28

התגלה צמח שלא נצפה בישראל מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת

סוקר טבע בכיר בחברה להגנת הטבע גילה את כשות העוקצים, בבקעת בזק שבמועצה האזורית בקעת הירדן: "הגילוי מחדש, באתר קרוב לאתר שבו נמצא בעבר הרחוק, הוא מרגש וחשוב"

תמונה כללית
אילנה קוריאל | פורסם: 18/05/2022
תצפית נדירה ביותר: כשות העוקצים, צמח שנחשב כנכחד בישראל ולא נראה מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת, נצפה בימים האחרונים בבקעת הירדן, במסגרת סקר תשתיות טבע.
צילום: יצחק כהן, החברה להגנת הטבעכשות העוקצים (צילום: יצחק כהן, החברה להגנת הטבע)
הצמח נמצא בבקעת בזק שבמועצה האזורית בקעת הירדן על ידי יצחק כהן, סוקר טבע בכיר של החברה להגנת הטבע, במסגרת סקר תשתיות טבע של החברה, המתבצע במימון וליווי של המשרד להגנת הסביבה והמועצה האזורית בקעת הירדן.
כשות העוקצים הוא מין טפיל, שגדל על מיני צומח אחרים ומקבל מהם מינרלים ומים. הוא נטפל בעיקר למיני קטניות, הגדלים בגידול מסורתי. המין נמצא בישראל לראשונה בשנת 1924 על ידי אלכסנדר איג, מראשוני הבוטנאים בארץ. הוא אותר שבע פעמים נוספות מאז, מרביתן בשנות ה-30 של המאה הקודמת.
טרם הסקר פנו לבוטנאי בר שמש, שהמליץ לאילו מיני צומח בסכנת הכחדה לתת תשומת לב מיוחדת. "אחד המינים שהוא נקב בשמם, היה כשות העוקצים, אשר במשך עשרות שנים לא נצפה בארץ, על אף ניסיונות רבים לאתרו", מספר כהן. "חיפשנו אותו במספר שדות. הגילוי מחדש, באתר קרוב לאתר שבו נמצא בעבר הרחוק, הוא מרגש וחשוב".
כהן הוסיף: "בית הגידול של מין זה, הינו אחד מבתי הגידול הנמצאים בסכנת הכחדה החמורה ביותר בארץ - שדות בעיבוד מסורתי. התפתחות העיבוד המודרני, שיטות החריש, ריסוס, הדברה ודישון מאסיביים, הביא לכך שמיני צמחים רבים, אשר לאורך אלפי שנים התאימו עצמם לשיטות העיבוד המסורתיות, נכחדו מהארץ. כיום, ניתן למצוא בארץ שדות בגידול מסורתי בעיקר ביהודה ושומרון אך גם בהם, בשנים האחרונות, הקידמה מגיעה ופוגעת במיני צמחים ייחודיים כמו זה. על מנת לשמור על מינים אלו, יש לקיים ממשק ייחודי, של שמירת טבע, יחד עם החקלאים, שכן ללא עיבוד האדמה מינים אלו ייכחדו".
"זו הוכחה נוספת שהבקעה היא לא רק חבל ארץ עם נוף משגע, אלא גם כר לממצאים בוטניים ואוצרות טבע", אמר דויד אלחייני ראש המועצה האזורית בקעת הירדן.
צילום: מימי רוןסמר ננסי (צילום: מימי רון)
תמר רביב, מנהלת אגף מגוון ביולוגי ושטחים פתוחים במשרד להגנת הסביבה, אמרה כי "תגלית כשות העוקצים מצטרפת לרשימת תגליות נדירות שתועדו בסקרים קודמים במימון המשרד – כגון מין שום חדש למדע שהתגלה במועצה המקומית אפרת ומין חדש של צמח שלא תועד בישראל מעולם, סמר ננסי, שהתגלה בסקר בחדרה. ממצאים אלו מדגישים את חשיבות הכנת סקרי הטבע העירוני ותרומתם לשמירה על המגוון הביולוגי ברמה הלאומית וכחלק בלתי נפרד ממאמצי שמירת הטבע בישראל".
לכתבה זו 28 תגובות
הוספת תגובה
28

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
21.

20.

גם התופח- סוג אל אופנת בר מתוקה ,נעלמה בעיקר בגלל מזיקים מן החקלאות המודרנית.

19.

אמנם צמח נדיר וכל הכבוד על המציאה בבקעת בזק, אבל הצמח מוכר מחוף הכרמל, מחוף הכנרת, הרי יהודה והשפלה.

18.

17.

תודה על הכתבה, תביאו יותר כתבות טבע...

16.

אסון לחקלאות

15.

זה סוקר בכיר זה?

comment-2-comment

כפי הנראה הוא לא קטף אותו, אלא מחזיק בזהירות את הצמח בין האצבעות כדי לייצב את הצילום.

14.

מה פתאום לא נצפה תמיד יש לי בגינה עם הפרחים

13.

12.

אולי הביאו לנו הפסקה מריסוסים בשמיים

11.

10.

9.

גאווה ישראלית

8.

העשב הרע הנפוץ מאד בישראל הינו "כשות השדות" פה מדובר במין אחר

7.

סוף סוף הצליחו להדביר אותו במאה שעברה! אז מה ההתלהבות?! אולי תפזרו ברחבי הארץ יבלית וסעידה?! הייתי מפזר גם חילפה!! בכל השטחים החקלאיים!!

comment-2-comment

6.

5.

4.

comment-2-comment

comment-2-comment

צמח ה'כשות' משמש להכנת בירה. אבל בארץ אין צמח מהמשפחה המתאימה. צריך לייבא מחו"ל.

comment-2-comment

לא מדובר פה בכשות של הבירה. פה זה צמח טפיל הטרוטרופ. כשות של הבירה זה צמח ירוק אוטוטרופ.

3.

ראיתי בארץ במקומות שונים ובכל השנים. ממש חדשות מרעישות...

2.

ימצאו כאן מחדש את הדובים, האריות, הנמרים והתמסחים מהעבר.

1.

לא מבינה מה עשו מזה עסק

comment-2-comment

יש לא מעט כאלה רואה אותם

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה