86

ללא הבדל דת, גזע, מין וסוג

"מגילת העצמאות הבטיחה 'שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין'. השלב הבא הוא להבין שגם ללא סוג. זה לא משנה אם אתה אדם, פרה או תרנגולת. לאף אחד אין זכות לכלוא אותך כדי לאכול אותך או את החלב או הביצה שאתה מפיק". שלומית שרביט ברזילי בטור דעה שמבקש לשחרר אותנו לעצמאות מהתלות בתעשיית המזון מן החי

שלומית שרביט ברזילי | פורסם:01/05/2022
אוטוטו נחגוג את יום העצמאות, חגיגה שרבים מאזרחי המדינה יבחרו לציין במפגש חברים במרפסת, גינה, פארק או אי תנועה, ונפנוף משותף של "על האש". החלטה טריוויאלית כמעט שמייצרת כמה רגעים של טעם טוב בפה, ומגיעה לאחר חיים שלמים של סבל וייסורים שעוברים אחרים כדי לספק את העונג הקצרצר הזה.
הסופר יצחק בשביס זינגר, נצר למשפחה שחלקה נספה בשואה, כתב ש"ביחס לבעלי חיים, כל בני האדם הם נאצים, וכל יום הוא טרבלינקה". השוואה שגורמת לרבים להרים גבה ולהיחרד ממנה, "תמיד אכלו בשר ויאכלו בשר, וכל השוואה כזאת היא זילות השואה", יאמרו בצקצוק תוך לעיסת נקניקייה.
אך שווה לתהות, האם ההשוואה הזאת כלכך מופרכת ומחרידה? זה נכון שאבותינו אכלו בשר, אבל תנאי המחייה ואיכות החיים של בעלי החיים הידרדרו למחוזות זוועה בעשרות השנים האחרונות. את הברית הבלתי כתובה בין בני האדם וחיות המשק "אתן תחיו את חייכן לצדנו, אנחנו נעניק לכן הגנה ומזון, וניקח מעט מהחלב, הביצים ובהמשך גם הבשר שלכן", החליפה תעשיית רשע חולה ונצלנית.
צילום: MEAT THE VICTIMS ILתנאים סטנדרטיים בתעשיית החלב בארץ. (צילום: MEAT THE VICTIMS IL)
ניקח לדוגמה את חייהן של התרנגולות בתעשייה ייצור ה"עוף למאכל". אפילו בשם המכובס "עוף" מסתתרת ההנחה שמדובר בחיה בעלת כנפיים ויכולת תעופה. בפועל יצורים אומללים אלו בוקעים מהביצה ועוברים סלקציה סטייל בני ישראל במצרים: "כל הבן הילוד למגרסה, חי, השליכוהו, וכל הבת תחיון". גם כן חיים, בכלוב סוללה צפוף שבו אין אפשרות לפרוש כנף, כשהמקור נקטם ללא הרדמה לטובת חיים שלמים של הטלה. או לחלופין, פיטום של אפרוח בחומרים שונים שמייצרים מוטציה שבגיל 40 יום מגיעה לגודל שבטבע לעולם לא הייתה מגיעה.
ונעבור לרגע לתעשיית החלב, שם בני אדם לוקחים זרע משור ומחדירים את זרועם עם הזרע, עמוק לרחם הפרה כדי לגרום לה להרות. חשוב לזכור, פרה איננה מייצרת חלב סתם, כמו כל יונקת, את החלב היא מייצרת עבור התינוק (מלשון יונק) שלה ולשם כך היא צריכה להיות בהיריון. היריון של פרה, בדומה לאישה, נמשך תשעה חודשים, שבסופו, דקות מעטות לאחר הלידה, אחרי שהספיקה ללקק רק מעט את העגל או העגלה שנולדו ולפני ש"בזבזה" עליהם אפילו טיפה מהחלב שאנחנו כל כך אוהבים לשתות, הרפתנים לוקחים את העגל/ה שנולדו ומרחיקים אותם להתגורר לבד בכלוב קטן שבו האוכל שיקבלו יהיה תחליף חלב זול שלא מגיע עם חום ואהבה. שלא יהיה ספק - הפרדת האם מהעגל מתבצעת חרף התנגדותה של האם המודעת לגזל וצורחת מכאב ועצב במשך זמן רב.
לאחר שעטיניה המוגדלים בצורה חסרת פרופורציה והמשכשכים בצואה ושתן (בטבע אף יונק לא בוחר לחיות בתוך צרכיו) יפיקו פחות חלב, היא תוזרע שוב בכוח לטובת היריון נוסף שיסתיים עבורה ללא פרי בטן ממשי שתוכל, כמו בטבע, לפגוש, לגדל ולהיניק. לאחר כמה מחזורים כאלו, הכוללים דלקות עטין חוזרות ונשנות, היא תועבר לשחיטה. ההתעללות הממוסדת הזאת מבוצעת במילארדי (!) בעלי חיים ודנה אותם לחיים שלמים של סבל, ללא היכרות עם אפשרות חלופית.
צילום: MEAT THE VICTIMSרק נולדה וכבר הופרדה מאמה (צילום: MEAT THE VICTIMS)
ולמה בעצם ההשוואה הזאת בין סבל מובהק של בעלי חיים כלואים וסובלים לבני אדם היא כל כך בלתי אפשרית? ההנחה שלי היא בגלל הסוגנות. כן, יש כזה דבר. במאות האחרונות האנושות התמודדה עם מהפכות (שעדיין לא הושלמו) הקשורות לשוויון גזע ומגדר, אבל כולם - שחורים או לבנים, נשים או גברים, סטרייטים או להט"בים, הם בני אדם. המהפכה, שהלוואי שניצניה כבר כאן, היא המהפכה הסוגנית. זאת שאומרת שאת כולם ברא הטבע (או אלוהים, לפי השקפתכם) ולכולם זכות לחיות חיים ללא כליאה ושעבוד.
"בשונה מעבדים או נשים שהצליחו לאחר שנים של דיכוי וקושי להשמיע קול, לבעלי החיים אין אפשרות לצאת, להפגין ולהשמיע את זעקתם. צווחות הסבל, המראות הקשים, וריחות הזוועה מוסתרים עמוק במשקים שאינם נגישים לנו ומצג השווא, המאוייר תמיד, של פרות שמחות על עטיפות השוקולד והקוטג' רחוק שנות אור מהמציאות".
צפו בהפגנה של פעילים למען זכויות בעלי חיים שהתקיימה בשבוע שעבר בחיפה:
ליאור שחר במיצג "פותחים את העיניים" בחיפה. צילום וכתוביות: דורון מודן.

עצמאות מגיעה גם עם אחריות

מגילת העצמאות הבטיחה "שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין". השלב הבא הוא להבין שגם ללא סוג. זה לא משנה אם אתה אדם, פרה או תרנגולת. לאף אחד אין זכות לכלוא אותך כדי לאכול אותך או את החלב שאתה מפיק, ואין לנו שום צורך אמיתי - בריאותי או אחר במוצרים מן החי. להפך. מחקרים רבים ומגוונים מוכיחים שיש קשר הדוק בין אכילת מוצרים מן החי או המת למחלות לב, סוכרת, וסוגים של סרטן (למשל הסרט WHAT THE HEALTH שמשודר בנטפליקס מסביר זאת היטב).
בדומה לטכנולוגיות שאפשרו את שחרורם של העבדים משדות הכותנה, או מעבודות הכביסה והדחת הכלים, כך גם תחליפי הבשר והחלב המשובחים והמשתבחים, עתידים אולי לצמצם באופן משמעותי את הצורך בהתעללות הקשה בתעשיות הקשורות לבעלי החיים, והלוואי שייתרו אותן בקרוב.
בשונה מעבדים או נשים שהצליחו לאחר שנים של דיכוי וקושי להשמיע קול, לבעלי החיים אין אפשרות לצאת, להפגין ולהשמיע את זעקתם. צווחות הסבל, המראות הקשים, וריחות הזוועה מוסתרים עמוק במשקים שאינם נגישים לנו, ומצג השווא, המאויר תמיד, של פרות שמחות על עטיפות השוקולד והקוטג' רחוק שנות אור מהמציאות. מדיניות ההסתרה והטשטוש הזאת כל כך מוטבעת בנו, כך שבעוד כולנו היינו מאשרים לילדינו ליציאה לסיור במטע דובדבנים כדי שיראו מאיפה הם מגיעים לפינו, כמה מאיתנו ייקחו את ילדיהם לביקור בבית מטבחיים? כל כך התרגלנו לניצול שהסבל העצום הזה נשאר שקוף לנו, וישנם בעלי אינטרסים רבים שיעשו הרבה להשאיר את המצב הקיים כמות שהוא.
אולי דווקא ביום העצמאות הזה נזכור שעצמאות מגיעה גם עם אחריות, ולצד הזכויות ישנן גם מחויבויות, כמו הדאגה לחלש מאיתנו והשמעת קולם של חסרי האונים שאינם יכולים למחות על העוול המתמשך הנעשה להם.
צילום: MEAT THE VICTIMS ILלכל גור יונק הזכות הטבעית לינוק (צילום: MEAT THE VICTIMS IL)
אבל מסתבר שהטבע הוא חכם מאיתנו ונראה שכדור הארץ עצמו מחזיר מלחמה. הקורונה יכולה להיות רק 'סיפתח' לחולות רעות קטלניות ומסוכנות שיתרגשו עלינו אם נמשיך לעשוק את בעלי החיים ולהתעלל בהם (שפעת העופות, מחלת הפרה המשוגעת, שפעת החזירים ומי יודע מה צפוי הלאה). אם נמשיך לתת לחיות לחיות בתת-תנאים, בזוהמה ובסבל מתמשך, שלא נופתע שבמקום טעם של שוקולד בפה אנחנו עלולים להתעורר עם קלקול קיבה מסלמונלה.
אין באפשרותנו לעשות הרבה כדי למנוע את המלחמות באוקראינה, סוריה או אתיופיה, אבל כאן יש לנו את האפשרות לבחור אחרת. מחקרים הוכיחו שתעשיית הבשר אחראית על 20 אחוז מפליטת גזי החממה בעולם - יותר מכל הפליטות שמקורן בתחבורה. ילדינו כבר יחיו בעולם חם ומודע יותר, ודמיינו את עצמכם עומדים מולם בעוד 20 שנה ומסבירים להם שידעתם הכול אבל לא חדלתם מלצרוך מן החי כי "היה לכם טעים" ו"התרגלתם".
זה קל ופשוט לעבור למדף ליד ולצרוך מזון מן הצומח במקום מן החי. זה לגמרי תלוי בנו שכולם ייהנו מהאפשרות לחיות חיים חופשיים ללא הבדל דת, גזע, מין או סוג.
לכתבה זו 86 תגובות
הוספת תגובה
86

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
55.

כתבה חשוב

54.

החרטטת הכאילו מוסרית שמחילה זכויות אדם על בעלי חיים היא מופרכת. בעלי חיים שייכים לעולם שבו אין ערך לחיי הפרט אלא אך ורק לחיי המין. בעולם החי הישרדותם של מינים תלויה בהכרח בדילול מינים אחרים. אני מאמין שאין לבעלי חיים החיים בטבע חוויית סבל ואימה כפי שהן קיימות אצל האדם. הדבר ניכר בסרטי טבע רבים בהם רגע לאחר שהצליח להימלט, חוזר הניצול ללכך עשב כהרגלו. האנשה של בעלי חיים יוצרת עיוות מוסרי. והדוגמא של בשביס זינגר רק מראה כמה ניתן באמצעות האנשת בעלי חיים להפוך בקלות את מעשי הנאצים למעשה טבעי ונורמטיבי. אגב, זו היתה הפילוסופיה של היטלר,.שביקש להחיל את הבריקה הטבעית של דרווין על התרבות האנושית ולשחרר את החזק מעולו של החלש. שנאתו ליהודים נבעה מכך שהם הביאו את המוסר לעולם, וחיבלו לשיטתו בתורת האבולוציה ומנעו מהאנושות את השבחת הגזע הנגזרת מהברירה הטבעית.

comment-2-comment

האריה והציפור שבדוגמתך, אוכלים יצור חי אחר כדי לשרוד. האדם לא חייב מוצרים מן החי כדי לשרוד, בטח לא בעולם המערבי השופע בתחליפים בריאים וראויים. יותר מזה, אם היית צריך לשחוט בעצמך פרה או תרנגולת, היית מסוגל לעשות זאת?

53.

הרוב הם טובים.

comment-2-comment

52.

בעיקר בייקון

comment-2-comment

אז בשביל מה בעצם? וגם אם בשום אופן לא תתרגל לטעם מעט שונה, האם ארוחה של 5 דקות, יותר חשוב בעינייך מלקיחת חיים שלמים של בעל חיים?

comment-2-comment

אי פעם תוכל לעשות בנושא. אז תקפוץ לנו, ילד נחות

comment-2-comment

ממליץ לך על גן עדן= רחמים וחמלה= לוותר על מוצרים שמקורם מבעלי חיים מרגישים ונושמים שנרצחו באכזריות בעודם בחיים. הבחירה שלך...

51.

מעורר מחשבה, תעשית בעלי החיים היא תעשיה איומה שצריכה להעלם מהעולם.

50.

שחררו את בעלי החיים מהסבל והתעללות. שיהיה יום עצמאות שמח באמת!

49.

48.

47.

מפסיק עם האג'נדה הטבעונית נגד אכילת בשר! בשר הוא האוכל הטבעי והבריא של האדם! להשוות את היחס של בני אדם לחיות לתנועה הנאצית זה פשוט שיא הבורות! אי אפשר לאכול בלי לפגוע בחיות, גם חקלאות גורמת להרבה סבל של חיות: פשוט הורגים כל חייה שעלולה לפגוע ביבול (מכרסמים, זוחלים, ציפורים...), ומגרשים את החיות מאזור המחייה שלהם וגורמים להכחדה שלהם. לא לדבר על הכימיקלים שמזהמים והורסים את האדמה... אם כל כך בוער לכם סבל החיות, תוכלו בשר אורגני.

comment-2-comment

עיוות גנטי? הפרדה בין אם ובנה לצורך גניבת החלב שלה? קיטום מקור תרנגולות כדי שלא ינקרו זו את זו מרוב שיעמום בכלוב? טבעי לחשמל אותן למוות בגיל שנה וחצי? טבעי לצרוב מספר על פרות בברזל מלובן? טבעי לגדום קרניים לפרות ולשפוך חומצה על החורים? מה טבעי? אולי טבעי לאדם לרוץ אחרי הטרף כמו אריה, לתקוע ציפורניים ולאכול את הטרף בלי בישול ובלי לחתוך בסכין ולתבל?

46.

כתבה חשובה מאין כמוה

45.

comment-2-comment

comment-2-comment

שום דבר, שמיעוט קיצוני כמוך יכול לעשות בנושא.

44.

כתבה חשובה מאוד, גם לחיות מגיע לחיות את החיים שלהם. חג עצמאות שמח לבני החיים ובני אדם

43.

כאשר מדובר על תמ"ל על בסיס חלב . זה ממש לא לגיטימי להרעיב ילדים רק כדי שפרות לא יסבלו .תמ"ל צמחי הוא לא מומלץ רפואית.. יותר נכון לשפר את תנאי המחייה של בעלי החיים ולא רק להמנע מצריכת חלב .

comment-2-comment

מה שלא בריא זה לכפות על ילדים לאכול בעלי חיים שהם כל כך אוהבים ללטף כשהם חיים, ולרמות אותם שצריך את הכולסטרול הרע הזה בשביל חלבון, בזמן שאפשר לקבל חלבון נפלא מהצומח, וכך גם ברזל, סידן וכו'.

comment-2-comment

לקלוט את והעיוות הזוועתי בשתיית חלב של יונק אחר

42.

ממליץ לכולם הסרט Behind Impossible של Vinnie Tortorich המחקרים האוביקטיביים מראים שמזון מן החי ובעיקר בשר הרבה יותר בריא. תחשבו למה תעשיית המזון המהונדס מממנת ארגוני טבעונים ותזונאים שימליצו על מזון מהונדס תבדקו את NSNG No Sugar No Grain הרבה בריאות לכולם. ועל מנת לשפר את חיי הפרות תחפשו Grass Fed גם לבשר וגם לגבינות בתיאבון.

41.

אם זה ערך אמיתי אז למה מותר להדביר כל מיני בע"ח? לומר שאפשר בלי בשר אבל קשה לחיות עם מקקים זה תשובה גרוע מכיוון שאם רגשות החיות הינו ערך אמיתי כל כך, אז מה אם לא נח לנו עם נמלים ומקקים??? אלא מה, כשנח לכם אתם מקיימים וכשלא נח לכם אתם לא מקיימים. כך גם שאר האנשים שלא רוצים שניצל תירס על המנגל- לא נח להם אז לא מקיימים....

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה בעצמך תחליט, אם זה עומד בקריטריונים שלך עצמך להיות אדם מוסרי, או שזה מתנגש.

40.

קול הקבות צודיק 100 אחוז

39.

ארץ זבת חלב ודבש

38.

37.

36.

סין ורוסיה המזהמות הכי גדולות ולא תעשיית הבקר, תתעוררי

35.

מסכים בעל ליבי לכתוב כאן. רוצה להוסיף דבר אחד - מי שפועל בעד זכויותיהם של בעלי החיים פועל גם בעד עצמו. כולנו בתוך תהליך המוביל כל אחד מאיתנו אל המוות. מי שרוצה לחיות צריך להפסיק את תהליך המוות - כל מוות של כל חי. זו רקמה אחת. בהביאנו מוות על בעלי חיים, אנחנו מביאים מוות גם על עצמנו.

34.

comment-2-comment

סרטן, מחלות לב, סוכרת ועוד, כולן קשורות בצריכת מזון מן החי (בשר, עוף, דגים, ביצים חלב ומוצריו). בארה"ב ההוצאה בתחום מחלות הלב בלבד הגיעה ב 2021 ל216 מיליארד דולר!

33.

כתבה מאוד חשובה

32.

comment-2-comment

31.

אל תיפלו בפח

30.

סתם שאלה למתעלמים על פרה שרועה במרחבי אוסטרליה או ארגנטינה ונשחטת, צועקים. על אלפי בעלי חיים קטנים שמרססים אותם (כן גם ריסוס אורגני הורג), ומשמידים כדי לגדל צמחים, לא מעניין אותך?

comment-2-comment

מעבר לתזונה מהצומח יקטין משמעותית את השטחים הדרושים בכדי להאכיל את האנושות, וכך גם יבלום גם את הפגיעה בסביבות מחיה של חיות בר, אלו שנפגעים מהפעילות החקלאית עצמה, ואלו שנכחדים כי כורתים את יער הגשם שהם חיים בו. תעשיות המזון מהחי פוגעות לא רק בבעלי החיים שהן מחזיקות בהם. אין שום הגיון בהרבעת עשרות מיליארדי בעלי חיים (כן) שצורכים כמויות אדירות של מזון ומים, שמייצרים כמויות אדירה של צואה ושתן, ושתנאי ה"מחיה" שלהם הן כר פורה לזיהומים ומחלות, במקום להפיק מזון ישירות מהצומח.

29.

ואחרי שאיבדתי את האמון בתקשורת מהמון סיבות ובמיוחד לאחרונה.. מגיעה כתבה כל כך חשובה לנו ולבעלי החיים. לנו זה יכול לשנות את הבריאות ואת העתיד ולבעלי החיים האומללים את הגורל האכזר שלהם. תודה גם לווינט שהשכילו לפרסם ולא לגנוז.

28.

רוב האנשים מעדיפים לחיות עם עיניים סגורות. בעלי החיים צריכים אותנו מפוכחים וטבעונים

27.

כל אחד שיבחר מה שטוב לו אינני מוכן לוותר על בשר , אולי ניתן קצת לשפר את תנאי המחיה ולא יותר מכך מה את רוצה לאכול מהצומח עגבניה. תהני

26.

מחקרים הראו שלצמחים יש רגשות, האם גם להם מגיע מגילת עצמאות ? מה תאכלי כשלצמחים ולחיות יהיו זכויות שוות לאדם ?

comment-2-comment

25.

comment-2-comment

24.

נעשה את זה עד הסוף. מה עם החירות של הילדים בסין שנמכרים לעבדות על ידי ההןרים שלהם ומועסקים במפעלים על מנת להרכיב אייפונים?

comment-2-comment

להסיט את הדיון למקומות אחרים כדי לא לענות על השאלות הקשות שבכתבה עצמה

23.

הלוואי שיצליחו לחדור את מעטה האטימות, האדישות או סתם רוע (כפי שלבטח יבטאו התגובות). אנחנו מרוויחים ביושר את הבוז שיחושו כלפינו הדורות הבאים

22.

כתבה מעולה ממחישה תודה

21.

גזילת עצמאותם של בעלי החיים, ולחגוג את חג החירות תוך שיעבוד בעלי החיים. בעלי החיים לא נועדו לסיפוק גחמות האדם בדיוק כשם שהיהודים לא נועדו לסיפוק גחמות הנאצים, ובדיוק כשם שהשחורים לא נועדו לסיפוק גחמות הלבנים.

comment-2-comment

עכברים, נחשים, לטאות, זבובים ועוד המון בעלי חיים נרצחים כדי שתוכל לאכול גזר ומלפפון. ובכמויות מטורפות. תשאל כל חקלאי. החיים שלהם לא נועדו כדי לספק גחמות של האדם. לא כך כתבת?

comment-2-comment

comment-2-comment

כדי לגדל פרה צריך לתת לה טונות רבות של אוכל ומים, וזאת במקום להאכיל ישירות את בני האדם באותו התוצרת החלקאית

20.

אין שואה כמו שואת בעלי החיים.

19.

תודה על הכתבה

18.

רק כהכרעה אישית. כפייתן בנוסח יורופסקי, זו עוד צורה של רודנות ולא אוטופיה.

comment-2-comment

comment-2-comment

צמחוני.

comment-2-comment

הוא מראה את המציאות. הבחירה נשארת שלך. רק אין לך יותר את התירוץ של הבורות.

17.

16.

15.

הגיע הזמן לשחרר את העבדים והשפחות כבר!

14.

לצערי יש סיבה שלכתבה הזו יש רק 8 תגובות. זה כך כך לא מעניין אף אחד. "כשגזל הופך לדרך חייהם של קבוצת אנשים בחברה, במשך הזמן הם יצרו מערכת חוקים שתאפשר אותו וקוד מוסרי שיפאר אותו"

13.

תמיד ובכל מקום יש קורבנות

12.

הגיע הזמן לצמצם משמעותית את תעשית הבשר מן החי.

comment-2-comment

11.

ישנם המון אנשים שמעוניינים ברווחתם של החיות, אולם לא מציעים עבורם שום אפשרויות אחרות עבור אלה שחייבים לאכול בשר. לכל אחד שאוכל ירקות, ישנה אפשרות של אורגני, אבל איננו כך במשק הבשר. אם הם היו נלחמים עבור משק בשר עם תנאי מחייה נאותים עבור החיות, היייתה להם המון תמיכה. אבל כאשר הם מכנים אנשים "רוצחים" ומציגים את תנאי המחייה הירודים של החיות אולם לא מציגים אופציותת אחרות, אין ולא יהיה להם שום השפעה

comment-2-comment

comment-2-comment

במילה "רוצח" צריכה להיות מודעות והבנה למעשה. וכשאני אכלתי בעלי חיים, לא הייתי רוצח וגם אתה לא. ואכלתי הרבה.... לא הבנתי מה קורה מאחורי הקלעים של אכילת הבשר שלי, ואת העובדה שממש אין צורך בזה. לא צורך בריאות (להפך), לא מבחינת טעם, כי עובדה, אני אוכל היום את אותם דברים (המבורגר, פיצה, גבינות, וכו' בגרסה הטבעונית, וכמובן גם אוכל 'רגיל'). אז בשביל מה? נכון, בתהליך די מהיר, למדתי להכין 6-5 מתכונים חדשים שדי חוזרים על עצמם (חביתה מקושקשת מטופו, יותר טעימה מהמקור, מוקפצים למיניהם, וכו').

10.

אומץ מעורר השראה אנשים אמיצים שאומרים מה שעל ליבם גם אם אינו פופולרי אם מדובר בבעלי חיים, פליטים, מלחמה באוקראינה או כל נושא אחר מאחל לכולנו יותר אומץ ואני ביום העצמאות הזה לא אגע במוצרים מן החי

9.

מקווה לעצמאות בעלי החיים ולחיים של חמלה לכולם.

8.

comment-2-comment

comment-2-comment

7.

6.

5.

במסווה של אוהבי חיות

comment-2-comment

4.

Very well written. Makes so much sense, difficult to grasp how humans continue to eat meat. If people don't care about the animals, they should at least care about themselves and realize that the meat industry leads to diseases (corona, salmonela) and climate disasters

3.

comment-2-comment

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה