15

מדהים! תחנת החלל חולפת על פני השמש

"חלת הדבש" של מאדים, האסטרונום שצילם את השמש עם ליווי צמוד והגדי הקטן שניצל בקנדה. מבזק החדשות הטובות

תמונה כללית
משי אייד | פורסם: 23/06/2022
(צילום: שמוליק דודפור)
מסביב לשמש, בצילום אחד: תחנת החלל הבינלאומית צולמה כשהיא "עוברת" על פני השמש לפני כמה ימים (17 ביוני) על ידי ג'יימי קופר, צלם מקצועי ואסטרונום נלהב, בן 52 מנורת'המפטונשייר בבריטניה, לאחר שהבין שיהיה ניתן לתעד את המעבר.
האירוע נמשך פחות משנייה, וקופר הצטייד עבור התיעוד בטלסקופ ומצלמת וידאו במהירות גבוהה. "זו הייתה הזדמנות שאסור לפספס. הייתי במקום הנכון, בזמן הנכון", הוא אמר.
את הנתונים הוא בדק כמה ימים לפני, וגילה שזה אפשרי בהחלט - אז הוא ניצל את התזמון המושלם, שבו תחנת החלל הבינלאומית והשמש נמצאות שתיהן בקו ישר ברוחב של כ-5 ק"מ. תחנת החלל טסה במהירות של עשרות אלפי קמ"ש. המצלמה של קופר, אגב, מצלמת 80 פריימים בשנייה, בהשוואה למצלמה רגילה שקולטת 25 פריימים.
תחנת החלל הבינלאומית נמצאת בגובה של כ-400 ק"מ מעל פני כדור הארץ. התחנה מאויישת ברציפות מאז שנת 2000. כיום שוהים בה שלושה קוסמונאוטים רוסים, שלושה אסטרונאוטים אמריקנים ואסטרונאוטית מאיטליה.
נשארים בחלל, רק רחוק יותר – עם פינתנו – מה זה? ובכן, זה נראה כמו חלת דבש מוזרה למדי, אלא שמדובר על נוף ממאדים - עם מאפיינים מיוחדים.
צילום: נאסתמונות מדהימות ממאדים (צילום: נאס"א)
הצורות האלה נוצרו על ידי תהליך מתמשך של קרח, מים ופחמן דו חמצני. מצלמת ה-HiRISE תיעדה את הפיסול המרהיב הזה, שנוצר במשך שנים על גבי שנים באמצעות שינוי העונות ותנאי מזג האוויר.
מדענים חוקרים את הקרקע הזאת כדי שתעזור להם להבין יותר את הקרח על פני השטח; והאם היא עשויה לספק לנו רמזים לגבי תנאי האקלים בכוכב הלכת השכן.
ובחזרה לכדור הארץ, אבל עדיין נשארים בגובה. שני גברים שהיו בדרכם לדוג בקולומביה הבריטית מצאו את עצמם מצילים גדי קטן, שככל הנראה נפל ונתקע בין שני סלעים גדולים.
צילום: מתוך טיק טוקחילוץ הגדי (צילום: מתוך טיק טוק)
השניים הבחינו שהוא במצוקה וטיפסו במעלה ההר כדי להגיע אליו. לגדי ולאמו - שצפתה בו חוזר אליה בריא ושלם אחרי החילוץ - שלום.
מבזק החדשות הטובות מתפרסם בימים ראשון, שלישי וחמישי
לכתבה זו 15 תגובות
הוספת תגובה
15

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
8.

אהבתי מאוד את החדשות הטובות! קצר, אופטימי, מעניין והכל חיובי!!! ביג ביג לייק!!!!

7.

6.

ובטח שהטכנולוגיה הקיימת לא תספק מידע מדוייק על עצמים הנעים במהירות המיוחסת לאירוע.

comment-2-comment

קצת ללמוד ולהשכיל זה חשוב.

5.

לא מבינה למה את מדברת כממ אוטוסטרדה. רואים שטתם חובבנים. ישנם אנשים כמוני לקויי שמיעה שלא יכולים לקלוט דיבור מהיר, אז אם אתם מחפשים צופים, לא תמצאו אצל לקויי השמיעה את זה.

comment-2-comment

אני יכולה לקרוא הכתוב במאמר וזה עוזר לי להבין במה מדובר בנושאים, וזה פשוט. וכן מסתכלת בסרטון רק לראות בסרטונים ולא על מאי אייד.

4.

comment-2-comment

כמה בורות אלוהים

comment-2-comment

לאזן את עצמך זה חשוב.

3.

בלי להישרף, לכו תעבדו על מישהו אחר.

comment-2-comment

ואתה גם לא מבין פרספקטיבה

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

1.

בדיקה

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה