33

למה אחסן את ילדיי נגד קורונה

אני מבין את ההיסוס ואת הרצון הטבעי לדחות, אבל בגלל דאגה לילדים, ערבות הדדית והנתונים המדאיגים מאירופה – ההחלטה לחסן אותם עכשיו היא הנכונה

משה בר סימן טוב | פורסם:23/11/2021
צילום: אוראל כהןמשה בר סימן טוב (צילום: אוראל כהן)
אני מניח שאני לא מפתיע יותר מדי, אבל אני מתכוון לחסן את הילדים שלי שהם בני פחות מ-12. הקדשנו לכך מחשבה רבה ואני מבין את ההיסוס ואת הרצון הטבעי לדחות קצת את ההחלטה ולראות איך מתפתחים הדברים בטרם נקבל אותה, אבל בשל לא מעט סיבות שאפרט כאן, ההחלטה לחסן אותם עכשיו היא הנכונה.
דבר ראשון ולפני הכל עבור הילדים. בסוף, המחלה הזאת יכולה לפגוע גם בהם ועלולות להיות לה גם השלכות ארוכות טווח שאנחנו עדיין לא יודעים עליהן. אנחנו גם לא יודעים להסביר לעצמנו מספיק טוב במי המחלה פוגעת ובמי לא, כך שגם אם הסיכוי נמוך, זה יכול לקרות לכל אחד.
לא פחות חשוב מכך זו הערבות ההדדית. אין התמודדות עם אירועי חירום בכלל ועם הקורונה בפרט בלי הרכיב החברתי החיוני הזה. אף אחד לא יודע עדיין אם מתפתח כאן גל חמישי, אבל הזמן שחלף מהגל הקודם, החורף שהתחיל והעובדה שיש כאן עדיין מספיק אוכלוסייה לא מחוסנת, מעלים את הסיכון לעוד סיבוב. בתקופה האחרונה מתרבים הסימנים לעלייה בהידבקות בקרב ילדים, שלשמחתנו עדיין לא באה לידי ביטוי בתמונת התחלואה הקשה.
הצלחת מבצע החיסונים תלויה בהורים המתנדנדים. אני משער ששיעורם באוכלוסייה לא נמוך, אך מאמין גם ששיח ציבורי נכון יגרום לרבים מהם לקבל את ההחלטה הנכונה
אנחנו גם רואים מה קורה באירופה ובמקומות נוספים וזוכרים שלא ניתן למנוע מהנגיף להגיע לכאן בסופו של דבר. חיסון הילדים עשוי להיות אמצעי הגנה טוב גם בהיבט הזה. אני מכיר וסומך על אנשי המקצוע במשרד הבריאות ועל מומחים רבים אחרים בארץ ובעולם שנתנו דעתם על כך ועשו עבודה יסודית לפני ההחלטה.
אנחנו לא יכולים להניח שמי שהתחסן כמבוגר יחסן את ילדיו. הצלחת מבצע החיסונים תלויה בהורים המתנדנדים. אני משער ששיעורם באוכלוסייה לא נמוך, אך מאמין גם ששיח ציבורי נכון, ששם דגש על הערבות ההדדית, יגרום לרבים מהם לקבל את ההחלטה הנכונה.
אז בלי לחץ - לכו בבקשה לחסן את הילדים שלכם ולהתחסן בעצמכם, אם במקרה עוד לא קיבלתם חיסון ראשון, שני או שלישי. בהזדמנות זו, לא לשכוח להתחסן גם נגד השפעת. שפעת זו לא קורונה, אך עדיין עדיף להישמר גם מפניה. חורף בריא.
  • משה בר סימן טוב היה מנכ"ל משרד הבריאות
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 33 תגובות
הוספת תגובה
33

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
17.

דווקא במקום שיש בו הרבה מתנגדי חיסונים. שהם יראו ויתחסנו ויחסנו.

16.

הלוואי על כולנו ללמוד ממך לגבי האכפתיות מהילדים והערבות ההדדית. אתה הראשון שאומר את הדברים מפורשות שיש גם ערך של ערבות הדדית לחלשים לזקנים ועוד. הלוואי כל עם ישראל והעם היושב בציון ילכו בדרכך.

15.

14.

תחסן, לא תחסן, אני אמור להתרשם מדעתך ? ממש לא

comment-2-comment

דעתך דווקא ממש מעניינת אותנו

13.

ואני לא בקבוצת סיכון. כך התחסנה גם כל המשפחה שלי, חלקם בקבוצת סיכון ואחרים לא. הבן שלי צעיר מכדי להתחסן, הוא הרבה מתחת לגיל 5. אבל, גם אם היה בגיל המתאים לא בטוחה שהייתי ממהרת להתחסן. נכון, החיסון עבר בדיקות וקיבל את האישורים הנדרשים והסיכונים בטווח המיידי ידועים והם מינוריים (בטח ובטח בגיל כ"כ צעיר). אבל, כמו שכתב יפה בר סימן טוב בטור זה, אנחנו לא יודעים מהי השפעה ארוכת הטווח של המחלה. אבל באותה המידה אנו לא יודעים באמת מהי ההשפעה לטווח הרחוק של החיסון. בעוד שזה סיכון שאני מוכנה לקחת על עצמי, גם לטובתי האישית וגם (ואולי בעיקר) לשם הערבות ההדדית, זה לא סיכון שאני בהכרח מוכנה לקחת כשמדובר בילד שלי. יותר מכך, אם הייתי שואלת את סבא וסבתא שלי, ששניהם בקבוצת סיכון הן מבחינת הגיל שלהם והן מבחינת פרמטרים נוספים, מה דעתם בנושא - תשובתם הייתה חד משמעית. לא נרצה לקחת שום סיכון על הנין שלנו לטובת הבריאות שלנו! אז אומנם אני לא נמצאת בשלב שחיסון הילד שלי הוא בגדר אופציה, אבל לכשתדגיע האופציה אני בכנות לא יודעת מה אחליט לעשות.

comment-2-comment

כולל המאמר. תודה

12.

11.

כבר מזמן היה ברור שהם מתודלקים ומוסתים על ידי ועדת המטורללים "מח"ץ" שהועדה שלכאורה באופן פומבי מצהירה הצהרות נורמטיביות מעלימה עין מהסילוף והשקרים של כת מאמינה והפעולות הבלתי חוקיות שהם מבצעים. הדרך היחידה היא להתיחס אליהם כארגון פשע ולהתחיל לאתר את המגיבים, מהם להגיע לשולחיהם ולהעמיד אותם לדין על כל אחד ואחד שנפגע כתוצאה מזה שהקשיב לשקרים שלהם ומת או נפגע מקורונה פלוס נזקים מצטברים שגרמו למדינה. בגל השני\שלישי.

comment-2-comment

מי אתה דני ?

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

9.

comment-2-comment

גם ככה אתם המתנגדים קוראים אחד לשני בקבוצות וואטסאפ להגיב פה כמו חבורה של מתבגרות.

comment-2-comment

8.

7.

תזכיר לנו כמה מתים חזית?

6.

5.

הילדים שלי ואני לא הולך לשבור את הראש על זה. מצחיק שאנשים פה כולל חילונים גמורים מבצעים מילה לילד שלהם בגיל 8 ימים עם פי כמה יותר סיכוי לסיבוכים, חלקם לכל החיים וללא תועלת רפואית אבל חיסון שמתברר כמאוד בטוח לילדים ועדיף על הדבקה, שאין בו אפילו את הנגיף, לא.

comment-2-comment

אין תוו ירוק לברית מילה, האם הרופאים יכולים להגיד מה ההשלכות של החיסון לטווח ארוך? זה נסיוני , גם מחוסנים נידבקים ומדביקים אז איזו תועלת? אין טעם לחסן זו פשוט לא מחלת ילדים

comment-2-comment

4.

3.

האוכלוסיה בסיכון היא המבוגרים ואלו שבסיכון גבוה. הילדים מעולם לא היו חלק מהמחלה הזו והטענה להשלכות לטווח רחוק ואי הוודאות כפי שאתה טוען , זו הטענה הכי מצוצה מהאצבע. למה מה הוודאות לגבי החיסון לטווח הארוך? על זה כן יש ממצאים ?? לצערי על הציבור קל לעשות מניפולציות

2.

מה לגבי ילדים מחלימים?

1.

comment-2-comment

עם אהבה , כסף ושכל משאלותיכם יתגשמו

comment-2-comment

comment-2-comment

אני הורה שמחסן את הילדים שלו. הסיכון מהקורונה לילדים הוא אפסי. הסיכון מהחיסון לקורונה הוא עוד יותר קטן. אז שתי האופציות לא מסכנות את הילדים שלי בשום צורה שהיא. מי שאומר ההפך פשוט שקרן. אז למה לחסן? כי חיסון רחב יותר באוכלוסיה מגן על כולנו. הוא מגן על אמא שלי בבית אבות שגם היא מחוסנת אבל זה לא מספיק בגילה. הוא מסיע לעצור שרשראות הדבקה בשלב מוקדם. לחסן ילדים לא מסכן אותם אבל עוזר לאוכלוסיות מוחלשות ע״י האטת המגפה וההתפשטות שלה. כל אלה עובדות פשוטות. כל השאר זה קונספירציה.

comment-2-comment

ולמחקרים המדעיים, ובמקום זאת מסתמכים על הפייסבוק כי ידוע לכולם שזה המקום הכי אמין לקבל בו אינפורמציה רפואית.

comment-2-comment

comment-2-comment

במקום להקשיב לדברי הרופאים!!

comment-2-comment

החיסון רק אמור להוריד תחלואה קשה, אז זה עדיין לא עוזר לאמא שבבית אבות

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה