69

נאיביות או שאפתנות? ישראל והעולם התחייבו לתיקון האנושות תוך 8 שנים

193 מדינות חתמו על תוכנית "אג'נדה 2030" שתכליתה בין השאר הצלת הסביבה, מיגור העוני, שיפור החיים על פני האדמה, שלום כולל, צדק ושוויון לכל. ארגון הסביבה "מרכז השל לקיימות" לקח על עצמו להיות שגריר של היוזמה בארץ, ואנשיו מסבירים בראיון ל-ynet כיצד הם מתכוננים להיאבק באדישות, בפסימיות, בפוליטיקה ובפופוליטיקה

שחר זיו | פורסם:17/05/2022
צילום: Shutterstockהם רוצים לתקן עולם, וגם לעשות את זה יחד (צילום: Shutterstock)
רשימת היעדים הבאה היא בהחלט מפגן קיצוני של נאיביות: 1. מיגור העוני. 2. הבטחת אפס רעב. 3. הבטחת בריאות טובה. 4. יצירת חינוך איכותי. 5. הנחלת שוויון מגדרי. 6. אספקת מים נקיים. 7. שימוש באנרגיה נקייה ובת השגה. 8. יישום הוגנות תעסוקתית והנעת צמיחה כלכלית. 9. פיתוח תעשיה, חדשנות ותשתיות. 10. צמצום אי השוויון. 11. יצירת ערים וקהילות מקיימות. 12. עידוד צריכה וייצור אחראיים. 13. שינוי כיוון שינוי האקלים. 14. טיפוח החיים שמתחת למים. 15 שיפור החיים שעל פני האדמה. 16. הבטחת שלום, צדק וביטחון במוסדות. 17. הגעה לכל היעדים האלה בשותפות.
פירוט חולמני שכזה אפשר אולי לשמוע בנאום הכתרה של מלכת יופי או לקרוא בחיבור "אלה משאלותיי" שכתב ילד אידאליסט במיוחד. כל סעיף בנפרד ראוי כמובן להערכה. ביחד הם הופכים לאוסף קלישאות מוגזם ואקלקטי שאין לו ערך מעשי בשום מקום. חוץ ממקום אחד: האו"ם.
הישראלי הממוצע לא ממש סופר את האו"ם. בני ה-80 שמעו את "או"ם שמום" מפי דוד בן גוריון והדור הבא זוכר את האו"מניק נטול ההשפעה שפגש בסיני, בגולן ובלבנון. בתודעת ההווה המונח נקשר בעיקר להיכל, שבו ראש ממשלתנו מרביץ הופעה פעם בשנה. את הפוקוס מושכת מועצת הביטחון אבל ההחלטות החשובות באמת, אלה שמכוונות את ספינת האנושות לעתיד טוב יותר, מתקבלות בחדרים האחרים. באו"ם, גם אוסף נאיבי של שאיפות הוא תוכנית עבודה.
17 היעדים האמורים הם עמודי התווך של התוכנית שנוצרה באו"ם וקיבלה את השם "אג'נדה 2030", לציון השנה שנקבעה כיעד לבדיקת שיעור הגשמתם. הסעיפים עצמם גובשו קודם לכן וקיבלו את השם Sustainable Developments Goal (SDG). כל 193 המדינות החברות באו"ם החליטו להפוך את SDG לסדר יום רשמי ולהגדירו כ"רשימת מטלות לביצוע". תוכנית "אג'נדה 2030" הוגדרה כסרגל מדידה להשוואת התקדמות מדינות העולם בהגשמת היעדים. כל 193 המדינות התחייבו לגבש תוכניות ודרכי פעולה ליישום הסעיפים עד תאריך היעד.
צילום: AFPבאו"ם, גם אוסף נאיבי של שאיפות הוא תוכנית עבודה (צילום: AFP)
ב-2018 עשתה ישראל את הצעד הראשון, והקימה צוות בין-משרדי בממשלה לתיאום הפעולות בנושא. ב-2019 התקבלה החלטת ממשלה להטמיע את מדדי SDG בתוכניותיה תוך היוועצות בארגוני חברה אזרחיים. במקביל, דיווחה ישראל לאו"ם על התקדמותה ביישום התוכנית והצוות הבין-משרדי צמח לוועדת מעקב אחר היישום במשרדי הממשלה השונים. כמעט בצמוד הוקמה קהילת SDG, שאליה הצטרפו מאז כ-70 ארגונים ויזמים מהמגזר העסקי, החברתי-סביבתי, החינוכי, הממשלתי והאקדמי.

אולימפיאדה חברתית-סביבתית

אף שלא קיבל מינוי רשמי, השגריר בפועל של התוכנית בישראל הוא "מרכז השל לקיימות" השוכן בתל אביב. למרכז יש באו"ם מעמד של "ארגון משקיף", אך מכיוון שכל פעולותיו ממילא וולונטריות – גם את התפקיד הזה קיבל על עצמו בהתנדבות. המנכ"לית המשותפת רוני ארז (לצד תמרה שרון רוס) מובילה את התוכנית בארץ והיא גם הייתה הכתובת הטבעית לשאלותינו.
- יעדי "אפס רעב" ו"מים נקיים" מתייחסים כמובן למדינות מתפתחות, מה שקראו פעם "העולם השלישי". יש בישראל כיסים נסתרים של מצוקות כאלה? או שאפשר בשקט למחוק סעיפים אלה מה-TO DO LIST שלנו? "לפני שמוחקים מטלות מהרשימה כדאי להסתכל על המספרים: דו"ח הלמ"ס שפורסם לפני כחודש מלמד שישראל השיגה או קרובה להשיג רק 31 מתוך 72 המדדים שבודק האו"ם. באלה שלא הושגו אפשר למצוא גם את הסעיף 'חוסר ביטחון תזונתי', בינוני או חמור באוכלוסייה הבוגרת. גם היעד של שיעור ההשמנה טרם הושג, וזו אינדיקציה לתזונה לקויה במדינה מפותחת. לפי הדו"ח אנחנו אמנם השגנו, או קרובים להשיג, יעדים של זמינות מים ושירותי תברואה, אבל עדיין יש מה לשפר ביעילות השימוש במים. אסור לשכוח גם שאנחנו מסתמכים יותר ויותר על מים מותפלים לשתייה, מה שידרוש יותר ויותר אנרגיה לביצוע ההתפלה".
צילום: עמית שאביארכיון, מהומה בכנסת. כשעוני הוא סוגייה פוליטית (צילום: עמית שאבי)
- בישראל, שאלת "מיגור העוני" היא הרבה יותר פוליטית מאשר כלכלית. איך אתם מתמודדים עם הסוגייה הזו? "בתוך היעד שנקרא מיגור העוני יש מטרה ספציפית של הפחתה בחצי של שיעור החיים בעוני, על כל ממדיו לפי ההגדרות הלאומיות. לפי דו"ח הלמ"ס אנחנו ממש לא שם. מעבר לזה - התפיסה של התוכנית מתכתבת עם הרב-ממדיות של העוני. לא מספיק להסתכל על המדד של הכנסה לנפש. צריך להתייחס לרמת אי השוויון בחברה, לנגישות למזון בריא, לדיור, לחינוך, לשירותי בריאות, לתעסוקה, לאנרגיה בת השגה ועוד. עוני הוא גם מגדיר חברתי של בריאות - אנשים עניים יותר חולים יותר.
"עוד ממד שחייבים להוסיף למשוואה הוא האופן שבו משבר האקלים מחריף בעיות קיימות. דוגמה טובה היא מה שאנחנו קוראים לו 'עוני אנרגטי': היכולת של אנשים לקרר את הבתים שלהם בימים חמים ולחמם בימים קרים. זו תופעה שאין עליה נתונים רשמיים והיא בהחלט שאלה פוליטית. כי מדיניות, או היעדרה, משפיעה על חיים של אנשים".
- מכל הסעיפים בתוכנית – איזה קרוב ללבך במיוחד? "התפיסה ההוליסטית שלה. לא ניתן להתמודד עם בעיות כמו עוני וביטחון תזונתי בלי להתמודד עם סוגיות של אי שוויון ומשבר האקלים. זה החידוש האמיתי והחשיבות של המהלך. יש גם עיקרון שלא מופיע כסעיף, אבל הוא מספק השראה לכל התוכנית: לא משאירים אף אחד ואחת מאחור. זה צריך להיות העקרון המנחה של כל מדיניות לשינוי חברתי, כלכלי וסביבתי".
צילום: AFPארכיון, זיהום נפט בתאילנד. "המשבר האקולוגי מאותת לנו" (צילום: AFP)
- נדמה את התוכנית לאולימפיאדה של 17 ענפים לפי 17 הסעיפים: באילו מהם מסתמנת ישראל כהבטחה לשיפור יוצא דופן? היכן את חוששת שנסיים בין האחרונים? "יש דו"ח שעושה את זה בסדרת מדדים שמתכתבים עם היעדים ומאפשרים השוואה בין מדינות. בדירוג שלהם לשנת 2021 ישראל נמצאת במקום ה-38 מתוך 165 מדינות. אני בטוחה שהיינו רוצים לראות את עצמנו מדורגים הרבה יותר גבוה. ברוח השאלה שלך, אין לנו בתחרות הזו נוכחות מכובדת כמו שיש לנו בג'ודו ובהתעמלות האמנותית. אם אנחנו רוצים להגיע להישגים באולימפיאדה הזו, הסיכויים שלנו טובים בענפי החדשנות והצמיחה הכלכלית. באלה יש לנו סיכוי להגיע לגמר, אבל גם כאן יש בעיה. המשבר האקולוגי מאותת לנו שלחברה האנושית כבר אין לאן לצמוח כלכלית. היא צריכה להישאר ברמת הפעילות הכלכלית הקיימת. בוודאי במדינות המתועשות, אחרת היא מכחידה את היכולת של החברה האנושית להתקיים".
- אותה שאלה מזווית אחרת: באיזה ענף נקודת הפתיחה של ישראל טובה במיוחד והצורך בשיפור מצומצם יותר? ובאיזה גרועה במיוחד? "בתחום החדשנות ישראל נמצאת בנקודת פתיחה טובה. גם במקומות שבהם היא מפגרת, כמו תשתיות לתחבורה ציבורית ותשתית מתקדמת לאינטרנט, יש כלים לעשות קפיצה ולהגיע למצב משופר בהרבה. זה כמובן מותנה בהחלטה פוליטית על הפחתת ההשקעה בתשתיות לרכבים פרטיים. גרועות במיוחד התוצאות שלנו במדדי שמירת הטבע: כל מה שקשור בשמירה על שטחים פתוחים ומגוון ביולוגי ובהשקעה בפתרונות מבוססי טבע".
תמונה כללית
רוני ארזרייצ'ל ברינק
- שמות יעדי התוכנית משדרים רוח חזקה של פרוגרסיביות וחלק מהם - "שוויון מגדרי", "שלום וצדק" ו"הוגנות תעסוקתית" - נשמעים כמו סעיפים במצע מרצ. מה הסיכוי שלה במדינה כמו ישראל, שדעת הקהל בה נוטה בבירור לימין? "בוא נשאל כך: האם לדעתך רוב הציבור בישראל רוצה לחיות בחברה שבה מתייחסים לנשים כאזרחיות סוג ב', שאפשר לשלם להן שכר נמוך יותר ולגיטימי שהן לא יהיו בטוחות מאלימות? האם רוב הציבור רוצה לחיות בחברה שחלק ניכר מהאוכלוסייה שלה לא מרוויח שכר מחיה? בחברה שבה אין הגנה על זכויות העובדים? סקרים שבדקו את עמדות הציבור הראו שרוב מוחלט, יותר מ-70%, תומכים בסולידריות חברתית וכלכלית, בצמצום פערים ובדאגה לאוכלוסיות מוחלשות.
"זה לא מתורגם לדפוסי הצבעה וזיהוי פוליטי בגלל שני גורמים: גופי תקשורת שמחזיקים בעמדות ימניות כלכלית, ופוליטיקאים שמחזיקים בעמדות כאלה לצד דרגים מקצועיים בשלטון הארצי והמקומי. שיתוף הפעולה של התקשורת עם המדיניות הזו מסווה את הפער בין עמדות הציבור למדיניות שננקטת בפועל. דוגמה לעמדות האמיתיות של הציבור אפשר למצוא בסקרים של קרן ברל כצנלסון והמכון הישראלי לדמוקרטיה".

זיכרונות מאפריקה

אחד המשתתפים הבולטים בתוכנית הוא יוסף אברמוביץ', יזם בתחום האנרגיה הסולארית ודמות מרתקת שאת סיפורה אפשר ומומלץ לקרוא בכתבה שהתפרסמה כאן ביום העצמאות. כאחראי מרכזי להקמת מתקנים לייצור אנרגיה מתחדשת באפריקה, תרומתו ל"אג'נדה 2030" אפקטיבית כמעט בכל הסעיפים.
- לאיזו מדינה באפריקה יש לדעתך את הסיכוי הגבוה ביותר להראות שיפור במדדי SDG עד 2030 ומדוע? אברמוביץ': "מנקודת המבט שלי, רואנדה היא אחת המדינות המנוהלות בצורה הטובה ביותר בעולם המתפתח. יש שם שרים מקצועיים, נשיא שמחויב לסביבה ויכולת לקבל וליישם החלטות אמיצות. זו גם הסיבה שהיא המקום הראשון באפריקה שמדרום לסהרה שבו החלטנו לממן ולהקים שדה סולארי-פונקציונלי (הכוונה לכזה שמייצר אנרגיה בהיקף מספיק משמעותי כדי שניתן יהיה לחברו לרשת החשמל, ש"ז). כיום מספק המתקן שישה אחוז מתצרוכת החשמל של רואנדה".
תמונה כלליתהגם אתה? יוסף אברמוביץ' עם בונו
- מעבר לשיקולים הומניטריים ורצון טוב – מה האינטרס של המדינות המפותחות לסייע למדינות באפריקה? "עד שהגיעה הקורונה, 11 מתוך 20 הכלכלות הצומחות ביותר בעולם היו באפריקה. אם אפריקה תשגשג, מדינות היבשת תהיינה פחות תלויות בסיוע חוץ ותייצרנה פחות פליטים. ובעיקר – המשמעות תהיה יצירת שווקי ענק חדשים. תחשוב מה זה אומר על ישראל, שפוטנציאל הייצוא שלה גדול במיוחד בידע ובמוצרים של אנרגיה ירוקה, מים, חקלאות ובריאות".
- נניח שמונית לתפקיד ראש ממשלת ישראל ברוב מוחץ – לאן תוביל את משק האנרגיה שלנו? "לפני 11 שנים חיברתי לרשת החשמל של ישראל את השדה הסולארי הראשון, בקיבוץ קטורה. אם הייתי מתמנה אז לתפקיד ראש הממשלה – עכשיו כל החשמל שלנו כבר היה מגיע מהשמש. אם אני נכנס מחר לתפקיד, הדבר הראשון שאעשה הוא לאמץ את מדיניות הנשיא ג'ו ביידן, שקובעת לארה"ב יעד של 50% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות עד 2030 ו-100% עד 2035. יישום מדיניות כזו אצלנו יגרום מיד להעלאת הצמיחה הכלכלית, במיוחד בפריפריה וביישובים הערבים.
"אבל אני לא ראש הממשלה והמדיניות הקיימת מבטיחה שגם בדור הבא יהיה כאן לגז המזהם מונופול. זה טוב לאינטרסים של תאגידי אנרגיה, אבל לא לאלה של הציבור הישראלי והילדים שלו. אפשר לומר שאנחנו חונקים את עתיד הילדים שלנו בגז".
לכתבה זו 69 תגובות
הוספת תגובה
69

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
49.

אמרנו לכם…

48.

47.

תפתחו את העיניים

46.

אתם לא יכולים לעשות סדר בכנסת אתם רוצים לעשות סדר בעולם יא מצחיקים חחחחח

45.

44.

בקיצור סדר עולמי חדש

43.

אג'נדה 30 וסדר עולמי חדש בהתהוות וכלל האזרחים שרויים בקומה תודעתית עמוקה מאוד.

42.

41.

40.

39.

כמה משפחות עשירות של פסיכופטים שולטות בתאגידים ובפוליטיקאים , ומקימים ארגוני קש כמו המרכז השל הזה. המטרה האמיתית של כל האגנ'דות היא להדק את השליטה והגבלת החרות של אנשים. בשבוע הבא מדינות רבות ובהן ישראל יצטרפו לאמנה של ארגון הבריאות העולמי שלמעשה מעבירה את סמכות המדינה בטיפול במגפה לארגון הבריאות העולמי. הארגון יוכל להחליט על סגרים, בידודים, טיפולים בכפייה ומה שימצא לנכון כדי לטפל ב"מגיפה", מדומיינת או אמיתית. ממשלת ישראל עומדת למכור אותנו לאו"ם.

comment-2-comment

comment-2-comment

.. עצוב..אבל הציבור כל כך שטוח שהוא לא יכול לחשוב באופן עצמאי.. גם שאומרים לו במפורשות מה התכנון הוא לא מצליח לעקל את זה..או להבין כי חסר לו עומק ..עם של כבשים

38.

אם היו רוצים ליצור שלום אחווה הבנה ושגשוג, היו עושים את מזמן, פשוט דוחפים את אג׳נדה 2030. יהיה כיף יהיה לנו כלום ונהייה מאושרים

37.

36.

איך בתכנית כזאת יומרנית אין שום התיחסות לזכויות הפרט ?? האם זה מקרי או מכוון ? תשאלו את עצמכם שאלות נוקבות ואל תאכלו אוטומטית כל מה שמנסים למכור לכם .

35.

וכמובן ברגע שהם יהיו חברי כנסת מן המניין, כל החלומות, כל הרעיונות, כל ההבטחות יתפוגגו כאילו אף פעם לא היו. ככה זה כולם.

comment-2-comment

34.

זורקים מיליארדים כבר עשרות שנים על חקר החלל(שכבר ידוע שזו הונאה אחת גדולה) את כל הכסף הזה היו משקיעים באנושות, בקידמה ובבריאות. הם פשוט לא רוצים.

33.

אחד השלבים החשובים ביישום התוכנית צריך להיות חינוכי. הפקה של תכנים שיתמכו בשינוי התודעתי ויאפשרו לכולנו להאמין שאפשר וצריך לצפות לכול הטוב הזה אחרי כמעט אינסוף שנים של פרופגנדה שרק דאגה ליצור שנאה ופירוד ולהשתמש בה לצרכים פוליטיים צרים (בכל התרבויות).

comment-2-comment

כאלה שמתלהבים ממילים יפות ונופלים לפח שלהם מבלי להבין את המשמעויות. בפועל זו דיקטטורה אחת גדולה, בה כל האזרחים נטולי רכוש, ללא רכב (כי "משבר אקלים"), מקבלים הכנסה מהמדינה (ותלויים בה למחייתם, נחשי מה יקרה כשהממשלה תחליט להזריק לך משהו או להפיל עלייך גזרה חדשה? לא צייתת - אין הכנסה), בה כל מיני ועדות שלא נבחרו ע"י הציבור יקבעו לציבור כיצד להתנהל בכל דבר ודבר. כבר קיבלנו טעימה, שנתיים של דיקטטורה, פגיעה בחירויות הפרט, פגיעה בפרטיות, פגיעה בגופנו(!), ועדיין אתם נופלים לפח הזה, וחושבים שלמישהו אכפת מבריאותכם או עתידכם.

32.

31.

אבל אתם תהיו מאושרים. חפשו את המשפט הזה בגוגל.

30.

זכויות אדם.

29.

28.

איפה האוייבקטיביות בכתבה, מה זה הדבר הזה שחר

27.

comment-2-comment

שמים לך הגבלה על החשבון שכל מה שתרוויח יעוקל. והפכו אותך עני. הילדים אחרי צבא לא תגיד ילדים קטנים. ולגרושה שלמתי הכל. זו המדינה שרוצה ממני כספים נוספים. ועד שלא תשיג אותם עיקול על חשבון הבנק שכל מה שתרוויח יעוקל. ועבודות בשחור אני לא מוצא. נראה אותם מחלצים אותי מזה. ואתמוך בהם. פשוט אני יודע שהם לא יחלצו מזה.

26.

comment-2-comment

היה מרחיב לב אם זה לא היה שקר שמוכרים להמונים ושמסווה את ההתנהלות הרקובה של ארגונים שרוצה לשלוט בכל.

25.

24.

21.

אימרתו של קלאוס שוואב, בעצם דיקטאטורה מוחלטת על בני האדם תמשיכו לדחוף את זה לגרון שלנו

20.

שהאל ברוך הוא ישמור אותנו מהמשוגעים הללו. ראינו את מה שעשו האיזמים (isms- קומוניסטים, מרקסיסטים והדומים להם) עם כל המילים היפות שלהם.

19.

מה עם שמירה על זכויות הפרט ?? איך זה נעדר מהתכנית ? עוטפים את זה בשמות יפים אבל הסיסמא של הפורום הכלכלי העולמי ל 2030 היא By 2030 you will own nothing and you will love it בכיף עם זה תקף גם.לכל.המנהיגים.שלאציהיה בבעלותם כלום אז זורמת אבל כמו שהם מנסים לעשות את זה זה של מנהיגים יהיו מטוסים פרטים ויזהמו את העולם עם מפעלים ולאזרח הפשוט יהיה אסור להחזיק שום דבר בבעלותו, וכמובן לא לחגוג חג בעומר . מנסים להסית את האש לאזרח, כאילו הוא אויב הטבע והסביבה , כדי שלא נשים לב שהמנהיגים עושקים אותנו

18.

חבורה פשוט יוצאת מן הכלל אחד אחד. מקצועיות, ידע ומסירות למטרה - נותנים תקווה לעתיד שיוויני איכותי ונקי יותר לכולנו

17.

16.

comment-2-comment

comment-2-comment

האו"ם קבע. אותו אירגון שאמון על התוכנית הזאת.

15.

והזיהום יגדל ואי אפשר יהיה לחיות יותר בחוץ וכל החיות יעלמו. כוכב הרוס זה מה שהדור שלנו משאיר לילדים של היום.

14.

לא הלך להם עם אג'נדה 2021 ששיאה היה אמור להיות הקורנה אז עם עברו לאג'נדה חדשה ודחו את היעד . בקרוב אצלכם וירוס חדש או מגפה או כול דבר אחר שיביא לשליטה מוחלטת בחיי אנשים . צפון קוריאה רק בעטיפה של ממתק.

comment-2-comment

comment-2-comment

בערוצי השקר. קצת תחקור ותבין איך מוכרים אותך במילים יפות. חפש את המשפט של קלאוס שוואב יו"ר ארגון הפורום הכלכלי העולמי: לא יהיה לכם דבר אבל תהיו מאושרים.

comment-2-comment

בסין אין קונספירטורים יותר, כולם כלואים בבתים כבר מעל חודש. חלומך הרטוב

13.

מצד אחד: "פירוט חולמני שכזה אפשר אולי ... לקרוא בחיבור "אלה משאלותיי" שכתב ילד אידאליסט במיוחד... ביחד הם הופכים לאוסף קלישאות מוגזם ואקלקטי שאין לו ערך מעשי בשום מקום. חוץ ממקום אחד: האו"ם. מצד שני: "ההחלטות החשובות באמת, אלה שמכוונות את ספינת האנושות לעתיד טוב יותר, מתקבלות בחדרים האחרים. באו"ם, גם אוסף נאיבי של שאיפות הוא תוכנית עבודה." אין אפילו עקביות של המדווח. וכן, כל הפרסומים של מרכז השל מתאימים לכותרת "אלה משאלותיי" שכתב ילד תמים במיוחד עוני אנרגטי זה מה שקורה כשמאלצים אנשים להסתמך על אנרגיות "מתחדשות" מה עניין אי-שוויון (בעברית קוראים לזה שונות), עוני, ומשבר האקלים? אין קשר בין הדברים, למעט האנשים שמנסים לקדם אותם. ויש גם את הרטוריקה של אם אתה מתנגד למטרות אז אתה תומך בכך שנשים תהינה אזרחיות סוג ב' ולגיטימי שהן תסבולנה מאלימות. מה הקשר? אין קשר אבל זו אחלה תשובה להערת המראיין שאומר שהתוכנית נשמעת כמו המצע של מר"צ.

12.

11.

הבעיה העיקרית היא שאוכלוסיית האדם בעולם גדלה, רמת החיים עולה והכל ביחד גורם לגידול תלול בקצב צריכת משאבי הטבע עד כדי ריקון העולם ממשאבים כבר בעשורים הקרובים. זאת אומרת שהאויב הכי גדול של האנושות הוא האנושות עצמה. אין מנוס מלהכניס את עצמנו למשטר צנע בכל תחומי החיים, החל מהרגלי הצריכה (כולל אוכל, אנרגיה וכל מוצרי הצריכה) ועד להגבלת ילודה. אם אנחנו לא נעשה את זה מיוזמתנו - השלטונות יכריחו אותנו לעשות את זה.

comment-2-comment

10.

ואז לא משנה אם נהיה כולנו עשירים וכדור הארץ ישגשג - אנחנו נהיה עצובים.

9.

מאז 2018, בלוגרית ישראלית מספרת כאן לעולם באופן שיטתי על למעלה מ 200 מיזמים ישראליים חוצי מגזרים שפועלים ברוח יעדי הקיימות של האו"ם ומייצרים השפעה חיובית על החברה הישראלית האקלים והעולם. https://socialimpactil.com/ עוד לא תמו כל פלאיך...

8.

יישום האג׳נדה עבור בני האדם אומר שתחיו כמו עבדים עם מגף על הראש 24/7. האם דייג שתופס דגים ואוכל אותם יכול לטעון שהוא רק מחלץ ומציל את הדגים מטביעה ?

7.

6.

5.

comment-2-comment

ישראל כבר איננה אם לא שמתם לב. אנו בדרך להיות עוד כוכב על הדגל האמריקני.

comment-2-comment

תבדוק מי קנה חצי מדינת ישראל

4.

3.

הצחקתם

2.

הרבה יותר , יש יותר מדי בני אדם והמצב כבר מזמן הגיע לנקודת האל חזור תמשיכו להיות מלאי תקווה אופטימיים וכל השטויות האלו זה בטח יעזור לכם בעוד 50 שנה

comment-2-comment

יש מספיק שטח על הכדור ורובו לא מאוכלס. אני אופטימי לא בגלל שאני חושב שיפתרו את הבעיה, אלא כי אני יודע שהבעיה הרבה הרבה יותר קטנה ממה שמציגים.

comment-2-comment

התוכנית, גם את תיושם במלואה עי כל החתומים לא תביא לתוצאה המיוחלת. האנושות לא יכולה לספק את צרכיהם של יותר מ 9 מיליאר אנשים לאורך זמן.

comment-2-comment

ורוב השטח לא ראוי לישוב

comment-2-comment

יש מספיק נפט באדמה בשביל להפיק אנרגיה לכל העולם לתקופה מאוד ארוכה וגם יש מספיק מזון כדי להאכיל את כל העולם. מיליוני טונות של מזון אכיל נגרסים כל שנה .ורוב השטח בעולם ראוי למחייה,יש אפילו אנשים שחיים באזורים של מינוס 50 מעלות. אתה לא יכול לקבוע עובדה בלי לבסס אותה.

comment-2-comment

אתה לא יודע כמה בונקרים תת קרקעיים יש במקומות לא מיושבים, למשל בניו זילנד.

comment-2-comment

רק תשאל את אילונמינטי מאסק ממה עשויות הסוללות של הטסלות שלו, וכמה ילדים אפריקנים משועבדים בשבילן.

1.

לרובוטים. עטפו אותה בקטע ירוק של סביבה אבל פשוט אכלנו אותה. בגדול תראו את הסדרה מראה שחורה עונה 3 פרק 1. לשם זה הולך

comment-2-comment

comment-2-comment

רובוטים מקולקלים וחסרי בינה ותודעה.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה