29

גופת לווייתן ראשתן נסחפה לחופי תל אביב

גופת הלוייתן, באורך של כעשרה מטרים, נסחפה לתל אביב. ד״ר אביעד שיינין מאוניברסיטת חיפה אמר כי "פגר הלווייתן ראשתן היה במצב ריקבון מתקדם ויהיה קשה לקבוע את סיבת המוות שלו"

נעה פישר, אסף קמר | פורסם:20/05/2022
לווייתן מת נסחף לחופי תל אביב
מראה עצוב בין חוף האצ"ל ליפו: גופת לוויתן ראשתן נסחפה בצהריים (יום ו') לחופי תל אביב. מדובר ככל הנראה בלווייתן שתועד אתמול ללא רוח חיים, כמה קילומטרים מחופי הרצליה. גופת הלווייתן, ממין שנמצא בסכנת הכחדה, פונתה מהחוף על ידי עובדים של עיריית תל אביב והיא הועברה במשאית לבית החולים הווטרינרי בבית דגן.
לפי חוקרי דלפיס, מדובר בנקבת לווייתן באורך של 10 מטרים. ד״ר אביעד שיינין מדלפיס, ראש תחום טורפי-על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, אמר אמש לאחר שהפגר זוהה בים, כי "פגר הלווייתן ראשתן היה במצב ריקבון מתקדם ויהיה קשה לקבוע את סיבת המוות שלו".
ד"ר שיינין הוסיף: "לווייתן ראשתן, שנמצא בסכנת הכחדה בים התיכון, תועד בחודש האחרון בשני סקרי ים עמוק מול חופי ישראל על גבי יאכטת המחקר של גרינפיס, בשיתוף פעולה עם חוקרי תחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה".
תמונה כלליתגופת הלווייתן בחופי תל אביב
ד״ר מיה אלסר מעמותת דלפיס הוסיפה כי מתחילת המחקר בישראל תועדו בחופי הארץ גופות שישה ליוויתנים מהמין ראשתן, כולל זה שנסחף לתל אביב. מאורכו של הפרט נראה כי מדובר בפרט צעיר.
צילום: ענבר מרגוליס, מתנדבת מחמל'יפינוי גופת הלווייתן (צילום: ענבר מרגוליס, מתנדבת מחמל'י)
מרשות הטבע והגנים נמסר: "קיבלנו דיווח מהשיטור הימי אמש על תצפית של פגר לווייתן ראשתן. אנחנו מקווים כי נצליח להבין את נסיבת המוות למרות מצבו של הלווייתן. מדובר במין בסכנת הכחדה בים תיכון". במקרה שראיתם חיית בר במצוקה או תצפית חריגה חשוב מאוד לדווח למוקד רשות הטבע והגנים 3639*
הראשתן הינו לווייתן השיניים הגדול בעולם. הוא ברשימת מיני הלווייתנאים הפוקדים את מימי הים התיכון של חופי ישראל. לראשתן פתח נחיר נשימה אחד בצד שמאל הקדמי של הראש ורסס הנשיפה שלו נראה אלכסוני מכל כיוון שצופים בו. הסנפיר הגבי שלו וכן סנפיר הזנב ייחודיים למין. ביצועי הצלילה של הראשתן (משך ועומק) מרשימים ביותר, אך מחזיק שיאי הצלילה עד היום הוא הזיפיוס חלול החרטום הפוקד אף הוא את חופה הים תיכוני הצפוני של ישראל.
צילום: השיטור הימיהלווייתן מול חופי הרצליה, אתמול (צילום: השיטור הימי)
צילום: השיטור הימיהלווייתן היה במצב רקבון מתקדם (צילום: השיטור הימי)
הראשתן יכול להגיע לאורך של -18 מטרים ויותר. מוחו הוא הגדול ביותר בעולם החי, וראשו מהווה כשליש מגופו. הוא בעל החיים שמפיק את הרעש החזק ביותר, והיונק המסוגל לצלול לעומקים גדולים ביותר. השם "ראשתן" נגזר מגודל ראשו. הראשתן מופיע ברומן המפורסם "מובי דיק" מאת הרמן מלוויל. צבעו אפור כהה וגחונו אפור בהיר. הוא ניזון בעיקר מדיונונים. עד שנות ה-80 של המאה ה-20 צדו אותו באופן נרחב, ואוכלוסייתו העולמית הצטמצמה. כיום, הראשתן הוא חיה מוגנת ברחבי העולם. הטורף היחיד שתוקף את הראשתנים, מלבד האדם, הוא הלווייתן הקטלן (אורקה).
לכתבה זו 29 תגובות
הוספת תגובה
29

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
18.

17.

זוכר שנראה כמו מעץ והריח היה חריף

16.

15.

comment-2-comment

עצוב

14.

13.

שומרים בסוד את הנזק שנגרם מהקידוחים לחיפוש גז עכשיו גם אנחנו יודעים מה קרה לכל הצבי ים שנפלטו בגלל פגיעות הדף אבל מה שחשוב זה שכל אתר פטרוכימי יוכרז כשמורת טבע פשוט בדיחה

comment-2-comment

12.

comment-2-comment

11.

10.

9.

8.

7.

comment-2-comment

6.

כמה טונות של פלסטיק

5.

היזהרו

comment-2-comment

comment-2-comment

4.

3.

הביביסטים זורקים עצמם על החוף

2.

1.

בימי ביבי מוצאים גז בימי בנט לוויתנים מתים

comment-2-comment

חחחחחחחחחחחחחחחחחחח

comment-2-comment

comment-2-comment

ומזהמים את מקורות המים ואז הלוייתנים מתים.

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה