3

מים מזוהמים דלפו ממכרה, נהר בסלובקיה הפך לכתום

מים ממכרה עפרת ברזל דלפו לנהר סלאנה. תושבים באזור סיפרו על דגים רבים שמתו בשל הזיהום. "אין אף יצור חי ליד חלוקי הנחל, אנחנו יכולים לראות רק חלודה". בינתיים בהונגריה נערכים שהזיהום יגיע גם אליהם

רויטרס | פורסם:24/05/2022
אסון אקולוגי במזרח אירופה: מים מזוהמים, שדלפו ממכרה עפרת ברזל בסלובקיה, גרמו לזיהום כבד בנהר סלאנה ומי הנהר הפכו לכתומים. כתוצאה מהזיהום מתו דגים רבים וחיות בר, בקטע שבין המפעל לגבול הונגריה.
צילום: רויטרסהנהר נצבע בכתום (צילום: רויטרס)
הרשויות בסלובקיה אמרו כי הן נוקטות בצעדים על מנת להפחית את כמות המים המזוהמים, שדלפו מהמכרה הנמצא בבעלות המדינה.
אבל בכפר השוכן לא רחוק מהמכרה, התושבים המקומיים מיואשים. טיבור ורגה (35) אמר כי הזיהום החל עוד בחודש פברואר. לדבריו, הוא עד למוות איטי של חיות בר עקב כמו הברזל והאבץ במי הנהר. "אין אף יצור חי ליד חלוקי הנחל, אנחנו יכולים לראות רק חלודה", הוא אמר. "כמות הברזל הגבוהה מכסה את הזימים של הדג ומקטינה את פני השטח שבו הדגים נושמים והם נחנקים".
בחברה שקיבלה זיכיון להפעיל את המכרה אמרו כי המים שזורמים לנהר יצאו ממקום שהוצף ב-2008, בזמן שעבודות התקיימו באותה תקופה במקום.
צילום: רויטרס"אין חיים בנהר". נהר סלאנה בסלובקיה (צילום: רויטרס)
מנהל המכרה, פיטר זיטנאן, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "בשל תגובות כימיות, כמה מתכות וחומרים אחרים נכנסו למים הזורמים החוצה". הוא הוסיף שהצבע הכתום נובע מרמה גבוהה של ברזל שדלפה. לדברי המנהל, לא מדובר בדליפה רעילה.
בחברה הוסיפו כי הם נערכים להליך, שבו ישוחררו מים לא מזוהמים מהמפלסים הגבוהים יותר של המכרה ישירות לנהר.
צילום: רויטרסחלק נטוש במכרה, שממנו נגרם הזיהום (צילום: רויטרס)
בינתיים, רשות המים בהונגריה, לשם כאמור זורם הנהר, אוספים דגימות מים מנהר סלאנה. בהונגריה אמרו כי הנהר הופך מדי פעם ל"מעט חום", ושעדיין לא נרשמה פגיעה באיכות המים במדינה. במשרד להגנת הסביבה בסלובקיה אמרו כי בדיקות שנערכו סמוך לגבול הונגריה הראו שרמות של החומרים המסוכנים בנהר לא חרגו מהרמות המקובלות, למרות שצבע הנהר באזור זה הוא אדום-כתום.
בפרלמנט ההונגרי אמרו כי מים מזוהמים מהמכרה בסלובקיה זורמים בנהר ללא כל דילול או טיפול, דבר ש"גרם לאסון אקולוגי בחלק הסלובקי של הנהר".
לכתבה זו 3 תגובות
הוספת תגובה
3

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
3.

בואו נחזור לפחם

2.

1.

הירוקים בארץ מכרו אותנו כל היום מתלוננים על הקטנים בזמן שמקבלים תרומות מהחברות הגדולות

0
מצב לילה
מצב לילה