99
צילום: EPAצילום: EPA

דעה: תעזבו את ספוטיפיי בשקט

שירות הסטרימינג טעה כאשר איפשר לג'ו רוגן להפיץ מידע שגוי על הקורונה, אבל הדרישה של ניל יאנג לוותר על הפודקאסט שלו מסוכנת: מי מינה את חברות הטכנולוגיה לצנזוריות הראשיות שמחליטות מה מותר ומה אסור לנו לשמוע? בינתיים, נטישת המנויים לטובת אפל וגוגל פוגעת בפלורליזם ברשת

תמונה כללית
יובל מן | פורסם: 29/01/2022
דניאל אק, מנכ"ל ומייסד ספוטיפיי, התעורר יום אחד השבוע וגילה שהוא חולש על תאגיד רשע. ניל יאנג, ואחריו ג'וני מיטשל, החליטו להסיר את קטלוג המוזיקה שלהם משירות הסטרימינג לאחר שג'ו רוגן, האיש שמאחורי הפודקאסט המצליח ביותר בעולם, הפיץ מידע שגוי לגבי החיסונים לקורונה. התוצאה: נטישת מנויים וצניחה חדה במחיר המניה של החברה השבדית.

הכתבות הקודמות בנושא:

אין ספק שהפצת מידע שגוי לגבי הקורונה היא תופעה מדאיגה שכל פלטפורמות התוכן צריכות להיאבק בה. אין ספק גם בכך שספוטיפיי שגתה כאשר איפשרה לג'ו רוגן, האיש שלו שילמה 100 מיליון דולר עבור בלעדיות על הפודקאסט שלו, לעשות ככל העולה על רוחו ולהפיץ מידע שעלול לסכן חיי אדם.
אבל הדרישה להסיר לחלוטין את The Joe Rogan Experience היא מוגזמת: אחרי הכל מדובר בפודקאסט ותיק ופופולרי עם כ-11 מיליון מאזינים לפרק. רוגן, יש לזכור, לא מדבר רק או בעיקר על הקורונה, אלא נוהג לארח בתוכנית שלו שחקנים, מוזיקאים וספורטאים. יש הרבה דברים שאפשר לעשות לפני שמוחקים אותו, למשל להוסיף הסתייגות בכתב מתחת לפרקים הבעייתיים, לשדר אזהרה קולית לפני הפרק ובמהלכו, ובמקרים חריגים אפילו למחוק פרקים שמהווים סכנה לבריאות הציבור (אגב, ספוטיפיי כבר הסירה בעבר יותר מ-40 פרקים של רוגן).
צילום: APדרישה נאיבית. ניל יאנג (צילום: AP)
אבל גם בלי קשר לרוגן עצמו, הדרישה של יאנג מספוטיפיי היא נאיבית, שלא לומר מסוכנת: האם אנחנו רוצים שחברת טכנולוגיה תחליט מה מותר ומה אסור להגיד? מה מותר ומה אסור לנו לשמוע? בספוטיפיי קיימים כ-3.2 מיליון פודקאסטים שונים: אם היום היא מצנזרת פודקאסט על חיסונים, מחר היא יכולה לצנזר פודקאסט שהביע דעות פוליטיות בלתי מקובלות. בהמשך היא יכולה למחוק אמנים שאמרו או עשו את הדבר הלא נכון בשלב כלשהו בחייהם - שמוליק קראוס, לואי סי.קיי, דייב שאפל. מתי בדיוק הענקנו לחברות כמו ספוטיפיי, פייסבוק, יוטיוב או טוויטר את הזכות להיות הצנזוריות הראשיות של העולם?
האבסורד הוא שרבים מהמנויים שנוטשים את ספוטיפיי עוברים למתחרות כמו אפל מיוזיק ויוטיוב מיוזיק של גוגל. אפשר לומר בזהירות שהנזק ההיקפי שגורמות שתי אלה גבוה לאין שיעור מהנזק שגורמת ספוטיפיי. מדיניות ניטור התוכן של יוטיוב, פלטפורמת תוכן גולשים שמלאה בתוכן מפוקפק ובעייתי, היא לא בדיוק סיבה לגאווה. סביר להניח שבכל רגע נתון תמצאו שם הרבה יותר מידע שגוי על חיסונים מאשר בספוטיפיי. אפל, לעומת זאת, מואשמת כבר שנים בפגיעה בתחרות ובניצול לרעה של כוחה על מנת לרמוס יריבות קטנות יותר, כולל ספוטיפיי.
למעשה, מי שחופש הביטוי והפלורליזם באינטרנט חשובים להם, צריכים דווקא לתמוך בחברות כמו ספוטיפיי, שקוראות תיגר על ענקיות הטכנולוגיה - אפל, גוגל, אמזון, מטא ומיקרוסופט - ואף גוברות עליהן בתחומים מסוימים. אנחנו צריכים יותר חברות כאלה בנוף שלנו, או שנקבל אינטרנט שנשלט על ידי מיעוט של ענקיות טכנולוגיה אמריקאיות שמקבלות החלטות בהתאם לאינטרסים העסקיים שלהן בלבד. ספוטיפיי טעתה, אבל זה לא הזמן לנטוש אותה.
לכתבה זו 99 תגובות
הוספת תגובה
99

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
54.

53.

תשאלו את יובל מן

52.

51.

אלכסנדריה אוקסיו קורטז. אתה צריך קצת להשכיל בנושא של אחריות חברות טכנולוגיה בהפצת מידע כוזב.

50.

לחברות הטכנולוגיה יש אחריות על מה שהם מאפשרות לשדר דרכם. אם אתה חושב שהן מאפשרות חופש טוטאלי אז אתה נאיבי וטועה. הן מקדמות תכנים שמגדילים ריווחיות, ולכן, הרגולטור מלמעלה, והציבור מלמטה, אמורים לשים קווים אדומים.

comment-2-comment

אבל לא מדובר פה בכלל על פודקאסט שקורא לאלימות.

49.

הקשבתי לפרק כולו, מאלון הוא איש מקצוע, הוא לא מתעסק בדעות אלא בעבודות. לא נראה שיש בכלל מקום להתווכח לגבי כל המידע שהוא מציג שם. הרי אם הוא לא היה אמין, הוא היה נתבע ע"י מישהו. לא אתפלא אם מישהו מושך בחוטים כדי שיאנג ומיטשל יעשו קצת רעש, מעניין כמה קיבלו מתחת לשולחן.. או שהם סתם הפכו זקנים טרחניים.

comment-2-comment

48.

לא עניין אותי אף פעם אבל אף אחד לא יחליט בשבילי למי מותר לי להקשיב ולמי לא. אם לא האזנתי לו עד היום ניל יאנג וג׳וני מיטשל יכולים להודות לעצמם על כך שזה עכשיו השתנה. תודה על ההמלצה.

47.

שטויות....רוגן הוא תותח והוא פשוט טלטל את הסטטוס קוו. סחתין עליו. ניל יאנג הוא קפריזי

46.

45.

44.

הכי הרבה שרוגן אמר, אם הכתב האידיוט הזה היה טורח להקשיב, זה החוויה האישית שלו עם תרופות קלאסיות כמו אייברמקדין ונוגדנים מונוקלואידים ושצריך לשמור על הבריאות ולקחת ויטמינים. כל השאר אמרו רופאים, פרופסורים ומומחים שהוא ראיין. עזבו את הבנאדם בשקט אין לו שום אג'נדה.

43.

42.

אבל גם לחופש הביטוי צריכה להיות צנזורה שזה פוגע באחרים בטח בזמן מגיפה אנשים צועקים חופש אבל לא מוכנים לעשות את המינימום למגר מדיפה כדי שיחזור להם החופש ניל יאנג וגוני מיטשל צודקים הפודקאסט של מתנגדי החיסונים פוגעני ומסוכן

comment-2-comment

אבל הנזק שהחיסונים יכולים לגרום אף אחד לא יודע. הדר המדובר מהתוכנית של רוגן הוא חוקר בתחום הrna שטוען שהחיסונים מסוכנים וזהו.

comment-2-comment

מי שמכם רופאים ומדענים בעלי ידע ומומחיות לטעון אחרת? הרי דודו הטוקבקיסט די בטוח!!!

comment-2-comment

41.

comment-2-comment

40.

comment-2-comment

מישהו אמר לך לחפש אייל גולן?

39.

מי בכלל מקשיב לזבל הזה? מי הם בכלל שיגידו לי מה מותר או אסור לי לשמוע? מי משלם להם עבור הקשקשת שהם פולטים?

comment-2-comment

38.

הם מפרסמים תנאי שימוש. הטענות שלך חסרות הגיון.

37.

36.

35.

comment-2-comment

34.

ואולי מר יובל מן שדואג לאפשר לכל מפיצי פייק ניוז חופש מוחלט יגיד האם יש גבולות לחופש האמירה? מה דעתו על פלטפורמות למכחישי שואה? על אתרים מעודדי פדופיליות? כי כל הכרזה שאין גבולות חושפת את הבעייתיות שלה. יש גבולות, התשובה לשאלה מהם הגבולות אינה פשוטה בכלל

comment-2-comment

לא צפית בו בחיים

comment-2-comment

33.

היום עברתי לדיזר וממליץ לכולם איכות המוזיקה הרבה יותר גבוהה

32.

comment-2-comment

או מכל הפוסטים בפייסבוק שקראת?

comment-2-comment

שסותר את טענת המגיב שמעליך

31.

התוכנה הכי טובה ספוטיפי. ומי זה בכלל ניל יאנג. כבר לא כל כך יאנג אבל ברברן גדול כן

comment-2-comment

הבנו. אין צורך להמשיך.

30.

מי מינה אותך לצנזור הראשי שמחליט מה מותר ומה אסור להם לעשות?

29.

ובפופוליזם מזיק, ולאומנים לא מותר להחרים אותם? פלורליזם לעשירים בלבד, אה? חרטא.

28.

27.

comment-2-comment

26.

מי שרוצה שיאזין ומי שלא לא.

25.

קצת לא ברור למה כותב הטור חושב שזאת דרישה מוגזמת.

comment-2-comment

comment-2-comment

זה יוצר תקדים שבו הפלטפורמה יכולה להחליט להסיר כאוות נפשה, ויכול להוביל להסרה לפי דעה ולא לפי עובדה. אם אתם רוצים צנזורה כל כך כבדה תעברו לסין או צפון קוריאה

comment-2-comment

עקרונית, ההגדרה של תוכן מסוכן ושקרי עלולה להיות מאוד פלואידית, היום זה מדען מוכר עם רקורד מרשים של מאמרים שמציג היפותיזה, מחר זה פוליטיקאי מהצד הלא נכון של המפה, מחרתיים זה אבא או אמא, שלקחו להם את הילד ולא נותנים להם אפילו להשמיע קול צעקה. "מסוכם ושקרי", זה כמו שאסד קרא למתנגדיו "מיעוט טרוריסטי". צריך להיזהר מזה מאוד מאוד. אם חברה טכנולוגית מסירה תוכן, צריכה להיות לה סיבה טובה מאוד, והיא צריכה לעמוד גם בבחינה משפטית, שאם תכשל בה, היא תדרש להחזיר את התוכן. ההחלטה המשפטית צריכה לעמוד למבחן משפטי. מעבר לזה, אף אחד לא דרש להוריד פרק ספציפי, הדרישה היא לחסום לחלוטין את כל הפרקים של רוגן. את כולם. כולל הפרק עם טרנטינו, או הפרק עם ניל דגראס טייסון. הדרישה הזו היא דרקונית, ובשום אופן אסור להסכים לה.

comment-2-comment

אבל אל תאסור על אחרים שכן רוצים לשמוע.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

24.

בדיוק.

23.

למנוע מאחרים לשמוע את אותו תוכן לא שונה מלמנוע אותו מהמנויים שלה אם הוא מפיץ פייק ניוז

22.

21.

איפה בדיוק הוא הפיץ מידע שגוי? הוא מדבר עם מומחים בעלי מגוון רחב של דעות. ממתי אדוני הכתב מומחה לקורונה שיכול לערער על דעת מומחים בעניין?

comment-2-comment

כמות המידע הכוזב שמופץ שם קיצוני, וביקשו לצנזר מידע שהציג כעובדות למרות שהוכח כשגוי

comment-2-comment

20.

ברוב העולם אנשים לא מתחסנים פשוט כי אין להם כסף לחיסונים. החיסונים הקצינו עוד את האבסורד של העולם העשיר. לא ניתן לעניים אישור להשתמש בפטנט בלי לשלם, ואפילו אם זה מה שיגרום לעוד מוטציות שיפגעו בכולנו. אם היו מרשים למדינות עניות ליצר חיסונים מבלי לגבות על הפטנט, אף חברה לא הייתה מפסידה במישרין, כי הם ממילא אינם לקוחות, אבל זה נוגד את העיקרון הקפיטליסטי של המרדף אחרי הרווחים.

19.

פעם אחרונה שבדקתי דר מאלון הוא מדען מוערך ב-40 שנה האחרונות. פעם אחרונה שבדקתי למדע לא מדויק יש מגוון דעות ומחקרים. פעם אחרונה שבדקתי כל מי שמנסה לייצר אמת אחת נקרא דיקטטורה.

comment-2-comment

פעם אחרונה שבדקתי ממנה- איך בדקת? ברצינות, איך?

comment-2-comment

לכן הוא מנסה לעצור את החיסונים.

comment-2-comment

מחר הוא ימכור לישראלים כוסות רוחות לתחיית המתים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

18.

למשתמשים יש כוח בהחלטה למי להקשיב ואיך להגיב, וספוטיפיי יצטרכו להוכיח איזה ערכים מכתיבים את צעדיהם שלהם ואם להענות או לא. ואולי אולי בין השורות יש בקשה צרכנית שלא לעמוד מאחורי תכנים פוגעניים ולקחת אחריות על טעויות וחוסר רגישות. בקשה מוצדקת בהחלט. ביי ספוטיפיי, נתראה בקרוב.

comment-2-comment

17.

האתר הזה היה נסגר כבר לפני שנתיים.

16.

ספוטיפיי פשוט מיושן, עם גרסאות לא טובות של שירים. יוטיוב מוזיק נותן הצעות לשירים ממש מתאימות

15.

יפה מאוד בחרת את הצד של החארות, יופי שאתה מצודד בהם ולא באמנים כי באמת היה חסר שמישהו יצודד בחארות ברכותיי

comment-2-comment

14.

13.

אפל מיוזיק שירות הרבה יותר טוב.

12.

אם היו עושים את זה להם בשנות השישים זה היה הממסד האכזר שסגר להם את הפה, חסרי מודעות עצמית היום הם חלק מהממסד.

comment-2-comment

comment-2-comment

גם בשנות השישים הם לא היו בעד חופש דיבור. אלא רק בעד חופש הדיבור שלהם עצמם.

11.

בא לי על סשן שירים כלשהו,יש הכל ביוטיוב/ושאר אתרים/אפליקציות וכיו"ב

comment-2-comment

10.

וקובידיוטים לגרדום!

comment-2-comment

9.

ומתחיל מזה שלא היית מפרסם את הדעות שלך באתר הכי שפל בארץ

8.

בסוף יעמוד בפינה מי שמסכים לעמוד שם

comment-2-comment

7.

מותר לדבר

6.

לאפשר תכנים שמסיתים לאלימות, או לגזענות, כי אם נתחיל לצנזר אז איפה עובר הגבול? או להבין שברור שיש גבול, ונהל דיון בוגר ורציני על איפה בדיוק להעביר אותו? לי לפחות די ברור איזה אפשרות עדיפה...

comment-2-comment

ובטח שלא צריך לתת לסבא יאנג לקבוע אותו. הוא מנסה לכפות את הדעות שלו על אחרים באמצעות לחצים פוליטים וכלכלים? שילך לחפש, הוא עשה את שלו

comment-2-comment

comment-2-comment

כל מה שאתה קורא, שומע ורואה בחינם כנראה מוכר אותך למישהו. אלה העובדות. אז או שתשלם למי שאתה מאמין בו, או שתבדוק את העובדות. מילת המפתח היא ערך.

5.

4.

אתה חושב שהם מבינים את התוצאות של סתימת פיות?

3.

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

1.

פרסומות ללא סוף, הצעות שירים ללא סוף, הפסידו אותי.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה