קרדיט צילום: דוברות משרד האוצר
קרדיט צילום: דוברות משרד האוצר

פחות הסדרים, יותר גזירות: מלחמת הרפורמות רק מתחילה

תשלום בכניסה לת"א, הפסקת סבסוד למעונות, מס על חד"פ, הסרת מכס על יבוא תוצרת חקלאית ועוד ועוד. הרפורמות של האוצר צצות כמו פטריות אחרי הגשם, אך ייתכן שייעלמו באותה מהירות. למה? כי כל אחת מהן "מקפיצה" מגזר אחר. כמה מתוכן "עיזים" שהאוצר הכניס לצורך מו"מ? נגלה בהמשך. פרשנות

תמונה כללית
גד ליאור | פורסם: 21/07/2021
חוק הסדרים כזה עוד לא היה לנו. כבר לא מדובר בחוברת דקיקה כמו פעם, אלא בספר עב כרס. ספרנו בו כבר כ-70 רפורמות ובהן מאות סעיפי משנה, המשתרעות על פני 350 עמודים, ובינתיים - הרפורמות עוד הולכות ונערמות מדי יום, בליווי מסיבות עיתונאים, תדריכים בהולים ומיד לאחריהם תגובות נזעמות ודרישות לביטולן המיידי.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
הצצה לחלק גדול מהרפורמות מגלה פחות תמונה של "הסדרים" ויותר מכה של "גזירות". אמנם שר האוצר, אביגדור ליברמן, הבטיח שהתקציב החדש וחוק ההסדרים הצמוד אליו לא יכללו העלאות מיסים, אולם לא כל "גזירה" היא דווקא העלאת מיסים.
אחרי 40 חודשים ללא חוק הסדרים, מדובר במקבץ עצום של רפורמות, שינויים מבניים ומהלכים כלכליים מורכבים. רובם, כך יעיד כל כלכלן, דרושים למשק כאוויר לנשימה והם טובים ומועילים, אך בפרקים רבים בחוק מסתתרות למעשה מה שנהוג לכנות במקומותינו מזה שנות תקציב רבות - "הגזירות".
כך, הטלת אגרות גודש בכניסות לתל אביב היא רפורמה הכרחית, אולם אין מדובר אלא בגזירה שתעלה כסף לא קטן לנהגים שיבקשו להיכנס לעיר הגדולה. גם העלאת גיל הפרישה לנשים הכרחית מאוד, אולם נשים רבות, במקצועות שוחקים, כבר קובלות על "הגזירה" לעבוד עוד שנתיים-שלוש.
ראשי המועצות האזוריות מצביעים פה אחד על שביתה במחאה על תוכנית האוצר (צילום: מרכז השלטון האזורי)
אין כמעט מגזר שלא ייפגע מ"גזירות" האוצר. החרדים כבר זועקים ומתפללים לביטול גזירת הפסקת הסבסוד למעונות וביטול הרפורמה שתגזור הטלת מס על כלים חד-פעמיים ומשקאות קלים. ועוד לא הזכרנו את חוק התחרות בכשרות.
ההקלות על יבוא של מוצרים חקלאיים מרחבי העולם כבר מזניקות את החקלאים לזעוק חמס ולדרוש את "ביטול הגזירה הקשה", כלשונם.
התוכנית להסבת משרדים לדירות הקימו מכורסאותיהם הנוחות את כל ראשי הרשויות, המעדיפים כמובן לגבות ארנונה גבוהה מעסקים מצליחים על פני קבלת דמי ארנונה זעומים משפחות ממעמד הביניים הנמוך, בדירות שניים או שלושה חדרים.
פרק יצוא הקנאביס שבחוק ההסדרים גורם לנדודי שינה אצל מפקדי המשטרה, ראשי המגזר הערבי ורבנים, החוששים שהסם יציף את המדינה.
פרק אחר, הדן ב"בחינה וקידום של שינויי מיסוי נדרשים לאור המעבר לתחבורה חשמלית", פירושו כמובן גזירה של מיסים חדשים, כמו על היקף הנסיעה של בעלי המכוניות, שימעיטו בהדרגה למלא דלק ברכבם.
ברור שלא כל חוק ההסדרים הוא בבחינת "גזירות", אולם הגדיר זאת היום נכונה בכיר במשרד האוצר, שהסביר כי "כאשר מיטיבים עם האחד, כמעט תמיד גורמים נזק לאחר. יש למישהו, למשל, ספק שהקמת המטרו בגוש דן בעלות של 150 מיליארד שקל לא תמומן בחלקה ממיסים חדשים בעתיד?".
לכן, "חוק ההסדרים" החדש הוא בעצם גם "חוק הגזירות". האם זהו חוק טוב, שייטיב עם אזרחי המדינה והמשק, שואלים רבים בימים האחרונים, והתשובות הן שתיים: במילה אחת - "טוב", ובשתי מילים - "לא טוב".
53

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
37.

36.

להחזיר את הנושא לטיפול העיריה עם סעיף שהכנסות מים וביוב הולכים לטיפול בנושאי מים וביוב. וכך לחסוך מיליארדים על תאגידי מים מיותרים למינוי ג"ובים.

35.

שר האוצר הגיע הזמן שתעשה רפורמה ברשויות אין פיקוח על האגפים ומחלקות אוכלי חינם זה בדוק להעבירהדחוף לשר האוצר מיידיש יותר הטבות מאשר עבודה כולם קרובים לצלחת כולל ההסתדרות

comment-2-comment

34.

חחחח....

33.

הייתי בטוח שליברמן יצמצם את הפערים בין העשירים לעניים, ידאג לכובדם של העובדים והפנסיונרים. יטפל ביוקר המחיה, הדיור ולא ימרח את הזמן על מיסוי שתיה וצלחות חד פעמיות, תטפל קודם במחיה היומיומית ואל תביא לנו המלחות ששוות כקליפה של שום.

32.

comment-2-comment

31.

comment-2-comment

comment-2-comment

30.

יבואן יצהיר שהמוצר שלו תקין ללא בדיקה ומי שישלם את המחיר יהיו הילדים כדאי שהם יכינו הרבה כסף לעורכי דין ולפיצויים לנפגעים אפשר להבין כאשר מדובר במוצר חשמלי גדול שנבדק ויש עקיבות ליצרן אבל פלסטיק ומוצרי תינוקות שיצור משתנה כל הזמן- את זה לבטל... כמה אגורות הם כבר חוסכים.....זה שווה את המוות של התינוקות?

29.

comment-2-comment

28.

27.

comment-2-comment

comment-2-comment

כל תאגידי המים האלה ממש סתם מיותרים

26.

25.

אני לא אוהד של ליברמן אבל הוא בא לעבוד. אם הוא יצליח להעביר חצי מהרפורמות זה יוזיל משמעותית את יוקר המחיה ויתרום רבות למדינה ולאזרחיה. הבדל של שמיים וארץ מול הורדוס המגלומן שגרם רק נזק.

comment-2-comment

comment-2-comment

השקעה בתחבורה תוריד את עלות הרכב

24.

23.

22.

כלום לא יעבור כמו שזה מדובר ביחצ לפוליטיקאים בסוף מורידים את זה למשהו לא חשוב בכלל ואומרים הנה עשינו רפורמה כלום לא יקרה הם לא יעמדו בלחצים של הלוביסטים בטוח

21.

שק החבטות של האוצר נוריד מכסים על תוצרת חקלאית נדפוק פרנסה של אלפי משפחות וכמה יבואנים יהיו עשירים יותר והאזרח הקטן לא יחסוך גרוש אלא ההפך חוסר קטן באירופה והמחירים פה יהיו רצחניים

20.

19.

18.

=ניסיון הורדת יוקר המחיה(פתיחת שוק הפירות והירקות לתחרות),הסבת משרדים לדירות קטנות עבור זוגות צעירים,פירוק מערך הכשרות על מנת להוריד מחירים במסעדות ובבתי מלון, *ויהיה מה:ביבי יכנס להיסטוריה של פח האשפה הפוליטי בישראל=אחד כזה שאף אחד כבר לא יזכור אותו בעוד שנה מהיום!

comment-2-comment

הכל פה קומבינות, צביעות ותאוות בצע, לאף אחד לא איכפת ממך, זה הכל יח"צ

17.

לפנות את כל העסקים שנמצאים בדירות(מרפאות, משרד עורכי דין, קוסמטיקאיות רואה חשבון ועוד סוגי עסקים )ולהעבירם למגדלי משרדים רק בתל אביב יש כ 50000 דירות שיכולות להשתחרר לשוק המגורים.

16.

יש לדאוג שהחקלאות בישראל לא תיעלם, שהחקלאים יוכלו להתפרנס מעבודתם הקשה, וזאת ע"י הורדת רווחי הסופרים והמתווכים למיניהם ! כך הציבור יהנה מירידת מחירים, החקלאות לא תיעלם והסופרים והמעכרים ירוויחו פחות.

15.

ברגע שהחרדים יחזרו לשלוט הכול יבוטל

14.

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

12.

הציבור אשם במחירי הפירות אם לא היו קונים שבוע והיו נותים שכל סחורה תרקב המחירים ירדו מידית בקשר לחרדים הם יתנגדו לכל דבר כי זה ליברמן אם זה היה ביבי היו שותקים וביבי היה מפצה אותם בהגדלת קצבאות לגבי מס גודש שידאגו קודם לתחבורה ציבורית נורמלית ומה שיהיה כל העצמאים ידוחו על הוצאה מוכרת לצרכי מס אז מה זה יתן ? בקצור העם מטו מטם וכל הממשלות מנוולים ומנותקים מדינה בעיתית

11.

שרי אוצר קודמים התעסקו בלרצות מגזרים נקודתיים כדי להרוויח קולות. בניגוד לזה, ליברמן עושה רפורמות הכרחיות, אפילו אם לא פופולריות, שיקלו על כולנו בטווח הארוך. מספיק עם הפופוליזם!

10.

9.

8.

7.

הזמן שלך קצר מאוד יש מלך וזה ממש לא אתה

6.

שלו.אבל בחרו בדרך האחראית והקשה של צמצום הגרעון שלא נהפוך למדינה שבקושי סוגרת את תשלומי החוב.

5.

4.

וכעת קלקלן שלא מבין כלום בכלכלה שלקח קופת המדינה לידיו אחרת לא תהיה ממשלה. שאר הדברים מעשה ידיו....לא יזיזו מילימטר בשטח.

3.

טוב מאוד שסוף סוף יש רפורמות אמיתיות ולא פופוליסטיות

comment-2-comment

כל מה שליברמן עושה זה בשביל לשמח ציבור מאוד קטן ואנוכי. לרוב אין הגיון או צורך או כדאיות, רק פגיעה באשרחי ישראל. לזה קוראים לא פופוליסטית??

comment-2-comment

איך גודש תא עוזר לסקטור אחד?

2.

comment-2-comment

1.

comment-2-comment

כלומר כל מה שהוא אומר זה בעצם בצחוק!

לכל התגובות
0