47
מורן אזולאי 850

התקציב עבר בממשלה, הבעיות בכנסת רק מתחילות

למרות רפורמות מרחיקות לכת והבטחות שהופרו, בסוף כל השרים התיישרו. עכשיו בקואליציה יעברו לפירוק המוקשים בכנסת - ויש אחד בעייתי במיוחד | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 02/08/2021
גם השרים שישבו אמש סביב שולחן הממשלה בדרך ליעד שהוצב, אישור התקציב, לא האמינו איך חבורה עם כל כך הרבה שונות בתפיסה הכלכלית מצליחה ליישר קו סביב לא מעט רפורמות נועזות, שאת חלקן מנסים חברי כנסת להעביר שנים ללא הצלחה.
רפורמת הייבוא (בתמרוקים, בחשמל, בחקלאות) סוכלה במשך שנים על ידי רגולטורים מתחלפים; נגד העלאת גיל הפרישה בהדרגה יצאו בחריפות מפלגות גוש המרכז שמאל; רפורמת הכשרות עוררה סערה גדולה, וגם פרויקט המטרו השאפתני בגוש דן אושר. לאלה נוספו העלאת מיסים עקיפים למרות הצהרות בומבסטיות שלא יהיו העלאות. כמה משרי הממשלה סברו שחלק מהצעדים כל כך נועזים עד שברור שלא יבשילו לאישור הסופי, כשברקע גם איומים על בסיס יומי מחברי קואליציה לא לתמוך בתקציב. בסוף, כולם התיישרו.
מי שלא הסתירה את ההלם מהמצב הייתה זו שהממשלה כמעט נכפתה עליה, שרת הפנים איילת שקד, ברגע של התנגשות אידיאולוגית עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ממרצ. בסמיכות זמנים מפתיעה הם הביעו עמדות מנוגדות סביב הגירעון בקופה. "צריך להגדיל את הגירעון", אמר השר הורוביץ ברגע ששקד אמרה בדיוק את ההיפך: "חייבים לצמצם אותו".
למשמע הסתירה בדבריהם של השרים הבכירים והצחוק שנשמע סביב השולחן, סיכמה שקד בהומור: "בסוף עיקר המחלוקות שלנו הן בתחומים הכלכליים".
צילום: עמוס בן גרשום, לעישיבת הממשלה על התקציב (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
אישור תקציב המדינה בממשלה, אחרי שהפך בשנתיים האחרונות לסוגיה פוליטית משמעותית והוביל אפילו למערכת הבחירות הרביעית, אינו עניין פעוט. הוא גם מספק חמצן לממשלה שמרגישה שכל יום מחדש היא חייבת להוכיח את עצמה.
התוצאה הסופית - בנוסף לבשורת סיום מצב הביניים במשרדי הממשלה שעבדו במתכונת מוגבלת לפי תקציב ישן - אמורה לייצב את המערכת הפוליטית ולאפשר עכשיו את הרחבת הממשלה ואת דילולה של האופוזיציה הקשוחה והבועטת.
כבר הבוקר, רוב ראשי מפלגות הקואליציה עם הפנים לשם. הם משוכנעים שמרגע שתושג תמונת הניצחון של אישור התקציב בכנסת, בליכוד יהיו מי שיחשבו את מסלולם מחדש. יסרבו לצאת לפנסיה מספסלי האופוזיציה בחסות התעקשותו של נתניהו להישאר.
הרצון להרחיב את הממשלה אינו רק עניין אידיאולוגי. מצד אחד, ראש הממשלה בנט מחויב אישית ליו"ר רע"מ מנסור עבאס. מצד שני, בקרב חלקים בקואליציה ישנה תחושה שרע״מ לא מספקת את הסחורה. התחושה התגברה סביב הפלת יוזמת אי-הפללת צרכני הקנאביס בשבוע שעבר, אז הצביעה רע״מ נגד למרות ההסכמים. לפני שבועיים וחצי הבטיח עבאס בקולו שאם ההצבעה תידחה בשבועיים, יימצאו פתרונות. שבועיים חלפו ופתרונות אין.
ח"כ מירב בן ארי מיש עתיד, הבוקר באולפן (צילום: משה מזרחי)
(צילום: גיל יוחנן, משה מזרחי)
הבעיות לא נגמרות כאן. מאחורי עבאס סיעה עצמאית, שלא בהכרח מתיישרת עם הסיכומים שלו. אישור התקציב בהסתמכות עליהם הוא לא אירוע פשוט. עוד יהיו אינספור מהמורות בדרך עד האישור הסופי.
לא מדובר רק על הישגיים אישיים. כדי להבין עד כמה התמונה מורכבת מספיק להתעכב על הסיפור הבא: בשבועיים האחרונים הציף ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת בפני הקואליציה הצעת חוק שחשוב לו לקדם תמורת מתן רשת ביטחון לקואליציה בסוגיה שחשובה להם. החוק אמור לאפשר לחבר לחשמל יישובים ערביים עוד לפני מתן טופס 4 (אישור אכלוס) כדי למנוע מצבים קיימים של חיבור פיראטי לחשמל או חיבור גנרטורים ופתרונות פרוביזוריים אחרים.
בקואליציה הבטיחו לטיבי לתמוך בהצעה בקריאה הטרומית ולהתקדם לאט. ולפתע הקואליציה חזרה בה. טיבי נזעק לשיחה בהולה כדי לתהות לפשר סיבוב הפרסה, ואז הגדיר אחד מראשי הקואליציה את הסיבה: "זה לא קשור אלינו, זה עניין בין ערבים". במילים אחרות: רע"מ מתנגדת לתת לטיבי את ההישג. התיישרו עם עבאס.
הבעיה שהתפתחה גדולה מהסיפור הנקודתי. אם בקואליציה ימשיכו לגבות את רע"מ, בהיעדר ברירה אחרת, הם יצטרכו להיפרד מרשת הביטחון שסיפקה המשותפת - גם בעניין התקציב בכנסת.
לכתבה זו 47 תגובות
הוספת תגובה
47

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
32.

31.

30.

חלאס שחררי עבר בממשלה ובטוח יעבור בכנסת עם דבר ממה שאת כותבת לא קורה או שתמיד בכל קורה הפוך.

29.

28.

27.

מדויק מאוד

26.

ממש מפחיד, העיקר זה לא לשרוד!!!!. ע״ח מי אתם שורדים? ומה עם מדינת היהודים בשביל לשרוד? תתעוררו!!!!!

25.

פשוט מפחיד מה שקורה פה

24.

23.

שהוא משאיר את המשק פתוח, שנחלה, אז מה? אנחנו פיונים שלו לצבור רייטינג פוליטי

22.

21.

20.

יעבירו את התקציב ואז רע"ם ימצאו את עצמם בחוץ לאחר שיצרפו מפלגה אחרת לקואליציה

19.

18.

וחכו תכף יעלו מחרי ביטוח בריאות כי מי ישלם את ה40% תוספת מס לבטוח רפואי ? חברות ביטוח ??? אנחנו נשלם והרבה פחות אנשים יוכלו להרשות לעצמם ביטוח פרטי . מה יקרה ? עליית עומס על מע' בריאות ציבורית שגם קיבלה פחות !!! כסף השנה ... תהנו ממשלת ש'

comment-2-comment

comment-2-comment

הכל זה אלטרנטיבות

17.

ומרגיש שיש כאן ממשלה שעובדת בשבילו . עם קשיים , מחלוקות , אבל אשכרה עובדת

comment-2-comment

זה מסביר את הכל אינטרסנטים בלי אידיאולוגיה

16.

גם את בחמוצים דפנה מה פוחדת מהטובקים שקיבלת תהיי ישרה בדיווחים ובלי הפחדות

15.

בתוך כל הסחרור שביבי עשה לכל העיתונאים בשנים האחרונות, יש אחת שהצליחה לצאת מהסחרור ומתחושת הבחילה שעוררו העיתונאים בשנים האחרונות. סיקור שווה, נקי, חף מנגיעות אישיות ( לא לפה ולא לשם) ובעיקר לא משתלח וחסר פחד. חזק ואמץ, מורן אזולאי...

14.

comment-2-comment

13.

הממשלה נכנעת לרעמ

12.

ביבי ניגן בכינור ובנט את לפיד כולם רוקדים סוף מעשה במחשבה תחילה

11.

ו למי יש ביקורת תחבורה שניהל מדינה ללא תקציב כלל

10.

9.

האוייב של האוייב שלי הוא החבר שלי. לכן מפני שכולם נגד אחד ואחד נגד כולם אז כולם חברים וחכן ניתן פתאום להעביר את כל החוקים בעולם. בהצלחה להם והמשך קיום פורה ועבודה מבריקה.

8.

7.

comment-2-comment

עכשיו הם הכלבות של עבאס והרשימה המשותפת....כל איום שלהם בנט ושקד מקשקשים בזנב

6.

5.

כל יום שעובר הממשלה שקמה מוכיחה כמה היא הדבר הטוב ביותר שקרה לעם שלנו אולי מאז קום המדינה. חבורת אנשים בעלי מגוון הכי רחב של דעות שהיה אי פעם מוצאים את שביל הזהב רק מסיבה אחת - כולם מרגישים מחויבות למדינה ולא לכיסא. ישר כח ממשלה מדהימה!!!

comment-2-comment

אם רק היינו נותנים להם את המפתחות

comment-2-comment

comment-2-comment

איפה אתה מופיע. אוסף בדיחות כמו שכתבת קשה לקבל מאדם אחד. מרץ אנא תפרשו מהממשלה הרעה הזו לא הצבענו לכם בשביל שהבחור עם הכיפה יהיה ראש הממשלה

comment-2-comment

זה או שהבחור עם הכיפה הסרוגה יהיה ראש ממשלה, או שכל העסקנים החרדים יחזיקו את המדינה בביצים. מרץ עשו את הבחירה הנכונה.

4.

comment-2-comment

אותו ביבי שהצביע נגד חוק איחוד המשפחות אותו ביבי שהיה 13 שנה על הכיסא ולא עשה שום דבר נגד הגירעון לא

comment-2-comment

comment-2-comment

מעולם ביבי לא אתה ממשלה איתו

comment-2-comment

3.

כולם עשירים בישראל ששום העלאה לא תזיז להם

2.

נסים ונפלאות מביאה עלינו הממשלה שעשויה כשמלה התפורה מהרבה חלקי בד שונים ומשונים. מורן אזולאי גילתה את ה"אור" הגנוז בממשלה זו, שעושה למורן רק טוב. מורן עברה מטאמורפוזה תוך הרבה פחות מחודש. שיא ג'ינס חדש. כמוה כל הכת שמורן מיוצגת ב"ה. תחי הדמוקרטיה.

1.

ואוכלי החינם חוגגים

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה