צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

פסטיבל אבו גוש עובר לת"א, והתושבים זועמים: "זו בגידה"

לראשונה לאחר 29 שנים פסטיבל המוזיקה ייצא מתחומי המועצה האזורית. המארגנים טוענים שהסיבה היא סגירת כנסיית יערים לרגל שיפוץ, אך תושבים ביישוב הערבי משוכנעים שזו תוצאה של הפגנות שהתקיימו במקום במהלך מבצע "שומר החומות"

תמונה כללית
איתמר אייכנר | פורסם: 14/09/2021
כעס ואכזבה בקרב תושבי היישוב אבו גוש שליד ירושלים בשל ההחלטה שקיבלו בחודש שעבר מארגני פסטיבל אבו גוש, פסטיבל מוזיקה שהפך לאחד מסמלי היישוב, לעבור השנה לתל אביב וזאת לראשונה ב-29 שנות קיומו.
מדובר בפסטיבל שנמשך ארבעה ימים (בין 22 ל-26 בספטמבר) וכולל מופעי מוזיקה איכותיים בסגנונות שונים: מוזיקה קלאסית, מוזיקה אתנית, קונצרטים קאמריים, מופעי פולק וקלאסיקה ישראלית. מארגני הפסטיבל שייערך בסוכות הסבירו כי "בשל סגירת כנסיית יערים באבו גוש לרגל שיפוצים, העברנו השנה את פעילות הפסטיבל למשכנו היפהפה החדש: מרכז יצחק רבין בתל אביב בעל האיכויות העיצוביות הנדירות, גינות קסומות סביב, ובלב המרכז אולם לאה רבין שהתברך בתכונות אקוסטיות מושלמות לנגינה בכלים קלאסיים".
הפסטיבל משך אלפי משתתפים בכל שנה, וההחלטה הכעיסה את התושבים וגרמה לאכזבה שכן מדובר באובדן הכנסות משמעותי ליישוב שגם ככה חטף מכה קשה אחרי האירועים במהלך מבצע "שומר החומות". תושבים טוענים כי הטענה שהפסטיבל נדד לתל אביב בגלל שהכנסייה סגורה לשיפוצים נשמעת מוזרה, שכן בעבר חלק מהקונצרטים היו בחוץ והמנזר פתוח וניתן היה למצוא מקומות אחרים לארח את הפסטיבל. תושבים חוששים שההחלטה לעבור לתל אביב קשורה להפגנות שהיו באבו גוש במבצע "שומר חומות".
צילום: עטא עוויסתמופע בפסטיבל אבו גוש בימים יותר (צילום: עטא עוויסת)
ראש מועצת אבו גוש סלים ג'וברן אמר: "הופתעתי מאוד מההחלטה שלהם לעבור לתל אביב. תושבים כועסים בגלל שבימי הפסטיבל המסעדות והחנויות עובדות הרבה יותר מבימי שגרה. לצערי המארגנים רצו לעשות שינוי. אני מאמין שבעוד שנה-שנתיים הם יחזרו לאבו גוש".
המסעדן איברהים ג'אוודאת הוסיף: "פסטיבל אבו גוש הוא אחד הסמלים של היישוב, כמו צלחת החומוס הגדולה במזרח התיכון. לא חסרים פסטיבלים בתל אביב. הפסטיבל באבו גוש קירב לבבות והביא לכאן הרבה תנועה. האנשים מסתובבים בכפר ויודעים שזה כפר תרבותי, פתאום זה נקטע בלי הודעה מראש, ובלי לעדכן אף אחד, גם לא את אנשי העסקים. הרגשנו בגידה וחבל. אני פונה לעם ישראל בבקשה שימשיכו לבקר באבו גוש על אף שאין פסטיבל".
מארגני פסטיבל אבו גוש מסרו בתגובה כי אין כל קשר לאירועי "שומר החומות" והסיבה היחידה למעבר לתל אביב היא שהכנסייה סגורה ואי אפשר לקיים את כל הקונצרטים בחוץ. עוד טענו המארגנים כי מרגע שהדבר יתאפשר הפסטיבל יחזור לאבו גוש ואין שום מקום להכניס פוליטיקה לסיפור.
67

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
42.

41.

40.

בכל מדינה ערבית לא הייתם חיים בשפע ושלווה כמו בישראל, למה אתם פועלים נגדה?

39.

שנוח לכם את אוהבי ישראל וכשלא אתם שונאי ישראל

38.

כל הכבוד

37.

לא קונים אצלכם,לא מבלים אצלכם ולא מפרנסים אותכם.

36.

וגם רוצים פרס?

35.

34.

33.

חברים יקרים, מספיק להתלהם. מדובר על כפר גדול שתושביו הם חלק מאיתנו בכל תחומי החיים. לא נחרים, גם אם כמה מתושביו יצאו להפגין עם דגלי פלסטין, ונמשיך לבקר בלי קשר לפסטיבל וגם לאחר שהוא יחזור לאבו גוש

32.

31.

אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלימה מי שרוצה לחיות בארץ בשלום ולהתפרנס מהיהודים שילמד לחיות איתם ולא לתקוף כל פעם שיש אירוע הגנה על התושבים מוצדק להעבירו למקום במרכז הארץ שם אפשר להנות בלי פחד

30.

הגיע הזמן...

29.

28.

לפי הפקקים באבו גוש בשבתות סלחו למחבלים על תמיכתם בטרור במקום שהמקום הזה יתבייש ויתייבש המוח הישראלי מממן את הפרעות הבאות בעצמו גאוני

27.

יורקים לצלחת ממנה אוכלים

26.

תארחו את עצמכם. ב-ה-צ-ל-ח-ה

25.

וגם להפגין נגד מדינת ישראל שעושה לכם כבוד, אבל הלויאליות שלכם למגזר הערבי ולחמאס בעזה חזק יותר. אז אפשר להתגרש...

24.

23.

מערב פוליטיקה והוא מתמיד בעד אבו גוש ומיודד עם ראש המועצה סלים ג'עבר. לא גובראן כמו שהקשקשן של ואללה קישקש.

22.

מערב פוליטיקה והוא מתמיד בעד אבו גוש ומיודד עם ראש המועצה סלים ג'עבר. לא גובראן כמו שהקשקשן של ואללה קישקש.

21.

20.

הרגתם את האחים שלנו בעזה ובשטחים יש מחיר לכול דבר

comment-2-comment

לך לעזה.כניראה יותר מידי טוב לך פה.

comment-2-comment

שנועד להסית ולפלג

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מהסביבות השכנות... מעיראק, מסוריה, ממצרים, לבנון, ירדן... אתם באתם לפה בהמוניכם בסביבות המאה ה-19 כשהתחילו הישובים היהודיים, כל הסיפורים האלה של "סבא של סבא שלי" זה סתם פוזות. אפילו מארק טווין בא לפה ואמר שזה ארץ ריקה מתוכן ומלאה במלריה ומחלות (עד שאנחנו כמובן תיקנו את הכל). כל החמולות שלכם מעידות על כך שאתם גם לא כאלה קשורים לפה, אתה חושב שאני אקח מישהו ששם משפחה שלו זה אל-כורד (רואים שהמשפחה שלו מאזור כורדיסטן) ברצינות? ובא נחשוב, איזה לאומניות יש לכם? לפני יאסר עראפת בכלל לא רציתם מדינה משלכם, רציתם להצטרף לשכנים שלנו.

19.

18.

17.

אני תושב האזור וההפגנות בכפר בשומר חומות היו משותפות ליהודים וערבים לקירוב לבבות. יש מערכת יחסים מצוינת בין תושבי אבו גוש לתושבי היישובים בסביבה, ועזרה הדדית בעתות משבר. לא מאמין שהזיזו השנה את הפסטיבל מסיבות פוליטיות.

comment-2-comment

אבל אתם מוזמנים לארגן לכן "פסטיבל הפגנות אבו גוש" ולארח את מיטב הבוגדים המתלהמים. בחיים לא נחזור לבקר אצלכם.

16.

עכשיו תאכלו את החרא שבישלתם

comment-2-comment

רבים מתושביו משרתים בכוחות הבטחון ונאמנים למדינה

comment-2-comment

comment-2-comment

כל כך דוחה המשפט שלך שאני מאחלת לך אותו

comment-2-comment

15.

אני גר בקרבת ויודע מה טיבו של הפסטיבל.זה ארוע נפלא מבחינת המבקרים.אני קורא למדינה לא לתמוך בו כספית ולאנשים לא לבקר בפסטיבל..נהיינו מדינה שלא ראויה לשום תרבות פרט לטיניות בחופי הים ואזורי הטבע

14.

אל תבואו לפה

comment-2-comment

comment-2-comment

בואי לאזור.. תראי צורת חיים אחרת

13.

12.

comment-2-comment

הם מנסים להתחנף לפלצנים ממדינת תל אביב.

11.

כול הכבוד אל תבואו לפה בחיים לא סובלים אותכם

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

חלק מאיתנו, נמשיך לבקר להנות בכפר.

9.

בבגידת תושבי אבו גוש המפגינים מדובר. יש מצב ששכחו שם באבו גוש שהם משגשגים דווקא בגלל שקשרו את עצמם למדינת ישראל.

comment-2-comment

מעניין שלא טרחו להבהיר זאת בכתבה

comment-2-comment

ויורים טילים?

8.

פשוט תירוץ כדי להביא לכך שהתל אביבים יוכלו להגיע ברגל למופעים. למה שהם יסבלו בתחבורה הציבורית?

comment-2-comment

7.

comment-2-comment

comment-2-comment

מצטערת אבל אדון ג'ובראן היקר אם אתה חושב שזה קשור לפעולה המזעזעת שתושבים מהיישוב שלכם ביצעו במחלף חמד בזמן שיהודים הותקפו על ימין ועל שמאל,אתה צריך לעשות חושבים,אנשים לא רוצים לבוא למקום עם אנשים מסוכנים ואנטישמים,אולי כדאי להתחיל להפעיל סינון וועדת קבלה על מי בא לגור לאחרונה באבו גוש...בכל מקרה להוקיע בקול את המעשים. אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלימה,

6.

comment-2-comment

5.

4.

3.

2.

איך קירוב לבבות שאתם מפגינים נגד מבצע שומר חומות בזמן שהצבא נלחם

comment-2-comment

1.

הגיון פשוט.

comment-2-comment

אבוגוש ידוע כמנותק מההוויה הפלסטינית הלאומנית. להגיד התפרעויות באבוגוש זה כמו להגיד התפרעויות של פעילי ימין קיצוניים ברעננה.

comment-2-comment

comment-2-comment

שניכם תזינו אחד על השיני

לכל התגובות
0