21
צילום: EPAצילום: EPA

קרחון ענק שנמס באוקיינוס "שחרר" 152 מיליארד טונות מים

בשנת 2017 התנתק הקרחון A68 מאנטרקטיקה ומאז הוא נשבר ונע צפונה. במשך שלושה חודשים, שבהם עקבו חוקרים אחר הקרחון באמצעות לוויינים, הוא שחרר לאוקיינוס כמות המים המספיקה למלא 61 מיליון בריכות אולימפיות

ynet | פורסם:23/01/2022
מדענים שעוקבים אחר הקרחון A68a, שהתנתק מיבשת אנטרקטיקה בשנת 2017, מצאו כי 152 מיליארד טונות של מים התווספו לים ליד אחד מאיי ג'ורג'יה הדרומית במשך שלושה חודשים, בשל המסת הקרחון. כך עולה ממחקר חדש.
קרחון A68a. ארכיון (צילום: רויטרס)
A68 הפך לקרחון הגדול בעולם כשנפרד ממדף הקרח לארסן C שבאנטארקטיקה ביולי 2017. מאז גוש הקרח העצום נע צפונה. בשיאו שטחו היה 5,800 קמ"ר, כרבע משטח ישראל. ב-2019 הוא התפצל לראשונה, ושמו של הקרחון המקורי השתנה ל-A68a. בדצמבר 2020, חלק מהתקופה שהמחקר מתייחס אליו, הקרחון היה במרחק של כ-50 ק"מ מהחוף המערבי של אחד מאיי ג'ורג'יה הדרומית שבדרום האוקיינוס האטלנטי, ביתם של כלבי ים ומיליוני פינגווינים ממין פינגווין הסלעים ופינגווין מלכותי.
לדברי המדענים 152 מיליארד טונות מים הם פי 20 מכמות המים באגם לוך נס בסקוטלנד או כמות המים ב-61 מיליון בריכות אולימפיות.
חוקרים מאוניברסיטת לידס, מהמרכז לתצפית ומידול קוטב (CPOM) ומהסקר האנטרקטי הבריטי (BAS) השתמשו במדידות שנערכו באמצעות לוויינים על מנת לבדוק את השטח שבו היה הקרחון ואת השינוי בעובי של הקרחון A68a לאורך מחזור חייו.
מהממצאים עולה כי הקרחון נמס לפני שהגיע לאיים. עם זאת, כתוצאה מתהליך המסת הקרחון, שוחררו לים 152 מיליארד טונות של מים מתוקים. החוקרים אמרו כי עדיין לא ברור אם הדבר פגע בחיים באוקיינוס במקום. אן בראקמן-פולגמן, חוקרת ב-CPOM ובאוניברסיטת לידס, אמרה: "זו כמות עצומה של מים, והדבר הבא שאנחנו רוצים ללמוד הוא האם הייתה לכך השפעה חיובית או שלילית על המערכת האקולוגית סביב האיים".
בראקמן-פולגמן, המחברת הראשית של המחקר, הוסיפה: "מכיוון ש-A68a עבר מסלול על פני מעבר דרייק (מצר ים באורך 800 קילומטרים בין הנקודה הדרומית ביותר של אמריקה הדרומית בכף הורן, צ'ילה לאיי שטלנד הדרומיים הסמוכים ליבשת אנטרקטיקה), אנו מקווים ללמוד יותר על קרחונים העוברים מסלול דומה, וכיצד הם משפיעים על האוקיינוסים".
מהמחקר עולה כי בשנתיים הראשונות לאחר ההתנתקות מהיבשת, הקרחון A68a היה בימים הקרים של ים ודל, הסמוך לאנטרקטיקה, ולכן הוא כמעט לא נמס. עם זאת, ברגע שהוא החל את מסעו צפונה ועבר דרך מעבר דרייק, הוא הגיע למים חמימים יותר ואז הואץ תהליך המסת הקרחון.
צילום: AFPתמונת לוויין של הקרחון, שצולמה לפני כמה שנים (צילום: AFP)
לורה גריש, מומחית מערכת מידע גאוגרפית, שהייתה שותפה לכתיבת המחקר, הוסיפה: "היה מרתק לחלוטין לעקוב אחר הקרחון A68a בכל הדרך, מיצירתו ועד סופו. מדידות תכופות אפשרו לנו לעקוב אחר כל תנועה והתפרקות של הקרחון כשהוא נע לאט צפונה, דרך סמטת הקרחונים לים סקוטיה, שם הוא צבר מהירות והתקרב לאי דרום ג'ורג'יה".
המסע של A68a תועד באמצעות תצפיות מחמישה לוויינים שונים. שינוי השטח של הקרחון תועד באמצעות שילוב של תמונות Sentinel-1, Sentinel-3 ו-MODIS. במקביל, השינוי בעובי הקרחון נמדד באמצעות CryoSat-2 ו-ICESat-2. על ידי שילוב של מדידות אלה, נקבעו השטח, העובי והשינוי בנפח הקרחון.
תומאסו פרנילו, מנהל משימת CryoSat בסוכנות החלל האירופית, אמר: "היכולת שלנו לחקור כל מהלך של הקרחון בפירוט כזה, נובעת מהתקדמות בטכניקות לוויין ושימוש במגוון מדידות. לווייני הדמיה מתעדים את מיקומו וצורתו של הקרחון ומוסיפים ממד שלישי, כאשר הם מודדים את גובה המשטחים מתחת ללוויינים ולכן יכולים לראות כיצד קרחון נמס".
לכתבה זו 21 תגובות
הוספת תגובה
21

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
8.

7.

אולי יכולים היו לקבע אותו למקומו עם עוגנים נשמע פרויקט מאוד רציני אבל אולי אפשרי ואז הוא לא היה נסחף לאזור מים חמים ונמס צריך לחשוב על זה לגבי הקרחונים העתדיים שעומדים להתנתק

comment-2-comment

אין שום דרך בעולם לעשות את זה

comment-2-comment

comment-2-comment

אומרים לך שהוא כרבע משטחה של מדינת ישראל אז איזה עוגנים בראש שלך?

comment-2-comment

זה דומה לזה שתבקש מיתוש שיעצור משאית ללא ברקסים בירידה.

comment-2-comment

6.

5.

4.

לידיעתכם. קרחן כזה גם אם יימס כולו, לא יעלה את גובה פני הים אפילו במ"מ אחד, כלומר לא יוסיף לנפח המים באוקיינוסים. זהו חוק ארכימדס. אז בבקשה לא להפחיד לשווא את הציבור.

comment-2-comment

3.

אם כן זה היה קרחון של נס קפה

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

נכון שבמקרה ורמת המליחות של המים ושל הקרח היו זהות אז מפלס הים לא היה מושפע. אומנם, הקרח בקרחונים הוא בעל מליחות נמוכה בהרבה ממי הים, ולכן כאשר הוא נמס הוא יתפוס יותר נפח, כי המסה שהוא דוחק היא זהה אבל הצפיפות יותר נמוכה.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

תוכל לתת הערכה כמה נפח יווסף לאוקינוס בגלל זה.

comment-2-comment

המים המתוקים מתעדים מהר יותר מהמים המלוחים בגלל הבדלי הלחץ החלקי. כך שזה עוד יוריד את מפלס הים (רחמנה לצלן).

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה