דיכאון קיץ? מסתבר שיש דבר כזה והוא גורם לנו לישון פחות

על דיכאון החורף האירופי כבר שמענו, אבל מתברר שיש לו "אח" - ויש מי שעבורם הקיץ הישראלי הוא סיוט לא קטן. מה מאפיין את דיכאון הקיץ ואיך אפשר לטפל בו?

ענת לב-אדלר | פורסם:22/07/2021
שמש קופחת, לחות מתישה, הפרעות שינה, הזעת יתר, מתקפת חרקים ומדוזות, חופשות רועשות, ילדים מסביב כל הזמן, הצורך לחשוף את הגוף ברחוב, על שפת הים ובבריכה – יש מי שעבורם הקיץ הישראלי הוא סיוט לא קטן.
כן, בדרך כלל מדברים במחקרים על דיכאון עונתי (Seasonal Affective Disorder) על הירידה במצב הרוח בחורף, אך ב־20 השנים האחרונות יש התייחסות גם לדיכאון קיץ. והשבוע הנוכחי נותן דוגמה טובה מדוע זה קורה.
"בעשורים האחרונים יש יותר ויותר אינדיקציות, דיווחים ומחקרים על דיכאון קיץ, ועדיין יש ויכוח האם מדובר בדיכאון קליני או לא", אומר ד"ר אבינועם דאר, מנהל השירות הפסיכולוגי לסטודנט באוניברסיטת בר־אילן ומרצה במחלקה לפסיכולוגיה במגמה הקלינית.
קראו עוד:
לדבריו, השפעת שעות האור על מצב הרוח – בקיץ ובחורף כנראה – נובעת משינויים מטבוליים ומשינויים ברמות הנוירוטרנסמיטורים במוח. מדובר בחומרים שמעבירים מידע בתוך מערכת העצבים ושינויים ברמות שלהם יכולים לגרום לשלל תופעות נפשיות, לרבות דיכאון.
"הדיכאון של החורף מאופיין בעיקר בחוסר כוחות, ברצון יתר לישון ובתיאבון מוגבר. לעומתו, הדיכאון של הקיץ מאופיין בעצבנות, באי־שקט, בחוסר תיאבון ובהפרעות שינה"
כאמור, עדיין לא ברור אם דיכאון הקיץ יכול להיחשב לדיכאון קליני או לא, אך החומרה שלו יכולה להיות גבוהה מאוד. במדינות מסוימות מדווחים על עלייה בשיעורי ההתאבדות כאשר הטמפרטורות גבוהות מדי.
ישנם הבדלים בולטים בין הדיכאון של החורף לקיץ?
"הדיכאון של החורף מאופיין בעיקר בחוסר כוחות, ברצון יתר לישון ובתיאבון מוגבר (בעיקר לפחמימות). לעומתו, הדיכאון של הקיץ מאופיין בעצבנות, באי־שקט, בחוסר תיאבון ובהפרעות שינה. הגורמים לו יכולים להיות מגוונים, למשל יותר מדי אור וחום מעיקים; ילדים בחופשה שגודשים את הבית ולא מאפשרים מנוחה; לו"ז של שגרה שמשתבש; הוצאות שלא מנוהלות בקפידה – והקיץ הרי דורש המון משאבים; פער בין החופשה שציפינו לה לבין מה שאירע בפועל; ועוד עניינים שקשורים בדימוי גוף ומקבלים משנה תוקף כשאנחנו חשופים יותר".
וכל זה גורם לדיכאון של ממש?
"יש מחלוקת אם הדיכאון קליני, כזה שמתבטא בשינויים במערכות העצביות. יש מחקרים שבהם נטען שהתמשכות שעות האור ובעיות השינה מובילות לשינויים פיזיולוגיים", אומר ד"ר דאר. לדבריו, "אם בדיכאון חורף הטיפול התרופתי מוצע בשלב מוקדם יחסית, הרי שבדיכאון הקיץ מנסים קודם למצוא מענה שהוא לא דווקא תרופתי, אלא אם המצב חריף ומזכיר דיכאון מז'ורי רגיל".
בקיצור, לפני שהולכים על פתרון דרסטי, שווה להיכנס למקלחת קרה, או לשבת במזגן ולהימנע מלצאת החוצה.
צילום: Shutterstockעדיין לא ברור אם דיכאון הקיץ יכול להיחשב לדיכאון קליני או לא (צילום: Shutterstock)
מאיפה בעצם צץ העיסוק החדש סביב עניין דיכאון הקיץ?
"בפסיכיאטריה ובפסיכולוגיה הקלינית, כמו בכלל במדע, הכל תלוי בתדירות התופעה וביכולת לאפיין ולהגדיר אותה. כל עוד רואים תופעה מפוזרת, שנראית כאקראית, לא מתייחסים אליה כאל תופעה, כזו שיש לה שם וראויה למחקר. אבל ברגע שפסיכיאטרים ואנשי מקצוע בבריאות נפש שומעים על עוד ועוד דיווחים על תמונה קלינית שנראית כחוזרת, מתחילים לחשוב שאולי יש כאן תופעה. מכאן מתחילים מחקרים שנועדו לבחון את התופעה, לאפיין אותה, לבחון את סיבותיה ואת דרך הטיפול בה. אני מעריך שזה מה שקרה גם כאן. התחילו להצטבר עוד ועוד דיווחים של אנשים שהובילו לבחינה מחקרית האם התופעה אכן קיימת, מה הסיבות ומה הטיפול", אומר ד"ר דאר.

כך תטפלו בדיכאון הקיץ

את הטיפול בדיכאון מחלק ד"ר דאר לשלושה צעדים:
האפשרות הראשונה והפשוטה היא שינוי בתנאים הסביבתיים. ההמלצה היא לאזן את הסביבה שבתוכה האדם נמצא – מזגן, מקלחות קרות, פחות לחות, פחות אור, שינה עם וילונות סגורים שיחזירו את מעגלי השינה. יש לזכור שהאור והחושך כשלעצמם משפיעים על השינויים הפזיולוגיים שיכולים להביא לדיכאון.
האפשרות השנייה היא טיפול נפשי. יש אנשים שאצלם הדיכאון נגזר מסיבות אישיותיות, כמו פרפקציוניזם. אצל אנשים שכאלה - דוגמת אדם שמפנטז על חופשה מושלמת, או צעיר/ה שרוצים את הגוף הכי יפה כשהם הולכים לים ולא תמיד הדברים עולים יפה – הפתרון הוא תמיכה של פסיכותרפיה פסיכודינמית או קוגניטיבית־התנהגותית, שעשויות להביא לשיפור רב בתחושות הדכדוך.
האפשרות השלישית – הטיפול התרופתי. כשמדובר בדיכאון חריף (לעיתים עד כדי סכנה אובדנית), וכל הדרכים האחרות לא הצליחו, טיפול זה הינו קריטי וחיוני.
33

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
25.

24.

23.

22.

כל שנה ממציאים הפרעה אחרת,אני מניח שבקרוב נשמע על דיכאון סתיו ועל דיכאון אביב ואחרי זה נקבל דיכאון לפי חודשים.

comment-2-comment

21.

וזה רק הולך ומחמיר מידי שנה.לכל החכמולוגים שמציעים להדליק מזגן...אז ככה לא כולם עובדים במקום ממוזג למרות שאני כן.אבל בכל זאת בחורף הישראלי אתה שם מעיל והכל בסדר.מה ניתן לעשות בקיץ?? להיות כל היום במזגן?להתקלח כל שעה? להיות בבריכה כל היום? בקיצור החורף פה זה תענוג לעומת כל מקום אחר הקיץ לעומת זאת...סיוט! וזו רק דעתי...

comment-2-comment

קייץ סיוט וסבל. חורף כייף אויר נקי ניסבל. מתי זה יגמר הסיוט הזה.

20.

ועל כן לא להזיז שעון לישון כשווילונות סגורים חושך מוחלט ומאווררי תקרה בכל חדר

19.

שונא את הקיץ.סופר את הימים לנובמבר.

18.

יכולה לגרום לחסר בנוירוטרנסמיטרים ולגרום לדיכאון.

17.

אפשר להגיע במכנסי גלישה וחולצת גלישה, שהם אפילו לא צמודים לגוף, והכול טוב!

16.

15.

אם כי יותר בעדינות פסיכיאטרים לא יודעים איך לטפל, אז ממלאים בתרופות מסוכנות

comment-2-comment

14.

יש בהחלט דבר כה דיכאון קיץ!!!תודה

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

12.

comment-2-comment

11.

10.

חורף ועונת מעבר בישראל זה תענוג לעומת אירופה, אבל הקיץ... שלא נדע

9.

צודקים... שונא קיץץץ... מעדיף את החורף... ככה לא צריך לחשוף את הגוף.... גם שונא את החופשות עם כל הרעש והצלצולים של הילדים... הכי טוב חורף... יש לימודים. וכל היתר יושבים בבית ולא משתלולים בכל מיני מסיבות חשק.

8.

אל תתנו להם להכנס לכם לגוף ולראש

7.

אצל "חולה דיכאון"? מתחזה אחד, אין לך מושג.

comment-2-comment

6.

בקיץ הלב מתאמץ יותר וגם הגוף. בחורף פחות שעות אור שזה גורם לדיכאון קל אצל אנשים מסוימים.

5.

4.

הרגשתי נהדר כשגרתי בהולנד. לא יכולה כבר לחכות לחזור לשם.

comment-2-comment

יהפכו את אירופה לגיהנום. לא שפה יהיה יותר טוב עם קצב הלידה החרדי. העולם לקראת הכחדה.

3.

אני סובל מזה כל החיים

2.

1.

לכל התגובות
0