104

הצעירים בחרו ירוק: הקאמבק של השמאל בגרמניה והתרסקות מפלגת השלטון

הסוציאל-דמוקרטים מהמרכז-שמאל התחזקו ב-10% בתוך 3 חודשים, ואחרי שהבטיחו את המקום הראשון הם בעמדה טובה להקים קואליציה. ה-CDU של מרקל הפורשת לא מוותרת, מנהיגה לאשט: "נעשה הכול להרכיב ממשלה". בני ה-30 ומטה שלחו מסר ברור: אצלם ניצחו הירוקים וה-FDP הליברלית, שיהיו "ממליכי המלכים". וגם: שתי טרנסג'נדריות נבחרו לראשונה לבונדסטאג

ynet והסוכנויות | פורסם:27/09/2021
מפלגת המרכז-שמאל הסוציאל-דמוקרטית (SPD) של גרמניה תתחיל היום (ב') בשלב הגישושים להקמת קואליציה בראשותה, בעקבות תוצאות הבחירות שהתבררו הלילה, ושנותנות לה ניצחון דחוק – אבל יוקרתי למדי – על המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) של הקנצלרית היוצאת אנגלה מרקל: 25.7% לעומת 24.1%. אף שהתוצאה משאירה ל-CDU בראשות מנהיגה החדש ארמין לאשט אפשרות להרכיב קואליציה בעצמה, מדובר בהישג הגרוע ביותר שלה בבחירות אי פעם, ועובדה זו נותנת רוח גבית למנהיג ה-SPD אולף שולץ, שממילא זוכה בציבור לאהדה גדולה בהרבה מלאשט.
צילום: EPAמנהיג ה-SPD אולף שולץ. הוא בטוח: "קיבלתי מנדט" (צילום: EPA)
צילום: APלאשט עם פרסום התוצאות אמש. התוצאה הגרועה בתולדות ה-CDU (צילום: AP)
מהתוצאות הרשמיות שפורסמו הבוקר עולה כי שתי "ממליכות המלכים" שיקבעו בידי מי יופקד כיסא הקנצלר יהיו כצפוי מפלגת הירוקים, שעם 14.8% זכתה לתוצאה הטובה בתולדותיה, והמפלגה החופשית הדמוקרטית (FDP) מהמחנה הליברלי, שגרפה 11.5%. הירוקים בראשות אנלינה ברבוק נוטים מטבעם לחבור לסוציאל-דמוקרטים של שולץ, ותומכים בין השאר בהעלאת מיסים לעשירים. עמדותיה של ה-FDP מקרבות אותה הרבה יותר אל לאשט, והיא מתנגדת להעלאת מיסים שכזו. כל המפלגות שללו בתוקף את האפשרות שיישבו בקואליציה עם מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD), שהגיעה למקום החמישי, עם כ-10.3%.
אף כי שולץ הכריז אמש שהעם נתן לו "מנדט ברור" לכהן כקנצלר ובחר בשינוי, לאשט הודיע שה-CDU תעשה הכול כדי להקים קואליציה בראשותה. עד כמה קשה וארוכה תהיה המלאכה מעידה הצהרתו של שולץ אמש, שלפיה הוא מקווה להשלים הקמת קואליציה עד חג המולד, כלומר בעוד כמעט שלושה חודשים. על הנייר קיימת גם האפשרות שה-SPD וה-CDU ישובו ויקימו "קואליציה גדולה" של שתיהן יחד, כפי שעשו אחרי הבחירות האחרונות, אם כי לקראת ההצבעה שללו שתי המפלגות את האפשרות הזו.
תמונה כללית"ממליכי המלכים". הכותרת ב"בילד", היום: ברבוק ולינדנר יקבעו
צילום: EPAמועמדת הירוקים לתפקיד הקנצלרית אנלינה ברבוק עם שותפה להנהגת המפלגה רוברט האבק. על הפרק: תיק החוץ (צילום: EPA)
צילום: gettyimagesמנהיג ה-FDP לינדנר. "אולי נשב קודם אנחנו והירוקים" (צילום: gettyimages)
"שני אולי-קנצלרים ושני ממליכי ממלכים", הכריזה הבוקר אחת הכותרות בגרמניה בסיכום לתוצאות הבחירות. "זה הזמן להתחיל במשחק הפוקר!", נכתב בעיתון הפופולרי "בילד". ממליכי המלכים הם מנהיגת הירוקים ברבוק בת ה-42 ומנהיג ה-FDP כריסטיאן לינדנר בן ה-42. ניסיון להושיב אותם בקואליציה אחת יחייב מלאכת מחשבת: לינדנר עצמו הצהיר לאחרונה בריאיון כי הדבר הכמעט יחיד שמפלגתו והירוקים יכולים להסכים עליו הוא הצורך בלגליזציה של קנאביס. ב-2017 כבר הפגין קשיחות במשא ומתן כשפוצץ את השיחות הקואליציוניות עם ה-CDU של מרקל והכריז שעדיף לו "לא לשלוט מאשר לשלוט בדרך הלא נכונה".
גם הפעם מאותת לינדנר כי יידרשו תמרונים משמעותיים כדי לספק אותו ולשכנע את מפלגתו להיכנס לממשלה. אמש מיהר להפגין כוח כשאמר כי אולי במקום שה-SPD וה-CDU ייגשו למלאכת הרכבת הקואליציה, אלה דווקא מפלגתו והירוקים שצריכים להיפגש ראשית ולפתוח בשיחות על הקואליציה העתידית ולהחליט למי לתת את המושכות. אם ה-SPD תקים קואליציה עם הירוקים וה-FDP, יש סיכוי טוב שהירוקים יזכו בתפקיד שר החוץ, כפי שהיה מטעמם יושקה פישר בשנים 2005-1998, ושה-FDP תזכה בתיק האוצר.

ה-SPD ניצחה אפילו במחוז של מרקל

אף כי התוצאה אינה נותנת למרכז-שמאל ניצחון חד-משמעי ומוחלט, קשה להתעלם מההתרוממות המרשימה של ה-SPD בראשות שולץ: לא רק שהמפלגה שיפרה את התוצאה שלה ביותר מ-5% לעומת הבחירות הקודמות (ב-2017 זכתה ב-20.5%) – היא גם הצליחה להתחזק בשלושת החודשים האחרונים בכ-10% בסקרים ולהעפיל מהמקום השלישי לראשון.
צילום: APמרקל לצד לאשט בעצרת בחירות בשבת. אחרי 8 פעמים שבחר בה: גם המחוז שלה הצביע לשמאל (צילום: AP)
צילום: APאחרי התוצאה הגרועה: ארמין לאשט עוזב את מטה המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, אמש (צילום: AP)
לפי סקרים ומדגמים שפורסמו הלילה, התוצאות מעידות גם על השינוי הדורי שעוברת גרמניה: בקרב המצביעים בני 30 ומטה הגיעו הירוקים למקום הראשון, עם כ-22% מהקולות, וה-FDP הגיעה למקום השני עם כ-20%. הסוציאל-דמוקרטים הגיעו רק למקום השלישי בקרב הצעירים, עם 17%, וה-CDU התרסקה למקום הרביעי עם 11%. משבר האקלים והשפעתו על הכלכלה, נזכיר, הם הנושא שעמד במוקד מערכת הבחירות בחודשים האחרונים. בקרב מצביעים מבוגרים יותר, SPD ו-CDU הן עדיין שתי המפלגות המובילות.
גם אם התוצאה שהשיגו הנוצרים-דמוקרטים בראשות ארמין לאשט גרועה פחות משחזו להם הסקרים לאורך רוב השבועות האחרונים ומותירה להם סיכוי להקים קואליציה, קשה להתעלם מההתרסקות המפוארת של מפלגת המרכז-ימין: אחוז הקולות שהשיגה אתמול, 24.1, הוא הנמוך ביותר בתולדותיה, והוא נמוך בכמעט 9% מאשר בבחירות הקודמות, ב-2017, שאף הן לא נחשבו להצלחה גדולה עבור המפלגה. כל כך חלשים היו ביצועי ה-CDU אתמול, עד שאפילו במחוז הבחירה שבחר ישירות את אנגלה מרקל שמונה פעמים ברציפות מאז 1990 מי שניצחה הייתה ה-SPD.
תמונה כלליתייצגו את הירוקים: המחוקקות הטרנסיות הראשונות, ניקה סלוויק (מימין) וטסה גנסרר
מרקל, נזכיר, תפנה את הכיסא רק כשתוכרז ממשלה חדשה, ואם ממשלה כזו לא תקום עד 18 בדצמבר – משמעות הדבר היא שמרקל תעקוף בינתיים את הלמוט קוהל ותהפוך לאדם שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד הקנצלר: 5,871 ימים.
ובתוך כך, בבחירות אתמול, כך התברר הבוקר, הצליחו הירוקים לחולל היסטוריה נוספת בגרמניה: הם הכניסו לבונדסטאג לראשונה אי פעם שתי מחוקקות טרנסג'נדריות – טסה גנסרר וניקה סלוויק. מצד ימין, אף שמפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" איבדה מכוחה הכללי בגרמניה, היא עדיין זוכה לתמיכה נאה, ובמדינת המחוז תורינגיה שבמזרח גרמניה היא אף הפכה למפלגה הגדולה ביותר, עם 24%.
לכתבה זו 104 תגובות
הוספת תגובה
104

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
49.

הירוקים, הו הו

48.

שמאל ירוק הוא הקובע עכשיו בגרמניה. ישראל איבדה תמיכה.

47.

וגם הרבה מחברי המפלגה הזאת הם הצאצאים של בכירי הנאצים ימח שמם

46.

מספר המהגרים שמרקל הכניסה לגרמיה מספיק גבוהה להרוס את המדינה

comment-2-comment

45.

44.

בסרט. בכל העולם נעשה כרגע שימוש באותה תבנית.מושיבים את המנהיגים החדשים שידחפו את האג׳נדה הנדרשת והיא מחיקת הלאום של המדינה.הפיכת פטריוטיות למשהו רע. טישטוש חוקי ההגירה ופתיחת גבולות עבור כל מי שחפץ לבוא כדי למחוק את הלאום והלאומניות עוד יותר. כך נפתרים מכל סממן של התנגדות וכך מלמדים דור צעיר חדש שיהיה חדל עמוד שדרה ויעשה כל מה שיגידו לו.

comment-2-comment

נא הסבר תאוריותיך המטורפות

comment-2-comment

מקווה שאתה גאה בעצמך

43.

בקרוב הפלנטה שלנו לא תהיה ראויה לחיי אנוש ולפני כן זה יקרה (כבר קורה) כאן ועדיין הממשלה ורוב העם מתעסקים בשאלה אם אלוהים הוא סוכן נדל"ן שרוצה שהטרשים בשטחים יהיו רשומים דווקא על שמנו ובריבי קרקעות מטופשים ועקובים מדם. ובצל כל זאת מפמפים הטבות לטייקונים שמזהמים את הסביבה (את הארץ "הקדושה" שלכם, עלאק). אכן ציונות ויהדות במיטבם!

42.

41.

comment-2-comment

40.

שהביא לכך שמפלגתה לא תזכה *לעולם* לחזור לשלטון. האיזון המסורתי בין שני הגושים הופר לצמיתות. לא יודע אם זה טוב או רע, אני רק מציין עובדה.

39.

38.

37.

comment-2-comment

שבו ימנים (טפו) כן מבינים.

36.

אולי ילמדו אזרחי ישראל מה באמת חשוב. לא דת גזענית ובטח שלא שמאול ימין אלה איכות חיים והיגיע הזמן לקחת זאות ברצינות.

comment-2-comment

זאת הסיבה שעכשיו כל עשירי גרמניה מעבירים את הונם לשוויץ

35.

העשירים הם אלה שמניעים כלכלות ומדיניות קדימה. להעלות מיסים יגרמו לעזיבת הקטרים והשארת רק קרונות שלא יכולים לנסוע לבד. ככה שוקעות מעצמות.

comment-2-comment

זו טענה פופוליסטית שאין לה אחיזה במציאות. אנשים עשירים שהגיעו לעושרם בדרך כזו או אחרת צריכים להבין שהם חלק מחברה ולא רק יחידי סגולה שהחברה לא יכולה בלעדייהם. אם כואב להם מישהו אחר יגיע במקומם לנצל את הוואקום שהם השאירו, ואלה שישארו ימשיכו להרוויח מליונים ולראות את המספרים בבנק עולים גם אם בקצב מופחת.

comment-2-comment

34.

בשורה אחרונה. הגרמנים לא סלחו לה על הצפת גרמניה בפליטים.

comment-2-comment

אם הם לא היו סולחים לה הם היו מצביעים לימין הקיצוני, במקום זה הם הצביעו למפלגות שעוד יותר פרו פליטים ממנה. מרקל היא עדיין הפוליטיקאית הכי פופולרית בגרמניה, מי שמסתייגים ממנה הם כל מני גזענים בשולי החברה, תכלס אנשים כמוך.

comment-2-comment

comment-2-comment

33.

עוד מסמר בארון הקבורה של מדינות מערב אירופה שבוחרות להתאבד בעיניים פקוחות...

32.

31.

הם יתנו לשיעים חופש פעולה בלא צורך להתחשב בכוחות זרים דוגמת טורקיה רוסיה וישראל

30.

29.

comment-2-comment

אצלך המגמה יציבה

comment-2-comment

28.

הפרוגרסיבי. תהפוך למחראה כמו קליפורינה

27.

26.

comment-2-comment

comment-2-comment

25.

קנדה ממשיכה לבחור בטרודו, גרמניה עברה לשמאל, בישראל הימין עף, טראמפ החולירע עף, גם בסקנדינביה השמאל חזר לשלטון. סופסוף יש תקווה לבני אדם נורמליים.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

חבר המפלגה השמרנית. תקרא קצת הסטוריה במקום לדקלם ססמאות נבבות.

24.

ישראל מושקעת בפשע כיבוש לאומני ביריוני וחמדני הרעל האנושי הזה חילחל מזמן לתוך כל מקום בחברה הישראלית גם להצפפה האלימה ולחיסול משאבי הארץ יש קשר לאותה לאומנות פרמיטיבית לחיות על החרב זה דוקר וזה שקר של חזון המדינה כבית

comment-2-comment

מאיפה המצאת את השטויות האלה, שמאל רדיקלי זה טרלול

comment-2-comment

אירופה עברה מאות שנים של מלחמה עד שנפל להם האסימון אז לנו יש עוד שנים רבות של מלחמה ולא אהבה המלחמה הבאה באירופה תהיה נגד האיסלאם מבית

comment-2-comment

comment-2-comment

23.

comment-2-comment

22.

ולמה שכחתם להזכיר את ההתרסקות של "לינקה" הקומוניסטים הקטנים???

21.

comment-2-comment

בגרמניה אין ביביסטים ללא מוח שמה לא יקנו את הלוקשים שלו מפה שמה שהצליח שלו ומה שנכשל תמיד מישהו אחר אחראי הוא זכאי וטהור

20.

פשוט סדיזם להצביע לשמאל שממוטט את הכלכלה ולוקח את חופש הביטוי

19.

בעיתיים, עד כדי סכנה.

18.

צדק היסטורי!

comment-2-comment

comment-2-comment

מתחתנים עם הנשים שלנו, ומה על הגזע הארי הקדוש שלנו…… אתה לה מקשיב למה שאתה אומר???!

17.

16.

בעד אלטרנטיבה. כי לשמאלנים קשה להתמודד עם ימין אמיתי שמאתגר אותם באמת ולא מקבל את הנחות היסוד שלהם. בעיקר מחבל ביכולתם לעשות הנדסת תודעה שזו מהותם של אתרי התקשורת שלהם.

comment-2-comment

עובדה שאת התגובה שלך לא צנזרו... שטוף מוח

15.

שילכו להתיעץ עם לפיד והוא יראה להם איך להרכיב ממשלה בלי רוב הבחור אשף בזה

14.

13.

comment-2-comment

comment-2-comment

זכרם!

12.

טוב לפלסטינים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

11.

אירופה וארה"ב הולכות יותר ויותר לכיוון הפרוגרסיבי, הצעירים מתעסקים בלהט"ב ומשבר האקלים והמוסלמים הרוסים וסין מחככות ידם בהנאה בדרך להשתלטות על העולם...

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

comment-2-comment

ומפחד מערבים כמו עכבר ישראלי

comment-2-comment

9.

הסוציאליזם חזק אצלהם אני רואה

8.

בשלטון עם טרנסגנדרים אין היטלרים

7.

6.

מזלי שאני דובר גרמנית!!! איך שאתם מטעים את הציבור בישראל!!!!!

comment-2-comment

5.

comment-2-comment

איך הכל דופק אצלם כמו שעון אלה

4.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל טוב לישראל שמאלית. ואם נסתכל קצת אחורה, לא לפני הרבה זמן, על הנאציזם והימין הגרמני, נבין שגם ליהודים הימין הגרמני לא כל כך טוב

comment-2-comment

חדשה ישנה. הנאצים היו שמאלנים, ובכלל פאשיזם זה שמאל. אל תבלבל ימניים עם עובדות.

3.

אמלק

comment-2-comment

בטח בהשוואה לתקופת מרקל

comment-2-comment

comment-2-comment

והימין הקיצוני מן הסתם לא יהיה וגם נחלש. תוצאות לא רעות דווקא.

comment-2-comment

comment-2-comment

היורש של מרקל היה לא פופלרי ופרו רוסי אבל המפלגה השמרנית בפני עצמה טובה לנו... השמאל הקיצוני והימין הקיצוני נחלשו דראסטית שזה דבר טוב.

2.

הם הפיקו לקחים ממלחמת העולם ה2. איפה הלקחים שלנו? יש לנו בכלל אג'נדה או שאנחנו רק מגיבים מתוך פחד כמדיניות?

comment-2-comment

בעוד עשור או פחות יבינו הגרמנים את טעותם והיטלר חדש יעצה לשילטון. המוסלמים בגרמניה יביאו למלחמת עולם שלישית

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

התורכים והאפריקאים בדרך שלום ולא להתראות גרמניה

comment-2-comment

אם רע לך כאן?תעבור לגרמניה,בור שכמוך!!!!

comment-2-comment

אז אתה מוזמן לעבור

comment-2-comment

אל תאמין לYNET

לכל התגובות
0