87
צילום: באדיבות המועצה המקומית ג'לג'וליהצילום: באדיבות המועצה המקומית ג'לג'וליה

בעזרת השמש: כשג'לג'וליה הפסיקה לשלם על חשמל

בשקט בשקט, המועצה המקומית הערבית הקטנה ג'לג'וליה עוקפת ערים גדולות בסיבוב והופכת למעצמת אנרגיה מתחדשת. כך קורם עור וגידים המיזם האנרגטי השאפתני של המועצה, שיניב לה רווחים יפים - מבלי שהיא תשקיע בכך אפילו שקל

יהונתן שר, זווית | פורסם:05/08/2022
אם מישהו היה מגיע אליכם הביתה ומציע לקנות לכם מזגן וגופי תאורה חדשים, לשלם במקומכם את חשבון החשמל, להקים עבורכם פאנלים סולאריים על הגג ומעל החניה, ובעתיד הקרוב-מאוד גם לחלוק איתכם את הרווחים שהפאנלים מייצרים להם (ולכם) – מה הייתם אומרים? אני הייתי שואל איפה חותמים. העסקה הזו, שנשמעת טוב מכדי להיות אמיתית, היא רק הצעד הראשון בתוכנית של רשות מקומית אחת להפוך מצרכנית אנרגיה - ליצרנית אנרגיה שנמצאת בחזית החדשנות של הטכנולוגיה הירוקה בישראל. ולא מדובר בתל אביב, ירושלים או אילת - אלא בלא אחרת מאשר ג'לג'וליה.
הרשות המקומית הערבית-מוסלמית הקטנה ג'לג'וליה מונה כ-10,000 תושבים, והיא ממוקמת כ-3 קילומטרים מזרחית לכפר סבא. בסוף השנה שעברה יצאה הרשות במכרז שמטרתו התייעלות אנרגטית וייצור אנרגיה מתחדשת במוסדות הציבוריים ובמרחב הציבורי, עם הכוונה להגיע לעצמאות אנרגטית - היכולת לייצר את כמות החשמל שאותה המוסדות הציבוריים במועצה צורכים בכוחות עצמם. לצורך כך, המועצה ביצעה סקר מקיף שבדק את כלל צרכני החשמל הציבוריים - כגון תאורת רחובות, תאורת מגרשי ספורט ושימוש בתאורת פנים ובמזגנים בכיתות ובמבנים ציבוריים, וכן ביצעה סקר משלים לאיתור גגות עם פוטנציאל להקמת מתקני אנרגיה סולארית.
המהלך שג'לג'וליה ביצעה היה יעיל ומהיר: בספטמבר שעבר פרסמה המועצה המקומית מכרז שחיפש שותפות עם יזם לצורך מיזמי עצמאות אנרגטית, בינואר המועצה הפסיקה לשלם עבור חשמל ובתחילת פברואר הפאנלים הסולאריים הראשונים כבר הותקנו על הגגות. "רצינו לעשות דברים מהירים ומעשיים – ואנחנו מודעים למגבלות שיש לרשות מקומית", מסביר ראש המועצה המקומית ג'לג'וליה, דרוויש ראבי, שהוביל את המיזם. "העסקה ייחודית בכך שאנחנו לא מוציאים שקל מהכיס ולא מתחייבים להלוואות - אנחנו רק מוסרים את הגגות לצורך התקנת המערכות הסולאריות".

רווח של מיליון שקל בשנה

"הרכיב הראשון של המיזם הוא ייצור אנרגיה, תוך ניצול מקסימלי של כל גגות המבנים הציבוריים, ובהמשך גם הקמת קירויים סולאריים על גבי מגרשי ספורט וחניונים", מסביר איתי צחר, מנכ"ל המועצה המקומית ג'לג'וליה. "המטרה היא לייצר כמה שיותר אנרגיה מתשתיות קיימות ומכאלה שאפשר להקים בזמן הקרוב".
צילום: באדיבות המועצה המקומית ג'לג'וליההאודיטוריום (צילום: באדיבות המועצה המקומית ג'לג'וליה)
לפי צחר, חצי מהפאנלים הסולאריים שנכללים בשלב הראשון של הפעילות כבר הוקמו על הגגות, ובחודשים הקרובים צפויה להסתיים ההתקנה של השאר - הכול, כאמור, ללא תשלום מצד המועצה המקומית. שווי ייצור החשמל בסוף השלב הראשון מוערך בלמעלה מ-2 מיליון שקל, מתוכם כ-700 אלף שקל הם רווח ישיר למועצה (שישמש בין השאר לשיפור תשתיות קיימות במוסדות החינוכיים והציבוריים ובמרחב הציבורי בכלל). שאר הרווחים יגיעו ליזם שהשקיע בהקמת המערכת - חברת Miden, שזכתה במכרז שג'לג'וליה פרסמה.
"הרכיב השני של המיזם הוא ייעול הצריכה האנרגטית: זה כולל החלפה של תאורת הרחוב, של תאורת הפנים במוסדות הציבוריים ושל המזגנים, במטרה שכל רכיב חשמלי לא-יעיל מבחינה אנרגטית יוחלף", מספר צחר. למעשה, אחד מתנאי המכרז היה להפחית את צריכת החשמל של המועצה ב-50 אחוז לפחות - על חשבון היזם. המועצה צופה שהוצאותיה על חשמל ותחזוקה יפחתו בשל השינויים האלה מכ-800 אלף שקל בכל שנה לכ-400 אלף שקל בשנה. "עכשיו, בחופש הגדול, כל המזגנים הישנים, התקולים והלא-מאוד-מקררים בכל כיתות הלימוד וכן במשרדי המועצה מוחלפים בחדשים, תאורת הפנים מוחלפת, והתלמידים והעובדים מקבלים סביבה איכותית יותר - לצד החיסכון האדיר בעלויות ההפעלה והתחזוקה", אומר צחר.
הרווח שתקבל המועצה מייצור החשמל הסולארי ומייעול הצריכה האנרגטית בלבד יעמוד על מיליון שקל בשנה - זאת מבלי לכלול את שווי המכשירים שהוחלפו, ואת שוויין של עבודות איטום גגות שביצעה החברה על חשבונה לפני הקמת הפאנלים הסולאריים בכדי למנוע הפרעות עתידיות לפעילות של המערכת.

ליישם את מה שנראה דמיוני

בנוסף, התוכנית כוללת את שיפור השליטה והבקרה על הוצאות האנרגיה של הרשות המקומית באמצעות מערכת ממוחשבת ריכוזית שפיתוחה נמצא בעיצומו, ופיתוח מיזמי חדשנות אנרגטיים. "מה שנראה היום דמיוני או חצי-דמיוני, יהפוך לישים בתוך תקופת המכרז (שתעמוד על 25 שנה, י.ש.)", מספר צחר.
צילום: באדיבות המועצה המקומית ג'לג'וליהבית ספר אגיא'ל (צילום: באדיבות המועצה המקומית ג'לג'וליה)
חלק ממיזמי החדשנות האלה מתוכננים להיות מיושמים בשטח ממש בקרוב. "אנחנו מתכננים להקים קירות סולאריים או דרכים סולאריות, וליישם תוך רבעון או שניים פיילוט של מדרכה או כביש שייצרו חשמל ויאפשרו טעינה של מוצרים כמו אופניים או רכבים חשמליים", אומר צחר. "תוך חודשיים או שלושה גם נציג את המבנה הציבורי הראשון בישראל שכולל מערכת אגירת אנרגיה, שתאפשר לעשות שימוש באנרגיה הסולארית בשעות שבהן אין שמש או שבהן תעריף החשמל גבוה יותר (עבור צרכנים גדולים חברת החשמל קובעת תעריפים משתנים בהתאם לעומס צריכת החשמל על הרשת, י.ש.)". מבנה זה יהיה אחד מבתי הספר, שיוכל להפוך כך למבנה בעל רציפות תפקודית גם בעיתות חירום שבהן לא תהיה אספקת חשמל סדירה. בהסתכלות ארוכת-טווח יותר, אחד הרעיונות המתוכננים הוא פיתוח רשת חשמל מקומית עצמאית ("מיקרו-גריד") – ומכירת חשמל נקי שמיוצר על ידי הרשות ישירות לתושבים.
"הרעיון שהרשות יכולה לאשר ליזם לקדם מהלכים ולצרף טכנולוגיות נוספות ברגע שמוכחים היתרונות הכלכליים והסביבתיים שלהן, יוצר העצמה עבור שני הצדדים", אומר ד"ר נועם ואן דר האל, המדען של חברת Miden. כיוונים נוספים להתפתחות של שיתוף הפעולה בין החברה לרשות שוואן דר האל מציין הם בתחומי צמצום וטיפול בפסולת, ובשיתוף של כלל התושבים במהפכה האנרגטית של המועצה. "בסופו של דבר, המבנים הציבוריים והתשתיות ששייכות לרשות צורכים 7-3 אחוזים בלבד מהאנרגיה של עיר – ולכל השאר אחראיים התושבים. לכן, אחד מהיעדים שלנו הוא להגיע עם הרשות גם לתושבים, ולאפשר גם להם להגיע לעצמאות אנרגטית".

עסקה משתלמת לשני הצדדים

כאמור, המיזם כולו, על כל רווחיו המיידיים והעתידיים, מבוצע ללא השקעה של שקל אחד מצד הרשות. כיצד ייתכן שמדובר בעסקה טובה עבור היזם? "היום, באירופה, כשמחליטים להשקיע בייצור אנרגיה סולארית, טווח החזר ההשקעה עומד על בערך 15 שנה – בזמן שבישראל משופעת השמש, זמן החזר ההשקעה הוא כ-7 שנים", מסביר ואן דר האל. "אנחנו בחברה מבינים שגם אם מוסיפים להשקעה הראשונית נדבכים נוספים, וזמן החזר ההשקעה מתארך מעט - זה עדיין משתלם".
צילום: באדיבות המועצה המקומית ג'לג'וליההתקנת פאנל סולארי על גג מבנה חינוך (צילום: באדיבות המועצה המקומית ג'לג'וליה)
בנוסף לרווחים הכלכליים והסביבתיים, העובדה שמדובר במיזם שלא דורש השקעה כספית מצד המועצה המקומית מאפשרת להשתמש בו לצורך קידום שוויון חברתי. "לא ייתכן שלרשות כמו ג'לג'וליה, שנמצאת במרכז הארץ, יהיו הכנסות עצמיות (כספים שנגבים ישירות מן האזרחים והעסקים שבתחומי הרשות המקומית, י.ש.) של 549 שקל לתושב – כשבכפר סבא הסמוכה מדובר על 4,500 שקל לתושב", אומר ראבי. "גם אנחנו רוצים לתת את אותו השירות לאזרח, בחינוך, במרחב נקי ובאיכות חיים. לכן בנינו חזון כלכלי שהחלק האנרגטי הוא חלק ממנו, במטרה להגיע תוך עשור לרמת הכנסה שלא תהיה פחותה מכפר סבא – ואפילו תהיה גבוהה ממנה. אנחנו מעריכים שאנחנו נמצאים בתחילתו של עידן, ומצפים להגדלת רווחים ככל שהטכנולוגיה תמשיך להתקדם".
"זה רק עניין של זמן שנראה תוכניות כאלה בכל רחבי הארץ", אומר צחר. בסוף מאי אירחו בג'לג'וליה כנס לראשי רשויות ערביות והציגו את המיזם, ובקרוב מתוכנן כנס נוסף עבור נציגי רשויות יהודיות. בינתיים, מיזמים דומים יוצאים לדרך בטייבה, בנצרת ובכפר קאסם – שם החליטו לאמץ את "מודל ג'לג'וליה לעצמאות אנרגטית". המהפכה לא מוגבלת למגזר הערבי בלבד, וגם ראש פינה, למשל, יצאה לאחרונה במכרז דומה. "חלק מהמקומות יקדימו וחלק יאחרו – וג'לג'וליה היא מהמסתגלים הראשונים, היוזמת, המובילה והחדשנית", מסכם צחר.
לכתבה זו 87 תגובות
הוספת תגובה
87

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
54.

הסוללות הקיימות כיום מזיקות לסביבה, יקרות ודורשות תחלופה כל כמה שנים. אז לא בטוח שהרעיון הזה באמת יעיל. עד שלא יימצאו פתרונות לשמירת האנרגיה מהפאנלים זה בעייתי מאוד ובטח בחודשים החורף כשקשה יותר לצבור אנרגיה

53.

אם היה אפשר, בטוח הייתי הולך על זה

52.

כל הכבוד הלואי עלינו

51.

אם כל גג במדינה יכוסה הפאנלים סולאריים נוכל גם לייצא חשמל לעולם. אין צורך לאגור. אפשר להוביל חשמל. אין אובדן הספק כאשר מובילים חשמל בזרם ישר במתח מאוד מאוד גבוה. למביני עניין

comment-2-comment

שאתה לא מבין

comment-2-comment

comment-2-comment

50.

comment-2-comment

לגמרי.

comment-2-comment

49.

איש מיוחד ואיכותי מאד.

48.

ממש ביצוע יפה מקווה שידרבן עוד גופים להגיע לשם.

47.

כל הכבוד שלימדו האתרים

46.

45.

הלוואי וגם היהודים יקבלו שכל ויעשו את זה. חובה על כל מבנה ציבורי גדול, בית ספר, מתנס, מגרש ספורט להקים פאנלים סולארים

44.

43.

העיקר שאנחנו אומת ההיטק. אומת החדשנות. שנים ארוכות עובדי חברת החשמל שלטו במדינה בצור שביתות יאיומים. בארץ שופעת שמש כשלנו בכל גג בית כמו שיש דוד שמש כך צריך להיות משטחים סולריים לחשמל. חלם זה כאן

42.

41.

40.

comment-2-comment

39.

אנחנו מגיעים לעשות תחזוק לעמוד חשמל בכפרים וכל פעם נחרדים מכמות הכבלים שעוברים באופן לא חוקי.. והם גונבים בלי חשבון.. בטח את הפאנלים הסולאריים יגנבו גם

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

38.

37.

comment-2-comment

comment-2-comment

אוגרים

comment-2-comment

גם לא יהיה בעתיד הקרוב. אין בכלל אגירת חשמל בארץ. זה לא כלכלי ואין בכך צורך. הביקוש לחשמל גבוה יותר בשעות האור ולכן תוספת היצור מחשמל סולרי פוגשת את תוספת הביקוש.

comment-2-comment

comment-2-comment

לאגור את אנרגיית השמש כך שתספיק לשבועות וחודשים שלמים בלי שמש.

comment-2-comment

חסרים אנשים שאכפת להם מהסביבה

36.

35.

הלוואי שעוד רשויות ילכו בעקבותיהם כל הכבוד להם

34.

33.

רק מה- מעולם לא שילמו שם לא חשמל,לא ארנונה ולא מיסים. עכשיו לא רק שלא ישלמו,גם ירוויחו כסף בלי לשלם. רק במדינת היהודים.חחחח

32.

היום כדי לקבל איזשהו שרות בחברת חשמל צריך לשלם שוחד הם לא מוכנים לזוז בשיט כדי לעשות את העבודה שלהם בלי לקבל דמי לא יחרץ,

comment-2-comment

31.

30.

כל הכבוד על החזון והיישום

29.

comment-2-comment

28.

27.

26.

מעניין שהיהודים החכמים לא חשבו על זה. בכל היישובים הקטנים.

comment-2-comment

25.

24.

כדי להפיק אותה מזהמים פי כמה

comment-2-comment

comment-2-comment

זה פשוט לא נכון. ייצור אנרגיה סולארית מזהם הרבה, הרבה פחות ולא מייצר זיהום אוויר. אבל בואו נחשוב, למי יש אינטרס להכפיש את ייצור האנרגיה הירוקה?

23.

ואז ראיתי שיש שם מנכל yהודי, נפל לי האסימון. בלעדינו הייתם עוד רוכבים על חמורים וגרים באוהלים. תגידו כל בוקר תודה שהיהוd באו והקימו מדינה לתפארת. כל בוקר.

comment-2-comment

comment-2-comment

תתבייש חתיכת אפס

comment-2-comment

22.

21.

מוכן לשלם עבור פאנלים סולריים, רר שיהיה במחיר שפוי. מדינה שיש בה שמש יותר מ12 שעות, צריכה לחשוב איך לנצל את השמש

20.

19.

18.

17.

אצלנו מעולם לא שחלמו לחברת חשמל, בלי קשר לכלום.

16.

15.

יפה מאד, הלוואי על כולנו

14.

כל הכבוד! שאפו ענק. גם מורידים מהצורך באנרגיה מזהמת וגם מחזירים לתושבים שזו המטרה של רשות מקומית פשוט הנאה וקנאה לקרוא את זה

comment-2-comment

13.

12.

11.

10.

comment-2-comment

comment-2-comment

לעשות מה שבה לנו, יהודים הם חלשים, רק מדברים כל הזמן…

comment-2-comment

9.

ראוי שעוד ועוד מועצות יאמצו את המודל הזה.

8.

7.

comment-2-comment

הם בתוך ישראל, ליד כפר סבא

comment-2-comment

תמצא תירוץ אחר

comment-2-comment

comment-2-comment

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

במ.א עמק חפר ובמספר רב של קיבוצים.

4.

3.

ראש המועצה ישראל בגלל זה

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה