53
660 המונה טועם

איפה מסתתרת פיתה ענקית עם קציצת ערוק מושלמת?

חביתת ירק בגרסת כל טוב: המונה טועם הגיע ללוד, ואחרי שלא מצא את הפלאפל הוותיק של עיר הולדתו, החליט להתפנק על פיתה עם מלא סלטים, חצילים מטוגנים - וקציצת ירק עיראקית מושלמת

תמונה כללית
קובי רובין | פורסם: 05/10/2021
זה היה עוד בוקר בדרך ללוד. בדרך כלל, כשאני מגיע ללוד אני לא יכול לחזור לתל אביב מהר. יש לי הרבה זיכרונות ילדות מהעיר לוד. בלוד למדתי לרוץ מהר מאוד, ומדהים לגלות כמה מהר אתה יכול לרוץ כשרודפים אחריך. אני לא חושב שהייתה פעם אחת שבה סיימנו משחק כדורגל עם תוצאה ברורה.
כל השבוע חיכינו לשוק של לוד ביום שלישי. בשנות ה-80 לא היה מקום ססגוני יותר ויפה יותר מהשוק. באותם ימים לא היו טלפונים סלולרים וההורים היו משחררים אותנו בבוקר לשוק עם כמה לירות בכיס ומצפים שנחזור הביתה לבד. הילדות בלוד לימדה אותנו כמה העיר הזאת שונה לגמרי משאר חלקי הארץ שלנו, ואני חושב שזה משהו שתקף גם היום.
הפעם הגעתי ללוד עם נסיעה לבית המשפט. שוב לקחתי אנשים עם חולצות מכופתרות ועניבה מהודרת, ואחרי שהורדתי אותם במקום שאף אחד לא רוצה להגיע אליו, המשכתי לדרכי, לחפש לי משהו לאכול. ממש באלכסון לבית המשפט, על אחת מפינות הצומת, ראיתי את מכלוף. אני כמעט בטוח שפעם היה כאן פלאפל סוזן. הרבה מאוד שנים שכנה בפינה פלאפלייה של פעם, והיום יש שם שלט גדול שעליו מתנוסס השם "מכלוף".
צילום: קובי רוביןמכלוף, קיבלתם גם סיגר קריספי במתנה (צילום: קובי רובין)
מכלוף נמצא במיקום מרכזי בעיר. אי אפשר לפספס את הדלפק הענקי שלהם, שמקיף את המקום, ובו יש סלטים לרוב. ניגשתי לשם עם שאלות של מתחיל ולא של מקומי, ואלה התשובות שהצלחתי לדוג: מכלוף זה מיכה, הבן של גבי מהימים שהיה פה פלאפל סוזן. לפני כמה שנים מיכה וגבי שינו את העסק והגדילו אותו בהתאם למה שמיכה כינה "חדש ועדכני". הם הגדילו את התפריט גם לטובת הלקוחות המזדמנים אבל גם לטובת אלה שיוצאים רעבים עם הרבה תיאבון מבית המשפט, חוצים את הכביש ומגיעים לשבת במקום.
מיקדתי את עצמי בתפריט, ובינתיים ראיתי שהם מטגנים מאחורי הדלפק קציצות ערוק. גם ככה זו הייתה שעת בוקר, והיה לי מוקדם מדי לביס בשרי. לדעתי יש שעות שמתאימות לכל מאכל: כמו שלא אוכלים חומוס אחרי 13:00 בצהריים כי זה מפיל גם מקצוענים, כך גם בשר אוכלים רק בשעות הצהריים או בערב.
ריח הטיגון של קציצות הערוק התפזר לו מעבר לדלפק ונכנס כאילו בכוונה ישר לאף שלי. נפלתי על הנאגלה הראשונה של הבוקר, ועמדתי שם בוהה בתפריט מטעמי נימוס בלבד. זה היה כמו להיכנס לחנות ולהתעניין במה שאתה לא באמת רוצה לקנות, כי הייתי כבר נעול על המטרה שלי - פיתה ערוק ב-25 שקל. בשבילי זה בול לבוקר, רק בבקשה בתוך פיתה עם קציצה שתגיע מלמעלה עד למטה, בשביל שנרגיש את הטעם גם בביס האחרון.

כל מה שיכול להיות טוב בפיתה

קודם כל זה זה מתחיל בפיתה דשנה ושמנה - לא מדובר כאן בפיתה דיאט קטנה. אחר כך הציעו לי שם סלטים. בבית, כשיש ערוק, אתה דוחף לפה בעמידה שתי קציצות בלי חשבון, אבל כאן עצרתי את השכונה שחשבתי לעשות, ו"התנמסתי" בהתאם. חשבתי לעצמי שנתחיל יפה ומנומס, ומשם נתקדם. התחלתי עם צלוחית של ירקות צבעוניים ואחר כך עברנו לסלטים בתוך הפיתה: שמו שם סלט כרוב - והרבה, שהיה לא מלוח מדי וגם לא חמוץ מדי; כרוב כבוש; קצת מלפפונים חמוצים מעל לקציצה הראשונה; שכבה של חצילים, ואחר כך המשיכו עם קצת חריף בשביל אפקט הצריבה הקלה בחיך. אחר כך הוספתי עמבה ומרחתי אותה כל הדרך מלמטה עד למעלה; עוד שכבה קלילה של חצילים; ומעליה קציצה שנייה וענקית.
צילום: קובי רוביןאל תוותרו על שכבה של חצילים מטוגנים (צילום: קובי רובין)
לקראת הסוף מעל הכל קיבלתי בונוס: סיגר תפוח אדמה חם וקריספי, כי ככה מגישים פיתה אצל מכלוף, ככה מיכה רוצה וככה זה יוצא. לקחתי את הפיתה שלי והלכתי לכיוון המונית לצלם אותה, תוך כדי שאני מנסה לאזן את הפיתה, שחס וחלילה לא ייפול הסיגר כי לא רציתי שתפספסו את היצירה המתוקתקת הזאת. שימו לב - את מה שמתרחש בתוך הפיתה רק אתם תוכלו לארגן לעצמכם ולא האיש שעומד מאחורי הדלפק. אני הלכתי על גרסת כל טוב עם עוד קצת כל טוב - ובשכבות.
בתכל'ס, ארגנתי לעצמי כאן את כל מה שיכול להיות טוב בפיתה עם ערוק, ואף אחד לא עצר אותי בדרך למטרה שלי. מרוב עוד ועוד כל טוב בפנים, הפיתה שלי התנפחה יתר על המידה, אבל ככה יוצאת לי בדרך כלל כל פיתה - גדולה ומלאה יתר על המידה, ולפעמים היא אפילו נראית כמו כדור קטן.
מתי בפעם האחרונה אכלתם פיתה בשלוקים? אחרי שזללתי את הסיגר המעולה בהתחלה, ניסיתי לנגוס בפיתה החמה, וכל נגיסה הייתה נימוחה ונמסה לי ישר אל תוך חלל הפה. קציצות הערוק היו רכות בדיוק כמו שצריך, הטיגון העמוק של השכבה הרכה של הקציצות היה מדויק, הקציצות התפצחו תוך חלקיק שנייה אל תוך התוכן החם של הפיתה, והתיבול של כל זה היה עדין.
זאת הייתה ארוחת בוקר שסגרה לי את הפינה עד אחרי ארוחת צהריים. אין מצב לצאת רעב ממכלוף, הכל כאן מצא חן בעיניי - הפיתה המעולה, הסלטים בלי סוף, קציצות הערוק המעולות והסיגר מעל הכל. בדרך כלל אני מצליח לעצור באמצע הפיתה ואז להמשיך אותה במהלך היום, אבל לא כאן. הפיתה נעלמה לאחר דקות בודדות, ואני קיבלתי פינוק אמיתי במרכז העיר לוד.
לכתבה זו 53 תגובות
הוספת תגובה
53

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
33.

לא יודעת עם איזה ידיים הם מכינים את זה

32.

יהודים וערבים חיו ויחיו ביחד למרות כל החילוקי דעת. מי שחושב אחרת שלא יגיע ,מי שחושב כמוני אהלן וסהלן.הפיתה מאוד טעימה אוכל כל יום אצל מכלוף

31.

comment-2-comment

והעיראקים לא סובלים מרוקאים , עבורם זו עדה של חסרי מוסר

30.

29.

28.

מכיר וטעים.

27.

העיראקים עשו טוב למדינה גם כלכלית. וגם קולונארית

comment-2-comment

יתמתקאתעינק

26.

25.

24.

comment-2-comment

בגט מודדים לפי אורך הזיין, ופיתה לפי גודל התחת.

23.

ושום דבר חדש

22.

בכלל לא ענקית ואת הפיתה הקטנה אפשר לקנות במכולת של שמשון.

21.

20.

סתם פיתה רגילה עם קציצה טעימה.

comment-2-comment

19.

18.

רוני בשוק ג'פטה או פיתה או באגט ב15 ש"ח ערוק ערקי ציפס ללא הגבלה סלטים כיד המלך חובה למי שמסתובב בשוק הנאה מובטחת בתאבון

17.

מאוד טעים

16.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

15.

זה דוד של הכתב

14.

13.

12.

מלא שמן

comment-2-comment

11.

המקום גם תמיד מלוכלך.

10.

פעם עסק של ערבים נוצרים,היום של יהודים

comment-2-comment

9.

שרוצים לחיות בשלום ובנחת פה את מי אתה מעניש ? מדובר בדוכן של יהודי שחי בעיר עם דו קיום מורכב אז עליו אתה יוצא ???

8.

תודה רבה לאחינו הערבים.

comment-2-comment

7.

כדאי להתייחס לנושא כזה בכתבת אוכל על קציצת ירק. לא מסובך להוסיף מילה אחת האם זה טבעוני או לא.

comment-2-comment

comment-2-comment

ודיסלייקים. אין תרופות למחלת הנפש שלה

6.

5.

אין כמו האוכל של פעם אני אוהב את המנה בחורף שזה חם

4.

מדוע לא עלה?

comment-2-comment

3.

זה בטח מהמקומות עם פלאפל ב23 שח

comment-2-comment

גם סלטים בשקל מכין בבית

2.

1.

לא שוכחים ולא סולחים!

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

דווקא עכשיו חייבים לחזק את העסקים היהודיים בלוד! את מי אתה מעניש? את היהודים שסבלו בפרעות??

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה