74

לא לחזור על הטעות שלי מפרשת א-דורה

על רקע מותה של שירין אבו עאקלה בג'נין חייבת ישראל לפעול לפי 3 עקרונות שלמדתי על בשרי. בעיקר להתעקש על תחקיר ולא להסתיר את האמת

גיורא איילנד | פורסם:12/05/2022
צילום: AFPהעיתונאית שירין אבו עאקלה שנהרגה בג'נין (צילום: AFP)
בימים הראשונים של האינתיפאדה השנייה נהרג בעזה, בקרבת היישוב נצרים, הילד מוחמד א-דורה. כתב טלוויזיה צרפתי צילם מקרוב את הפגיעה בנער והעיד שהוא נהרג מאש חיילי צה"ל. הייתי אז ראש אגף המבצעים ועשיתי שגיאה בלתי נסלחת – לקחתי אחריות פומבית מול התקשורת הזרה.
נוכח חילופי האש הקשים באותו אירוע, ומשום שמדובר היה בערוץ תקשורת אירופי ולא ערבי, הנחתי שהעובדות היו נכונות. חשבתי שההסבר שאתן בדבר הירי הפלסטיני המסיבי מתוך הפגנה אל עבר יישוב ישראלי, והעובדה שפלסטינים דחפו בכוונה ילדים לחזית, יסברו את האוזן. כאמור, זו הייתה שגיאה קשה.
בתחקיר יסודי שצה"ל קיים כמה ימים אחר כך התברר כי לנוכח זווית הפגיעה של הקליעים בקיר שלידו עמד הנער, ומבדיקת נתונים נוספים, כמעט ודאי שהוא נהרג מאש פלסטינית ולא מירי של צה"ל. יותר מכך, נאספו ראיות חזקות בדבר האפשרות שהנער כלל לא נהרג, אלא שכל המקרה היה מבוים.
כשנתיים וחצי אחר כך, באפריל 2003, קרה בג'נין מקרה אחר. כוח של דובדבן פעל בלילה נגד חמושים ובקרבה רבה למתקן של האו"ם. חלק מהחיילים זיהו מטווח קצר דמות חשודה. הם ירו והאיש נהרג. הוא היה בכיר במודיעין הבריטי שהושאל לאו"ם כדי לנהל את המתקן. שני בניו היו קצינים בכוחות המיוחדים הבריטיים. הם הגיעו לג'נין, קיימו עם הפלסטינים תחקיר משלהם והאשימו את צה"ל ברצח בכוונה תחילה.
כראש אג"ת באותה עת, הייתי אחראי לקשר עם מדינות זרות. התבקשתי על ידי הרמטכ"ל משה יעלון לטוס לפגישות התנצלות הן במשרד החוץ בלונדון והן עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן. הודעתי שאעשה זאת אבל רק אחרי שאני בעצמי אקיים תחקיר יסודי. בתחקיר עלה כי מדובר בטעות מצערת אך כזו שעלולה לקרות במצבים דומים. החיילים ראו שהאיש החזיק אקדח כמה מטרים מהם ונוכח חילופי האש באזור הסיקו כי נכון לירות בו מיד. בדיעבד התברר כי לא אקדח היה בידו אלא מכשיר טלפון לווייני גדול. אירוע טרגי – כן; טעות מקצועית – אולי; אבל בוודאות לא היה "רצח בכוונה".
צילום: AFPתקרית הירי במוחמד א-דורה (צילום: AFP)
עם מצגת פרטנית טסתי ללונדון ולניו יורק. הצלחתי לשכנע בטיעוניי לא רק את סמנכ"ל משרד החוץ הבריטי, אלא על בסיס דיאלוג מקצועי אפילו את שני הבנים של אותו אדם, וכן את מזכ"ל האו"ם וכמה גנרלים שהוא הביא לפגישה.
בין לבין היו אירועים אחרים שבהם נהרגו אזרחים אמריקנים, בריטים ואיטלקים, וגם נפצעה קשה בבית לחם כתבת של סוכנות הידיעות AP. וכן, נהרג גם בריטי בשם תום הורנדל, אשר למרבה הכלימה נורה (באופן פושע, לפי בית המשפט) על ידי חייל ישראלי באזור רפיח.
תמונה כללית
גיורא איילנדצילום: אסף פרידמן
על רקע מותה של העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה אתמול (רביעי) בג'נין, ישנן שלוש מסקנות מאירועים אלה: הראשונה, יש אירועים שאסור להגיב עליהם מיד אלא להתעקש על תחקיר יסודי, ובתנאי שצה"ל מתחייב מראש גם לפרסם אותו ולהתחייב למועד מסוים (רצוי תוך כמה ימים). השנייה, תכלית התחקיר היא לא להוכיח ש"צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם", אלא למצוא את האמת, גם אם היא כואבת או מביכה. השלישית, אם המסקנה היא שההרג נגרם על ידי הצד השני, חובה למצוא ראיות שישכנעו לפחות את הציבור הישראלי, כמו גם את גורמי המקצוע הבינלאומיים.
  • אלוף (מיל') גיורא איילנד היה ראש המועצה לביטחון לאומי
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 74 תגובות
הוספת תגובה
74

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
54.

53.

52.

51.

גם אלף תחקירים של צה"ל לא ישנו את העובדה הכואבת - מדינת ישראל היא מדינת אפרטהייד, שבהקמה הוגלו בכפייה מאות אלפי פלסטינים, וממשלת ישראל מונעת את שיבתם עד היום.

50.

49.

48.

47.

46.

גיורא. איש של אמת ללא מורא. כל מילה בסלע. כן ירבו כמותך

45.

במקום כל הפלסף בואו נגדיר את המצב לאשורו: הפלסטינים ומנהיגיהם הם אויבינו הפעילים מזה עשרות שנים ושואפים 24/7 לחסל את קיומנו כאן ומשכך כל אחזקותינו בשטחים הינה הגנה עצמית לכל דבר ועניין ומחויבת המציאות שיצרו הפלסטינים בתוקפנותם, וכל פגיעה באזרח נעשית ע"י אויבינו עד שיוכח אחרת. הצהרה חד משמעית ועיקשת כזו כתגובה לטענת הכיבוש השקרית, וצעדים נוספים ראויים הננקטים ע"י דמוקרטיות מתגוננות, נגד אויבים פעילים ובני מיעוט עוין, יבהירו לאויבינו ולעולם מיהו התוקפן ומיהו המתגונן והדרך להרגעת הרוחות ולהידברות אמת תתקצר. והסדרי תפילה מוסכמים והוגנים בין האויבים במקומות הקדושים והפסקה מוחלטת של ההסתות בכלל ומגיל אפס בפרט היא תנאי הדדי בל יעבור, להתחלת הידברות והבנות בין אויבים. ומי שמתקשה ליישם זאת אינו ראוי להימנות בין מנהיגינו והבחירה בידנו. מה אתה אומר על זה גיורא ?

44.

אתה איש אמין, שאפשר לסמוך עליו. תודה

43.

42.

41.

40.

בניגוד לשותפות הטבעיות מהמגזר...

39.

למה צריך להתנצל? חיילים נמצאים בסכנת חיים ואנחנו דואגים לעיתונאית? מספיק עם ההלקאה העצמית וההתמכרות לשקט

38.

ואולי אפילו בכוונה.

37.

כל זמן שישראל היהודופשיסטית כובשת ומתנחלת, תושבי השטחים הכבושים יוסיפו להתנגד בדרכים שונות ואכזריות. כל מתנחל מטרה חייה. כל ילד של מתנחלים קורבן שווא לסלעים הקדושים בפולחן הפרימיטיבי של עובדי האלילים עם הכיפה והציציות.

36.

רק כאשר הוכח אחרת על ידי גורם חיצוני

35.

34.

33.

גיורא איילנד אלוף אמיתי בפרשנות ובידע מקצועי יש להקשיב לו!!!! ואני חושב שעל הדרג הבטחוני להזמינו מעת לעת ולהקשיב לדבריו!!!! גיורא בין האחרונים הממש שווים שיש לעם ישראל!!

32.

31.

30.

29.

28.

27.

ומי שילם על הטעות שכעת מודה בה האלוף...

26.

צנוע רהוט ומבין את העולם. ישראל מתנהגת לא רע בינתיים בזה שהיא לא מפילה על הצד השני מיידית את האשמה ומבקשת חקירה יסודית. מדינות אירופה התחילו כבר להרגיש מה זה תוקפנות חסרת גבולות של מוסתי גיהאד אבל מרגישות צורך עתיק לגנות ללא חקירה . הלוואי והקברניטים ימנו את איילנד לתפקיד רשמי שיוכל הוא למלא . בריאות לאיילנד והרבה תמיכה והוקרה לכוחותינו באשר הם.

25.

מה שהצעתי מייד אחרי המקרה הוא ששר החוץ יגנה מיידית את הירי בעיתונאית מבלי להיכנס לנושא מי אשם! אפילו ישלח נציג לקטאר שיגנה ויתמוך בחקירת המקרה ע"י וועדה בינלאומית, וכן יזמין עיתונאים מאל ג'זירה להמשיך לסקר את האירועים בישראל! שימו לב שלא האשמתי את ישראל, הכל כללי כפי שהרשות עשתה וישראל לא עשתה. אחרי זה להקים מונומנט לזיכרה לערוך כינוס בשם נניח עיתונאים בזמן מלחמה וכו ודברים כאלה, כל אלה רווחים שלא עולים כלום לתדמית הישראלית וכן יוריד לחץ מהמדינות תומכות ישראל כולל מדינות המפרץ, תארו לכם עם מה הם צריכים להתמודד עד ששר החוץ ייזכר לגנות

24.

הסיכונים שכרוכים בזה. זה ממש לא משנה מי ירה את הכדור שהרג אותה. משנה רק התגובה המבישה של ישראל. מתי נפסיק להתנצל על פעילות נגד טרוריסטים?

23.

22.

21.

זה חשוב כמו השקעה בהכנת הצבא למלחמה . יש לך את הכח להשפיע בנושא כי הוא בנפשנו . טיפוח השינאה לעם ישראל זה כלי מלחמה והמנהיגים נרדמים בשמירה .

20.

המחדל הכי גדול שלך היה כחוקר פרשת חטיפת גלעד שליט , פורסמו ההחלטות שלך ולא הייתה הטלת אחריות על אף אחד וזמן קצר אחרי זה היה אירוע דומה עם גולדווסר וחייל נוסף שנהרגו ונחטפו בצפון.

19.

שמעו אותם אומרים שפגעו בחייל. לא נפגע באירוע חייל, אז זו רק העתונאית שונאת ישראל .

18.

17.

דברי חכמה ואמת..

16.

comment-2-comment

comment-2-comment

15.

comment-2-comment

מלחמה היא כשחטיבות טנקים יורות זו על זו. כאן זה לכל היותר פעולה משטרתית.

14.

בלי קשר לתוכן הכתבה - לצאת ולומר שגיתי טעיתי אחו הלקחים אל תעשו כמוני הם גדולה שלא מוצאים כיום. עלפניו מובנת מאליה. בפועל לא מתקיימת אלא אצל מעטים וגיורא איילנד אחד מהם. מדהים.

comment-2-comment

13.

איילנד כדרכו מספק נתונים הנחות ומסקנות רהוטות ונכונות

comment-2-comment

לחזור שוב ושוב ולא לוותר על הנקודה הזו - אנחנו רוצים לחקור את האמת, הפלסטינאים חוסמים את זה.

12.

בינתיים זה מה שגורם לחיילים שלנו למות

comment-2-comment

החילונים כאן לא מבינים כמה מהעקרונות שלהם באים מהיהדות.

comment-2-comment

בינתיים מה שגורם לחיילים שלנו למות זה שהתיישבנו בשנת 67 על הגדר, רגל פה ורגל שם, לא לבלוע ולא להקיא, בלי גבולות ברורים, בלי תוכניות ברורות, בלי שום חזון מעשי. רק סיסמאות ריקות, ניצול ציני של המצב על ידי אנשי קש רודפי כבוד, כסף וכח.

comment-2-comment

comment-2-comment

תקראו מה לייבוביץ' אמר על זה.

comment-2-comment

הצבא הכי מוסרי הוא זה שמנצח בזמן הקצר ביותר ומקצר את המלחמה ובכך גורם לפחות אבדות לנו וגם לאויב.

11.

שום דוח פורנזי לא יספק את ה"משוכנעים" . די שד"מ יודיע שהצבא נלחם בפושעים שהורגים יהודים בדם קר בשם איזה נביא מזוקן , שה יה סדיסט מלידה שחי לפני 700שנה והצליח לטרלל 1.7 טריליון אנשים

comment-2-comment

הנביא המזוקן שאתה מתייחס אליו לא חי לפני 700 שנה. אולי התכוונת ל-700 לספירה, כלומר לפני 1,300 שנה.

10.

הציבור הישראלי מכיר את אמות המידה של צה"ל, הוא בשר מבשרו. צריך לשכנע רק את המיעוט השמאלי (אבל לא להשקיע בזה יותר מדי כי זה כנראה לא יעזור).

comment-2-comment

היכן אתה שירתת ?

comment-2-comment

את בדיוק אותה שטיפת מוח כמוך, למה שתצטרך להסביר למקלה? חבר, כך עצמך ונכדך וספר להם על כל הדם ששפכת ואיזה גבר אתה מרגיש על זה ששפכת את אותו דם... זו מטרתך היחידה, להאכיל דורות חדשים בעוד רשע והרס. תודה גיורא, יצאת טמLB

9.

comment-2-comment

8.

7.

אל תשאלו מה הם עושים ביחד

6.

5.

ועוד לשמוע ממבכיר פה שהוא טעה. נדיר.

4.

מסכים עם אאילנד אבל לומר בקול ברור הם הפלשתינים היורים הם הרגו אותה ויש הוכחות מהדיבורים שלהם שנקלטו אצלנו "הרגנו חייל והוא נפל" ובנוסף נעשה תחקיר נבצע פעילות עם הרשות וכו לדעתי כך צריך להתנהל ולפרסם ברשתות את השיחות שלהם וכיוון הכדורים ומי היה בסמטא ולהציג את זה עכשיו ולא בעוד שבוע

comment-2-comment

3.

תמשיך להגיד לעצמך מה שאתה צריך בשביל להרדם בלילה... כל זה מגוחך, אולי ניתן לרוסיה לתחקר ולהציג ממצאים על הפשעים שהם מבצעים באוקראינה? כי האמת יוצאת מתחקירים משוג זה, כן?

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

1.

איך אתה מעז לכתוב דבר כזה. הבא הוכחות שהוא חי. זה בערך כמו להגיד שלא היתה שואה. לישראלים יש מנטליות של קורבן לא משנה מה. כמו שאנס מתלונן שהנאנסת שרטה את פניו

comment-2-comment

אני זוכר שצפיתי פעם בטלביזיה הישראלית תחקיר טלויזיוני על פרשת הילד מוחמד א-דורה ושם נטען כי הילד מוחמד א-דורה כלל לא נהרג אלא הוא חי והוא צום כשהוא חי לאחר מכן.

comment-2-comment

https://www.youtube.com/watch?v=DzsCBFhCsyY

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה