לשים לזה סוף. את המחיר הכבד משלמות התרנגולות! תודה רבה על כתבה חשובה ומדויקת.

54.

53.

בארץ מפעלי מזון גם מרעילים חתולים

52.

51.

בעלי חיים זוכים ליחס של מוצר על פס היצור. זה מדעי: יש להם רגשות, פחדים, סיוטים, ממש כמו לבני אדם... רק אין להם מודעות ותקשורת לבטא את המצוקה. האדם מעצב את חייהם מתחילתם (המר) עד סופם המר... ליבו אטום עד מאוד, תוך נישנוש לשובע והנאה עד בלי די

50.

התעללות היא היחס שלפני השחיטה, ולא השחיטה עצמה.

49.

להוציא את הכלובים מהחוק מיד. התעללות איומה. נשבר הלב

48.

מזעזע שדברים כאלה לא הוצאו מחוץ לחוק לפני שנים

47.

בעלי חיים. מי שאוכל בשר אוכל פגר של חיה שנרצחה באכזריות איומה. תנו לעופות לחיות את החיים שלהם בחופש.

46.

ל"קידמה" יש מחירים, ולחקלאות תעשייתית יש מחירים כבדים מבע"ח שעברו ביות ואינם כבר חלק מהטבע, אלה חלק ממכונה להאכלת בני האדם. זו המציאות, שינוי שלה מבורך אך לא בטוח שכלכלי. סביר שביצים ייובאו ממקום אחר.

45.

למה לדחות? העוול הוא איום ונורא. המעבר חייב להיות כאן ועכשיו ובלי תירוצים.

44.

שנים שקונה ביצי חופש, התרומה הקטנה שלי ללא לשתף פעולה עם הסבל. זה עולה יותר מכפול 2, אבל זה שווה כל שקל לדעת שהביצים שרכשת שייכות לתרנגולות שיכולות למתוח את הכנפיים לצדדים וללכת כמה צעדים....

43.

42.

המפורר לא הדריך אותך נכןן ,גם הלולים החדשים העופות הולכות על רשת אבל בגלל שהן על הרצפה החלשות נרמסות עי מאות עופות אחרות.

41.

מדליקים להם את האור לאור יום באמצע הלילה על מנת שיהיה להם עוד יום עבודה כביכול.. כל כמה שעות מקבלות תערובת למרות שנשאר מהפעם הקודמת על מנת לגרום להם לנקר שוב את התערובת,כשיש חלוקת אוכל כולם על הרגלים למרות שהיה כבר קודם..

40.

אף פעם לא חשבתי על זה שהקולות והרעש שכל כך מזוההים עם לולים תעשייתיים אלה קריאות מצוקה.איזה אלימות מחרידה, לא להאמין שעד היום החוק מאפשר התעללות כל כך קיצונית. חובה לבטל את הסוללות כבר

39.

38.

סירנה ודקת דומיה:)

37.

עוד פבלציה מוטת, חד צדדים ונטולת עומק מבית היוצר של אנונמיוס. מקווה ששר החקלאות הזה יעוף מכאן וכמה שיותר מהר. ולחברי המקהלה, תמשיכו לקרקר אנחנו רגילים.

36.

יאללה, להכניס מדד של תרנגולות חופש וזהו. אפשר להעלות את מחיר לביצה בכמה אגורות וזה יעשה את כל ההבדל.

35.

תודה על הכתבה. התמונות מדברות בעד עצמן. ואני מן הנמנ עים לראותם על הצלחת מגיל 3....יחד עם זאת רציתי להוסיף ש"גם "האדם הוא בעל חיים, וכדאי לכולנו להקדים ולהפגיל נגד ההתעללות בו/ בה,/ בהן/ בהם...יש התעללות בכלוב פיזי ויש כלוב אוחני. יש צכות פיזיות ןיש רוחניות.... המשך ידוע

34.

33.

32.

הדבר יוביל לכך שיהיו בישראל רק ביצים מיבוא כמו כבד אווז.

comment-2-comment

31.

30.

חייבים לעבור לגידול פחות אכזרי ויותר מהר

29.

28.

רק קחו בחשבון שמחיר הביצים יאמיר. נחיה בעולם שונה.

27.

הסקר דגם קהל שלא מבין על מה הוא מצביע. הדבר היחידי שזה מוכיח זה שהדמגוגיה והפרופגנדה הטבעונית השקרית עובדת

26.

די עם הצביעות הזו מדוע אתם ניטפלים רק לתעשיית הבצים ,מה עם כל ציפורי המחמד שכלואים בכלובים רק לשם בידור ,אתם חיים באיזה שהוא חלום שאפשר להאכיל את העולם בשיטות בלתי אפשריות, הרי גם הפרות כלואות ברפתות והכבשים בדירים והסוסים באורוות וכל גני החיות בכלובים אז מה הצביעות ,תעשיית הבצים מפרנסת אלפי משפחות ומזינה את בני האדם

25.

אני חושב שלא תקין שעורכת דין מתבטאת בתחום מקצועי שעליו צריכים לתת את הדעת מומחים אמיתיים המבינים בתחום התנהגות בעלי חיים ועופות משק בכלל, אין עוררין שהשינוי נחוץ אך כל הההסברים ״המלומדים״ על התנהגות תרנגולות הם לא במקומם בעיקר בשל חוסר הדיוקים החובבני על אף שבטוחני שבכוונה טובה שכולנו מסכימים עליה

24.

תודה לכותבת.

23.

אתם כאלה מטומטמים שזה לא יאמן וכאלה צבועים שזה הזוי נראה אתכם אלק 89 אחוז מהישראלים מפסיקים לקנות ביצים , העופות האלה מיוצרות לשם הגידול שלהם הם לא נלקחו מהטבע ולכן הקיום שלהם בעולם הוא לא טבעי וכל מה שנכתב כאן זה שטויות הכל קידום אינטרסיים וקבלת כספים מעסקנים וטייקונים כדי שפורר יוכל לפרוש בשקט מהפוליטיקה אחרי שהממשלה תיפול אמן.

22.

21.

20.

19.

18.

17.

בעלי לולים צריכים שטח מגודר כולל רשת מעל ותאי הטלה והתארגנות לחורף ולבוץ.זו השקעה כספית שהמדינה חייבת לעזור, לתת מודל לבניית סביבה הומנית ונוחה לטיפול. רק חוק וקנסות זה לא יעיל. כך גוזלים פרנסה מחקלאים.

16.

15.

חוזר על הדברים, שצריך לחזור עליהם שוב ושוב: צריך להגיע למצב בו כל התעללות בכל בעל חיים היא עבירה על החוק.

14.

13.

12.

אני אדם מתעללים בבעלי החיים, חושבים שזה נורמלי ומקובל. לא רק לולים, גם משחטות.

comment-2-comment

11.

המעבר לטבעונות היה אחת ההחלטות הטובות בחיי. אני מקווה שהשר יעשה את מה שצריך ויפה שעה אחת קודם

comment-2-comment

10.

לעו"ד ממדינת תל אביב קל לדבר. נכנסת לסופר וקונה מכל טוב. בעיית הלולים ידועי ודורשת טיפול, אך המדינה היא זו שצריכה להוביל תהליך זה ולתקצב אותו. לולני פרוזדור ירושלים וגבול הצפון אינם יכולים לבצע מהפיכה מבלי לקבל מלוא הסיוע מהמדינה. וכן, זהו תהליך שיארך שנים.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אם מישהו סובל. אפשר להוציא הסוללות, לתת למטילות להסתובב חופשי בלול כמו פטמים.

comment-2-comment

כי היא טבעונית. דבר לגופו של עניין גם שאתה כותב בשביל השדולה המאוסה שלך!

9.

ישראל מתנהלת באכזריות רבה. מקווה שיחול שינוי במדיניות האכזרית והבלתי נסבלת הזו

8.

7.

ההלכה מחייבת אותנו להתחשב בצרכים הפיזיים והרגשיים של בעלי החיים. שום התחשבות כזו לא קיימת בגיהינום ששמו "לולי סוללה" או "כלובי סוללה". שום טעם ערב לחיך לא מצדיק את ההתעללות בתרנגולות. תודה לעו"ש שירה הרצנו על כתבה חשובה!

comment-2-comment

תעזבו כבר את הדת ותתחילו לחשוב לבד

6.

דייקת לגמרי בדברים שלך - זה רחוק מאוד מאידאל, אבל נחוץ.

5.

אי אפםשר לדמיין חיים שלמים בכלוב בלי יכולת לזוז :( הציבור מחכה שמחר יעברו התקנות בכנסת!

4.

איך זה שמדברים על זה כל כך הרבה שנים ושום דבר לא זז . נותנים לכם לנהל מדינה, תעשו עם עצמכם משהו .... כמה קשה זה כבר יכול להיות?! כל כך הרבה מדינות בעולם עברו את זה ושרדו... .מתסכל

3.

הלוואי, הלוואי שזה יעבור כבר חייבים להפסיק את הגיהנום הזה

2.

1.

מגיע גם להן תנאים נורמליים. אין הצדקה להמשיך לכלוא אותם. תבטלו את הכלובים❤️

comment-2-comment

אתן ואתם גם אלו שמוחים נגד כפייה דתית, נכון? אל תאמרו לי מה לאכול, כמו שאני אינני מכריח אותך לאכול מלפפונים בלבד...העולם הוא לא אידיליה...תרנגולי חופש....ביצי חופש....אל תבלבלו במוח....לכו תחפשו חיים...

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה