29

האקדח של גפני מלא קפצונים. אז למה נתניהו נלחץ?

משה גפני הרי לא יצליח לגרור את החסידים וש"ס לקואליציה עם ליברמן וללא גוש הימין. ועדיין יו"ר הליכוד נרגש מכל התבטאות או ריקוד של מרב מיכאלי

שרי רוט | פורסם:04/08/2022
צילום: אלכס קולומויסקי, APחברי הכנסת משה גפני ובנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AP)
מחויך כולו, מתרווח על הכורסה, קיבל השבוע בנימין נתניהו בלשכתו את שני הקודקודים של יהדות התורה: הוותיק משה גפני, ביום שלישי, ועוד לפניו החדש יצחק גולדקנופף. בהנחה שיו"ר ש"ס אריה דרעי לא ממש זקוק לפגישה מחויכת עם נתניהו - הברית ביניהם חזקה לא כי דרעי מת עליו, אלא רק כי מצביעיו לא יסלחו לו אם לא יחבק את נתניהו לאורך כל הדרך, גם עד לתהום - וגם הפלג החסידי שאותו מייצג גולדקנופף נמצא בכיסו של יו"ר הליכוד, בעיקר בגלל המצביעים שנוטים ימינה. לכן, אפשר לשער שמטרת ההתכנסות נועדה בעיקר לכיבושו של גפני.
במשך חודשים מצליח גפני להרעיד את נתניהו, שגם ככה ידוע כמי שנוטה לתבהלה. זה לא שגפני הכריז שיילך עם גוש המרכז-שמאל, אבל הוא שיגר רמיזות שמהן ניתן היה להבין שהוא כבר ממש לא בכיס, ואם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה - אז יש, ברוך השם, עוד רעיונות ואופציות. הכל נאמר במעורפל, צעד קדימה שניים אחורה, אבל מי שהיה צריך להבין את הרמזים, הבין. בתחילה כעס, בהמשך מירי רגב השתלחה בגפני, ובסוף, כנהוג בערבי בחירות, העדיף נתניהו להצטלם איתו ולחייך. פוליטיקה, נו מה.
אבל נניח רגע לפחדים, וננסה לנתח: יש בכלל אופציה שגפני חובר לגוש המרכז-שמאל וגורר אתו את המפלגות החרדיות? כדי שהדבר יקרה, צריכה גם ש"ס להצטרף. זה לא הגיוני - דרעי עמל שנים כדי לנקות את עצמו מאשמת תמיכתו בהסכם אוסלו. גם הפלג החסידי, הימני ברובו, יצטרך להצטרף במקרה כזה, וכך גם סיעה ערבית - מה שפחות יפריע לחרדים, לכאורה. אבל, זה יוביל גם לחבירה לאביגדור ליברמן, שנוא נפשם של החרדים כיום. המשמעות היא שהאקדח של גפני מלא בקפצונים. אז מדוע, בכל זאת, נתניהו נלחץ מכל אמירה שלו, ומכל ריקוד של מרב מיכאלי בעזרת הנשים בחתונה המשפחתית? ובכן, נתניהו נלחץ כי הוא נלחץ. נקודה.
תמונה כללית
שרי רוט
נכון, מבחינת השקפה מדינית, מפלגת דגל התורה של גפני קרובה יותר למפלגות המרכז מאשר לבצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן-גביר. זו הסיבה לכך ששמעון פרס היה בטוח בשעתו שהרב שך יתמוך בו בימי "התרגיל המסריח", והתבדה לאחר "נאום השפנים והחזירים" שבו הבהיר הרב שהימין מסורתי יותר, ולכן החיבור איתו טבעי יותר. יש שיאמרו שהליכוד היום כבר לא מה שהיה, שנתניהו עצמו לא ממש מסורתי, שגנץ הרבה יותר קרוב ממנו לערכי הדת (מה שנכון) - ועדיין, יהיה קשה מאוד לגפני לשנות את המורשת שלפיה תומכים בימין המסורתי, והוא ייאלץ כנראה להמשיך ולהבליט עצמו באמצעות ירי מאקדח פורימי.
אין זה מפתיע שנתניהו נבהל, אך העובדה שהוא מוכן להשקיע ביחסי רעות עם פרטנרים, להקדיש להם מזמנו לפגישה ידידותית, כמו סבא חביב שיש לו את כל הזמן שבעולם - זה כבר חידוש. אולי אם היה מקיים פגישות כורסה כאלו בשנים האחרונות ומשקיע יותר בחיוכים ובחנופה לאנשים הוא לא היה מבריח את נפתלי בנט, איילת שקד, אביגדור ליברמן, זאב אלקין ובמיוחד גדעון סער. כך, הוא היה יכול למנוע כמה סיבובי בחירות.
  • שרי רוט היא פרשנית פוליטית באתר "חרדים 10"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו opinions@ynet.co.il
לכתבה זו 29 תגובות
הוספת תגובה
29

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
22.

21.

הם מ-פ-ח-ד-י-ם

20.

19.

18.

הפחד תמיד מנהל אותו!

comment-2-comment

comment-2-comment

17.

נמאס לראות את סוחר הבהמות גפני , תורתו היא צרור כספו , האיש סחטן המביש את תורת ישראל , מחופש לחרדי אבל בעצם סירחון סחטני !!!

16.

יש לגפני מספיק אופציות ומנדט לבצע אותם כי הדבר האחרון שניתן לומר על ביבי זה שהמדינה מענינת אותו. לו המדינה היתה מענינת אותו, הוא היה מאפשר לח"כ אחר מהליכוד להקים ממשלה ולא היה שולח אותנו לממשלה המחור-בנט- עבאס. יחד עם זאת אין לי ספק שהתיקים שלו תפורים!

15.

14.

13.

פרשנים יכולים להגיד ״איזה טיפשים הפוליטיקאים, זה לא באמת יכול לקרות״. אבל ההיסטוריה הפוליטית מלאה בתקדימים. וביבי, חבר׳ה, הוא עבריין. הוא יודע שהוא עבריין. הוא הולך לכלא, אלא אם יצליח לכפות על מערכת החוק באמצעות זה שיהיה ראש ממשלה. ולביבי לא אכפת כלום חוץ מהשאלה אם הוא הולך לכלא. כלומר אולי אכפת לו מדברים אחרים, אבל השורה התחתונה היא רק כלא-או-לא. אז ביבי מפחד, ובצדק, שיהיה תקדים היסטורי

12.

משה גפני אדם נוכל מחפש. שירדפו אחריו הוא לא ימין הוא שמאלני נוכל

11.

אל תתפלאו אם הוא יציע אחרי הבחירות לגנץ להיות ראשון ברוטציה.אין סיכוי שהוא והחרדים והציונות יגיעו ל 61 מנדטים.מקסימום 58...איזה לחץ הוא נמצא.הוא יודע מה יקרה אם לו....צוללות.תיק 1000.4000. אז הוא יתגלה במלוא גאוניותו הנכלולית...

10.

המושחת איפסן את אשכיו במקום רחוק וחשוך ממש מזמן, כל היודע על מקום הימצאם.... פחדן סגול ושפל

9.

נתניהו לא סופר את ליצמן ממטר, החרדים עבורו הם כלי לשאיבת כספים וזהו, אם ליברמן יתן להם שקל יותר הם יקפצו מעל הגדר.

8.

יישר כוח שרי עוד שתים שלוש כתבות כאלו והגוש הנכון עובר את ה 64 מנדטים ת

7.

6.

כמו שאמר שרון: הוא טיפוס לחוץ ופניקיסט וגם בשל כך, ועוד הרבה סיבות אחרות, פשוט לא מתאים חייבים לעצור אותו לפני שהנזק למדינה לא יהיה ניתן לתיקון

5.

comment-2-comment

תביאו עוד כתבות כאלו.אין לנו מספיק תיעוד של גן ילדים

4.

3.

2.

גפני קשקשן, ונתניהו בתבהלה תמידית

comment-2-comment

המפלגות החרדיות יקבעו מי ירכיב את הממשלה הבאה. המשחקים של נתניהו נמאסו עליהם.

1.

ועם נחשים לא עושים מו"מ

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

שים לב. יש לו זרועות מרובות, דודה שלו שושנה היתה שופטת בעליון, הבת הגדולה שלו נועה מאישתו הראשונה חרדית שגרה במאה שערים, האח שלו יונתן זכרונו לברכה היה קצין ומפקד סיירת מטכ"ל שנפל חלל בצבא, יש לו אזרחות אמריקאית והוא מדבר אנגלית ברמה סופר גבוהה, האבא שלו בנציון זכרונו לברכה היה פרופסור להיסטוריה ומרצה באוניברסיטה, הבן שלו יאיר מיודד אישית עם זוכת האח הגדול טל גלבוע, בן דוד שלו נתן מליקובסקי זכרונו לברכה היה מיליונר, הוא עצמו היה שגריר ישראל באו"ם ועוד. כך שיש לו זרועות במערכת הצבאית והמשפטית ובאקדמיה ובבנקים ובמוסדות הדת ובתקשורת ובארה"ב ובאו"ם. ממש תמנון..

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה