166
צילום: עמית הוברצילום: עמית הובר

החייט של הקואליציה עוד יהיה זה שיפרום אותה

שותפיו של זאב אלקין טוענים שהריח ראשון שייתכן שנתניהו הולך להסדר שיוביל למפץ פוליטי. הם חוששים שלא לחינם הוא מקצין עמדות | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 14/01/2022
מכל קצוות הקואליציה, מימינה ועד רע"מ, מישראל ביתנו ועד מרצ, דיברו בימים האחרונים על שם אחד בלבד: זאב אלקין. בתוארו שר הבינוי והשיכון ובמהותו שחמטאי פוליטי, חייט המיזם שמכונה עדיין "ממשלת השינוי" והאיש המשופשף בזירה. "הראש שלו עובד עכשיו שעות נוספות", אומרים בדאגה מסוימת בכירים בקואליציה. כי כשהראש של אלקין עובד, האנשים מסביבו מביטים – מי בסקרנות ומי בחרדה – ומנסים להבין מה לעזאזל הוא מתכנן.
לא סערת הנטיעות בנגב ולא האיומים של רע"מ מעסיקים את אלקין בימים אלה. גם משבר האומיקרון או כישלונות החקיקה מול האופוזיציה במליאה השבוע לא היו אלה שהובילו אותו להתגושש עם שותפיו לממשלה על רקע חוק האזרחות, אלא האפשרות המרחפת להסדר טיעון בין היועמ"ש לבין בנימין נתניהו, וההשלכות הדרמטיות שהיא עשויה לגרור.
התפתחות מאז'ורית מסוג זה בזירת משפט נתניהו עשויה להיות קו שבר עבור הרכב קואליציית בנט-לפיד כפי שאנחנו מכירים אותו. חברי האגף הימני בממשלה לא רק ירגישו נוח להתנער מיו"ר רע"מ מנסור עבאס, אלא גם יהיו חופשיים לערבב את הקלפים מחדש. את כולם. להכרה הזאת הגיעו רבים ביומיים האחרונים. הבעיה שלהם היא שאלקין ניתח והבין זאת הרבה קודם.
מי יודע איך ייראה הליכוד בלי נתניהו? אלקין, שעזב את הליכוד בגלל נתניהו, הוא אחד האופרטורים המרכזיים שיקבעו מה יקרה אחריו
אלקין ידע – מקורותיו שמורים עמו - שנתניהו מעוניין בהסדר טיעון, והבין שאם הדבר אכן ייצא אל הפועל עליו להגיע מוכן למפץ הפוליטי הגדול ביותר של השנים האחרונות. מי יודע איך ייראה הליכוד בלי נתניהו? מי יודע איך תיראה הפוליטיקה הישראלית אחרי פרישתו? ובכן, אלקין, האיש שעזב את הליכוד בגלל נתניהו, הוא אחד האופרטורים המרכזיים שיקבעו מה יקרה אחריו.
(צילום: שמוליק דודפור, משי בן עמי)
סיטואציה שבמסגרתה נתניהו מחוץ למשחק, מבינים כולם, מסמנת שינוי דרמטי. הפאזל הנקרא "הפוליטיקה הישראלית" יתפזר לכל עבר. ומי אם לא אלקין יתנדב לסדר מחדש את החלקים. אלקין, טוענים גורמים פוליטיים, מקצין עמדות ומותח את הקואליציה עד הקצה.
החל מהשבוע, השעון התהפך והחול התחיל לזלוג.

הליכוד במלכוד 155

אלא שפרמטר אחד עדיין חסר במשוואה: כמה זמן ייקח עד הפיצוץ הגדול? בליכוד החלה השבוע מהומה תת-קרקעית. השמועה שנתניהו שוקל להישאר יו"ר הליכוד ולא לפנות את מקומו גם אם יחתום על הסדר טיעון שלא יאפשר לו להרכיב ממשלה, הכניסה את המפלגה הגדולה בכנסת למערבולת. בסביבת אלה המתיימרים לרשת אותו מתעקשים שזה קו אדום עבורם. את זה, הם אומרים, הם לא יאפשרו ולא משנה מידת הפופולריות של נתניהו בתנועה.
מבחינת אלה שמתכוונים להתמודד על ראשות הליכוד מדובר במצב חלומי שעומד להיווצר, ואין להם כוונה להחמיץ אותו. נתניהו, המנהיג הכל יכול כבר שנים, עשוי לסיים את תפקידו מרצון, ללא הדחה. על תנאים כאלה הם יכלו רק לפנטז. רק שבדרך לשם יש עוד כמה בעיות קטנות. הליך הבחירה בליכוד הוא קריטי לזהות היו"ר הבא של המפלגה, ובסבירות מסוימת אפילו של ראש הממשלה הבא.
צילום: אבי מועלםניר ברקת וישראל כץ. הכל יתנקז לסעיף קטן (צילום: אבי מועלם)
שורש המריבה יהיה נעוץ בסעיף 155 לחוקת הליכוד: "נפטר או התפטר יו"ר התנועה או שנבצר ממנו באורח קבוע לכהן בתפקידו, יכהן יו"ר המרכז כיו"ר ארעי לתנועה". עוד קובע הסעיף כי בתוך 21 ימים תתכנס במוסדות המפלגה ישיבה מיוחדת ובתוך 90 יום תתקיים ההתמודדות על ראשות המפלגה.
עבור מחנה ישראל כץ הסעיף ברור: אם מרכז הליכוד יבחר אותו ליו"ר הזמני, תעמוד לו האפשרות אפילו להרכיב ממשלה בתקופת הזמן הזאת. אלא אם יצליח ניר ברקת, למרות החוקה, לגלגל את הליך הבחירה לידי המתפקדים.
כך או אחרת, בדרך לשם תיפתח מלחמת עולם. מירי רגב, יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, אבי דיכטר, צחי הנגבי ואחרים - כולם רואים עצמם מועמדים ראויים. וזה לפני שמזכירים את אלה שיהיו מעוניינים לחזור הביתה. תשאלו את אלקין.
לכתבה זו 166 תגובות
הוספת תגובה
166

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
109.

את הזבל שנפלט מהליכוד אין צורך להחזיר.

108.

107.

106.

אלקין בדרך לסיום חייו הפוליטיים. נקודה.

105.

לגבי העובדה שנתניהו רוצה להשאיר עצמו כיור.האן הם יכולים לבחור יותר חדש בכל זאת.לא שזה נראה לי משנה,כץ נתניהו או אפילו ברקת או אדלשטיין,הליכוד שהיה בנוי על אדם אחד מתפורר,הפירמידה נופלת.

104.

ואני הראשונה להודות לו על הסרת נתניהו מעודדת המשקפיים שלי.אבל שינוי אלקין לא רוצה לעשות בכלל כמעט.אין כמעט תיאוריה כלכלית שהקים ביבי שהממשלה הזאת מנסה לשנות,צריך היה להכתיב לו הסברים כדי שיפעל למען העם כשר השיכון,אז מה הוא רוצה להיות מנהיג הליכוד? אוי ואבוי שמה חושבים שלאזרח יש סיכוי אחד לחיות ולקחת מה שהוא יכול,או ללכת לאיבוד.והם לא מתכוונים בכלל לעזור לנו לחיות

103.

כבוחרת ליכוד ממש לא אבחר ביו״ר אחר מלבד נתניהו

102.

תשקורת קשה לה לכם בלי איש הביבים הרי אתם צואה השוחים טוב במערכת הביוב שלו קשה לכם עם המערכת הלא זורצץמת של הממשלה הזאת

101.

comment-2-comment

100.

אדם שפל

99.

98.

הממשלה תתפרק רק שהמדינה תתחיל להתפרק יקח לפחות עוד שנה שנתיים

97.

לטעמי. לא מפילים קואליציה בגלל גחמות. זה ישרוף אותו.

96.

חיבת לכתוב אז מרביצה השערה מחר הקוראים כבר ינפחו את זה טימטום לא חסר

95.

94.

93.

92.

comment-2-comment

91.

נמאס העיסוק האובססיבי שלך ושלכם, עם המזיק הגדול ביותר לישראל שסוף סוף השתחררנו מהחנק שהוא ומאמיניו גרמו לנו ולמדינה. תנו לנו לנשום!

90.

89.

אבל בליכוד משחקים כדורגל שכונה.

88.

87.

comment-2-comment

86.

חוק יסוד המדינה חייב להכתיב שראש ממשלת ישראל ונשיא מדינת ישראל חייבים להיוולד בארץ ישראל. רק ילידי מדינת ישראל יכולים למלא את תפקיד ראש הממשלה והנשיא. חובה להיות יליד מדינת ישראל

comment-2-comment

comment-2-comment

לך תחשוב שוב על חוקים והמצאות

85.

84.

83.

החייט של הקואליציה ישאר בסוף בלי בגדים ובלי נעליים ונשלח אותו לקיבינימט שילך לעבוד בשוק הבוכרים

82.

לא ניתן לאלקין לחזור לליכוד אפילו. לא הגוויה. הוא מבחינתנו פגר. פושע נוכל ושילך לעזאזל יחד עים סער. המטריד מינית

81.

comment-2-comment

80.

זה העיקר וכל היתר שולי

comment-2-comment

79.

הבעיה רק שבנט לא עומד בציפיות. בגלל זה הם מרשים לעצמם לפנטז אבל אבוי לכולנו אם משאלות ליבם יתגשמו

78.

77.

76.

איזה קלפים הם יטרפו? מיקי זוהר? ביטן? אמסלם? דיסטיאן? קרעי? מה, יחזירו את דרעי וליצמן? ֿכולם מבינים שזה עובד הרבה יותר טוב כשכל אלה רחוקים מקבלת החלטות..

comment-2-comment

בשבילי נתניהו תמיד יהיה זכאי. את בנימין נתניהו אזכור כמנהיג ומדינאי בקנה מידה עולמי עם אישיות פנומנלית איש ענק. ליבי התנפץ לרסיסים. אבל אאחל לו הצלחה ענקית והרבה בריאות והכי חשוב שתהיה שלם עם עצמך. אוהבים אותך בכל ליבנו.

comment-2-comment

75.

שמרי על יציבות ברמת הכתבות שלך. אני קורא חלק מהן וברור לי שאין בהן כלום. רק הנדסת תודעה. זה לא עובד כשהדברים חסרי ביסוס.

74.

comment-2-comment

לפיד חלול ולא מבין בפוליטיקה, אלקין וסער הם היוזמים והם גם יפילו את הממשלה

comment-2-comment

73.

כולם יודעים ש נעברו עברות קשות על החוק משמעות הכניעה של ביבי הפקרת היועצים הנאמנים ש עברו על החוק כולם אורזים ו בורחים ל חו"ל

72.

חוק יסוד המדינה חייב לכלול שראש ממשלת ישראל יהיה יליד ישראל

comment-2-comment

comment-2-comment

זה החוק תראה איך הם פועלים בארה"ב שאתה שואף לחיות בה והם לא רוצים אותך

71.

ימח שמו ושם זיכרו אמן

70.

לא יודעת אותו אז תרדי מהעץ! קצת צניעות. כתיבה חכמה ונבונה תביא לך הרבהההההההה קוראים וקוראות

69.

איזה תחזית שלך אי פעם התגשמה?

68.

ולא יהסס לפרק ולפרום בשביל טובתו האישית, בלי קשר למה טוב ליציבות המדינה.

67.

מהיו היה שהיה אומר כל הזמן- המפקד המפקד הוא הרביץ לי. לא ככה?

comment-2-comment

66.

65.

comment-2-comment

64.

63.

לגאון פוליטי. בדיחה.

62.

comment-2-comment

comment-2-comment

גזענות אבל אתם תשלמו על כל סעיף וסעיף

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

יש בודדים

61.

60.

לעולם הוא לא יהיה משהו מעבר לשר המים. גג שר התחבורה. הוא נועד להיות יועץ

59.

כי התכונה הכי חזקה שלו היא הקמצנות. הוא יוותר על סיכוי לנצחון בבית המשפט כי זה עולה כסף. הקמצן לא מוכן לשלם לעורכי דין.

58.

ביבי הגאון מנסה עוד תרגיל מתוחכם. להפיץ שמועות שהולך לעיסקת טיעון ובכך לעשות בלגאן בקואליציה. ברור לכל בר דעת שהוא לא הולך לשום עיסקת טיעון שתסגור לו אופציה להיות ראש ממשלה. זה בלוף חדש שלו ושל יועצים שלו וניראה שכולם מתחילים לאכל את הבלוף.

comment-2-comment

ביבי נחש סוף.

57.

למה להקשיב לה

56.

פייק ניוז אין אפשרות להפיל ממשלה כזאת כל כך מהר

55.

comment-2-comment

54.

53.

52.

זאת הממשלה שהוקמה לנקות את האורוות מהשחיתות, עשו מעט מדי

comment-2-comment

51.

מאיפה את מכירה את התכניות של אלקין? הוא סיפר לך עליהן? ממש כלום לא כתוב כאן. הכל מסביב. קודם כל נראה אם ביבי באמת ילך.לעיסקת טיעון ומה היא תהיה? מה דבר כזה עושה לאלקין בעיות? הוא יחזור לליכוד אם ביבי לא יהיה שם? ביבי לא יתן לו את התענוג הזה ביבי יהרוס את המפלגה קודם. כי ביבי משאיר אחריו תמיד שדות שרופים.

50.

49.

אבל לא כולם

48.

47.

יכול להיות שזאב אלקין הוא אשף פוליטי, אבל בבחירות לעיריית ירושלים הוא התמודד ונכשל. לפיכך יש לו קבלות טובות וקבלות רעות. בפרשנות הזו בכלל לא הבנו איזו תועלת יכולה היתה לצמוח לאלקין כתוצאה מההתעקשות לבצע נטיעות בנגב. זה הוביל רק לנזק תדמיתי לממשלה בה הוא חבר. גם לא ברור לי היכן היו ראש מפלגתו גדעון סער וראש ממשלתו נפתלי בנט. כל מעשיו של נתניהו בעת האחרונה מראים שלא עולה על דעתו לוותר על חלום תפקיד ראש הממשלה. גם לא בדיבורים (שאינם כוללים אותו) על הסדר טיעון. לפיכך לא ברור לי כיצד ניתן היה לקשור זאת לאנשי ימין בתוך הליכוד ומחוץ לליכוד. זה כמובן לא סותר את המאבקים התת קרקעיים בליכוד להחליף אותו מזה מספר שנים.

46.

גם אלף כתבות בחינמון הזה שאיבד מאמינותו כליל בקורונה, לא יפרקו את ממשלת השינוי

comment-2-comment

45.

ביבי גאון.....בקרוב ש"ח ומט לממשלה השמאלנית

comment-2-comment

comment-2-comment

חברות הנאמנות שלו יוגשו הן לעולם התחתון והן לרשויות המס באנגליה. גוץ יהודי מטונף,נמוך קומה, תחמן וטפלון שהגיעה העת שישדדו את עולמו.

44.

לא היה ולא יהיה ראש ממשלה כזה

43.

שלא ישחקו איתו בחצר ולא יהיו חברים שלו... הוא לא מישהו שהייתי רוצה בסביבתי...

42.

41.

comment-2-comment

40.

אלקין הוא לא זה שרקם אותה, עם כל הכבוד! הוא בסך הכל אופורטוניסט שזיהה הזדמנות להיות שר.

39.

38.

...שונא צעירים

37.

36.

אלקין בעוד שנתיים מחוץ לכנסת

35.

עכשיו טו בשבט וצריך להמשיך לשתול בכל הכח!

comment-2-comment

comment-2-comment

34.

לאחר כל דברי הרפש שאלקין הטיח בנתניהו,אין סיכוי שיחזור לליכוד.

comment-2-comment

33.

כל שבוע את מקשקשת

32.

בדיחה ושמה אלקין

31.

comment-2-comment

אולי אנחנו בפני עידן חדש לטובה.ראשי התיבות של חודש שבט-שיהיו בשורות טובות.אחרי כ"כ הרבה רעעעע הן מהממשלה החדשה שמביאה אסון ונזקים כה רבים למדינה ועתידה והטיול הכה לוקה בקורונה בבריאותבכלכלה בחינוך ועוד.אולי אנחנו בפני פתחו של שחר חדש.אמן ואמן

comment-2-comment

עם מערת משפט עם אחוזי הרשעה הכי גבוהים בעולם המערבי ושעושה הכל אבל הכל כדי להרשיעה נאשם, לכן גם חשוד שנחשד בפלילים למרות שהוא זכאי יעדיף ללכת על עסקת טיעון רק כדי שהמערכת תעזוב אותו לנפשו. עסקת טיעון שווה בדיחה על חשבון הציבור.

30.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הכל אפשרי.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

גם אתה לא... דוכן כותבים בכ ולא בח

29.

28.

מהדהדת את ביבי בעיקר...

27.

הוא עדיין יותר. ממגנט מכל העאלק ממשלת זדון הזו

26.

הכל התהפך עכשיו מנסים לסגור עסקה עם מנדלבליט אחרי שאמרו שהוא הגרוע מכולם. מקווה שלא תהיה עסקה שבית המשפט יחרוץ את גורלו של נתניהו ושלא נחזור לממשלת דרעי ליצן גפני דודי אמסלם ומירי החבורה הזו זה הדבר הכי גרוע שיכול לקראת למדינת ישראל גם בלי ראש החבורה

comment-2-comment

הכל זה אופורטוניזם.

25.

למעשה זה המצב הנוכחי.

comment-2-comment

comment-2-comment

24.

23.

22.

יותר משאלקין צריך את הליכוד, הליכוד צריך את אלקין. אם הם רוצים לשלוט הם פשוט צריכים לאחד כוחות גם עם אלה שיצאו נגד ביבי

21.

אלקין- פוליטיקאי מאוס

20.

19.

18.

17.

הרבה מילים על כלום. דפנה ליאל הייתה פרשנית מצויינת עד שנסחפה לכיוון קרן מרציאנו ועמית סגל.

16.

לימני הממוצע

comment-2-comment

15.

14.

13.

comment-2-comment

comment-2-comment

על הליכוד

12.

ביבי חייב לזוז ואז תקום ממשלה ציונית שתוכל להתמודד בכח ונחישות עם הבדאווים וערביי ישראל.כולנו ראינו בשומר חומות וגם היום את השנאה שלהם ליהודים ואת רצונם רק לגרום לכאוס במדינה ולהרוס כמה שיותר.הגיע הזמן לעמוד מולם להעניש אותם בחומרה ופשוט להיכנס בהם.כל הרפיסות שלנו ושל בתי המשפט רק מקצינה אותם וצריך לעצור זאת מיד

comment-2-comment

11.

comment-2-comment

10.

comment-2-comment

comment-2-comment

צודק במיליון אחוז

9.

כמה זה שקוף. מפלגת הליכוד תהיה מפלגת המפוזרים כי הגיעו מים עד נפש. וישראל זה לא קזחסטן יא אבו יאיר. לו טובת המדינה באמת היתה מזיזה לו היה ז לפנסיה מלפני כמה שנים

8.

חיה בסרט.. הקואליציה הזו חזקה וטובה לישראל ותמשיך לקדנציה מלאה. בהצלחה

comment-2-comment

הפוסל במומו פוסל. מה טוב בקואליציה הזו מה? שביבי לא ראש ממשלה? או שיש שאולי עבאס וחבר מרעיו מחזיקים אותה בביצים, או שאולי ח"כ מהאחים המוסלמים הוא יו"ר וועדת הפנים בכנסת ישראל? או שיש ראש ממשלה ללא יכולת למשול, ומפחד להרגיז איזה ח"כ מהקאוליציה שלא יגיע להצבעות? או אולי שעוד שנה וחצי אמור להיכנס למשרד רוה"מ אחד האנשים המטומטמים במדינת ישראל, שמלבד הבנה תקשורתית לא מבין שום דבר על ניהול מדינה. ועוד לא התחלתי... "טובה לישראל" חתיכת אימבציל

comment-2-comment

הפוסל במומו פוסל. מה שטוב בקואליציה היא שיש בה מי שבא לעבוד ולהיטיב על מדינת ישראל ואזרחיה. נכון, לא כולם כאלה ועדיין הקואליציה עדיפה פי מיליון על חבורת הזבל של ביבי שהיו עסוקים בלמצוץ את כספי המיסים שלנו. ועוד טוב בה שיש בה סוף סוף ייצוג ל-20 אחוזים נוספים מאזרחי המדינה. ועוד ועוד באמת חבל להשחית מילים על ביביסטים.

7.

לא מאמין שמתפקדי הליכוד יתנו לו או למישהו מחברי הסיעה של גדעון סער להתקרב בכלל לליכוד.. הבן אדם קבור פוליטית עמוק באדמה, ניתוח די לא טוב של מורן.. לא מתאים לה

6.

הכל נכון איפה ההמונים שיצביעו עבור אלקין הוא מתחבא באיזה סינר של משהו בקיצור אין לו חילים

5.

מהפיכה תקרה כשנתניהו יסרב להם, ובצדק, זה יהיה יום רע לכל החלאות, אלו שתפרו, ואלו שאיתרגו (כמו עורכי האתר התעמולה הזה) וגם לעסקנים קטנים ונואפים כמו אלקין

comment-2-comment

כלומר, נתניהו הוא המציע. והפרקליטות ומנדלבליט כבר סירבו. זו המציאות. תשאל אפילו את ינון או ריקלין. עכשיו תשאל את עצמך למה נתניהו מבקש הסדר אם לא היה כלום?

comment-2-comment

comment-2-comment

רק הנאשם. אבל ממתי הביביסטים חושבים.

4.

אם הוא כזה שועל שרואה קדימה וידע שנתניה יסגור עסקה מדוע עזב את הליכוד?

comment-2-comment

אם הייתה קמה ממשלה בראשות נתניהו אז הוא היה מחליף יועמ"ש לכזה שיסגור לו את התיקים

comment-2-comment

3.

אלקין שחקן שח טוב.אך כנראה לא לקח בחשבון מערכת מפלגתית שונה ובה יחברו גנץ+לפיד+מיכאלי+ליברמן וטרמפיסטים שיהיו המפלגה /רשימה גדולה מהליכוד שתמשיך לאופוזיציה לשנים רבות.

2.

1.

לא יספרו אותך וזכור הפתגם של חז"ל תפשתי מרובה לא תפשת..תפשתי מועט תפשת

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה