66

דו"ח האנטישמיות: אחד מכל ארבעה יהודים בארה"ב היה מטרה לתקרית אנטישמית

בבריטניה נרשם שיא בתקריות אנטישמיות אלימות נגד יהודי הממלכה, פריז היא שיאנית האנטישמיות הווירטואלית – ומחצית מהתיירים הישראלים בחו"ל העדיפו להצניע סממנים מזהים. כך עולה מדו"ח מיוחד שמפרסם משרד התפוצות, לקראת יום השואה הבינלאומי. מחקר קרן רודרמן: 72% מהיהודים האורתודוכסים בארה"ב חוו אנטישמיות נגדם או נגד קרוביהם

תמונה כללית
איתמר אייכנר | פורסם: 22/01/2022
2021 לא הייתה שנה טובה ליהודים: אחד מכל ארבעה יהודים בארה"ב היה מטרה לתקרית אנטישמיות, בבריטניה נרשם שיא של עשרות שנים בתקריות אנטישמיות אלימות נגד יהודי הממלכה – וצרפת היא שיאנית האנטישמיות הווירטואלית. כך עולה מדו"ח מיוחד שמפרסם הערב (מוצאי שבת) משרד התפוצות, לקראת יום השואה הבינלאומי שיצוין השבוע.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
את הדו"ח יציג מחר שר התפוצות, ד"ר נחמן שי, בישיבת הממשלה. כשברקע משתוללת מגפת הקורונה ובארץ עברו הישראלים את מבצע "שומר החומות", נרשמה בשנה החולפת עלייה באנטישמיות העולמית. במשרד מציינים כי מהדו"ח עולה שעקבות המבצע הצבאי נרשם זינוק בגילויי האנטישמיות בעולם בהיקפים מספריים וגיאוגרפיים חריגים.
קראו עוד בערוץ היהדות:
במהלך ימי המבצע שנערך בחודש מאי נוטרו מעל ל-430 פרסומים אנטישמיים ברשתות. מנתוני הדו"ח עולה כי קיים מתאם בין שיח אלים ברשתות החברתיות לבין פעולות אלימות במרחב הציבורי נגד יהודים. באותו החודש, באופן מיוחד, נרשמו הבעות סולידריות ברחבי העולם עם פלסטינים ומול בתי כנסת, מרכזים יהודיים ומוסדות קהילתיים שאין להם קשר לישראל, מכיוון שלתפיסתם של המפגינים, יהודים וקהילות יהודיות בעולם נושאים באחריות קולקטיבית לפעולותיה של מדינת ישראל, תופעה המכונה "אנטישמיות חדשה".
תמונה כלליתנתוני דו"ח משרד התפוצות

טענות שיהודים גורפים רווחים מהחיסונים

גם הקורונה לא היטיבה עם יהודי התפוצות, והביאה לעלייה ב"אנטישמיות קלאסית": הגבלות הקורונה ומדיניות החיסונים עודדו מכחישי קורונה ואחרים להאשים את היהודים באחריות למגפה העולמית. בהפגנות וברשתות החברתיות הואשמו יהודים בגריפת רווח מהחיסונים ובניצול המשבר, כדי לחזק את אחיזתם בממשלות ובכלכלה העולמית. קמפיין ויראלי שמקורו באיראן הפיץ את ההאשטאג 1948_COVID# המהדהד את סטריאוטיפ "הנגיף היהודי". במהלך חודש מאי הוא צויץ לא פחות מ-400 אלף פעמים.
תמונה כלליתשנה של תקריות אנטישמיות. החנוכייה המרכזית בדניפרו, אוקראינה
בבריטניה נרשם, כאמור, שיא של עשרות שנים באירועי אנטישמיות אלימים, ומינואר עד יוני 2021 דווחו 1,308 אירועים אנטישמיים נגד הקהילה היהודית ברחבי הממלכה. במרחב הווירטואלי, מדורגת פריז כעיר עם מספר גילויי האנטישמיות הגדול ביותר מצד גולשים, אחריה ניו-יורק, לוס-אנג'לס, וושינגטון וברלין. מנגד, בצרפת לא דווחו אירועי אלימות נגד יהודים בחודש מאי, זאת בעקבות אכיפה הדוקה של הממשלה נגד הפגנות פרו-פלסטיניות.
עוד עולה מהדו"ח כי השיח האנטישמי בארה"ב עבור תהליך של "נרמול", וחודר לזרם המרכזי בפוליטיקה הארצית, בקמפוסים וברחוב, בתהליך זוחל. קואליציית פעילי שמאל תומכי מיעוטים פועלים להדרת יהודים, מכיוון שהם רואים בהם בעלי זכויות יתר השייכים לרוב המדכא. מנגד, פעילי ימין קיצוני ממשיכים להוות סיכון ביטחוני אמיתי ליהודים.
תמונה כלליתנתוני המחקר של קרן רודרמן, בעריכת קבוצת מלמן

ארה"ב: יהודים אורתודוכסים נפגעים יותר

מחקר שמפרסמת קרן משפחת רודרמן, הפועלת לחיזוק הקשר בין יהודי ארה"ב וישראל, מעלה תוצאות מדאיגות: ארבעה מתוך עשרה יהודים בארה"ב חוו אנטישמיות על עצמם או על אדם קרוב להם בחמש שנים אחרונות. מקרב היהודים האורתודוכסים, 72% דיווחו שחוו אנטישמיות נגדם או נגד אדם קרוב אליהם (קרוב משפחה או חבר) בפרק הזמן הזה.
צילום: APמשבר בני הערובה בקולוויל, טקסס (צילום: AP)
המחקר, שבוצע בידי קבוצת מלמן, נערך עוד לפני פעילות הטרור בבית הכנסת "בית ישראל" בקוליוויל, טקסס – וחושף את תמונת המצב העדכנית ביחסה של יהדות ארה"ב לאנטישמיות, הקשר בינה לישראל והחיבור בין יהודי ארה"ב לקהילה היהודית. 94% מהנשאלים ענו שאנטישמיות קיימת בארה"ב, ולמעלה ממחצית הנשאלים (55%) חושבים כי היא בעלת נוכחות רבה.
ממצאי המחקר הופקו מהשוואה לסקר שנערך בדצמבר 2019, ובו השתתפו כ-2,500 יהודים אמריקאים בוגרים, כשבסקר הנוכחי (באוקטובר-נובמבר 2021) השתתפו כאלף מתוכם. בהשוואה למצב לפני חמש שנים, סבורים כשני שליש מהנחקרים כי האנטישמיות התגברה, ומעל ל-90% מיהודי ארה"ב מודאגים ממצב האנטישמיות במדינתם. 65% מהנשאלים מרגישים כי אירוע שבו מעורבים יהודי ארה"ב, הינו בעל השפעה ישירה עליהם – תחושה של גורל משותף.

כרבע מהצעירים היהודים בארה"ב – תומכי BDS

גם בחיבור בין יהודי ארה"ב לישראל נרשמה ירידה בשנים האחרונות, מ-67% ב-2019 ל-64% ב-2021. עורכי המחקר סבורים כי מדובר בנתון בעייתי עבור מדינת ישראל, ומכנים אותו "מגמה מדאיגה שאמורה להדיר שינה מעיני ממשלת ישראל... יהדות ארה"ב היוותה ועודנה גורם מרכזי בהצלחתה ושגשוגה של מדינת ישראל. התרחקות המוצגת במחקר תהיה בעוכרינו מכל הבחינות".
צילום: זאב אברהמיבלגי מחופש ליהודי במהלך קרנבל אנטישמי בבלגיה (צילום: זאב אברהמי)
אחת הסיבות המרכזיות לשחיקה, לדעת המשיבים, היא הקשר החם בין בנימין נתניהו לדונלד טראמפ (24% מהמשיבים), כשאלה כיהנו כראש ממשלת ישראל וכנשיא ארה"ב. אותו אחוז קיבלה גם הסיבה "בנייה בלתי חוקית של התנחלויות באזורי יהודה ושומרון".
הנתון הזה מגובה היטב בנתון הבא, המצביע על עלייה בביקורתיות כלפי ישראל בקרב יהודי ארה"ב – מ-57% ב-2019 ל-65% ב-2021. 17% מכלל יהודי ארה"ב תומכים בתנועת החרם על ישראל (BDS), אך בקרב הצעירים נרשם נתון מדאיג עוד יותר: כרבע מהם (24%) תומכים ב-BDS. עם זאת, מעלה המחקר כי 37% מיהודי ארה"ב לא מכירים או תומכים בתנועות חרם על ישראל.
יהודי ארה"ב תופסים את שתי המפלגות האמריקניות כפרו-ישראליות במידה דומה (רפובליקנים – 71% מהמשיבים, ודמוקרטים 69% מהמשיבים), אך עם זאת, רוב המשיבים סבורים כי הדמוקרטים פרו-ישראליים אך ביקורתיים כלפי התנהלות הממשלה בישראל ומדיניותה, ואילו הרפובליקנים פרו-ישראליים ותומכים בהתנהלותה של ישראל ובמדיניותה.
מגמה נוספת המשתקפת בתוצאות המחקר, היא ירידה בחשיבות הקהילה היהודית בחיי יהודי ארה"ב: מ-58% (ב-2019) ל-52% (ב-2021). הלכה למעשה, פחות יהודים מעורבים בקהילה וגם בארגונים יהודיים: ירידה מ-40% ב-2019 ל-34% ב-2021.

הישראלים רוצים מלחמה באנטישמיות

כפי שפרסמנו השבוע, בעולם מתפתחת "בנאליזציה (או טריוויליזציה) של השואה", שבמסגרתה מושווית השואה למגבלות הקורונה, ל"תו הירוק" ולחיסונים. להתבטאויות אחראים גם חברי קונגרס ואישי ציבור, שהשוו את התו ירוק והדרישה להתחסן לטלאי צהוב שהוכרחו יהודים לענוד בשואה. מחקר ניטור רשת שביצעה התנועה למאבק באנטישמיות CAM מצא עשרות מיליוני פוסטים, ציוצים וטוקבקים שקשרו בין השואה לקורונה, וחשף את ממדיה של התופעה, ובעקבות כך יצאו ניצולי שואה בקמפיין רשת, ביוזמת התנועה למאבק באנטישמיות, בשיתוף ארגון מצעד החיים העולמי וארגונים נוספים.
צילומי מסךדוגמאות לתגובות מוזילות שואה שהתפרסמו ברשת (צילומי מסך)
מסקר שערך משרד התפוצות בנושא "עמדות אזרחי ישראל ביחס לגילויי אנטישמיות בעולם", עולה כי מחצית מהתיירים הישראלים בחו"ל העדיפו להצניע סממנים מזהים יהודיים או ישראליים. 77% מהמשיבים מסכימים כי מדינת ישראל צריכה להקצות משאבים למאבק באנטישמיות. הסקר, שנערך בתחילת החודש, כלל 500 משיבים.
במשרד התפוצות מציינים השקה של מערכת סייבר מיוחדת (ACMS), במטרה לנטר שיח אנטישמי במרחב המקוון, וזיהתה בשנה האחרונה 3.5 מיליון פוסטים אנטישמיים בשפות אנגלית, צרפתית, גרמנית, רוסית, ספרדית וערבית. בנוסף פועל המשרד לחיזוק החוסן הקהילתי, לאבטחת מבנים של קהילות יהודיות ברחבי העולם ולחידוד המודעות לסיכונים. 600 משתתפי תוכניות בישראל עברו הכשרה למאבק באנטישמיות בשלושת החודשים האחרונים.
תמונה כללית
נחמן שיצילום: אלכס קולומויסקי
שר התפוצות, ד"ר נחמן שי, אמר כי "שנאת יהודים ותיאוריות קונספירציה מתפשטות ברשתות החברתיות כאש בשדה קוצים, וגולשות מהר מאוד אל פני השטח". לדבריו, המשרד פועל לגבש אסטרטגיה לאומית למאבק באנטישמיות, להרחבת מערך הניטור ולחיזוק החוסן הקהילתי בתפוצות.
"על מדינת ישראל לקחת חלק יוזם ופעיל במאבק העולמי באנטישמיות, לצד המאמצים של שאר מדינות העולם ובנות בריתנו", ציין. "השבוע יציינו בעולם את יום השואה הבינלאומי. מדינת ישראל קמה כדי להיות בית לעם היהודי. עלינו לעקור ולעקר את השיח האנטישמי ולהיאבק בו כפי שמדינה עצמאית, מדינת הלאום של העם היהודי, חייבת לעשות".
לכתבה זו 66 תגובות
הוספת תגובה
66

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
49.

שיתחיל עם התיאוריה שהוא קיבל פנסיה של 5.5 מיליון ממערכת הביטחון. זה מקום טוב להתחיל

48.

How many Israelis believe the Dr. Faucci, Pfizer, Borla et al are responsible for profiteering off of Covid? ?Quite a few, right Now substitute the word "Jews" for the words above and you get "antisemitism My point is that a lot of this so called antisemitism is just human nature and Jews happen to be on the receiving end. So fix the problem, not the symtom

47.

Six Jewish Companies Own 96% of the World’s Media זה למה.

comment-2-comment

comment-2-comment

46.

בשמאל היהודי לדורותיו

45.

comment-2-comment

44.

43.

האנטישמים הם אינדיבידואלים או קבוצות שמצדיקות את מעשיהם תחת חופש משהו, ושום חוק לא יבטל חופש דעה. הפתרון הנכון הוא להפסיק להיות סמרטוטים, ולשלוח כמה אנטישמים לבית החולים או לבית קברות, זה יעזור ומהר מאוד.

42.

הם החליטו לאחד כוחות כנגד מדינת ישראל והיהודים. זה מה שמאחד אותם כי מעבר לזה אין להם שום דבר במשותף.

41.

תנו לו, הוא שר החוץ הרי.

40.

במקום להאשים את האנטישמיות המלובה ע"י השמאל האנטישמי בעולם, ע"י המוסלמים והאוטו-אנטישמים היהודים חולי הנפש, אתם מציינים את 'הימין הקיצוני'/המתיישבים היהודים ביו"ש כאשמים. כשלא תהיה לנו מדינה יהודית בזכות האשמות כאלה, אז דם היהודים מהשמאל ומהימין יישפך כמים, ללא הבדל עמדות והשקפת עולם. נראה כי לא רחוק היום.

39.

לא החרדים מדברים על אנטישמיות רק חילונים ורפורמים שהכל בא מהרצון להחריח את היהודים לעלות לארץ כך עשו בארצות ערב כמו מרוקו עירק טונסיה וכו מקווה שהיהודים באמריקה יקבלו שכל ולא יתנו לסכסך בין העמים

38.

המטרה של הממשל בארץ הוא להפחיד את היורדים וזאת בשביל שנמשיך לממן את חברי הצלחת כי המדינה הכי יקרה בעולם לא תשרוד בלי היורדים או הפראיירים-והמבין יבין

comment-2-comment

והכל שקרים,אנחנו חיים בביטחון ומקבלים כבוד בכל מקום.

37.

36.

לקראת יום השואה הבינ"ל החל השבוע, יש לזכור ולהפנים היטב, את שינאת ישראל, האנטישמיות, הגואה והבלתי-פוסקת לעולם, בכל רחבי הגלובוס, גם בדמוקרטיות כולן, כולל ארה"ב. ונא לזכור, קוראים יקרים, כי אותי אישית רודפים כאן בישראל, הרשויות ובעיקר השב"כ ומעווליו וראשיו, במשך 37 (עד 46) שנה, יום יום ! להבדיל מהשואה המחרידה הידועה, עליי כופים שואה אישית גם כן, לא פחות, הכוללת את הרעלתי כדי "לנטרלני" (ב-19/05/2016) ! ותקיפתי הפיסית גם במסווה "ניתוחים", ובארה"ב עינוי פיזי נורא ב-1988, והתפרצויות תמידיות לביתי וגניבות ממנו ושתילת אמצעי צילום והאזנה, וכפיית ערירות עליי, מניעת זוגיות ונישואין, ושלילת הורות ! וזיופי פרוטוקולים ורשומות, והדחת רופאים ושופטים נגדי !! ועוד ועוד, עד הפיכתי, כאן במולדתי, לאדם ואזרח משולל זכויות אדם ואזרח, וגם המערכת השיפוטית מעלה בתפקידה !!

35.

הוא הפיכת ישראל למדינה השנואה בעולם, ומתן סיבה לסטודנטים בארהב לראות בישראל טעות היסטורית. תודה רבה לך, מוכר הרהיטים העלוב.

comment-2-comment

34.

מי שחושב שהוא יפחיד אותנו עם ״האנטישמיות בחו״ל״ שכח מה זה להיות פה מתנגד שלטון.

33.

ההאשמה וההתנהגות של האנטישמים בעולם מזכירה את ההתנהגות של חלק מהמדינה כלפי החרדים.

32.

31.

שהסרטן האיסלאמי ימשיך להתפשט בגוף שלהם ובמהירה פשוט יאכל אותם עד הסוף.

30.

כל עוד ימשיכו לדבר ולא לעשות בנושא האנטישמיות, האנטישמיות תיגבר. מזה 3 שנים אני מנסה להביא לדין שני עורכי דין אנטישמים בליווי הקלטות ותכתובות מפלילות ואף לא אחד מהאירגונים היהודיים, כולל ה- ADL ועורכי דין יהודים לא באו לעזרתי ולא לעזרת אחרים. כל שהם עושים הוא לאסוף כספים ו- לדבר ולדבר עד כמה המצב לא טוב.

comment-2-comment

Jewish organizations should be more proactive and militant when it comes to this problem.

29.

28.

יצאנו ממצרים ואירופה (מלבד צרפת) נצא גם משם

27.

26.

25.

ישראלי יכולנו לעשות מעט מאוד בלי משאבים,עזרה והדרכה מהקונסוליה המקומית.מבחינת המוסלמים אין מה לעשות הם שטופי מוח מלידה.הבעיה היא עם המיעוטים.היספנים ושחורי עור.יהודי ארה"ב תמיד היו לצד המיעוטים.רבנים ומנהיגי הקהילה היהודית צעדו עם מרטין לותר קינג .הקהילה השחורה מתעלמת "ושוכחת" את ההיסטוריה הזאת.ממשלת ישראל צריכה לשנס מותניים ולהלחם עם זיהום המוחות הפלסטינאי מרמאללה.חסרי בינה שמתקיפים יהודים בגלל עניני דת.מקרה אבוד ,מה שיכול לשנות את זה ,זה כנסיות ומסגדים שידחסו לראשי המתפללים שאנחנו חיים באותו עולם ומתפללים בסיכומו של דבר לאותו אלוהים.

24.

שיפסיקו לבכות

23.

כמה יהודים היו בעצמם אנטישמיים? כמה יהודים משתלחים במדינת ישראל? או שמאלנים בשנאה עצמית?

22.

לפגיעה בחופש זכויות הפרט בכל הנוגע לתו הירוק. כל הכתבה הזאת הינה תעמולת כפיית חיסונים. שאפו.

21.

אם 24% מה"יהודים" הצעירים בארצות הברית פועלים באופן אקטיבי למען שואה שניה זה הרבה יותר מדאיג מתקריות אנטישמיות. החזון של ה JVP הגוף היהודי של התנועה מדבר בצורה גלויה על חזון של תיקון עולם עלידי השמדת היהודים בפלסטין עד האחרון שבהם. הויכוחהוא רק איך לעשות עם פגיעה מינימלית בסביבה.

comment-2-comment

20.

מדינת ישראל צריכה וחייבת עליה חדשה,אחרת בעוד 20שנה אנחנו נהיה במיעוט. העליה גדולה מברית המועצות שינתה את דמוגרפיה בשנות ה90. השפעתה נגמרה. האנטישמיות במדינות ירופה וארצות הברית זה דחף לעליה גדולה חדשה.

comment-2-comment

וגם לא צריך פה את כל יהודי העולם. שם הם מהווים כח אלקטוראלי, ויסייעו לנו כך הרבה יותר מאשר כאן. אנחנו צריכים אותם שם כדי שיפעלו לטובתנו אצל ממשלות העולם. כן צריך לדאוג לגייס את כל החרדים שנמצאים כבר אצלנו, כדי שיתחילו לתרום משהו למדינה ולא רק לחלוב אותה.

19.

comment-2-comment

18.

זה חלק ממסע הפגיעה והערעור של מעמד היהודים בעולם עי תעמולה של הממשלה. רדיפת יהודים ממוצא אירופאי- הכי גרועה בעיקר במדינת ישראל. הגזענות נגדנו היא בכל המגזרים בחברה הישראלית וממוסדת בכל מוסדות הממשלה. כולל התעמולה שכביכול בארהב האנטישמיות היא בעיה- הרבה הרבה יותר בעייתי במדינת ישראל.

17.

בכל אחת מהמדינות שציינתם עדיף להגיע לראיון עבודה כיהודי מאשר כמוסלמי

comment-2-comment

comment-2-comment

16.

לכן עד שהגבולות ישתנו לטובה והשחיתות תצמצם יהודים יהגרו ביחד למושבות מעבר לים. כמו הקיבות באומן אוקראיה,קופנגן בתיאלנד ואפריון באוקיינוס ההודי מושבה יהודית ישראלית בגודל 32 אלף דונם שיכולה להכי 200-300 אלף אנשים בכל פעם שיגיעו בדומה לתגלית לשנתיים שלוש של התחברות ליהדות,לסביבה,לקידמה,יספגו ערכים וזהות וימשכו הלאה בלי עובדי מדינה,ערבים ועבריינים

15.

תמיד הייתה אנטישמיות(החל מאברהם אבינו שנרדף ע"י נמרוד),ותמיד תהיה אנטישמיות.זה עניין של הטבע האנושי,של היהודים מצד אחד,ושל כל האנטישמים בעולם מצד שני.

comment-2-comment

14.

13.

12.

בדף הראשי שמתם תמונה עם דימוי אנטישמי של יהודי, ללא כיתוב. מדובר בתמונה שקל למצוא ברשת, מפסטיבל אנטישמי מהסוג הגרוע ביותר שיש כל שנה בעיר הבלגית פלמית Aalst. בבלגיה יש אנטישיות גלויה חמורה ביותר ולא מטפלים בה. משום מה, בכתבה שלכם לא מוזכרת כלל בלגיה.

comment-2-comment

11.

תוכנת nso שניהם כרגע עולים בדעתי כסיבות לאנטישמיות

comment-2-comment

ועוד כל כך הרבה אחרות

10.

9.

בארה"ב 1 מכל 4? כאן במדינת ישראל, כל חרדי (כלומר 1 מתוך 1) מהווה יעד להתקפה אנטישמית של שר האוצר. (מריצות, מזבלה וכו')

8.

זה ממש לא נכון אז תמשיכו לחלום

7.

זה נכון שינה אנטישמיות בקרב נוצרים בארה"ב אבל לכל דבר רע יש תמיד תומכים. כשיש מי שמלבה את השנאה הזו (מוסלמים ומדינות האיסלאם) הרי שהדרך להלחם באנטישמיות היא עי קיצוץ ראשו של הנחש: משטר הרשע של איראו וראשי ארגוני הטרור חמאס ואשף.

6.

5.

בלי התשובות האלה הכתבה בלהבלהבלה

4.

3.

מדינה גזענית

comment-2-comment

תקרא את הפורמט.

2.

בטיקטוק יש הרבה אנטישמיות דיווחתי על סרטונים אנטישמים וטיקטוק לא מורידה בגלל שהיא אומרת שזה "לא מפר את חוקי הקהילה" אבל סרטונים שבעד ישראל ונגד אנטישמיות מורידה.

1.

comment-2-comment

חחח׳חחחחחח

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה